Гъба кладница

  • 53 649
  • 33
  •   1
Отговори
  • Марс
  • Мнения: 439
Здравейте, вчера ми донесоха домашно култивирани гъбки кладница, но за пръв път ги чувам, изчетох информация, но не видях хубави рецептички за нея и най важното -има ли двойник?  Blush
Много ме е страх от гъбки, не зная защо...

# 1
  • ВАРНА
  • Мнения: 4 509
 Много обичаме у дома кладница.Даже днес пак готвих.Тя е дървесна гъба и доколкото знам няма двойник.Бях чела,че в Япония се използва за добиване на противотуморен препарат .За разлика от печурката няма толкова фира.Задушена в тиган или на фурна с масло-всякак е вкусна.Аз я ползвам много за салати.Подходяща е и за фалшива дроб-сарма.Приложението и е,като на другите гъби.

# 2
  • София
  • Мнения: 86
Правим я панирана , много вкусна става.
А ,също така и на фурна ,нареждам гъбките ,слагам масло и сол, накрая и кашкавал да се запекат.Вкусно!!!
Не се притеснявай култивирани са! Hug

# 3
  • Мнения: 184
Пържена с масло,на каша също може

# 4
  • Мнения: 2 776
Правим я панирана , много вкусна става.
....
Не остава ли жилава?

Много е вкусна, аз я харесвам  комбинирана с печурка, задушени в масло.

# 5
  • Мнения: 1 116
Ето тук как аз ги приготвям в азиатски стил:

http://tanitaang.blogspot.com/2010/08/stir-fry-oyster-mushroom.html

# 6
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Кладницата мисля, че няма двойник. Моят съпруг прави от нея и кюфтета.

На салата също я хапваме. Peace

# 7
  • Мнения: 3 447
Леко жилава е, но е вкусна. Аз съм я правила печена на фурна с лук, ябълки, бяло вино и масло.

# 8
  • Марс
  • Мнения: 439
Направих я, подпечена с кашкавал и останалите Мурафети, обаче мъж ми не пожела и да я пробва /щяла съм да го отровя, да не се затрие "семката"  Mr. Green /, аз обаче си я изядох и нови ще си купя  Hug

# 9
  • Мнения: 1 906
Кладницата няма двойник.
Аз я пека на фурна с масло и вода или бира. Изобщо не става жилава  Peace

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 26 467
Продавачите на гъби на пазара препоръчват да се свари преди да се приготви каквото и да е от нея

# 11
  • Мнения: 2 808
Пазарувала съм само култивирана кладница. Първият път като се сблъсках с тази гъба и попитах каква е - продавачът ми каза купете си няма да съжалявате, като пържола е вкусна  Laughing. Пробвах я и като видя купувам. Както и да ги готвя винаги става вкусно яденето. Hug

# 12
  • Мнения: 28
Кладницата в последните години все по-често се предлага в големите магазини и по пазарите. У нас ядем и горска, и култивирана (може би вече 10 години си гледаме на пънчета). Горската, която берем е два вида - светла и тъмна, култивираната е само от тъмната (която си гледаме, иначе на пазара сякаш е светла тази, която предлагат). Най-много ни харесва на кавърма - с много лук - първо задушавам гъбата, нарязана на лентички, след това добавям лука на полумесеци, малко вино, малко сол, повечко мазнина, малко чер пипер и това е. Пробвали сме и панирана, и на салата - с лимонов сок и маалко чесън и магданоз. Никога не съм я варила предварително, даже бях чела преди години някакви скандинавски рецепти, че не бива да се подлага на дълга топлинна обработка, защото става по-жилава.

# 13
  • Мнения: 572
Аз пък смесвам с малко печурки и правя супа. От кладницата става мн ароматна супата..

# 14
  • Мнения: 7
Аз винаги а задушавам малко приед ад панирам. Страхотна е!

Общи условия

Активация на акаунт