Рататуй по Рататуй

  • 9 316
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 143
Рецептата, която е дала Как` Сийка е точната.
Ето тук я има пак и пише, че е на Thomas Keller, създадена специално за филма.
И аз го правих миналата година на децата, много се радваха, но почти не ядоха.   
На мен много ми хареса, заради чушковия сос.  Crazy

# 16
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
и аз предполагам че радостта ще е само докато се реди, после ще се наложи да си го ям, но няма връщане на зад.
ако остане време тази събота ще пробвам да го направя нареден

# 17
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
такааа, редения рататуй беше завършен снощи. използвах зелени тиквички и дребен патладжан. освен домати за основата ползвах домати и малко доматена паста (видях го в едно клипче където се обясняваше за рататуя , но се оказа грешка). Редих в йенска джаджа патладжан-тиквичка-патладжан-тиквичка-домат. Отне 10 мин да го наредя и изглеждаше добре.
(тук също допуснах грешка, защото го наредих плътно и парченцата бяха почти вертикално застанали, но си мислих, че е ще е по-добре за последващото сервиране)
сложих фолиото отгоре и сложих го по средата и след час на 150 градуса беше в отвратително състояние. долната част беше започнала да се задушава а горната си стоеше полусурова . махнах фолиото притиснах малко съдържанието да полегне на 45 градуса, сипах малко вода, сложих капака на съда и включих на грил с вентилиране.
след 2 часа беше готово, водата поизвряла и спомогнала да се задушат нацяло зеленчуците.
Оставих го да изстива до сутринта и го опитах на обяд.
Не ми хареса особено. Предния начин на приготвяне беше по-добре. патладжана получаваше по-добър вкус като се запържи леко предварително.

но ще пробвам още веднъж , като няма да допускам констатираните грешки.

# 18
  • Мнения: X
Labrador , ти да не си объркал вратите?    Laughing
Похвално,все пак...

# 19
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
кое да съм объркал?

# 20
  • Мнения: X
Joy

Останала съм с друго впечатление за теб...       Grinning
Изненадваш ме с готварския си ...ентусиазъм! 

# 21
  • Мнения: 22 867
Joy

Останала съм с друго впечатление за теб...       Grinning
Изненадваш ме с готварския си ...ентусиазъм!  

Хич не се учудвам, щом е Labrador, няма как да му е чужд меракът за вкусно похапване! Grinning Извинявай, нищо лично, просто свързах ника ти с моята черна лакомийка! Joy

# 22
  • Мнения: 1 679
След като гледах филма, веднага потърсих рецептата. Заповядай: Ratatouille a la Ratatouille   /тук е показано стъпка по стъпка как се приготвя/

Рататуй

Използваната във филма Ratatouille, рецепта не е традиционната селска яхния, а истинско произведение на кулинарното изкуство, което е достойно да бъде поднесено и в най-изтънчените френски ресторанти. Неин автор е световно известният готвач Томас Келър, нает от Дисни за консултант към филма. Тя представлява ветрилообразно наредени нарязани зеленчуци изпечени върху фина доматена основа и поднесени със сос Винегрет.

Необходими продукти:

За основата:
1/2 бр. червена чушка
1/2 бр. жълта чушка
1/2 бр. оранжева чушка
2 с.л. зехтин
1 ч.л. счукан чесън
1/2 ч.ч. ситно нарязан лук
3 бр. домати
1 стрък мащерка
1 стрък магданоз
1/2 дафинов лист
сол

За зеленчуците:
2 бр. тиквички (120-150 г всяка)
1 бр. патладжан (120-150 г)
4 бр. домати
1/2 ч.л. счукан чесън
2 ч.л. зехтин
щипка мащерка
сол
черен пипер

За соса Винегрет:
1 с.л. зехтин
1 ч.л. балсамиков оцет
мащерка
сол
черен пипер

Начин на приготвяне:

За основата: Зеленчуците се почистват от семената, а доматите се обелват, нарязват на ситно и им се запазва сокът. Половинките чушки се слагат в предварително загрята до 230 С фурна, с разреза надолу и се запичат за 15 минути докато кожичката им почне да омеква. Изваждат се от фурната и когато са достатъчно изстинали се обелват внимателно и се нарязват на ситно. Смесват се зехтинът, чесънът и лукът малка тенджерка на умерен огън за около 8 минути - докато омекнат, преди да започнат да покафеняват. Добавят се доматите, заедно със сока им, мащерката, магданозът и дафиновият лист. Задушават се на слаб огън докато остане съвсем малко течност за около 10 минути, отново без да се оставят зеленчуците да покафеняват. Добавят се чушките и се задушават докато омекнат. Подправя се със сол на вкус и стръковете подправки и дафиновият лист се изхвърлят. Запазва се 1 с.л. от сместа, а останалата се разпределя равномерно на тънък слой по дъното на тавичка.

За зеленчуците: Зеленчуците се нарязват на тънки кръгчета. Нареждат се в тавата с основата, като се започва от центъра и се оформя спирала. Редуват се застъпващи се кръгчета зеленчуци, като всяко кръгче се слага така, че да покрива 3/4 от това под него. По този начин се запълва цялата тава. Смесват се чесъна, зехтина и мащерката в купа, подправят се със сол и черен пипер на вкус. С тази смес се напръскват зеленчуците. Тавичката се покрива с фолио, като краищата се подгъват за да се запечатат добре и се пече в предварително загрята до 135 С фурна за около 2 часа или докато зеленчуците омекнат. Фолиото се маха и се пекат за още 30 минути. Ако започнат да се запичат, се покриват отново. Ако в тавата има твърде много течност, се слага на котлон на умерен огън, докато течността намалее.
/Зеленчуците трябва да бъдат дълги и тесни, за да се нарежат на тънко и да се наредят равномерно./

За соса: В купа се смесват запазената 1 с.л. от основата, всичките продукти за соса и се подправя със сол и черен пипер на вкус.

Преди сервиране зеленчуците се слагат за малко под грил да се запекат. Реже се внимателно и се слага в чиния с помощта на шпатула, като шпатулата се завърта за да се получи ветрилообразна форма на зеленчуците. В кръг около зеленчуците се залива със сос и ястието се сервира топло.

# 23
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
точно по тази го правих последния път.
само прясна мащерка нямах  Sad

Общи условия

Активация на акаунт