Въпрос към хората изповядващи юдаизъм ?

  • 5 448
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Що е това Кабала и до каква степен се припокрива с юдаизма и къде е точката в която се превръща в нещо различно от него .

И втори въпрос - има много текстове в Стария Завет ,според които твърдението на християните ,че Християнството е логично продължение на юдаизма се потвърждава, то тогава  на какво основание като свещен текст Стария Завет отрича Новия ?

И най-вече ме провокира този цитат да пусна темата :

26 По това се събудих и размислих; И от видението сънят ми стана сладък.   
27 Ето, идат дни, казва Господ, Когато ще насея Израилевия дом и Юдовия дом С човешко семе и с животинско семе;   
28 И както бдях над тях, за да изкоренявам, Да събарям, да съсипвам, Да погубвам и да наскърбявам, Така ще бдя над тях, За да градя и да насаждам, казва Господ.   
29 В ония дни няма вече да казват: Бащите ядоха кисело грозде, И зъбите на децата оскоминяха;   
30 Но всеки ще умира за своето си беззаконие; Всеки човек, който би изял кисело грозде, Неговите зъби ще оскоминеят.   
31 Ето, идат дни, казва Господ, Когато ще направя с Израилевия дом и с Юдовия дом Нов завет;   
32 Не такъв завет, какъвто направих с бащите им, В деня, когато ги хванах за ръка, За да ги изведа из Египетската земя; Защото те престъпиха Моя завет, Поради което Аз се отвърнах от тях, казва Господ.   
33 Но ето заветът, Който ще направя с Израилевия дом След ония дни, казва Господ: Ще положа закона Си във вътрешностите им, И ще го напиша в сърцата им; Аз ще бъда техен Бог, И те ще бъдат Мои люде;   
34 И няма вече да учат Всеки ближния си и всеки брата си, И да казват: Познайте Господа; Защото те всички ще Ме познават, От най-малкия до най-големия между тях, казва Господ; Защото ще простя беззаконието им, И греха им няма да помня вече.   
35 Така казва Господ, Който дава слънцето за светлина денем, И нарежда луната и звездите за светлина нощем, Който повдига морето тъй щото вълните му бучат, Господ на Силите е името Му;   
36 Ако изчезнат тия наредби отпред Мене, казва Господ, Тогава и Израилевото потомство ще престане Да бъде до века народ пред Мене.   
37 Така казва Господ: Ако може да се измери небето горе, И да се изследят основите на земята долу, Тогава и Аз ще отхвърля цялото Израилево потомство, За всичко, що са сторили, казва Господ.

# 1
  • Мнения: 241
Юдеите не признават Христос за Месията както християните и оттам идва и голямото неприемане на Новия Завет. Христос си е бил евреин, но се  е провъзгласил за Спасителя за който се говорело в Стария Завет, което съответно на евреите, които заемали добри социални позиции и имали специален статус в Римската империя не им се понравило. А не им се нравело защото бедняците гърци и робите се вдъхновили по тази нова, всеопрощаваща и всъщност практична религия - няма вече десетки гневни богове за омилостивяване, но преди всичко има свобода и стремеж към равенство с подтисниците юдеи и римляни. Има мир и любов, И Бог, за да е достоверно. Докато Христос и учението му не придобили такова влияние че юдеите изискали от Рим да приключат с този,в техните очи, самозванец . Което съответно служи на западноевропейците векове наред да тъпчат евреи де що видят. Кабала уви не знам какво е обаче ми се струва нещо езотерично, като дервишите на мюсюлманите

Християнството изобщо е била активно търсеща привърженици религия (както мюсюлманството м/у другото). В крайна сметка същия въпрос може да зададеш и за мюсюлманите, които приемат че е имало пророк Христос и той си е имал връзка с Бога, само дето не смятат че му е била толкова главна връзката колкото на Мохамед/т. Доколкото знам историите от Корана се припокриват с голяма част от Библията. Поправете ме ако греша.
а пък юдаизма ... си е за евреите, и те вярват че само те са благословени и за тях е Царството Небесно. Те не си търсят активно членове, не са против нови хора, но не са и активно приобщаващи, ако се кефиш - отиваш да си ги търсиш, пък я те взели, я не

Последна редакция: пн, 09 авг 2010, 04:18 от SharenaSol

# 2
  • София
  • Мнения: 221
извадки от Тора
не цитирам точно
повечето  жени не обичат свекървите си  Grinning
не разплаквай жена си Grinning
жените са един отделен народ Simple Smile
жената помага на този мъж , които обича Simple Smile
има и още още по интересни, ортотоксалните еврей се придържат към Тората Simple Smile
а и много важи  поговорката от където жената, от там е  родата
Кабалата е част от Тората Simple Smile

# 3
  • Мнения: 33
  Юдаизма не е религия. Новия завет доколкото съм запозната е историята на Христос и неговото учение най-общо казано. Както по-горе се спомена Христос е бил еврейн, но той се е провъзгласил за син Божи, а еврейте са поискали доказателства за това на процеса. Тогава римляните са били окупирали народа им и Христос и неговото учение е бил заплаха за сигурността на тази римска провинция. Христос е бил един начетен, напредничав и образован човек един вид революционер срещу римската окупация и съответно срещу лидерите на своя народ който са били в съюз с тях, нещо междувпрочем срещано и в по-новите истории на воините и окупацийте....пример - правителството на България е било в съюз с фашистите. Та не е ли ирония тези който са го осъдили и разпънали на кръст / което разбира се е допринесло и още повече за неговата слава и учението му е намерило още повече привърженици/ сега са най-големите защитници на християнството...Италия...римляни ...Папа..католическата църква. Да сте чули някога да са казали....ами да Пилат Понтийски беше римлянини  той разпна Христос. Избщо историята е пълна с иронични примери. И да се върна на евреите, те са поискали доказателства, че той е  Божия син /т.е за сина на техния Бог/и че може да прави чудеса. Никой не отрича учението му, че е било сравдливо и е учело хората на много неща. Междудруото тогава са се появили много течения на християнството и то е претърпяо много промени за да стигне в дешния си вид. За мен библията е една история. Религията се възползва за да манипулира хората. Бог не е в църквата а в сърцата, думите и делата ни.

Последна редакция: пн, 09 авг 2010, 11:40 от sara_mhe

# 4
  • Мнения: 122
Юдаизма преминава през няколко етапа... като началото е почит към планините, Луната и т.н. и се стигне в средните векове до равина.

Кабала възниква през средните векове като учение.

Само не разбрах къде Стария Завет отрича Новия... би ли ми посочила...

# 5
  • Мнения: 0
Благодаря на всички които са се  включили , но все пак ще е интересно някой който изповядва тази вяра да се включи  Wink


извадки от Тора
не цитирам точно
повечето  жени не обичат свекървите си  Grinning
не разплаквай жена си Grinning
жените са един отделен народ Simple Smile
жената помага на този мъж , които обича Simple Smile
има и още още по интересни, ортотоксалните еврей се придържат към Тората Simple Smile
а и много важи  поговорката от където жената, от там е  родата
Кабалата е част от Тората Simple Smile

Това  не го разбрах ?


Цитат
Само не разбрах къде Стария Завет отрича Новия... би ли ми посочила...

Това питане към мен ли е ? Ако да , не знам , точно това питам  Grinning



Сара ,
Цитат
.Италия...римляни ...Папа..католическата църква.
  Stop Stop Stop , моля те , тези обекти пораждат една дълга и безкрайна тема наречена манипулация . Ако има ад , вярвай ми всички " духовници " на католицизма ще се пържат в собствената си мазнина там и някой дявол ще ги ръчка с тризъбника си през цялото време и пак греха им няма да изчезне.   

# 6
  • Мнения: 4
Не изповядвам юдаизъм, но да се запиша и аз в темата.

# 7
  • Мнения: 65
Кабала е тайното езотерично учение в юдаизма - но са го изучавали и християни(по-късно)
И не е от средновековието,  а от по-рано.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D0%B0
Но в съвремието ортодоксалните равини са май предимно срещу Кабала, докато  в по-ранни  векове кабалистични адепти са били много уважавани - примерно Ицхак Лурия!
Кабала поддържа прераждането и връзката със Създателя - пряко, както и концепцията за изправянето от погрешките (Гмар Тикун - пълно изправяне), като за това молитвата и медитацията са от съществено значение, както и други методи.

Според мен е пo-правилното e да се каже, че последователи на Стария Завет не приемат за достатъчни основанията на християните Христос да е очаквания от тях предсказан в Стария Завет Месия.
След Христос е имало и други разглеждани кандидатури, а не че Стария отрича Новия, той новия не е съществувал тогава още.
 
но каква е целта на въпросите:) ?

# 8
  • Мнения: 364
но каква е целта на въпросите:) ?
И на мен и е интересно  Simple Smile

Не съм специалист по нито едно от изброените неща, но имам някакви бегли наблюдения и ще споделя. Корените на Кабала се крият в Тора, но това са основите. Самата тя се изучава- не се изповядва. Могат да се занимават представители на всяка религия. Официално  Wink

Като цяло кабалистите вярват, че Бог е въплатил всичко, което има във Вселената и в самия човек. Оттук нататък става малко сложно за обяснение. Неслучайно хората се занимават с години... Има три измерения на Кабала- теоретичната, медитативната и магическата (мистична). Първата се занимава основно с тълкования на книгата Sohar и десетте сфери. Медитативната- ясно с какво. Магическата с ритуали, заклинания и всичко, което може да променя събитията. Най-важните текстове на Медитативната и Магическата не са писани. Предават се от учител на ученик.

За Бибилията не мога да помогна. Не мисля, че някъде Стария завет отрича Новия.

П.П. Сега разбрах какво имаш предвид със Стария и Нов завет. Присъединявам се към казаното горе- евреите не признават Исус за Син Божи. Това е и причината, да не приемат Новия завет.

Последна редакция: пн, 09 авг 2010, 20:14 от Лили - Лу

# 9
  • Мнения: 373
Благодаря на всички които са се  включили , но все пак ще е интересно някой който изповядва тази вяра да се включи  Wink


извадки от Тора
не цитирам точно
повечето  жени не обичат свекървите си  Grinning
не разплаквай жена си Grinning
жените са един отделен народ Simple Smile
жената помага на този мъж , които обича Simple Smile
има и още още по интересни, ортотоксалните еврей се придържат към Тората Simple Smile
а и много важи  поговорката от където жената, от там е  родата
Кабалата е част от Тората Simple Smile

Това  не го разбрах ?

Тора е т.нар Петокнижие или първата част от Библията.

  Юдаизма не е религия.
.......... Междудруото тогава са се появили много течения на християнството и то е претърпяо много промени за да стигне в дешния си вид. За мен библията е една история.

Юдаизма Е религия и то една от основните  Wink
И междудругото Християнството е имало сериозен противник в борбата за световна религия, в лицето на Митраизма.


Последна редакция: пн, 09 авг 2010, 23:45 от mustaine

# 10
  • Мнения: 4
Стария Завет няма как да отрича Новия Завет защото когато е писан не се е знаело, че ще има след това Нов Завет. Стария Завет е основа на всичко, признат е и от християни и от мюсюлмани от евреи и т.н...

# 11
  • Мнения: 33
.....
[/quote]
Юдаизма Е религия и то една от основните  Wink
И междудругото Християнството е имало сериозен противник в борбата за световна религия, в лицето на Митраизма.



[/quote]


Няма да споря. Някой така го нарчат, но попитай някой еврейн дали изповядва някаква религия. Ако въобще някой се впусне да обяснява де.....

# 12
# 13
  • Мнения: 373
sara_mhe ако сериозно искаш да водим този разговор.... Laughing
Евреитене отричат нито една религия, но признават само своята  Wink

Последна редакция: вт, 10 авг 2010, 18:53 от mustaine

# 14
  • София
  • Мнения: 1 783
Разговорът се води между едни чули, други неразбрали и всъщност на много малко от писалите им е ясно за какво става въпрос.

Ако авторката поясни какво точно я интересува, извън фактите проверяеми в Уикипедия, може да се включа по-конкретно.

Общи условия

Активация на акаунт