Курбан - как да го направя

  • 20 412
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 96
Преди почти  две години съпругът и дъщеря ми претърпяха катастрофа.Резултатът беше -колата за скраб ,а те двамата на легло за една седмица, само с натъртвания и всичко това на Игнажден.Когато дойде време за курбан ,отидох в нашата църква и попитах свещенника как да процедирам.Тъй като по това време бяха Коледните пости ,той ми каза, че ако искам да дам курбан трябва да бъде по време на празниците ,понеже на Игнажден не мога дори и риба да направя.Така се случи обаче ,че минахме само с молитва прочетена от попа.Това което аз знам пак от него е ,че когато си решил да дадеш курбан за нещо ,няма абсолютно никакво значение какво ще поднесеш на трапезата,важното е да вярваш в това което правиш ,а в случая да вярваш ,че давайки курбан ти наистина ще измолиш благополучие от Господ и решаването на проблемите.Не можеш обаче да сготвиш нещо и да не викнеш поп да ти прекади и прочете спасителна молитва.Все пак нали те са посредниците между Бог и нас човеците.А това, че съпругът ти не вярва ,не се притеснявай ,щом ти вярваш ,сигурна съм ,че ще успееш и молитвите ти за неговото оздравяване ще бъдат чути.Желая ти успех.Все пак аз лично те съветвам ,да намериш някой възрастен свещенник и да зададеш въпросите си към него ,той най -добре ще ти обясни какво е редно и какво не.

# 16
  • Балчик
  • Мнения: 740
Значи аз съм решила сега в събота да ходя до Бачковският манастир , че за мен това място е различно и наистина вярвам че има някаква свещенност и ще поразпитам там.

# 17
  • Мнения: 1 907
Добре , аз никъде не споменавам , че има нужда в момента от лекар , просто си пиша , че за кратък период от време му се струпаха  болести от различно естество , за които веднага сме предприемали мерки. За по любопитните накратко ще разкажа  - през м. ноември миналата година го оперираха , премахнаха от коляното менискус  приключи благополучно , през януари месец тази година , го ухапа улична котка / все още я търся , че да я убия / , разболя се от болестта на котешкото ухапване , оздравя и се стабилизира , по време на великденските празници го тръшна дискова херния , тук лечението все още продължава .  Преди две седмици го тръшна и гнойна ангина .  Той е спортист , здрав е , пломби в устата си няма така да се каже,  лекарства не пие ,  от 20 години не се е разболявал , а сега изведнъж няколко болести наведнъж. За това и реших да  направя курбан за здравето му.


 #Shocked #Shocked #Shocked  ooooh! ooooh! ooooh!
Не мога да повярвам, че в 21 век съществуват хора, смятащи, че убийството на някое живо същество, би донесло добро на тях самите.
Дами говорят за колене на "здраво и пъргаво агне"!!! Господи, в кой век живеем?!

Последна редакция: вт, 01 юни 2010, 23:25 от елиас

# 18
  • Мнения: 2 926
Правих скоро курбан...скоро, скоро на Богородица миналият август.
Попа на мен ми обясни,че животното трябва да е цяло - с главата.
Тоест да не е парче месо примерно.
Взех си животното, питките, и виното и му го занесох да му прочете молитви.
След това поканих гости.
Ако е по време на пост, или се пада сряда и петък курбана се прави постен - примерно само с пита.

# 19
  • Балчик
  • Мнения: 740
Добре , аз никъде не споменавам , че има нужда в момента от лекар , просто си пиша , че за кратък период от време му се струпаха  болести от различно естество , за които веднага сме предприемали мерки. За по любопитните накратко ще разкажа  - през м. ноември миналата година го оперираха , премахнаха от коляното менискус  приключи благополучно , през януари месец тази година , го ухапа улична котка / все още я търся , че да я убия / , разболя се от болестта на котешкото ухапване , оздравя и се стабилизира , по време на великденските празници го тръшна дискова херния , тук лечението все още продължава .  Преди две седмици го тръшна и гнойна ангина .  Той е спортист , здрав е , пломби в устата си няма така да се каже,  лекарства не пие ,  от 20 години не се е разболявал , а сега изведнъж няколко болести наведнъж. За това и реших да  направя курбан за здравето му.


 #Shocked #Shocked #Shocked  :о: :о: :о:
Не мога да повярвам, че в 21 век съществуват хора, смятащи, че убийството на някое живо същество, би донесло добро на тях самите.
Дами говорят за колене на "здраво и пъргаво агне"!!! Господи, в кой век живеем?!

Що , ти какво предлагаш да направя с котето , дето разболя мъжа ми , да го поканя у нас да гостува , пък може и да отгледа сина ми , който според мен има повече нужда от баща си , а не от уличното коте , но за твое спокойствие ти заявявам най - отговорно , че котето си е добре и никой не му е посягал с цел убийство , или пък бой. Така , че дишай дълбоко и се помоли някой друг да не убие това прекрасно създание на природата.

# 20
  • Мнения: 8
Около 15 години майка ми ми прави курбан.Говори с един поп и правихме каквото каза той.Купувахме агне,на което слагахме свещичка на главата,давахме хляб и водичка.(това непосредствено преди да се принесе в жертва)Аз също знам,че не се купува само месо,както и че не се пренася в жертва животно,което рови(кокошка,патка..)Давах сол да четат в църквата и всичко приготвяхме с нея.Правихме курбан,печено месо,дроб-сарма,салати..Ходихме на църква и си каних гости,които да нахраня.Най-добре иди да попиташ в църква.Освен това давай да ви четат имената по време на литургия.(това като идея ти го споделям)На човек беше 2 лв.за доста време.

# 21
  • Мнения: 1 907

Говорех за ритуалното убийство на агне, или каквото там ще убивате "за здраве".

# 22
  • Мнения: 195
Аз правих курбан преди 2 седмици. При мен поводът беше , че ме оперираха във връзка със стерилитет , но се оказа , че нямам проблем да забременея. Още преди да отида на операцията си обещах , че ако всичко мине благополучно ще направя курбан. Отидох в църквата , обясних им какъв е поводът и от там ми казаха , че мога да направя безкръвен курбан. Взех погача , бутилка червено вино и сол. Попът ми чете молитва. Но явно зависи от повода за курбана.

# 23
  • Балчик
  • Мнения: 740

Говорех за ритуалното убийство на агне, или каквото там ще убивате "за здраве".
Ами виж , какво си почернила от  моят пост , и после какво общо има 21 век с вековни традиции , примерно вярата в Бог , като сме съвременни хора какво да спрем да вярваме , ми нали именно вярата има отражение по този начин - с ритуали , е друг е въпроса ако ти самата не вярваш, хайде да не  тръгва темата в друга посока.

# 24
  • Мнения: 1 174

Говорех за ритуалното убийство на агне, или каквото там ще убивате "за здраве".

Да правело се е преди векове, това е ритуал, избира се младо, пъргаво, хубаво животно и се коли. За здраве, така се е вярвало. Сега този езически обичай е асимилиран или как по - точно да го кажа - похристиянчен от православната религия и се смята за част от обичаите, свързани с религията.
Коленето на агне за Гергьовден какво е ?  Laughing
Пък за такива дето припадат от идеята да заколиш животно, ти като го купиш месото от магазина, то по дърветата ли е расло ? Joy

# 25
  • Мнения: 1
На мен ми е правен курбан, и тогава се колеше петел, но от възрастни хора знам, че можеш да го направиш със всичко, една жена ми каза, че като няма пари се раздават и лукчета, важното е да се нарече, че е за здравето на дадения човек, пък ако ще с трюфели го прави Wink

# 26
  • София
  • Мнения: 1 590
 Shocked А коя е "болестта на котешкото ухапване"?  Mr. Green

# 27
  • София
  • Мнения: 15 465
  Важното да се нарече за какво е (за здраве) и да се почерпят хората, за здравето на човека, за който се прави!Няма значение дали ще колиш агне, петел, риба или само сол, олио и вино ще осветиш в черквата и ще сготвиш с тях! Peace

# 28
  • Мнения: 1 907
Коленето на агне за Гергьовден какво е ?  Laughing
Пък за такива дето припадат от идеята да заколиш животно, ти като го купиш месото от магазина, то по дърветата ли е расло ? Joy

Не знам какво е коленето на агне, който коли- да каже защо го прави.
Откривам доста сериозна разлика между това да избереш пъргаво животно, да му сложиш свещ, или каквото е там, на главата и да го заколиш, и това да си купиш месо от магазина  Tired
Коленето на животни няма нищо общо с религията, поне не и с християнската. "Милост искам, а не жертва"- това е цялата философия на Новия завет.
Както и да е. Изразих възмущението си, не мога да променя мисленето ви. Приятни заколения!

# 29
  • Балчик
  • Мнения: 740
Shocked А коя е "болестта на котешкото ухапване"?  Mr. Green
ми така се казва самото заболяване " болестта на котешкото ухапване " е има си сигурно сложно латинско име , но поне така ни казаха от Инфекциозна болница , не било заразно , но е опасно за самият човек , има инкубационен период от около 20-30  дена за да се прояви . Поддържаше висока температура от 3-4 дена , без видима причина , и раничката където беше захапан от котето започна да се подува , въпреки че беше зараснала  , стана като подпухнало калпаче, тогава доктора ни обясни , че е рядко заболяване , но явно при него е била слаба имунната система следствие на операцията на коляното и затова се е развила болестта.

Общи условия

Активация на акаунт