Отговори
# 90
  • Мнения: 4 275
Ами, какво да си очаквала, каквото очакват и 99% от хората - другите да ти посъчувстват и да срещнеш одобрение. Защото от всичко, което написа до момента оставам с впечатление, че ти всъщност вече си решила какво да правиш - да наденеш ореола на мъченица, на добрата сестра по сапунките, която се жертва за семейството. Че ще дадеш на сестра си парите уж срещу нейното обещание повече да не прави така (!), дори ще я подкупиш ти да й плащаш заемите, а тя да си взема изпитите (все едно е длъжна да има висше образование, а това не е привилегия) и така до следващия път. И ще се завъртите дружно в тази самоизмама, докато накрая балонът се спука.

Не съм искала грам съчувствие, моля ви ...
И не, още не съм решила как да постъпя. И защо ми е да се представям като мъченица? Laughing Не ми коства много да й ги дам тези пари. Няма да се подлагам на лишения, ако й помогна. Това за колата беше просто за сравнение. Нещото, за което първо си помислих като разбрах за сумата - че това е 1/2 от сумата, която съм заделила за кола ...

# 91
  • Мнения: 4 275
Ох, мале! Къде бил ключът от... Я отворете темите за свекървите - да видим там нечии майки и бащи, та и сестри (зълвите - до една лигли и кучки) на какви определения се радват Simple Smile Хем от описанията на снахите, а не на собствените им дъщери, както е в случая. Все ще е малко по-обективно тук, или бъркам?

Всеки сам си решава как ще нарича зълва си, снаха си, свекърва си! Но не давайте ВИЕ определения за хора, които не познавате ...  Wink

# 92
  • Мнения: 1 615
Всеки сам си решава как ще нарича зълва си, снаха си, свекърва си? ОК. Но във въпросните теми е абсолютно приемливо хора, които не ги познават - само на база на описание, да залаят "ох, такова чудовище" и "аз, тая вещица". Даже не е просто приемливо, а силно желателно Wink
Това не е точно по темата, а и аз не съм обиждала роднините ти, впрочем, но и ти не бъди тъй обидчива след толкова оплакване, ок? Wink

# 93
  • Мнения: 4 275
Знам, че не си ги обидила ти, но не ми казвай, че спокойно би приела да наричат родителите ти "тъпанар", "неадекватен" или "нямащ за 5 пари акъл" ... Stop

Аз моите родители съм ги приела такива, каквито са.   Peace

# 94
  • Мнения: 139
Знам, че не си ги обидила ти, но не ми казвай, че спокойно би приела да наричат родителите ти "тъпанар", "неадекватен" или "нямащ за 5 пари акъл" ... Stop

Аз моите родители съм ги приела такива, каквито са.   Peace
А най-вероятно не трябва. Stop
Наистина обмисли да помогнеш на сестра си трайно, а не само за конкретната ситуация.
Наистина обмисли разговор с родителите си. Замисли се, какво пречи някои от хората, на които сетсра ти дължи пари да им се обади и разкаже? Ами как ще се почувстват те тогава? Дали "избухването" на баща ти (каквото и да имаш пред вид) няма да е по-лошо ако научи от други хора, отколкото ако научи от разговор с теб, или още по-добре - със самата ти сестра?
Наистина обмисли какви биха били последиците, ако сестра ти прибегне до хазарт, или лихвари в опита си да се измъкне от сегашната ситуация/ а и от всяка бъдеща подобна.
Наистина се замисли, че това е сестра ти и повечето от съветите "тя е пълнолетна - да се оправя" и "това е проблем на родителите и сестра ти" не са уместни, всички Вие сте семейство и трябва да си помагате. Да си помагате, не да си правите мечешки услуги, или да се страхувате един от друг.

# 95
  • София
  • Мнения: 62 595
Добре де, а как да нарека човек, който е толкова избухлив, че може да посегне на родното си дете, жена вече, освен човек, който няма за пет пари акъл?

Семейството си е семейсво, но дундуркането и замитането на проблемите не е никаква помощ. Понякога човек трябва да си изсърба попарата сам, за да си научи урока! Да, това е проблем на родителите и сестрата, защото самата роля на родителя включва в себе си и това да носи отговорност за детето си, по-точно за това как го е възпитал! Не е работа на сестрите или братята да изземват функциите и отговорностите на родителите. Иначе за какво са тези родители? Мечешка услуга е единият да цапа, а другият да го прикрива и да чисти. Така нито първият ще се научи да си опича акъла, нито вторият ще може да живее пълноценно!

# 96
  • Мнения: 139
Аз не съветвам проблемът да се крие. Напротив даже. Но, ако родителите не знаят, че има проблем, а сестрата е наясно не е редно нито да  дава ей така парите в брой, нито пък да си прави пълен пас и да чака бомбата да гръмне. Трябва просто да помогне на сестра си тя да се включи активно в разрешаването на собствения й проблем и да си понесе отговорностите. Това наричам аз истинска помощ. Дали сестра й е сбъркала в поведението, или родителите във възпитанието - няма значение, ако се осъзнаят и положат усилия да поправят вече сторено нещо и да предотвратят случването му в бъдещето.

# 97
# 98
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 728
Да не наловам масло в огъня, ама Мишелин е добре също така и да проучи дали сестра и дължи само толкова пари. Виждала съм много такива случаи и обикновено на края сумата винаги излиза по-голяма от официално обявената. Дай Боже да са само толкова наистина. И също - дали зад харченето уж за "лайф" не се крие харчене за нещо много по-сериозно, свързано с друг проблем. Да не съм черногледа, ама съм виждала достатъчно подобни неща. Провери го това ей така, за собствено успокоение макар и тогава решавай какво да правиш.

Общи условия

Активация на акаунт