Свобода... или ... Избор

  • 15 083
  • 270
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 674

бих добавил мнението на хората. Често правим нещо заради хората, не заради себе си....

Хората не правят нищо заради теб, а само и единствено за себе си, все едно по какъв начин го представят.

Ти никога не правиш нещо за другите, а само и единствено за себе си, все едно по какъв начин го представяш.


Когато сме достатъчно честни със себе си, ще се съгласим безрезервно с дон Мигел Руис.

Това е твоето усещане за нещата, но то не важи за всички хора.
Има хора които правят неща за другите и не си четкат егото от това и не търсят облаги.



migito,  в цитата Мигел Руис казва цялата истина. Тези две изречения  с една дума казват това, че каквото и да правим , на себе си го правим... Смисъла на тези изречения  има подсмисъл,   че каквото  правиш за другите, се трупа на теб и само на теб.  Тоест, ако правим добро на някого,  то значи че,  правим добро и на себе си, защото това, което сме  направили за другия, ще се върне към нас, рано или късно.  Както и ако нараним някого, ние трупаме негативи, и всъщност naраняваме себе си, тъй като  това ще се върне към нас... защото  всички един ден си плащаме за делата. Така че , каквото и да правим, се връща при нас, и затова той казва, че правим нещата  за себе си...Не знам дали го обясних добре... Crazy Всъщност това е смисъла на тези две изречения Peace

Последна редакция: чт, 03 юни 2010, 00:12 от Винце

# 46
  • Мнения: 1 171

....но идеята е какво се случва когато две свободи не могат да се съвместят....
За мен това е личен проблем и се нуждая от вашите усещания и опитности.
Лично за мен тук компромисът е неизбежен! И не мисля че това е нарушение на личната свобода. За мен компромисът е необходима алтернатива, а тя се избира за добро.
 Компромиса е решение, като всяко друго. Особеното му е, че е оценено като жест на самоотричане в името на....нещо си. Но можеш да направиш компромис и без да предаваш себе си. Казвам го от личен опит. И това, че си избрал да направиш компромис, пак е свободен избор!  Wink
Винце , много се радвам да те видя! Появявай се по-често!  Hug
 

# 47
  • Мнения: 1 849
Кое точно си е чиста лъжа?

Да кажеш противното на това което мислиш, че е истината. Учителя вярва, че има Бог, а казва, че няма...  ooooh!

А ако правя добро с мисълта да ми се върне, тежко ми и горко тогава...

# 48
  • Мнения: 957
Дани, съгласна съм, че душата е изначално свободна  Peace, оттам нататък зависи каква ще и се позволи да бъде.  Hug


Човек, това мислех да те питам - кое точно искаш да знаеш като мнение за свободата и избора.
Когато две свободи не могат да се съвместят - или се изключват взаимно, или се стига до компромис и от двете страни. Но тъй като компромисът е нещо средно между свобода и не-свобода (според моето виждане за компромис) - то достигането до компромис може да е временен етап. Но може и да не е. Ако компромисът е от двете страни и изборът на двете страни е наистина избор, а не временно разрешение на ситуацията - тогава чувството за свобода може да бъде съхранено и да няма усещане за сблъсък между двете свободи.  Hug


Цитат
Ти никога не правиш нещо за другите, а само и единствено за себе си

migito, за мен не става въпрос само за егото, а и затова, което човек иска и решава да направи. Ако ти решиш да направиш добро за други - го правиш, защото това те кара да се чувстваш щастлива. Погледнато по този начин - го правиш пак за себе си. Правиш другите щастливи, но защото в това е твоето щастие - да ги направиш такива.  Grinning Нищо лошо няма в това изречение.  Hug


Но можеш да направиш компромис и без да предаваш себе си.

 Peace Може.

# 49
  • Мнения: 957
Да кажеш противното на това което мислиш, че е истината. Учителя вярва, че има Бог, а казва, че няма...  ooooh!


migito,  Peace в последните години е на мода духовност и духовно извисяване. Тази мода кара някои да не бъдат себе си (както всяка мода сигурно).




А ако правя добро с мисълта да ми се върне, тежко ми и горко тогава...

 Peace Напълно съгласна!



Краси, по повод отношението на вегетарианците към месоядните... Правило ли ти е впечатление, че бившите пушачи са по-агресивни към пушачите отколкото хората, които никога не са пушили?  Simple Smile
имам още да пиша за свободата, но по-късно  Wink

# 50
  • Мнения: 3 674
Кое точно си е чиста лъжа?

Да кажеш противното на това което мислиш, че е истината. Учителя вярва, че има Бог, а казва, че няма...  ooooh!


migito, няма особено  значение  кой какво казал, а какво чувства в сърцето си. Simple Smile  Учителя в притчата не лъже, а мъдро е отстъпил...



Кое точно си е чиста лъжа?

А ако правя добро с мисълта да ми се върне, тежко ми и горко тогава..


А за цитатите, не си ме разбрала съвсем, защото нямах в предвид ,  да  правим добро с мисълта да ни се върне, защото ако е така, то това идва от  Егото  и   си  права.  Peace  Но аз  не  писах,  да правим добро с мисълта, че ще ни се върне, а  че каквото правим, това ни се  връща, дори и да нямаме тази мисъл.  Това е Вселенски закон, който действа безотказно, независимо дали искаме да е така или не...

Най-важното всъщност  е  мигинце, да сме щастливи и да не пречим на  другите да бъдат! Hug

  Отдавна вече не споря  за духовност и религия, защото за мен принципно  е важно  сърцето на човека, а не каква религия или философия  изповядва. Ако добрия човек прави добро от сърце, то си личи, че е така.  Сигурна съм, че ти ще го  усетиш също.  А  той може и да е атеист и въобще да не вярва в Бог....


daindi...   Heart Eyes  ...  ще се опитам да  се вяскам, коагато мога Hug Напоследък не ми остава  много време за форума...

Лека нощ!  Hug

Последна редакция: чт, 03 юни 2010, 02:49 от Винце

# 51
  • Мнения: 957
Та да пофилософствам над "свобода и начина и на употреба".

В човешките  отношения свободата не е абсолютна лична свобода. Пак е свобода, но слята, взаимосвързана, споделена. Днес ми припомниха думите на Едуард към Белла от четирилогията на Майър: "Оставил съм сърцето си в твоите ръце, пази го!" Същото се отнася и за приятелството - лисицата казва на Малкия принц, че трябва да я опитоми, за да станат приятели. За да започне тя да очаква неговата поява и да усеща липсата му...

Свободата за мен е да бъдеш себе си и да изразяваш себе си. На въпроса ти, Краси,

Цитат
защо свободата както я разбира един човек е проблем за друг?

ще отговоря така: Винаги един човек може да бъде проблем за друг човек - както в своята свобода, така и в своята не-свобода. Не неговата свобода, а различието между двама поражда проблема. Проблемът е не в свободата на другия.



Цитат
Доколко свободния ни избор е свободен и не е ли по удачно да се съобразяваме до колкото е възможно с всичко и всеки около нас? Според мен за да бъда в хармония със себе си и с всичко и всеки около мен следва да уважавам и да се съобразявам, доколкото не влизам в противоречие със собствените си разбирания. Или с други думи не прави това, което не искаш да ти правят...

Дори да не правиш това, което не искаш да ти правят - твоят избор пак няма да се хареса на някой. Тогава?  Grinning Не живей с мисъл за съобразяване с другите. Ако си заобиколен от трима души и нагласата ти е да се съобразиш с тях - трябва да се разпънеш на кръст и пак един ден няма да са всички доволни.
Мисля, че по-точно е да се живее своята свобода и своя избор, с толерантност към останалите. И със знанието, че все пак, някой ден, някой няма да е доволен. Докъде опира толерантността? Ако някой направи избор да е недоволен от твоята свобода - не е ли толерантност да го оставиш в неговия си избор, в неговата свобода на избор?  newsm78

това са разсъжденията ми по принцип. Специално за свободата, касаеща двама партньори, ще поразмишлявам следващия път

# 52
  • Мнения: 554
То ти е според вярата и волята, Елдивайн. Енергията следва мисълта. Аз мисля за себе си, как чувствам и усещам. Аз усещам свободата да избирам. Свободен съм да правя или не компромиси. Ако ти не можеш - не тропай по масата като учителка.

Ех, интересно защо твоят избор е да мислиш, че тропам по масата, макар че това е моят начин на писане и изразяване. И други пишат като мен, ама ти си избрал на мен да рипаш и да се засягаш  Mr. Green Както и да е. Продължавам да си мисля, че не сме абсолютно свободни, и то не защото мисълта ни ограничава, а защото живеем в социум. Сам в гората човек може и да е свободен. Но в социума - не толкова. Например аз мога да избера да не си плащам данъците, ама дали данъчните мислят така?  Mr. Green И ако след това ще плащам за избора си (разправия с данъчните и глоби), какъв е смисълът - това избор ли е, или безсмислени действия, с които си усложнявам живота? И друго - аз мога да реша/избера да убия някого, защото това е моят избор, ама така ли мисли потърпевшият? А как ще реагира съдията, ако аз му кажа в своя защита: "Това, което виждаш, не е труп - трупът е само в твоята глава". Така че няма абсолютна свобода, няма и абсолютна истина. Много често свободата наистина става слободия и оправдание/извинение за нечии действия. Извинението със свободата често носи в себе си и безотговорност, и манипулация под маската на "свобода". Tonimar каза хубави неща, ама някои се правят, че не я разбират - сигурно защото не искат точно това да чуят Mr. Green Аз мисля, че темата е пусната тенденциозно - не за да се търсят действително отговори и помощ, а защото съпругата на ЧОВЕК чете темата и той много добре го знае. Един вид: "Думам ти, дъще, сещай се, снахо"  Mr. Green. Не бих искала нашите разсъждения по темата да се използват в защита и извинение за "правотата" или "неправотата" на някого или за оправдание на нечии действия. Ако някой действително е направил своя избор, разсъжденията на другите не му трябват, за да го осъществи. Затова ще се оттегля от повече разсъждения. Пък ще се радвам, ако всичко гореизброено е само в моята глава  Peace

# 53
  • Мнения: 58
Този път съм съгласен от първия път. До момента ми липсваше гледната точка:
Цитат
Винаги един човек може да бъде проблем за друг човек - както в своята свобода, така и в своята не-свобода. Не неговата свобода, а различието между двама поражда проблема. Проблемът е не в свободата на другия.
Благодаря за подарения поглед.

Винце, мислите ми много приличат на твоите:
Цитат
Най-важното всъщност  е  мигинце, да сме щастливи и да не пречим на  другите да бъдат!

# 54
  • Мнения: 58
Аз мисля, че темата е пусната тенденциозно - не за да се търсят действително отговори и помощ, а защото съпругата на ЧОВЕК чете темата и той много добре го знае. Един вид: "Думам ти, дъще, сещай се, снахо"  Mr. Green. Не бих искала нашите разсъждения по темата да се използват в защита и извинение за "правотата" или "неправотата" на някого или за оправдание на нечии действия. Ако някой действително е направил своя избор, разсъжденията на другите не му трябват, за да го осъществи. Затова ще се оттегля от повече разсъждения. Пък ще се радвам, ако всичко гореизброено е само в моята глава  Peace
Аз не крия, че имам проблем със съпругата си. Нямам идея дали тя чете темата, но за мен това не е важно. За мен е важно да осъзная какво се случва когато има конфликт. Когато този конфликт е в противопоставянето на свободата или избора между двама или между две групи.

Такива конфкликти е имало и ще има, но в час по история не се дискутира правото на свобода на българския народ или изборът на султана да ни пороби, защото така му е изгодно.

Аз поставям въпроси, които ме вълнуват. Не считам за тенденциозно поставянето на нова тема. Аз съм решил и съм го направил, защото не съм открил в други теми отговори на въпросите си. Всеки е свободен да чете или не темата. Ако не му допада - може да създаде друга тема. За разлика от това - аз примерно немога да влезна в твоя сайт Елдивайн с моята регистрация, което за мен вече е тенденциозно отхвърляне на неудобните за теб хора.

Смятам, че може да се направи аналогия от единичното към общото, защото всеки забелязва противопоставянето. И ако не го забеляваше, нямаше да чете или да пише по темата.

ПП Забелязал съм
Цитат
че бившите пушачи са по-агресивни към пушачите отколкото хората, които никога не са пушили?
, но не мога да си дам отговор защо това е така.

# 55
  • Мнения: 624
Краси, по повод отношението на вегетарианците към месоядните... Правило ли ти е впечатление, че бившите пушачи са по-агресивни към пушачите отколкото хората, които никога не са пушили?  Simple Smile
А защо да търпя, ако някой ме трови? Никога не съм пушила, но съм въртяла "гадни" (за пушачите) номера. Като например зимно време да отворя прозореца и да кажа на съквартирантката си,  че предпочитам да стоя на студено, но на чист въздух. Тя има свобода да пуши в стаята и аз имам свобода след като не пуша да си дишам свеж въздух.
Същото е и с вегетарианците, не се цупят, че някой яде месо, а че се убиват животни. Предполагам, че никой от пишещите в тази тема (независимо дали е веге или не) не е за убийството. Нали?

ЧОВЕК
, никой не може да ти отнеме правото на свободен избор (разбира се когато е в рамките на закона), но трябва да знаеш, че ще ти се наложи да поемеш доста негативи върху себе си: обвинения, нападки... Обществото ни (и не само нашето) е изградило някакви "рамки" и не харесва хора, които не се вписват в тях. Но ако не прекрачим някоя рамка, никога няма да разберем какво е отвъд нея.
Свободата е липсата на страх!

# 56
  • Мнения: 4 414
ПП Забелязал съм
Цитат
че бившите пушачи са по-агресивни към пушачите отколкото хората, които никога не са пушили?
, но не мога да си дам отговор защо това е така.
Аз, като такъв бивш пушач, мога Simple Smile Макар че, вече го дадох по-рано...Защото когато си се отказал, имаш гледната точка "щом АЗ мога, значи всеки може. Какво ми се правят тия?!" 

И аз съм се хващала в ситуации да съм "по-агресивна от тези, които никога не са пушили"...и от тези, които никога не са пили...и т.н. Мисля, че вече съм го преодоляла. Защото осъзнах, че се дразня, понеже виждам себе си преди. Моето разрешение на проблема беше да си простя, че съм била такава и че съм си вредила...на себе си и на другите около мен. След като си простих, пушачите, пиячите и другите самоунищожителни типове не ме дразнят. Това си е техния живот.

# 57
  • Мнения: 3 674
...
ПП Забелязал съм
Цитат
че бившите пушачи са по-агресивни към пушачите отколкото хората, които никога не са пушили?
, но не мога да си дам отговор защо това е така.

Не бива да се слагат всички непушачи под общ знаменател Mr. Green  И аз съм бивш пушач...ама чак пък агресивна към пушачите не съм била , ама  винаги съм ги гледала с неодобрени и съм ги съжалявала за слабата воля и за това, което си причиняват  Mr. Green Много се гордея  поне с това, че се отказах от преди 15 години да тровя тялото си...и се чувствам прекрасно физически.  Peace Много се радвам, че никой от моето семейство не пуши!  Heart Eyes


Passiflora, и аз з не бих търпяла някой да ме трови, така че у нас не се пуши и моите гости знаят това и уважават правото ми  на домакин да си държа къщата чиста и не миризлива на тютюн... Направила  съм им страхотно кътче навън  на терасата ...и така и те доволни и аз доволна Sunglasses  В това отношение съм тотален егоист и се грижа  за своето  тяло и за своето семейство!  Mr. Green

 Между другото, напоследък забелязах, че като ходя у тях/ моите приятели пушачи/ ...те не пушат в къщите си, а на терасите си, което е много похвално!!! И аз им го казах... Peace  Иначе нямам  нищо против  този, който  иска да се трови с цигари или да яде месо. Толкова по-зле за самия него....

Аз съм на път да спра да ям риба. До скоро ядох само риба и пиле, но тази година отказах пилето. Надявам се, че ще успея да се откажа и  от рибата...обаче пусто, толкова много обичам да хапвам рибка приготвена във всякакви вариации... Embarassed

# 58
  • Мнения: 1 171
С риск да ме нападнат пушачите, ще изразя своето мнение.
Аз като абсолютна непушачка не съм агресивна към пушачите, стига да не ми димят наоколо в затворено пространство. Затова избягвам да ходя по разни затворени заведения, въпреки че обичам да се забавлявам. В случая пушачите ме принуждават да направя този избор. Признавам си обаче, че когато видя майка, да дими над детето си, или бременна с цигара, в мен напират едни такива некрасиви пориви, но се въздържам...това е техен избор. Слава Богу в моето семейство не се пуши, а гостите ми пушат...като се приберат у тях. Mr. Green
Винце, браво за цигарите! Но риба защо не...тя няма нищо общо с месищата....и аз я обожавам!  Heart Eyes

# 59
  • Мнения: 2 176
. Мисля, че вече съм го преодоляла. Защото осъзнах, че се дразня, понеже виждам себе си преди. Моето разрешение на проблема беше да си простя, че съм била такава и че съм си вредила...на себе си и на другите около мен. След като си простих, пушачите, пиячите и другите самоунищожителни типове не ме дразнят. Това си е техния живот.

Много точно казано.  Peace
Да направиш крачка напред не означава задължително, че е осъзната. Много хора си мислят че е, понеже разумът и волята са надделели и така са го постигали. Често това е доста лъжовно - впоследствие или самите хора се връщат към проблема, или заклеймяват околните, че не са намерили решението. И в двата случая ползата не е на тяхна страна . Те все още търсят кого да обвинят за неуспеха си, поради факта, че не искат/могат да простят на себе си и на околните.


Общи условия

Активация на акаунт