Имат ли право детските градини?

  • 14 571
  • 120
  •   1
Отговори
# 90
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 381
Разказаха ми за градина, в която майка е подала жалба до Общината. Резултат: директорката се обадила на майката и поканила детето да посещава градината през лятото.  Peace

# 91
  • София
  • Мнения: 230
Здравейте, ние миналото лято имахме спорове с учителките от дежурната детска градина в нашия квартал ЦДГ 133.
Когато за първи ден детето ни отиде там , учителката , която посрещаше децата ни посрещна с въпроса: ''кой месец ще посещава детето градина юли ИЛИ август" и ние със съпруга ми заявихме, че и двата месеца, с изключение на 10 дни в които ще сме отпуск и сме на почивка. Така скочи срещу нас тази жена, че не можело така, кога ще си вземат те отпуската, толкова ли няма кой да ни гледа детето........
Оставихме детето на градината /аз направо се разплаках като си тръгнах, защото детето много се стресира с тези крясъци/. С мъжа ми отидохме директно в общината и обяснихме на служителя за какво става на въпрос и пожелахме да подадем жалба срещу градината и тази госпожа. Служителят веднага звънна на директорката на тази градина  и само и каза:"Вие нямате право да отказвате на детето да посещава вашата градина и през двата месеца и сте длъжни да приемете всички желаещи за летният период, защото сте дежурна градина." След този разговор  не сме имали повече разправии, дори и предварително да си плащаме таксите не са искали  Laughing.

Бих посъветвала на всички да си търсят правата, а не да  мълчат.


И за бих спестила на детето си този стрес с нови учителки и различна база, но нямаме по 40 дни отпуск, бабите ни работят, а и те не са ни длъжни да ни гледат децата все пак.


В четвъртък се чудя каква ли разправия ще си измислят от дежурната група тази година.

# 92
  • Мнения: 3 695
През месец юли нашата градина няма да работи, но има дежурна градина, която ни е по-близка дори. Учителката ще си е тяхната, така че се надявам да няма проблеми. Иначе 3 месеца - юни, юли и август са сборни групи, за да си ползват учителките отпуските.  Peace

# 93
  • Sofia
  • Мнения: 603
И нашата градина няма да работи август - отново ремонт - но това е дежурното обяснение. По принцип в районите има дежурни градини, та това е изходът. Иначе учителките имат по-големи отпуски, защото се водят друга категория труд, но заплащането наистина е малко. За заместването знам от директорката на градината ни, че обикновено се явяват пенсионирани учителки, чието заплащане излизало даже по-скъпо от това аз да отида да работя там  Mr. Green

# 94
  • Мнения: 800
По-напред разказах, че съм подала жалба - резултатът от нея беше че персоналът на градината не ми говори и демонстративно ми обръща гръб. Имаше случки от типа - "мамо, защо на мен ми бяха дали 2 черешки, а на другите повече?", "мамо, госпожата не иска да говори с мен" и разни такива. Много съм ядосана, получих обаждане от някаква служителка в общината, която ми обясни, че ще има резултат от жалбата-сигнала ми. Честно ви казвам - никакво удовлетворение не можах да изпитам от това, че има резултат - децата ми страдат от отношението (простотията) на персонала. Дъщеря ми ще е на училище есента, но малчо остава там още 4 години и ме е страх за него.

# 95
  • Мнения: 2 149
Значи директно се изстрелваш при директорката й казваш какъв е проблема. Защото нали се сещаш, че те нямат право да се държат така спрямо детето, това нито е човешко отношение, нито е педагогично.
Слуителката от Общината навярно е инспектор по учебната дейност и образованието. Обади й се, и кажи, че не такъв резултат си търсела. Пък и малкия ти е в друга грпа, при други педагожки, според мен няма да се отрази на него.

# 96
  • София
  • Мнения: 2 437
Това е причината и аз да не пусна жалба. За съжаление ще го отнесат децата ми и вече няма да мога да направя нищо. Още си нося последствията от протестите м.г. хем не бях само аз. Да не говоря, че пак пусках една жалба по отношение на приемите...после на родителската среща пак давах предложения...изобщо съм голям трън в очите. И то не защото не съм права, а защото го приемат много лично...а всъщност аз многохаресвам и директорката, и персонала. Цялата система ми куца.

# 97
  • София
  • Мнения: 1 185
Аз съм в същото положение,за да не рикушира в детето ми се опитвам с добро ама не се получава за съжаление.При нас и директорката вика много и просто е ужасно.Просто не искам да рикушира в детето и не е правилно,макар да с еполучава точно това  #Cussing out

# 98
  • София
  • Мнения: 2 437
Да, затова е по-добре да сме много и да пуснем колективна жалба. И е хубаво да бъде в комбинация с искания за места за децата, защото все още има огромен недостиг и това води до всички нередности. За съжаление, обаче, всеки се спасява поединично и още мнооого хора не са разбрали, че "съединението прави силата".

# 99
  • Мнения: 800
Когато ми падна пердето, за да пусна жалбата - никоя от майките които се оплакват по градинките от същите проблеми не дойде с мен. Проблемът е на обществото, но няма как да се променят нещата явно. А синът ми е от есента точно при тия госпожи (те издадоха ПГ, където беше дъщеря ми и ще поемат ясленчетата). Яд ме е на системата, яд ме е и на хората, които си мълчим и не правим нещо да променим нещата. Сигурна съм, че ако с мен бяха още 5 майки (и то техните деца от есента са на училище) нямаше да страдат децата, но това е положението в тая скапана държава.

# 100
  • София
  • Мнения: 2 437
Именно  Peace За съжаление...и 5 да са- пак нищо. Трябва всички от даден град да се вдигнат. Още малко да назрее и ще се случи  Peace Няма да го бъде дълго така.

# 101
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 381
След първата жалба, следва втора - ако има за какво. В случая е можело за отношението към детето.
В градината, в която бяхме миналата година, бях подала жалба. Не една, просто ми дадоха достатъчно поводи. Вярно, че ме познаваше целия персонал, но не направиха нищо на детето ми. Може и да съм им била взела страха.  Laughing Това лято сме в друга, а в старата отново са казали на родителите, че ще почиват лятото и няма да има дежурна градина с думите "Нашите деца не ходят в дежурна градина!". Ако бяхме там - бих се ровила. Но щом родителите, които са там, си траят, как да направя нещо? Знаят пътя, казвам им го отново, свидетели са, че имаше положителен резултат без негативи за нас ... кой каквото и както си направи. По-важно от това, което се случва с нас, е нашата реакция на случващото се.

# 102
  • Sofia
  • Мнения: 603
Да ви кажа от какво се оплакаха днес няколко майки: госпожата на групата/титулярка, че другите все се сменят/ заявила пред децата на майките им, че е по-добре да ги задържат в къщи, понеже излиза в отпуск и групата ще се разформирова. Казва го, като е с ясното съзнание, че едното момиченце е по-чувствително, трудно привикна с обстановката и страда при подобни ситуации. Майката, намигайки дискретно на госпожата, я попитала - ама нали другите госпожи са също толкова добри, колкото и ти - отговорът бил с повдигане на рамене и отривисто - аааа, незнам, незнам. На друго детенце, което е отсъствало две седмици същият сценарий - можете да се досетите с какви убеждения са го оставили него ден и следобеда подобен разговор.  Crazy
Съглесне съм, че на учителките им е тегаво, ама все пак пред децата не е редно...
А, и още нещо, до момента в нашата градина не са казали, че има дежурна градина, към която да се насочим. Това било така, защото нашата била базова на делегиран бюджет и не можела да ползва дежурна градина  newsm78
 

Последна редакция: ср, 07 юли 2010, 14:37 от kroche

# 103
  • София
  • Мнения: 2 437
Кроче и при нас е така. Делегиран бюджет и не може "наши" деца да ходят в друга ДГ.  Само, като се замисля, че всички ДГ вървят натам....лошо ми става. Много било хубаво...

# 104
  • Мнения: 4
Извинявайте,мили мами, но как мислите учителките да си ползват полагаемата си отпуска? Все пак и те се нуждаят от това! Те не могат да я ползват през учебно време,а само лятото, коледа и великден, когато няма учебен процес. Моята майка е учителка и го знам това нещо. Аз също имам дете, което ходи на градина, но винаги лятото съм успявала да наглася нещата с дг.

Общи условия

Активация на акаунт