? към младите шофьори(КИ) - 5

  • 34 681
  • 717
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 990
Да подканяш с клаксон е същото. Peace
На мен са ми подвиквали също така, освен клаксона.И кво се постига, освен негативизъм.Нито аз ще се забързам, нито клаксона ще е вълшебна пръчка, която ще премахме от пътя ти човека. Wink

# 16
  • Мнения: 599
Аз и тук да попитам вместо запис: Защо има два вида пешеходни пътеки след като няма разлика в предимството. Какъв е смисъла-само икономия на боя ли?

В листовките когато аз съм карала курсовете имаше въпроси за предимство на пешеходците пред дяснозавиващи и лявозавиващи.
Затова питам сега как е, че може да има някакви промени, а аз да не ги знам.

Jizzlobber, в правилника пише, че пешеходецът е длъжен да освободи пътното платно по най-бързия начин(изключвам тичането). Така че, както едните са длъжни да спазват правилата, така и другите.
 Винаги давам път на пешеходците, но когато ми е невъзможно като описания от мен случай не знам дали ще ми е по-добре да бъда отнесена от някой при положение, че пешеходецът ме вижда да завивам и въпреки това тръгва да пресича. Аз спирам, за да не го згазя и бивам удряна от този пред когото съм минала. То не може да се търси само толерантност от шофьорите. Ако в случая пешеходецът е с предимство(аз още се съмнявам в това), не е толкова трудно да отдели 2 секунди време и да се застои на бордюра пред вероятността да стане жестока катастрофа заради правото му на предимство.

# 17
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
Пешеходецът винаги е с предимство. Дори да са заблудени баби с пазарски торби, бавно движещи се. Знам, че е неприятно да ти се мотае някой, който говори по телефона и се влачи със скоростта на костенурка, но този някой също е с предимство и той го знае.

Моят съвет, когато решите да спирате или давате път на пешеходци, е да натискате на няколко пъти спирачките, докато да спрете, а не само веднъж за постоянно. Мигащият сигнал на стоповете е по-видим, отколкото постоянно светещи стопове, които често се сливат със задните светлини на колата /особено когато карате през деня на фарове/.
Скоро за малко един разсеян водач зад мен да ми се яхне, защото не внимаваше и не отрази, че намалям и спирам на пешеходна пътека. Видях го в огледалото за обратно виждане, че блее, и единствено това, че натисках спирачките на няколко пъти, го накара да реагира и спре на метър от колата ми.

Другото, за което внимавайте, когато давате път на пешеходци. Винаги гледайте и колите зад вас, особено ако пътят, по който се движите е с няколко ленти. Неведнъж ми се е случвало да намаля и спра, а до мен да прелети някой дръвник. Така опитвайки се да осигурим преминаването на пешеходец, понякога се случва, че на практика го поставяме в опасност, защото пресичайки в следващата лента за движение той изкача пред връхлитащия го автомобил. За това бъдете готови, ако забележите, че колата зад вас няма намерение да спре, да натиснете клаксона и по друг начин да предупредите пешеходеца.

Последна редакция: пт, 28 май 2010, 15:35 от vesi_vas

# 18
  • Мнения: 9 990
Както винаги, не знам защо се припознавате в някои неща.И си гледат хората само от тяхното ръбче.Как всички тук са по правилник, а останалите са за бой. Crazy Wink и винаги някой друг пречи.
Съветите на Веси са добри.
Но да се подканя някой да бърза-не можем така наред с клаксона.Дори и да си бърка в чантата, това не означава, че може да е по-бърз човека.Дефинирайте, задайте скорост на пресичане на пешеходец, така, както в правилника е зададена допустима скорост в градски условия на автомобили.Тогава вече можем да определим кой се мотка и кой не се.За всеки пешеходец "възможно най-бързо" се изразява в различна стойност.

# 19
  • Мнения: 1 798
Много ми е криво,получих първата си призовка, и да ви кажа не помня  къде е било това. Sad

# 20
  • Мнения: 4 785
Както винаги, не знам защо се припознавате в някои неща.И си гледат хората само от тяхното ръбче.Как всички тук са по правилник, а останалите са за бой. Crazy Wink и винаги някой друг пречи.
Съветите на Веси са добри.
Но да се подканя някой да бърза-не можем така наред с клаксона.Дори и да си бърка в чантата, това не означава, че може да е по-бърз човека.Дефинирайте, задайте скорост на пресичане на пешеходец, така, както в правилника е зададена допустима скорост в градски условия на автомобили.Тогава вече можем да определим кой се мотка и кой не се.За всеки пешеходец "възможно най-бързо" се изразява в различна стойност.

Ти сериозно ли намираш за нормално да застанеш по средата на натоварено кръстовище и да си ровиш из чантата - ама сериозно  ooooh! ooooh! ooooh! Айде нема нужда да седя по средата на кръстовище и да ме заобикалят тия от насрещното, щото е редно баш по средата някой да извършва неналежащи дейности. И да - пешеходците са длъжни възможно най-бързо да освободят платното за движение, което изключва бъркане по торби, говорене по телефона с походка тип разхождам се лежерно в парка, бъркане в носа и изследване на откритото, разопаковане на вафли, лаф-моабет и т.н. - ако за тебе така е редно да действа пешеходец на платно, защото е с предимство - въй!, както биха възкликнали бургазлии. За мен пресичат с нормална скорост и на тротоара да правят каквито искат флегматични движения - бавно освобождаване на платно приемам само от определени групи от хора, към които съм максимално толерантна и не ми е проблем да изпусна светофара.

Спирам със спора, защото явно, че си говоря с радиото - твърдиш, че мотането по платното е редно, само и само да си отгоре, е не винаги става!

# 21
  • Мнения: 9 990
Трейси, аз просто не анализирам чуждата причина и скорост.Нищо повече.Ще изчакам, секунда отгоре.Що се палиш?По-спокойно. Grinning HugНе определям аз кое е нормално и ненормално.Просто се съобразявам с обстановката без да влагам емоции от този тип.Вас като ви влече да свиркате-свиркайте си, то затова е тази какафония навън и често не знаеш на теб ли ти свиркат, или пък си мислиш, че на теб ти свиркат. Peace
Мини, нищо де-каква ти е призовката, сподели... Hug

# 22
  • София
  • Мнения: 1 555
По повод съвета на Веси за натискането няколко пъти на спирачки се сетих нещо. Онзи ден пътувах с мъжа ми по Цариградско и изведнъж този пред нас натисна рязко спирачки и пусна аварийни, мъжът ми и той трябва да натисне рязко спирачки и да пусне аварийни. В крайна сметка се оказа, че така, когато ти се налага да спреш много рязко трябва да предупредиш този зад теб като пуснеш аварийни, защото той може да види, че свети стопът отзад, но няма как да разбере дали е заради леко намаляване на скоростта или заради рязко спиране. Аз това не го знаех, никой не ми го беше казвал, за това реших да споделя, ако има и други заблудени като мен. А сега като се замисля съм виждала и друг път други така да спират рязко и да пускат аварийни и все си мислех, че нещо им е аварирала колата и се учудвах, че после си продължават без проблеми.  Crazy Laughing hahaha

minie mouse - За съжаление за всяко нещо си има първи път. Аз пък преди 3 седмици си получих първия акт за превишена скорост. Но пък след като написаха акта не ми взеха талона, защото забелязаха, че съм бременна и казаха да не се притеснявам и така  и не разбрах действителен ли е този акт или не.  Rolling Eyes А се бях подготвила след една-две години и Златен талон да си изкарам, но ще се размина с него изглежда... Laughing

# 23
  • София
  • Мнения: 146
Това с рязкото спиране и аварийните е доста полезна информация. Реално ми се е случвало веднъж си карам с една колона, дето периодично намалявахме заради дупки по пътя, но изведнъж този пред мен спря доста рязко заради един пред него, решил да прави обратен насред нищото, и аз докато зацепя че този път НЕ намалява, а баш си спира, щях да го чукна, заковах се де, ама гледам и тоя зад мене беше на една боя разстояние... А относно клаксоните принципно подкрепям тезата на Трейси, но веднъж пресичах на Руски паметник на пешеходната пред един тролей, явно съм се моткала повече и тролея като наби един клаксон на метър от мене...  Shocked  #Crazy Shocked Няма по ужасно преживяване!!! Часове след това ми кънтяха ушите и се стрясках от нищото...

# 24
  • Мнения: 1 798
Ох,ходих на масаж за релакс,че много ме стресира тая  призовка. Laughing
Ами нищо конкретно не пише, пише датата,номера на колата ми и имената ми, и в кой район съм  засечена, и да се ява  на определената дата. Питах познати-казаха ми,че ще ми пускат филмче с моя милост  и после  пращатв друга стая да си плащам.
Аз не помня много( датата е февруарска),ама явно съм превишила скоростта и ме е хванал радар( района на Ловеч пише).
Пътувахме,да,около моя рд, но не помня с колко съм карала. Rolling Eyes

Последна редакция: пт, 28 май 2010, 21:12 от minie mouse

# 25
  • Мнения: 22 471
Да се поразпиша пак....)

•ºtreisyº•, то в тази връзка и шофьорите си говорят по телефоните и то предимно без хендсфри, ама пешеходците не им се сърдят, че блеят и не внимават, нали?
Да, неприятно е някой да ти се влачи на пешеходна пътека, ама 30сек повече, или по-малко не виждам с какво ще те сбъркат???

А това с рязкото спиране и аварийните....честно казано не виждам ако е наистина стресова ситуация и трябва моментно реагиране кога ще се сетиш да натискаш и аварийни....

Отделно, че колите с ABS спират по по-различен начин от тези, които нямат. И в някой случаи е по-кофти, когато го има. Поне аз лично на няколко пъти се убеждавам в това.

# 26
  • Мнения: 4 785
Какво ще ми стане ли, че в конкретната ситуация на светофара минават максимум 2 коли от едната посока, с влачещи се пешеходци - минава една на червено. Като се има предвид, че се вливат 2 леви потока (ние и насрещно) в една лента, значи минават 2 коли максимум и то на червено - сещаш се, че не са само 2-та леви потока, а има и един, които е за направо за същата тази лента, но тъй като ние (2 коли) чакаме 1 мадама да си намери съкровище в чантата, светофара вече е червен (другите зад нас на зелено не навлизат...!!!), тръгват и тия за направо и кръстовището става мазало, за да изчакаме влачещите се с неотменни задачи на пешеходна в този момент! Сега си представи, че в скапания град не са само тия 2 коли за наляво, а са две колони с повечко коли, които ще минат в други ден с това темпо - сега изяснява ли се роптаенето ми или да си оставим пешеходците...аз даже им предлагам да си носят походни столчета, ако се изморят да поседнат - за къде ли бързаме викаш  ooooh!

# 27
  • Мнения: 22 471
•ºtreisyº•, оххх, хайде стига сега с тази мадама....едва ли не искаш да ми кажеш, че на всяко кръстовище е така...
Ами случило се, голяма работа...не могат пък всички да подтичват щото на шофьорите да им е кеф и да им е удобно.
И ми е странно как при такова голямо кръстовище (поне с такова впечатление оставам по приказките ти) няма светофари, а е само пешеходна пътека...но това няма значение в случая.

# 28
  • Мнения: 4 785
 ooooh! Естествено че има светофар, само че тук често ляв зелен за коли съвпадат със зелено за пешеходци... Честно да ти кажа движението е толкова натоварено, че само това липсва, не навсякъде е с един светофар на главното на центъра...че да не ме дразни и да не прави ситуацията още по-кофти. Когато заседнеш по средата на кръстовище, на червено, а преди това си чакала не знам колко, светва зелено и ти не навлизаш... е тогава искам да видя как ще си свиркаш с уста, на туристите по пешеходната!? Ама отстрани е лесно...пф!

# 29
  • Sofia
  • Мнения: 1 194
То е ясно, че никой не може да караш да препуска по пешеходната пътека, но както важи за колите да се изнесат по най-бързия начин от кръстовището, същото е и за пешеходците. Всички сме участници в движението и трябва да сме толерантни и да подхождаме с разбиране един към друг. По мои наблюдения все по-често виждам коли, които дават предимство на пешеходна пътека и пешеходци, които пресичат където и както им дойде. Ами не става така! нали щяха да ги глобяват за неправилно пресичане? да застанат до някой пазар и да гледат как пресичат смело и безотговорно и шофьорите как се чудят от къде ще им изкочи поредната баба или майка с количка, която пресича и гледа на другата страна. Всички трябва да сме отговорни.

Общи условия

Активация на акаунт