Храната от гората

  • 49 846
  • 185
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1
От гората е основата на любимия ми топинг с горски плодове. Едно бурканче напълвам до горе с горски ягоди, капини, малини и боровинки, досипвам захар (кафява нерафинирана) да уплътни между плодовете (не отива много) и доливам с червен ром (алкохол, за 1 буркан ми гълта около 60-70 гр.) и след седмица - елексир.
Абе.. от гора или градина (ферма).. по-хубаво няма. Аман от химия.
Умирам и за коприва и сърнели  Heart Eyes

Супер тема!

# 31
  • Мнения: 211
alex_og97, тази рецепта е много ценна и ще се радвам да я споделиш! Скоро няма да правя такъв мед (то сега няма и зелени шишарки), но бих искала да имам рецептата!  Hug   bouquet

# 32
  • София
  • Мнения: 1 832
Да се запиша и аз в тази чудна тема! Миналата есен правих мармалад от шипки. Много вкусен, но доста трудно се прави. Аз бера коприва и от билките мащерка; лешници и бадеми съм брала по веднъж, диви малини и боровинки /е те са по-скоро по билата, не от гората/. Правя ги на сладко или си ги замразявам във фризера. И зелени орехчета. Тази година правих сладко и ликьор. Преди около седмица опитах ликьора за първи път, много ми допадна. Ако не се сложи захар зелените орехи са много добро средство при болно гърло.

# 33
  • Мнения: 2
Някой знае ли колко мед трябва да се сложи вместо захар? Мисля да правя шипково вино, но ми се ще да разбера дали има някаква пропорция, приложима и към други рецепти.

Пиша каквото успях да науча:100 гр. мед съдържат 70 гр. захар; следователно, вместо 100 гр. захар се слага 140 гр. мед

# 34
  • Мнения: 168
Обичам всички горски дарове, няма по-вкусни и ароматни плодове, гъби и билки от горските.
Заинтригувах се от чая от смокинови листа. Не знаех, че се ползват за чай, а той бил против кашлица. Отивам да набера, докато е време и да си изсуша Simple Smile

# 35
  • Мнения: 1 252
Да ви кажа още , че със сока от смокиня се лекува кокоши трън.

# 36
  • Мнения: 320
Леля Ог,  майка ми винаги прави боровия мед от зелени шишарки, някои го правят от връхчетата, но е забранено, а пък и като се откъснат връхчетата борчето повече не може да расте, вярно че шишарките се берат по-трудно, но нека да бъдем добри и да опазваме малко природата  Peace, та ето рецептата:

Боров мед

60 бр. зелени шишрки се разцепват /баща ми го прави с теслата, но си пазете дрехите, че пръска/  Peace, слагат се в съд и се обливат с вода около 2-3 пръста над шишарките, приблизително около 6 литра. Ври докато водата остане наполовина, прецеждаш и измерваш течността, слагаш 1 кг. захар по-малко от течността, т.е.  ако е например 5 кг. слагаш 4 кг. захар /тук майка ми слага и малко жълт кантарион и риган/ и вариш до сгъстяване трябва да е малко по-гъсто от сладко, като стане готово слагаш 1 ч.л. равна лимонтузу.

Ще чакам догодина да се похвалиш с първия боров мед  Peace

# 37
  • Мнения: 73
Как да не може да расте?   Като му откъснеш връхчето го провоцираш да се разклонява и още по-буйно да расте. Wink

Някой правил ли е сладко от глухарчета? Вкусно ли е и дали си заслужава разправията? newsm78

Намерих рецептата на пеп-чо.

Ето рецептата: (това е двойната доза . излизат 3 буркана по 700гр. )
8 пълни шепи цвят от глухарчета/радика - измиват се на течаща вода
2 кг. захар - НЕРАФИНИРАНА
2л. вода
1 лимон

Измития цвят от глухарче се поставя в студена вода в тенджера,  като се загрява бавно до кипване, но на не-повече от 2 на котлон, който е до 4-та степен (лелей, как го обясних???) Оставя се половин час да ври. След което се оставя да пренощува  така. На следващия ден  се прецеждат глухарчетата през тензух, цедка или няколко пласта марля, като хубаво се изстискват глухарчетата.  На котлона/печката се слага  тенджерата, сипва се с бъркане с дървена лопатка захарта  и се оставя на ПЪРВА - най-ниска степен, като не трябва да завира, а да се подгрява - някъде на температура - 60-70-80* НЕ СЕ ЗАХЛУПВА - Така се изпарява водата, но става много бавно - при мен стана за 3 нощи (от след работа -17ч. до другата сутрин-6ч.) , като след първата нощ сложих  лимона на резени вътре, а на следващата го изкарах.  Ако се сложи повече лимон - киселее. "Вари се" ако може така да се каже, докато остане като нормален мед - само че пресен, когато е още пресен и що-годе течен.  ознава се, като се капне капка от него в чинийка и след като изстине се вижда до къде е. Бърка се само сдървена лъжица/лопатка
 
 

Последна редакция: вт, 14 сеп 2010, 22:06 от Delusion

# 38
  • Мнения: 73
Сладко от мента


400гр листа от мента
1 кг захар
1 ч.л. лимонена киселина
вода

Листата се измиват под течаща вода и се изцеждат. Посипват се с 500 гр захар и лимонената киселина, тенджерата се покрива с капак и се оставя на 6 часа.

Останалата захар се залива с чаша вода, сварява се сироп и се залива пусналата вече сок мента. Слага се на бавен огън и се кипва за не повече от 5 минути. Горещото сладко се разлива по стерилизирани буркани и се затваря.

На същия принцип се вари и сладко от листенцата на шипков цвят (както от рози).

500гр. листенца
1.5 кг захар
0.5-1 лимон без кожата.
1 чаша вода

листенцата се посипват с 0.5 кг захар и се оставят за 2 денонощия. Останалата захар се сварява на сироп, смесва се с листата и се оставят за 1 денонощие. На следващия ден се вари с лимона до готовност.

Последна редакция: ср, 15 сеп 2010, 03:42 от Delusion

# 39
  • Мнения: 320
Как да не може да расте?   Като му откъснеш връхчето го провоцираш да се разклонява и още по-буйно да расте. Wink


Може би, но така борчето се деформира и всъщност може да се бере пъпката, а не цялото връхче, т.е. клонката, ето това е връхчето - http://www.bgflora.net/families/pinaceae/pinus/pinus_sylvestris/ … _sylvestris_6.jpg
В началото на пролетта (февруари - март до април, в по-високите части), пъпките трябва да  са започнали развитието си, но да не са се разпукали. Пъпките могат да се откъсват с ръка или с нож, без да се откъсват части от клонката, те не трябва да са по дълги от 5 см и по-тънки от 0,4 см.

За съжаление мойте наблюдения са /а вярвай ми имам такива/, че хората берат цялото връхче, т.е. цялата нова светло зелена част на клончето, а точно това е забранено да се бере и ако те хване горския може с пълно право да те глоби  Peace

# 40
  • Мнения: 211
alex_og97, записах си рецептата и много ти благодаря, че я сподели!  Hug  Ако живот и здраве, направя боров мед, ще се похваля тук!

Успешна седмица на всички!

# 41
  • София
  • Мнения: 1 642
Страхотна тема  Peace и аз бих искала да се включа със знания и опит, но уви, напротив следя ви и тепърва ще се уча. Аз лично бера гъби и то само някои, които познавам добре. Тази година попаднах на едни невероятни поляни с горски ягоди и брах за първи път от детството си насам. Нищо не направихме от тях, ядохме на корем до пръсване.

Голямата ми болка е, че не познавам билките - освен лайка, шипка и липа естествено  Crazy Много ще съм благодарна, ако ми кажете кое, кога и къде се бере. То всъщност в момента май само шипки има  newsm78

Ще ви следя с интерес и ако не е неудобно ще задавам купища въпроси  Embarassed

# 42
  • Мнения: 5 001
То всъщност в момента май само шипки има  newsm78

И глог -плод.....Много полезен за сърцето.....Плодчетата се изсушават и може да се пие на чай или да се направи спиртен извлек.

# 43
  • Мнения: 114
Поздравления за темата Simple Smile.
Ние също консумираме доста горски нещица.
Правя домашен чай, обичаме гъби и тази година си консервирахме пачи крак няколко бурканчета.
Но, най-много брем киселец, който замразявам за зимата.
Мъжът ми обичам и див чесън. Него го режа в салата и суша и слагам зимата в лещата или боба Simple Smile.
Шипките ги ползваме за чай.
Черните боровинки ги замразяваме и правим сладко, а червените ги суша и добавам понякога в чай. А тези вкусни горси ягодки и хапваме директно, децата ги обожават Simple Smile.

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 614
ЗДРАВЕЙТЕ ГОРСКИ МОМИЧЕТА  Hug  bouquet
Да се впиша и аз като балканджийка в темичката.
Аз си правя много неща от гората и бера много билки .
Тази година набрах и гъби манатарка и пачи крак манатарката пържа с масло а пачия крак обикновено го суша и ползвах за ястията като подправка.Тази година го изпържих и него с масло няма да ви казвам какъв еликсир стана по хубав от манатарката  PeaceСърнела много малко намерихме.

Гледам че обсъждате за боровия мед.
Ние го правим от връхчета и не е вярно че се осакатява дървото.Късат се младите връхчета на долните клони не самия връх на бора. PeaceТака растението не се поврежда и си расте нормално.Меда от връхчета си е истинския от шишарки не става такъв какъвто трябва да бъде.Смолата е във връхчетата  Peace
Та от връхчетата меда се прави така
Набраните връхчета се измиват със студена вода и се слагат да се сварят в някаква по стара защото после много трудно се чисти/С олио най добре се маха смолата / Peace
Та като вече са меки връхчетата  се прецежда течността ,връхчетата се изстискват добре и в нова тенджера се слага 1:1 от течността и захар.Така се вари до желаната гъстота .Аз го правя на гъсто като пчелен мед но от този домашния Peace

Общи условия

Активация на акаунт