Свобода... или ... Избор

  • 15 060
  • 270
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 58
За камилата и свободата
http://www.spiralata.net/kratko/articles.php?lng=bg&pg=774

Голям керван преминавал през пустинята. Пътниците достигнали до оазис, в който решили да пренощуват. Но се оказало, че една скоба за завързване на камилите не достигала. А никой не искал да стои буден и за пази незавързаната камила.

Тогава единият от керванджиите отишъл при камилата, взел въжето и съвсем точно повторил всички движения, сякаш наистина завързал камилата за скобата. Тя си легнала и нощта преминала спокойно.

На сутринта отвързали камилите. Всички се приготвили за път, с изключение на въображаемо завързаната камила, която отказвала да помръдне. Най-накрая керванджията, който вечерта я "вързал", се сетил какво да направи. Застанал до нея и развързал въображаемата скоба. Камилата веднага станала.

Същото е и при хората. Те всъщност са свободни, но повечето от тях се оставят да бъдат обвързани от умствените си проблеми и привидно потискащи отговорности. Вие сте свободни, разберете! Това, което трябва да сторите, е да се освободите от въображаемите скоби, към които сте вързани.

# 16
  • Мнения: 554
Свободни сме, ама друг път  Laughing Свободата ни е илюзорна. Карат ни да мислим, че сме свободни, а всъщност не сме. Свободни сме само в мислите си. Я се опитай да не ваксинираш детето и ще видиш дали си свободен. Опитай се да публикуваш мнението си в голям вестник и ще видиш колко си свободен.Опитай се да направиш нещо, което е забранено и ще видиш колко си свободен. И т.н. Примери безброй. Вярно е, че ако няма закон/ред/правила, ще настане истински хаос, но също така е вярно, че не сме свободни... Свободата ни е ограничена.

# 17
  • Мнения: 58
Свободни сме, ама друг път  Laughing Свободата ни е илюзорна. Карат ни да мислим, че сме свободни, а всъщност не сме. Свободни сме само в мислите си. Я се опитай да не ваксинираш детето и ще видиш дали си свободен. Опитай се да публикуваш мнението си в голям вестник и ще видиш колко си свободен.Опитай се да направиш нещо, което е забранено и ще видиш колко си свободен. И т.н. Примери безброй. Вярно е, че ако няма закон/ред/правила, ще настане истински хаос, но също така е вярно, че не сме свободни... Свободата ни е ограничена.
За материалното съм съгласен, че е необходимо да се съобразяваме. Но душата ми е свободна и не зависи от ограничения - чувствата ми също....

# 18
  • Мнения: 957
Това имах предвид, eldivine!  Peace

Свободата ни не е свобода. Дори поради факта, че денят ни преминава по задачи и ангажименти от задължение и нужда, а не по свободен избор... Свободата ни е измислена, илюзорна или поне частична. Щастливи са Дон Кихотовците - живи и здрави да са!

 Hug

# 19
  • Мнения: 275
свободата не е нищо повече от стремеж... беше казал Един Умник.

# 20
  • Мнения: 957
Не искам да ти вгорчавам настроението, Човек, но душата ти и чувствата ти също не са свободни. Пример от твоя живот: Вали дъжд, ти усещаш енергията, която ти носи този дъжд. Искаш да продължиш да приемаш тази енергия, да му се наслаждаваш; душата ти и чувствата ти искат това... Но сутринта трябва да станеш рано. Не можеш да си позволиш цяла нощ да не спиш, трябва да отидеш на работа, имаш ангажименти. Оставаш си с компромиса - "Е, все пак му се насладих на дъжда, нищо, че ми се иска още от тортата"... А компромиса, както вече писах - не е свобода.  Hug




свободата не е нищо повече от стремеж...

Това ми хареса  Peace

# 21
  • Мнения: 1 169
....Но душата ми е свободна и не зависи от ограничения - чувствата ми също....
Съгласна съм абсолютно! Основата един човек да е свободен, е да има собствен свят, който да познава и с който да общува, да е свободен преди всичко в чувствата и мислите си и чак после да пребивава в други светове, които няма как да са "затворнически" за него. Проблема е ако човек попадне в друг свят без да има собствен – ето това е затвор.

Последна редакция: вт, 01 юни 2010, 17:22 от daindi

# 22
  • Мнения: 58
Не искам да ти вгорчавам настроението, Човек, но душата ти и чувствата ти също не са свободни. Пример от твоя живот: Вали дъжд, ти усещаш енергията, която ти носи този дъжд. Искаш да продължиш да приемаш тази енергия, да му се наслаждаваш; душата ти и чувствата ти искат това... Но сутринта трябва да станеш рано. Не можеш да си позволиш цяла нощ да не спиш, трябва да отидеш на работа, имаш ангажименти. Оставаш си с компромиса - "Е, все пак му се насладих на дъжда, нищо, че ми се иска още от тортата"... А компромиса, както вече писах - не е свобода.  Hug
Не съм съгласен. Защо не изяждам ЦЯЛАТА торта? Защото знам, че ако се насладя на цялата - ще ми прилошее. Защо се самоограничавам? Защото е мъдро да си хапна малко и да му се насладя, вместо да се натъпча и да ми прилошее.

# 23
  • Мнения: 58
Не случайно темата я кръстих Свобода или Избор. Защо сме се хванали само за свободата?
За мен свободата ми е според МОЯ избор. Простичко, а?

# 24
  • Мнения: 58
Съгласна съм абсолютно! Основата един човек да е свободен, е да има собствен свят, който да познава и с който да общува, да е свободен преди всичко в чувствата и мислите си и чак после да пребивава в други светове, които няма как да са "затворнически" за него. Проблема е ако човек попадне в друг свят без да има собствен – ето това е затвор.
Ако съм те разбрал правилно ти избираш доколко да си в другия свят, изхождайки от опитността си придобита в собствения ти свят? От тази гледна точка съм съгласен, че ако нямаш алтренативен собствен свят няма как да осъществиш СВОБОДНИЯ си избор за който и да е друг свят. А когато не си направил своя си избор - това е затвор.

# 25
  • Мнения: 275
Но душата ми е свободна и не зависи от ограничения - чувствата ми също....

За душата - окей Simple Smile Но чувствата... чувствата зависят от много ограничения - мисловни модели на родители, наслагвания от миналото, други обременености...

# 26
  • Мнения: 1 169
Съгласна съм абсолютно! Основата един човек да е свободен, е да има собствен свят, който да познава и с който да общува, да е свободен преди всичко в чувствата и мислите си и чак после да пребивава в други светове, които няма как да са "затворнически" за него. Проблема е ако човек попадне в друг свят без да има собствен – ето това е затвор.
Ако съм те разбрал правилно ти избираш доколко да си в другия свят, изхождайки от опитността си придобита в собствения ти свят? От тази гледна точка съм съгласен, че ако нямаш алтренативен собствен свят няма как да осъществиш СВОБОДНИЯ си избор за който и да е друг свят. А когато не си направил своя си избор - това е затвор.
Да... А най-трудно е да откриеш алтернативен собствен свят. Някой хора го търсят цял живот, а други дори не подозират за съществуеането му и междувременно правят избор, който обаче не е свободен, а "насаден" от някой или нещо...

# 27
  • Мнения: 58
Най-опасно за мен е заблуждението, че правиш собствен избор, а всъщност избора ти е продиктуван от:

Цитат
... чувствата зависят от много ограничения - мисловни модели на родители, наслагвания от миналото, други обременености...

бих добавил мнението на хората. Често правим нещо заради хората, не заради себе си....

# 28
  • Мнения: 364

бих добавил мнението на хората. Често правим нещо заради хората, не заради себе си....

Хората не правят нищо заради теб, а само и единствено за себе си, все едно по какъв начин го представят.

Ти никога не правиш нещо за другите, а само и единствено за себе си, все едно по какъв начин го представяш.


Когато сме достатъчно честни със себе си, ще се съгласим безрезервно с дон Мигел Руис.

# 29
  • Мнения: 1 169
Хората не правят нищо заради теб, а само и единствено за себе си, все едно по какъв начин го представят.
Да, така е...когато правя нещо хубаво за някой,  след това изпитвам удовлетворение...действително подсъзнателно го правя за себе си...това лошо ли е?

Общи условия

Активация на акаунт