Ранно затваряне на фонтанелата

  • 62 112
  • 87
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 615
Че тя не ви е малка, т.е. в норма си е ако е колкото монета от 5ст.

# 46
  • Мнения: 255
И в крайна сметка никой не отговори на майчето, което пита: Какво стана с децата ви след като се е затворила по- рано фонтанелата. Добре ли са в норма ли се развиват, кога проходиха и проговориха имахте ли проблеми???????????????

# 47
  • Мнения: 4 615
* Ако фонтанелата се е затворила до шестия месец, родителите трябва да се консултират с детски невролог: при детето може да се формира микроцефалия. Причината за подобна патология е в това, че ранното затваряне на шевовете и фонтанелите препятства растежа и нормалното развитие на главния мозък.


fifi82, майката не е задавала такъв въпрос, към днешна дата не сме на ясно какво става с фонтанелата на детето, нито една от майките писали в темата е нямала проблем със затваряне на фонтанелата преди 6-я месеца. Та не разбрах ти ли имаш въпрос?

# 48
  • Мнения: 3 695
При моето бебе все още е малка фонтанелата, но я има и не е затворена. Още не съм го завела на лекар-специалист, но планирам да го направя.  Peace

# 49
  • Мнения: 255
* Ако фонтанелата се е затворила до шестия месец, родителите трябва да се консултират с детски невролог: при детето може да се формира микроцефалия. Причината за подобна патология е в това, че ранното затваряне на шевовете и фонтанелите препятства растежа и нормалното развитие на главния мозък.


fifi82, майката не е задавала такъв въпрос, към днешна дата не сме на ясно какво става с фонтанелата на детето, нито една от майките писали в темата е нямала проблем със затваряне на фонтанелата преди 6-я месеца. Та не разбрах ти ли имаш въпрос?

Аз въпроси много имам но не в тази тема! Ние проблем сме нямали с фонтанелата. Опитах се да бъда полезна на майчетата които си задават тези въпроси.

# 50
  • Варна
  • Мнения: 1 272
На моята дъщеря фонтанелата и се затвори на 6 месеца и с микроцефалия, но при нас това се дължи на инфекция. Та по едно време само това ме вълнуваше, има най различни деца които се раждат с микроцефалия и се развиват абсолютно нормално, има и такива който са с изоставане. На някой фонтанелата се затваря по рано от нормалното но отново се развивам абсолютно нормално, важно е въпреки ранното затваряне главата да продължи да расте всеки месец. В предните постове прочетох че някой си педиатър е казал че Вигантола не се давал за затваряне на фонатанелата, ами тогава за какво го дават витамин Д? Не е ли точно за това, да се затвори нормално и да се избегне вероятността при някои от рахит.

# 51
  • Мнения: 255
На моята дъщеря фонтанелата и се затвори на 6 месеца и с микроцефалия, но при нас това се дължи на инфекция. Та по едно време само това ме вълнуваше, има най различни деца които се раждат с микроцефалия и се развиват абсолютно нормално, има и такива който са с изоставане. На някой фонтанелата се затваря по рано от нормалното но отново се развивам абсолютно нормално, важно е въпреки ранното затваряне главата да продължи да расте всеки месец. В предните постове прочетох че някой си педиатър е казал че Вигантола не се давал за затваряне на фонатанелата, ами тогава за какво го дават витамин Д? Не е ли точно за това, да се затвори нормално и да се избегне вероятността при някои от рахит.
Напълно си права. Всичко е толкова индивидуално при децата. Точно такъв пост липсваше в тази тема. Поздравления Сияна.мук

# 52
  • Мнения: 4 615
Цитат
Витамин D стимулира калциевата абсорбция в тънките черва и повишава калциевата реабсорбция през бъбреците. Другият ключов момент в неговото действие е ролята му в костното формиране и ремоделиране.
От тук.

Те не го изписват за затваряне на фонтанелата. Деца, родени през пролетно-летните сезони в повечето случаи не го пият.

# 53
  • Варна
  • Мнения: 1 272
Цитат
Витамин D стимулира калциевата абсорбция в тънките черва и повишава калциевата реабсорбция през бъбреците. Другият ключов момент в неговото действие е ролята му в костното формиране и ремоделиране.
От тук.

Те не го изписват за затваряне на фонтанелата. Деца, родени през пролетно-летните сезони в повечето случаи не го пият.



Даде това е ясно, имах друго предвид че така или иначе черепа е кост и по един или друг начин се стимулира затварянето му, аз също давам рядко Вигантол.

# 54
  • Мнения: 4 615
...ами тогава за какво го дават витамин Д? Не е ли точно за това, да се затвори нормално и да се избегне вероятността при някои от рахит.

За това и така отговорих.
А иначе би следвало да се изписва само тогава, когато това е наложително. Нали е мастно-разтворим и не се освобождава от организма, а се натрупва. При нормални обстоятелства са достатъчни 15 минути прекарани на открито за да се набави в нужните дози. Поне при възрасти. Вероятно е така и при деца, без проблеми, наддаващи на ръст и тегло в норма. За всички останали случаи, вероятно се изписва. Не съм наясно (а ми се иска да разбера) каква е процедурата при деца родени през зимата, наддаващи повече на тегло и с бързозатваряща се фонтанела. Този ми въпрос провокира темата.

# 55
  • Варна
  • Мнения: 1 272
Както писах не се изразих правилно. Blush За последното има си специалисти които могат точно да отговорят, тук може само да се чуят различни мнения. Поне аз така мисля, моята дъщеря наддаваше по 1 кг всеки месец и фонтанелата й се затвори много бързо, но при нас преди това имаше енцефалит и така от всякъде чувах различни мнения, но единствено лекарите ми казаха точно какво ще стане и така стана колкото и да не исках да им вярвам.

# 56
  • Мнения: 50
Здравейте! Днес бяхме на първата ни консултация. Синът ми Никола е вече на 1 месец и днес педиатърката ни каза , че фонтанелата е затворена . От това , което четох до тук май трябва да се притеснявам много и още утре да си запазя час за детски невролог.

# 57
  • София
  • Мнения: 44 277
Зависи коя фонтанела, задната е нормално да се затвори към вторият месец... горната  не.... предполагам, ако  ставаше дума за предната и педиатъра щеше да се притесни и веднага да ви насочи към специалист?

# 58
  • Мнения: 50
Става въпрос за предната,а педиатърката ми каза че на следващата консултация след месец щяло да има и друг педиатър и ще го извика да прегледа бебето. Другото което е - не му изписа капки за рахит при положение че е наддал почти максималните килограми- за месец +1,400 кг. , общо 3,800 кг.

# 59
  • Мнения: 50
Извинете малка грешка не е 3,800 а  е 4,800 кг.

Общи условия

Активация на акаунт