Дългокърмещи майки - да пообщуваме - част 27!

  • 21 546
  • 743
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 869
Някой сеща ли някой проблем в развитието, за който дългото кърмене да НЕ е било обвинявано? - никнене на зъби, дъвчене, проговаряне, сексуално развитие, емоционално развитие, развиване на самостоятелност, ниско желязо, смущения в съня, прояждане на немлечна храна/захранване... Сигурно има и други, които не се сещам в момента.
Не, сериозно, има ли нещо, за което кърменето да не е понесло отговорност?!

Да добавя и говоренето в списка ти Wink Наскоро една видна логопедка ми обясни, че синът ми не говори защото първо, задържам емоционалното му развите с това кърмене, второ, пак заради кърменето езикът му е позициониран ненаам си къде, което било не правилно и щяло да пречи на изговарянето на звуци. За капак ме скастри, че не ползвам биберони на Нук, защото само те и никои други у нас било ортопедични (каквото и да знач итова в случая  Whistling)

Иначе моят дъвче от бебе (на 1 г. сам си дъвчеше меки ядки), понеже приложих ПЗ съчетано със самохранене, но и сега пасирам някои неща, защото така ги ядем в семейстовото - крем-супи и плодови кремове.

Но отговорът на психоложката от форума ме фрапира преди всичко с грубия тон! Готова съм да се обзаложа, че има какво да научи за общуването с майки от консултантите на НКК и ЛЛЛ!!!

Моят е много самостоятелен, въпреки дълого кърмене, ллипсата на предпочитани дори играчи, да не говорим за любими, чак се чувствам излишна понякога.

# 16
  • Мнения: 1 153
Хайде и аз по горещата тема Simple Smile Моят син пък късно прояде неща на парченца - не знам аз ли изпуснах момента, или той си е бил такова дете... Всички ми се караха, че трябва едва ли не насила да го науча да яде по-едри неща, но това не ми звучеше като моя стил на възпитание. В един момент сам показа, че е готов - някъде след годинката беше.
А тази психоложка е ужасна, въобще не искам да коментирам грубото й изказване!

# 17
  • Мнения: 925
Не намирам връзка между дъвченето и дългото кърмене  Thinking Захранила съм педагогически и синът ми от малък си дъвче парченца храна с венците.

Имам следния въпрос към консултантите по кърмене или ЛЛ консултантите - заради бактерии в урината се налага да пия антибиотик, Ципрофлоксацин. ОК, приемам, че за бременността няма да навреди чак толкова, но за кърменето? Дори не си направих труда да попитам лекаря, защото не очаквам компетентно мнение от него...Та вие сте на ход, моля!

# 18
  • Мнения: 561
Това за плюшените играчки, които помагат на детето да се раздели от мама, идва от теорията на Уиникът за преходния обект-заместител на мама. Проблемът на психолозите според мен е, че твърде насериозно си взимат теориите, и автоматически ги прехвърлят върху всички деца, включително своите. За пример да дам една моя позната психоложка, чието дете от раждането си спи в отделна стая (не легло), болно или здраво няма значение,подслушвано с бебефон и спи (естествено) с плюшена играчка.Детето е падало от кошарката си, явно в опит да излезе.За кърмене не сме говорили, понеже не ми е кой знае колко близка, а и съм уморена от спорове на тема дълго кърмене с психолози.Какво ли не съм чувала  ooooh! (включително, че си третирам детето като еротична играчка) и почти се скарахме с една моя близка приятелка на тази тема.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 23 938
Не намирам връзка между дъвченето и дългото кърмене  Thinking Захранила съм педагогически и синът ми от малък си дъвче парченца храна с венците.

Имам следния въпрос към консултантите по кърмене или ЛЛ консултантите - заради бактерии в урината се налага да пия антибиотик, Ципрофлоксацин. ОК, приемам, че за бременността няма да навреди чак толкова, но за кърменето? Дори не си направих труда да попитам лекаря, защото не очаквам компетентно мнение от него...Та вие сте на ход, моля!
Ципрофлоксацинът е ок с кърменето, за бремеността не знам. Пих миналата седмица, та се интересувах и аз. Повечето лекари в бг смятат почти всички лекарства за несъвместими с кърменето. http://www.e-lactancia.org/ това е испански сайт, към болница, където може да се погледне за дадено лекарство, има и английска версия. Четеш листовката, вадиш основната съставка и по нея, защото имат различни търговски имена. Но конкретно за ципорфлокасцин проверявах Simple Smile

# 20
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 921
Синчето ми дъвчи много добре, въпреки наличието само на 6 зъба. Беше на 8-9 месеца, когато за разходка вземах нарязани плодове на лентички. Майките се чудеха как детето си държи парченцето круша и си го яде само. Същите тези майки естествено сега се чудят защо кърмя все още /една от тях се била консултирала със специалист, който казал че кърменето след годинка е вредно/.
Относно играчката - детето няма любима, която да търси непрекъснато. Аз обаче се опитвам да му изградя такава. Има едно малко мишле Мишо, което е винаги при нас по време на сън. Когато сме извън София винаги вземаме и мишлето. Идеята ми бе при евентуална раздяла през деня с мен, мишлето да напомня за мама и детето ми да се чувства по-спокойно. Или поне при евентуалното отбиване след време, Мишо да помогне.

По същия начин се опитвам и аз да й "натрапя" любима играчка, за да може тя евентуално да замести кърменето при заспиване някога. Успехът е нулев. С голямо желание си я взима в леглото, играе си с нея, но след малко я хвърля, защото й пречи да "върти копчето" на гърдата, от която не суче. Crossing Arms

# 21
  • Мнения: 1 153
Евридик@, аз още не съм дипломиран консултант, но ще си позволя да ти отговоря.
Ципрофлоксацинът е в група 0 по отношение на риска от прием по време на кърмене (т.е. най-малък риск). Най-високите му концентрации са 2-3 часа след изпиването, и съществено намаляват след 4 часа. Ако е възможно, можеш да организираш кърменето и приема на лекарството така, че да си осигуриш тази 4 часова пауза.
Сега вижам, че янтра ме е изпреварила, моята информация е от същия сайт.

# 22
  • Мнения: 425
Хайде вместо запис да се включа и аз по темата за дъвченето-едно от първите неща които опита синът ми беше една коричка хляб,която си грабна от масата,пюретата и кашите определено му бяха гадни,въпреки опитите ми от около месец да му ги давам като навърши 6м.Психоглупостите на разни гурута,шамани,псевдопсихолози,които базират заключенията си не на собствен опит,а повтарят като папагали фройдовски писания,просто не ме интересуват!Как така по света е едно,а у нас точно обратното-това дълго кърмене съсипа децата ни във всяко едно отношение?!
Само да вметна нещо -дъщеря ми почти до 13 години спеше с нас в една стая-поради липса на място-страшно самостоятелна,организирана,уверена в себе си е!малкия любима играчка няма-май "дотитата"са му най-любими-пу,дано не ме прочете психоложката hahaha.Напоследък иска едва ли не непрекъснато да стоя с разголени гърди-дори им говори-отиде до някъде и се обръща и казва"стой там ,доти" ,ако понеча да ги прибероа следва лудо сърдене ,отвличане на вниманието е възможно много рядко,ако му кажа,че няма мляко-веднага пробва и казва"има,мамо,има"Уф,дано този период отмине по-бързо!

# 23
  • Мнения: 1 712
а и съм уморена от спорове на тема дълго кърмене с психолози.Какво ли не съм чувала  ooooh! (включително, че си третирам детето като еротична играчка) и почти се скарахме с една моя близка приятелка на тази тема.

 smile3544 Как може някой да си позволи просто така подобен коментар, това не е като да кажеш, че му вредиш, ами си е директно обвинение, и то доста страшно  ooooh! ooooh! ooooh!

# 24
  • Мнения: 925
Янтра, Сикрит Гърл, много ви благодаря!   bouquet

# 25
  • Мнения: 765
Напоследък иска едва ли не непрекъснато да стоя с разголени гърди-дори им говори-отиде до някъде и се обръща и казва"стой там ,доти" ,ако понеча да ги прибероа следва лудо сърдене ,отвличане на вниманието е възможно много рядко,ако му кажа,че няма мляко-веднага пробва и казва"има,мамо,има"Уф,дано този период отмине по-бързо!

Голям е хитрец!  Joy

# 26
  • Мнения: 1 463
И аз да споделя опита си. Имам син, който сега е на почти 20 г. Понеже бях разведена, спях с него до към 13-годишна възраст. После той сам се отдели. Не виждам да е прилепен за мене сега. От 17-годишен и половина живее сам в отделно жилище. Сега е студент и е самостоятелен. Него не съм го кърмила дълго, защото сам се отказа.
Сега имам кърмаче на 2г- и почти 10 мес. Много е весел, общителен, не е залепен за мене, нормално си дъвче, но иска цица, когато се сети.На ясла тръгна без въобще да плаче за мене. Според мене, някои жени просто завиждат на по-тясната връзка чрез кърменето между майката и детето, ако те самите не са имали  възможност да кърмят по-дълго. Надявам се, че чуждите психолози са на по-правилното мнение, защото тези заплашителни проблеми, които причинява дългото кърмене по-скоро ми изглеждат измислени.

# 27
  • София
  • Мнения: 5 311
Хммм, и моята буболечка няма конкретна любима играчка... За дъвкането пък е много странно... понякога лапва/отхапва с интерес, подъвква и после изплюва, а понякога същата храна дъвче съвсем добре (има 4 зъбчета на 1 г. 3 м.)...

Чудя се кога става преминаването от обикновено кърмаче в пристрастено  newsm78 Напоследък буболечката започна да се радва повече на ц*ц*та, бучка я с пръстче, усмихва й се палаво и прочие нежности...


П.С. За консултациите с лекар явно всичко е комбинция от шанс, проучване и възможности (напр. за пътуване). За Калин случихме на педиатър в София, но имах приятелки, чиито лекари дават невероятни "съвети", дори, бих казала, опасни. Тук получих информация първа ръка как детският лекар черпи едногодишно детенце с шоколадов бонбон?!? Аз самата живея втори живот благодарение на лекари, които реагирали адекватно преди няколко години по време на операция и ме спасили, а за тук ме предупредиха, ако взема да забремененя пак, в никакъв случай да не се доверявам на местните лекари и болница... А за тази психоложка, няма ли вариант да се намеси модератор, то просто...

# 28
  • Добрич/Етрополе
  • Мнения: 252
   
"Re: Дългокърмещи майки - да пообщуваме - част 26!
« #733 Петък, 21 Май 2010, 08:47 »
Само да ви подскажа, че мнението на българските психолози е уникално  ....."

Абсолютно вярно, за съжаление!  Confused Отидох да си защитя дипломна работа на тема "Психология на кърмачето" пред колеги, но една видна софийска доцентка не пропусна да смутолеви "та то това не е психология".....  Sick ами щом не се уважава един индивид като личност, как да се разчита на този човек за адекватен съвет и насока?  newsm78 Добре, че има и специалисти, които оценяват "новото", приемат го и го препоръчват като начин на мислене (визирам друга колежка от научните среди, но асистентка  Wink )

# 29
  • Мнения: 3 066
Аз искам да питам мамите с наблюдения върху кърмачета на ясла/градина: смятате ли, че кърменето помага децата ви да не боледуват толкова (за разлика от другите, некърмени дълго техни другарчета)? Сериозно се притеснявам от момента на тръгване в тези заведения за мой малчо, защото наблюдавам плачевни опити на мои приятелки и познати, на които дечицата са на ясла и се скъсват да боледуват, но те не са кърмили дълго...

Общи условия

Активация на акаунт