Внезапно намаляване на кърмата. Мога ли да направя нещо?

  • 4 886
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 135
Здравейте,

От три дни не съм на себе си и вече изчерпах всичките методи и отвари, които знам. Вие сте единствената ми надежда, ако има изобщо какво да се направи. Предварително благодаря за съветите.
С две думи проблемът е, че преди 3 дни изведнъж ме заболя едната гърда, така все едно има запушени каналчета на едно две места и останало мляко. Взех бързо мерки и започнах изцеждане и топлене плюс слагане на малката на нея, за да я освободим. Още не следващия ден вече нямах болки и гърдата ставаше мека навсякъде. Обаче въпреки това, гърдата просто престана да се пълни с кърма!! Вече трети ден не ме боли, мека е и от нея мога да изцедя не повече от 30 мл (повечето пъти не повече от 20 дори), при положение, че преди при пауза от 2-3 часа изцеждах поне 70-80. А оставя ли 4-5 часа - дори до 100 мл.
Опитах всичко, което знам и така или иначе правя за стимулиране на кърмата - овесени ядки, стар лук, бира!!, чай от копър, анасон и кориандър, който сама си правя. Пия течности достатъчно, храня се след всяко цедене поне по малко, понаспах се (при мен винаги е имало значение дали ям, пия и спя добре за количеството, но пак не е слизало чак до толкова малко никога). Нищо. Вече останах без варианти. Сякаш кърмата ми просто иска да спре.

За да стане малко по-ясно ще дам малко предистория. На 3 месеца и 4 дни сме. Цедя се и давам главно от шише. Поради пълното безхаберие на педиатрите тук и разни обстоятелства като плоски зърна  малката така и не успя да засуче от мен. Беше захранена с адаптирано мляко и ми отне кански усилия да я накарам поне от едната ми гърда да суче, но със силиконов накрайник. Сега така суче и от двете, но въпросаната проблемна гърда винаги е пускала много бавно и тя само я разраняваше на всяко хранене. Затова още откакто е навършила един месец й давам само от другата, която пуска по-бързо (но дава по малко, до 60 мл), а тази я цедях постоянно и дохранвах от шише.

Единственото, което се промени тези дни е, че започнах да давам първо шишето, а после гърдата, защото малката извенъж започна да търси все гърда да суче. Обаче колко и да суче не може да се наяде, заспива на гърдата, спи 20 мин, буди се и пак е гладна. Всичко това я направи страшно нервна и неспокойна, при положение, че е супер спокойно бебе по принцип, което ако всичко с храненето му е наред спи най-малко по три пъти дневно по 2 часа и нощем поне 6-7 часа непробудно (снощи имаше рекорд 8 часа даже). И така се принудих да опитам първо с шишето, като е неистово гладна и по-малко обръща внимание на това от какво яде и после като изяде поне 60-70 мл тогава да давам гърда. Наясно съм, че това звучи малко като милилитри, тя започна да яде доста по-малко в тия жеги. А и не яде по еднакво количество всеки път, един път изяде 60, друг път 120....

Та, извинявайте, че стана малко дълго, но исках да дам малкимално много информация. Ако някой има съвет, ще се радвам да го чуя. Толкова много ми се искаше поне до 6 месеца да изкараме на кърма само...

# 1
  • Мнения: 940
не мога да дам кой знае какъв съвет освен да пробваш с чайчета за кърма, чувала съм че тези на Хип са добри. аз лично отделно пия и едни водорасли - скъпи са, но съм много доволна - Crystal Sweet Algae се казват, потърси в нета ако искаш и имаш възможност... и опитай да се успокоиш, въпреки че знам колко е трудно да си спокойна в такъв момент, но така няма да помогнеш на кърмата да тръгне. стискам ти палци и дано да получиш добри съвети тук  Hug Hug

# 2
  • Мнения: 3
Здравей,
 
И при мен поне два пъти се е получавала подобна ситуация в първите месеци - след запушване и болезнени бучки да намалее кърмата временно. Но след няколко дни, за съжаление не си спомням колко, положението се е оправяло. Не се предавай - търпение, спокойствие и постоянство и всичко ще бъде наред.
Минах и през чести лактационни кризи, но понеже моята щерка не приема биберони, лъжички, дори и да съм искала да я дохранвам, просто нямаше как и след максимум 7 дни кризата отшумяваше.
Дори сега като се замисля, колко съм се притеснявала през тези моменти, а е нямало за какво.
Някъде, някой беше казал:  ".. и това ще отмине."

# 3
  • София
  • Мнения: 12 229
  Здравей,
първо искам да те успокоя, че след запушване има временно намаляване на количеството кърма, което след известно време и достатъчна стимулация отново се увеличава.
  Третия месец е характерен обаче с т.нар скокове в растежа, когато за известен период бебчетата искат да сучат по-често през деня и са по-раздразнителни. В повечето случаи това преминава за няколко дни, стига бебенцето да продължава да суче от гърда и да се слага толкова често колкото иска и има нужда да се храни. Другото което е че след трети месец лактацията се установява, изведнъж гърдите започват да изглеждат меки и празни, което не означава че няма обаче мляко, но често количествата изцедена кърма намаляват. Опитай следващия път да сложиш бебчето на гърдата от която го кърмиш и когато започне да преглъща и усетиш слизането на кърмата едновременно с кърменето да цедиш от другата гърда. Често дори да има мляко, ако не може да се задейства рефлекса на потичане с помпа не може да се изцеди нищо или съвсем минимални количества.
   Това че малката иска да суче само от гърда, аз лично бих го приела като признание, че бебчето знае и усеща кое е по-доброто и отказва шишетата и предпочита мама. Бебето винаги може да изсуче повече и да стимулира по-добре лактацията отколкото помпата. Кое те притеснява в това, че иска да суче само от гърдата? Все още ли те разранява и има ли проблеми докато суче? Това че иска често да суче и е нервна и раздразнителна може да се държи на скока в растежа за който ти писах. Когато се започне обаче предлагането първо на шише, често това води до постепенното и пълно отбиване на бебенцето от гърда, затова не се препоръчва ако не е наложително. Има множество варианти да се помогне на бебето да получава повече мляко от гърдата, но това най-лесно става с консултация наживо. Не си писала в кой град си но все пак е възможно да има и там консултант по кърмене който да дойде и да ви помогне.
   Ето статията за скоковета в растежа
   Ето и статия за правилното поставяне на бебето на гърда и използването на силиконовите зърна и една статия за правилното дохранване с шише, така че да се запазят уменията за сукане. Стреми се докато суче бебето тялото му да е на една линия, бебчето да е с допряно коремче до теб, а главичката му да е леко изнесена назад, ако е завряло носленце в теб, просто издърпай тялото му леко надолу така че с брадичката да се допира до гърдата, а нослето да е естествено свободно. Това се постига най-лесно като в началото преди да е поело гърдата следиш зърното да сочи към нослето му, а не към устата. Силиконовото зърно леко може да го навлажниш преди да го постоваш и първо да го обърнеш почти наопаки след което да го сложиш. Опитвай след началото на кърменето или когато имаш желание и възможност да го махнеш или направо без него. Дори да суче със силиконка трябва да е поело цалото зърно и максимална част от ареолата за да може да стимулира правилно гърдата и да получава нужното му количество мляко. Преди да поеме още гърдата бебенцето трябва да съвсем близко до нея, като зърнто почти лежи върху горната устна и стига до нослето, така като си отвори устичката с бързо придърпване на бебето към гърдата, зърното почти пада отгоре към устата под ъгъл и се поема максимална част от зърното и ареолата. Когато е правилно засукало независимо само от гърда или със силиконово зърно, трябва устничките му ако погледнеш отстрани да образуват с гърдата почти 180 градусов ъгъл, а не 90-100 градуса и устничките да са обърнати навън. Това гарантира че бебето може да изсуче всичкото налично мляко в гърдата и да я стимулира да произвежда повече. Ако ъгълът е по-малък то не успява да изсуче повече от складираното мляко непосредствено зад зърното.
    Другото което може да ти помогне е докато кърмиш да прилагаш компресия на гърдата. Докато суче и гълта, чува се едно отчетливо хък-хък, коато гълта не правиш нищо. Когато започне да суче, на да не преглъща просто с ръката след ареолата в горната част на гърдата притискаш като че ли се опитваш да изстискаш гърдата и задържаш притиснато. След съвсем кратко време обикновенно почва де се чува отново гълтане. Задържаш докато гълта като спре отпускаш и отново притискаш. След това ако искаш може да опиташ и на другата гърда. За да не откаже да засуче от нея, ако е отвикнало бебенцето е хубаво да не сменяш позицията на тялото, а просто леко да го преместиш на другата гърда. Например ако е сукало в поза люлка от дясната, го придърпваш под другата ръка и вече е в поза странична или футбулна и суче от другата гърда.
   Ето линк и за компресията
   Така че съвета ми е да продължиш да кърмиш от гърда първо, най-добре и от двете гърди, като прилагаш компресия и в началото следиш за правилното поемане на гърдата. След което доизцеждаш и двете гърди и дохранваш. Ако нещата се развиват добре след няколко дни нервността  ще премине и количеството кърма ще се увеличи отново. Постепенно може да премахнеш и силиконките и да останете само на гърда. Виждам, че определено имаш желание и упорство да се кърмите, а това е най-важно  Simple Smile
 

Общи условия

Активация на акаунт