Какво направихте/бихте направили с праха от кремиране на ваши близки

  • 7 350
  • 29
  •   2
Отговори
  • Мнения: 164
Здравейте. За огромна наша скръб майка ни почина... Починалите от ковид ги връщат на близките в два черни чувала и заковани ковчези...Взехме решение мама да бъде кремирана и от там идва въпроса, какво да направим с праха, да го положим в гроб, да го разпръснем или да положим урната в обособени за това помещения.

# 1
  • Мнения: 7 914
Моите съболезнования! Дядо ми беше кремиран съгласно последната му воля и урната беше положена в гроба на неговите родители. Баба ми пожела също кремация и урнополагане при дядо ми.
Можете да помолите урната с праха на майка Ви да бъде съхранявана в погребалната агенция известно време до деня на урнополагането или разпръсването сред природата. Препоръчвам Ви го.
Някои хора съхраняват урните с починалите си близки години наред в разни шкафове като сувенири, палят свещи и тн. За мен това държане на човек като сувенир е дълбоко, дълбоко нередно.
Лично аз бих разпръснала праха на любим човек сред природата, на някое негово любимо място.

# 2
  • София
  • Мнения: 38 489
По принцип, според българските наредби, трябва да сложите урната в гроба или на специално място на гробищата.

# 3
  • Мнения: 1 376
Всичките ми роднини са кремирани. Има места за целта (специални ниши) във всяко гробище. Поне в София. Но трябва да се закупи.

# 4
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 236
Урната с праха на баща ми сложихме в гроба на майка му. Така беше поръчал на майка ми - "Като умра ме сложете при мама". Баба беше починала 2 години преди него.

# 5
  • София
  • Мнения: 11 987
Разпръснахме праха на моя свекър на място, което той бе посочил.

# 6
  • София
  • Мнения: 16 035
Урните с баща ми и майка ми са поставени в колумбарийната стена на гробище Бакърена фабрика. Плаща се еднократно и е за вечни времена. Не е скъпо - към 80 лв. излезе 2004 г. Направена е плоча с имена, дати и снимки на починалите.
Нито в къщи бих ги държала, нито бих ходила да разпръсквам прах.

# 7
  • Мнения: 39 304
Разпръснах майка ми където специално ни беше заръчала много пъти преди това.

# 8
  • Мнения: X
Има висулки за ланчета, в които можете да сложите до 1 гр от прахта и да я носите със себе си, ако желаете. Иначе за урната са Ви казали.

# 9
  • Мнения: 12 770
Майка ми пожела праха й да бъде в гроба на нейните родители, но без урна. Така и направихме.
Една приятелка почина, беше пожелала праха й да бъде разпръснат на любимо място в планината. Заедно с нейните близки и с приятели изпълнихме волята й.

# 10
  • Мнения: 40 913
И аз ще искам кремация и разпръскване на праха. Няма кой да идва на гроба ми.

# 11
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 016
Баби и дядовци нямам живи, бяха погребани по традиционен начин. Родителите ми, особено майка ми, са коментирали, че иска да бъде кремирана, и праха и разпръснат. Вероятно когато му дойде времето, това ще направя.

# 12
  • Мнения: 2 095
Татко почина отдавна, но майка ми още не може да се раздели с него. Урната е в къщи. Желанието им е да нямат гроб или плоча, майка също иска кремация и да им хвърлим праха в морето и на двамата.

# 13
  • Мнения: 859
Единственият ми съвет е да направите, каквото вие искате и чувствате за редно. Дали ще е разпръсване на праха над любимо място и скромна "церемония", на която най-близките ще си припомнят весели случки с покойника, или тържествено и скъпо изпращане, с огромен, многоцветен надгробен паметник на гроба - това сте вие и вашата воля.

Спомнете си какво е обичала приживе, казала ли е нещо за погребението си (да, никой не иска да мисли за това, но е неизбежно), все пак я познавате най-добре.
 
Манталитетът на много хора, особено по-възрастните, тук е такъв,  че веднага ще се намерят съветници, съдници, организатори, които да ви внушават вина, че едва ли не, щом не сте направили това и онова, не сте обичали достатъчно покойната. Пресечете ги от раз и не се влияйте, не позволявайте на такива сеирджии да ви бъркат в раните точно в такъв момент.

Действително имаме много обичаи и традиции около изпращането, но е тежко в днешно време да се спази всичко, а и само по себе си не е гаранция за действителна почит и обич.

# 14
  • Мнения: 2 039
Ако починалия не е изразил конкретно желание,направете каквото чувствате за редно.Може да положите урната в гроба на близки,на специалната стена в гробищата или да разпръснете праха на любимо за човека място.

Общи условия

Активация на акаунт