Интересни факти за евреите

  • 43 078
  • 77
  •   1
Отговори
# 60
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Приятен обичай без да си вярващ - свещите някак допълват уюта на къщата. Между другото, това е грижа само и единствено на жената в дома.
странно - и тук е широко популярно това палене на свещи, моят мъж ги пали непрекъснато,  дори около камината.
в началото ми беше странно, но сега и аз го правя даже.
Цитат
Така е и аz и мъжа ми много обичаме да палим свещи. Много уютно става Simple Smile

# 61
  • Мнения: 1 366
Изкл/4ително интересна тема: Ако бе6е някоя нау4на статия за юдизма едва ли бих за4ела, но така разказана от Вас и под формата въпрос/отговор информацията за евреите е много интересна. И аз се нареждам на опа6ката с въпрос към главния отговаря6т - Майката.

За6то годината при евреите е 5776, това свързано ли е факта, 4е евреите отри4ат Христос като син божи и продължават да броят годините, докато християните запо4ват ново летоброене от раждането на Христос.


Аха, тъй вярно. Евреите броят от "сътворението на света". Пиша го в кавички, защото това разбира се, далеч не е точно. Явно от тогава са се научили да броят   Wink

# 62
  • След завоя в дясно
  • Мнения: 1 352
Привет и от мен!
Следя темичката с голям интерес Grinning, много итересни неща научих
Исках да попитам какво е отношението на юдизма към магиите и другуте подобни "намеси" в енергийното поле на хората
Знам,че в хриситянството "магията" съществува даже има и молитви за развалянето им
П.П. и в нашето семейство са на "почит" свещите,за мен придават много уюут и мекота у дома

# 63
  • Мнения: 2 952
  Абе  хора от къде  вадите най-странните  работи (като за бръсненето на главата на жените ...)Големи  глупости ..кой чул , кой недочул , като развален телефон .... Grinning  Ходят с перуки някои жени (религиозни)защото предпочитат да покрият косата с перука , а не с шапка или шал ....според  обичая....Ешкенази  ежрейките (пак казвам само най-религиозните) го правят....а те са малък процент ... като  цяло ...
  А за броенето от " сътворението" ..Естествено не  може света да е  сътворен  преди около 6 000   години ...това  е друго броене, Юдеизма е дълбок и ако не сме  изучавали не можем да  хвърляме  разни изречения ..
  Тфилина (черната кутийка дето се слага на главата и на ръката) е нещо от  библията което е за мъжете...направена е от кожа а вътре в  църцевината има  кожена  лента навита и  вкарана вътре.Кожата е  нежна изработена като хартия и на нея  цитати определени от писанията написани на ръка с  черно мастило от  специален човек ...който се занимава с това.
  Ханукията се пали  или  до прозорец да се  вижда  отвън и да напомня чудото  случило се в храма по време на една от  окупациите му(не е  директен празник от Тора) , а  е  исторически.Ако не можеш  до прозореца ....тогава  до вратата....противоположно на мезузата ....затова се пада в ляво...защото мезузата е  горе на вратата в  дясно нали....Смисъла е да  се   видио от  хората  влизащи за  гости ...ако не от  прозореца ...да напомня ...
  То аз  се  развихрих .... Grinning нали много  знам Wink   ама наистина .....знам какво  да направя:D
  Не се  сещам още какво да пиша  има много работи... newsm78

# 64
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Абе хора от къде вадите най-странните работи (като за бръсненето на главата на жените ...)Големи глупости ..кой чул , кой недочул , като развален телефон .... 
  ами хайде, бе Wink
от кога те чакаме да хвърлиш светлина върху постните ни знания по въпроса Mr. Green

# 65
  • Мнения: 2 825
Интересна темичка и аз я следя с интерес  Simple Smile
Докато четох и се сетих, че в Израел и жените ходят в казарма и то май беше за 3 години, ако се не лъжа.... интересно ми е те как възприемат това, от една страна съм съгласна, че се учат на дисциплина, самостоятелност и тн, ама от друга... 3 години и то едни от най-хубавите ти ...

# 66
  • Мнения: 6 390
Аз много незнам за еврейте, но преди повече от 10 години ще стане, бяхме там на турнир 5 дена, и най голямото ми впечатление бяха найстина жените войнички  Laughing
Мога да кажа, че масово са красавици, абе все едно с конкурс са ги избирали  Flutter, ама сериозно  Shocked между цивилистките нямаше такива хубавици, а всяка втора войничка миска  Wink Mr. Green и накрая човека който ни беше нещо като ескурзовод през цялото време, навсякаде с нас ходеше, ни обясни, че до 18г /или 19 ли беше  Rolling Eyes/ която не се е омъжила задължително отива на войниклък, жените 3г, мъжете са 5г  Shocked
така че предполагам хубавеят, докато цивилистките бременеят и тн  Wink
кадето бяхме имаше и море / ох не си спомням името, но те казаха че това било нещо като Олимпийската база в Израел/, и там по огромните плажове в едни огромни палатки, като шатри и по големи даже, в тях беше нещо като казарма, разделена разбира се с огромна мрежа /мъже и жени  Wink
бъзикахме се че веднага ще идаваме войнички и ние тука  Mr. Green
Но ми беше страшно интересно и това че на всяка крачка /буквално/ се разхождат войници или войнички с автоматите през рамо  ooooh! / това просто в европата го няма, и бях много стресната  Crazy Mr. Green/

Ходихме и до стария град в Йерусалим, там пък съвсем нямам думи  Crazy съвсем друг свят  Rolling Eyes на стената на плача оставихме и ние пожелания, там на входа има лелички който раздават шалове, чаршафи, да си покриеш раменете, коленете / това е всъщност мисля навсякаде де  Confused неможе да ходиш разголен да си желаеш нещо от господа  Embarassed/
видяхме гроба на Христос, абе всичко страшно интересно беше, една крепост сто пати по голяма от Царвец найстина, и зад стените й какво и да видиш, всичко ти се струва като едно от чудесата на света  Whistling Wink

а спортната база също беше направо върха, ние тогава такива работи не бяхме и виждали даже  Crazy то там имаше и нещо като училище с пенсион като че ли, нещо като Олимпийски надежди ли, кой знае  Rolling Eyes та пълно с игрища и стадиони и зали в една безкрайна ботаническа градина все едно  Wink и всичко навсякаде с тартан, найстина и да искаш да се удариш няма каде  Mr. Green абе супер беше  Laughing
/а иначе около Йерусалим  и въобще по пътищата е като пустиня едва ли не, в смисъл знаете Мелнишките пясъчни скали, е на тях ми приличаше  Wink/

Другото последно интересно беше , че на летището ни закараха сигурно 5.часа по рано, и с всеки един пътник на самолета един по едни разговарят полицай или полицайки , каде си бил какво си правил ,нещо странно да ти се е случвало, в кой хотел, с какъв автобус , какво си ял , какво си пил, някой непознат да те е заговарял ... абеее ужас  #Crazy

а арабеските бяха в съвсем другия край на летището и там пълен тараш на тях и багажа им  правеха, и всичко си се виждаше Crazy

в самолета пък едни младоци ни казаха че всеки един израелец за да напусне страната плаща примерно такса да кажем 200 долара / не си спомням колко, но на нас тогава ни се струваше много /, за това че отиваш например на екскурзия в чужбина Shocked

Майката или другите момичета ще ме поправят кадето греша  Wink такива са мойте впечатления от тази страна , страшно интересна и екзотична ми се видя  Laughing

аз пък искам повече инфо за кибуците  Thinking
този екскурзовода постоянно обясняваше, ама кой да слуша тогава  Laughing та той беше казал, че това са кумуни, живеели заедно, работят заедно, ядът заедно , абе всичко заедно  Crazy ама я разкажете по подробно

# 67
Ели, викаш значи към тебе да се обръщаме вече с Хаджи Ели  Wink Grinning

# 68
  • Мнения: 2 452
аз пък искам повече инфо за кибуците  Thinking
този екскурзовода постоянно обясняваше, ама кой да слуша тогава  Laughing та той беше казал, че това са кумуни, живеели заедно, работят заедно, ядът заедно , абе всичко заедно  Crazy ама я разкажете по подробно

Аз имам приятелка от Финландия, която е живяла в кибук в продължение на една година. Разказвала ми е доста интересни неща, но аз не мога да пресъздам подробности.

# 69
  • Мнения: 6 390
Ели, викаш значи към тебе да се обръщаме вече с Хаджи Ели  Wink Grinning
абсолИУтно  Mr. Green Flutter hahaha hahaha
хората който добре ме познават ми викат хаджийката  Whistling Whistling Whistling Laughing Laughing Laughing

# 70
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Интересна темичка и аз я следя с интерес  Simple Smile
Докато четох и се сетих, че в Израел и жените ходят в казарма и то май беше за 3 години, ако се не лъжа.... интересно ми е те как възприемат това, от една страна съм съгласна, че се учат на дисциплина, самостоятелност и тн, ама от друга... 3 години и то едни от най-хубавите ти ...
да, наистина ходят в казарма и момичетата. Не всичките, но  тези които ходят не мислят че е пропиляно време напротив това е въпрос на чест и дълг към страната. Познавам момичета които искаха да бъдат не просто в казармата, а в елитните части.

Сетих се още нещо интересно. Децата момчетата по-специално не се подстригват до 3 - годишна възраст. Когато стане на три годинки момчето се подстригва, като отстрани на ушите се оставят характерните по-дълги бакенбарди, които се наричат песи. След тази възраст се приема,че детето е достатъчно голямо , за да посещава синагога и да бъде обучавано и подготвяно за другата специална дата от неговия живот -13 годишнина , когато се прави бар-мицва. Този ритуал е много важен за евреите / за мен отстрани  прилича почти като сватба в Б-я/. След тази възраст  на момчетата и  12 години за момичетата  могат съответно да се женят и омъжват.

# 71
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
За кибуците мога да напиша, че те много са се променили от това , което е било в началото при създаването на държавата Израел. Аз съм посещавала няколко кибуци / не съм живяла/ вече в по-съвременната си форма, ако мога така да кажа. Това са затворени малки селища, които се занимават с определена дейност / например земеделие, стоковътство, някакво производство, туризъм и т.н/всички работят само в кибуца, хранят се в големи столови, като не плащат за храната. Преди години живеещите в кибуците не са получавали заплати и всичко е било безплатно - храна, обучение, детска градина, квартира и т.н. В тези които аз съм била хората казаха,че получават заплата за работата си и почти всичко  е безплатно или плащат символични цени. Всеки кибуц сам определя условията , има богати кибуци има и по-бедни. Това е което се сещам. Чакам да се включи "майката" , тя повече време е в Израел и знае  повече.

# 72
  • Мнения: 6 390
Преди години живеещите в кибуците не са получавали заплати и всичко е било безплатно - храна, обучение, детска градина, квартира и т.н.
Е по такова време горе долу бяхме там, защото се бъзикахме че тея кубуци са постихнали кумунизъма  Mr. Green / това беше все пак към 90та година  Wink/
а те под земята ли живеят или са нормални селца  newsm78

Последна редакция: чт, 27 окт 2005, 11:08 от Eli cz

# 73
  • Мнения: 1 366
Абе хора от къде вадите най-странните работи (като за бръсненето на главата на жените ...)Големи глупости ..кой чул , кой недочул , като развален телефон .... 
  ами хайде, бе Wink
от кога те чакаме да хвърлиш светлина върху постните ни знания по въпроса Mr. Green

Така , де! Петя, не разбирам излишната ти грубост. Първо - бръсненето е вярно по отношение на много религиозните (можеш да се разходиш в Бней Брак, за да се убедиш). Второ - едва ли ние с теб знаем толкова за христианството, колкото момичетата за нас, така че....

За войската - тук има  задължителна военна служба за всички. Момчета - 3 години, момичета - 2. За онези, на които армията е в разрез със светогледа има общетвенополезен труд. Тук армията е високо ценена (повечето политици са бивши армейци) и е неразделна част от автобиографията. Момичетата вършат по-чиновническа работа, но има дори и пилотки вече. За войските на фронтовата линия е необходимо съгласие на родителите, но неведнъж сме били свидетели на родители, които загубват децата си да казват, че не са имали избор и са подписали, защото децата са настоявали. Това се приема за голяма чест и гордост, но съкращава родителския живот..

Ели, напълно разбирам реакцията на свобосно разхождащите се униформени, но с времето се свиква. Тук има един виц, че изрелците не могат да разберат защо ги проверяват в шопинг-сентровете на излизане, а не на влизане  Wink (ако не разбирате изрелската шега - тук проверяват на влизане за бомби и оръжие, а не на излизане за кражби). Що се отнася до таксата за излизане от страната - няма такава - поне сега.

И последно - кибуците - чиста проба колхози - комунизъм отвсякъде. Няма свое - всичко е общо. Но, както и комунизма, се оказаха нерентабилни, днес има голями промени към капитализиране. Днес кибуците се издържат сами и само онези от тях, които имат "какво да предложат" на пазара оцеляват. Повечето от тях се занимават със селско стопанство, но не само, има и такива, които имат фабрики или търговска дейност. Има един, до Йерусалим, които се издържа от голям атракционен парк за децата, например.

 Hug

# 74
  • Мнения: 208
Абе хора от къде вадите най-странните работи (като за бръсненето на главата на жените ...)Големи глупости ..кой чул , кой недочул , като развален телефон .... 
  ами хайде, бе Wink
от кога те чакаме да хвърлиш светлина върху постните ни знания по въпроса Mr. Green

Така , де! Петя, не разбирам излишната ти грубост. Първо - бръсненето е вярно по отношение на много религиозните (можеш да се разходиш в Бней Брак, за да се убедиш). Второ - едва ли ние с теб знаем толкова за христианството, колкото момичетата за нас, така че....

За войската - тук има  задължителна военна служба за всички. Момчета - 3 години, момичета - 2. За онези, на които армията е в разрез със светогледа има общетвенополезен труд. Тук армията е високо ценена (повечето политици са бивши армейци) и е неразделна част от автобиографията. Момичетата вършат по-чиновническа работа, но има дори и пилотки вече. За войските на фронтовата линия е необходимо съгласие на родителите, но неведнъж сме били свидетели на родители, които загубват децата си да казват, че не са имали избор и са подписали, защото децата са настоявали. Това се приема за голяма чест и гордост, но съкращава родителския живот..

Ели, напълно разбирам реакцията на свобосно разхождащите се униформени, но с времето се свиква. Тук има един виц, че изрелците не могат да разберат защо ги проверяват в шопинг-сентровете на излизане, а не на влизане  Wink (ако не разбирате изрелската шега - тук проверяват на влизане за бомби и оръжие, а не на излизане за кражби). Що се отнася до таксата за излизане от страната - няма такава - поне сега.

И последно - кибуците - чиста проба колхози - комунизъм отвсякъде. Няма свое - всичко е общо. Но, както и комунизма, се оказаха нерентабилни, днес има голями промени към капитализиране. Днес кибуците се издържат сами и само онези от тях, които имат "какво да предложат" на пазара оцеляват. Повечето от тях се занимават със селско стопанство, но не само, има и такива, които имат фабрики или търговска дейност. Има един, до Йерусалим, които се издържа от голям атракционен парк за децата, например.

 Hug


Петя,за също не мога да разбера,защо е това напъване.Ако не си съгласна с нещо,обоснови се.Темата е необятна и много интересна,надявам се не само за мен.Маиката,аз специално чета всичко с огромен интерес,зная това-онова,но съм сравнително отскоро тук,затова не се включвам,soryy.Наистина има какво да се разкаже за Израел и ти се справяш отлично,които не му е интересно да не чете.  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт