Как се стимулира раждаемостта в България?

  • 12 974
  • 393
  •   1
Отговори
# 345
  • София
  • Мнения: 9
Просто не знам защо изобщо говорим за стимулиране на раждаемостта в България. С нищо и никак не ни стимулират. Ама дечица трябват на нашата мила родина...... Sad

# 346
  • Мнения: 2 898
В България има ли закон за съвместно съжителство? НЕ! На каква база ще декларираш доходите на бащата? Като приемат закона, който урежда това положение, тогава да ревеш, че някой не декларирал. Сега никой не е нарушил закона.

  Britt, не рева. Децата ми , слава Богу, отдавна са пораснали. Но това не ми пречи да имам позиция по въпроса. И докато има такива като теб, държавата ни ще е на тоя хал.

# 347
  • Мнения: 920
 stroina, ако за теб една година платено майчинство и две години седене в къщи не е нищо....
Настина не проумявам как някои хора все са недоволни, вярно има още какво да се желае, но то желанието обикновено става с пари, а в момента такива знаем, че няма. Убедена съм, че могат да се създадат допълнителни стимули, но нещата не стават изведнъж, стават бавно, трудно и за съжаление с ......финикийски знаци.

# 348
  • Мнения: 1 125
Абе желанието съвсем не винаги става с пари - понякога е достатъчно да има смислени закони И ДА СЕ СПАЗВАТ, последното зависи от държавата, но не е обвързано с кой знае колко пари.

Само ще дам няколко примера, с които се сблъсках тук, в Смолян. Тук е практика жените в майчинство да плащат здравните си осигуровки на ръка на работодателите, защото те реално не полагали труд за работодателя си и той не бил съгласен да се "набута", пък видите ли ако майката не е съгласна - да не очаква да се върне на работа след майчинството ... (и понеже тук безработицата е жестока, повечето нямат избор). Това е незаконно, но едва ли при подаден сигнал е доказуемо и практически КТ не се спазва.

Друг пример - според КТ майките и като се върнат на работа имат "привилегии" - работодателят е длъжен да им осигури подходящо работно време ... регламентирано е какво става, ако това е невъзможно ... НО реалността е друга - те просто са принудени да си сменят работата, като при това често биват принуждавани сами да подадат молба за напускане ...

Същото е и за болничните - много работодатели не могат да проумеят, че не случайно има такъв осигурителен риск (за който се плащат осигуровки, но твърде много работодатели предпочитат да не се ползва ...). Като резултат от една страна се шири дискриминация при подбора на персонал (често майките с малки деца са "по-неподходящи" за длъжността, именно поради този факт). От друга страна, не малко работодатели намират начин да се отърват от служителките си с малки и често боледуващи деца.

Е това са елементарни неща, които в цивилизования свят, към който БГ явно не се причислява, просто не могат да се случат!

# 349
  • Мнения: 920
Бибона, защо не подадат сигнал твоите познати, от думите ти разбирам, че те въобще не са си търсили правата, едно е да си потърсиш правата и да се оплакваш, че не са ти съдействали, друго е въобще да не си опитал и да се оплакваш.
Това за болничните не мога да го разбера.
Не зная в чужбина как е с боледуващо дете, дали майката може често да излиза в болничен...

# 350
  • Сливен
  • Мнения: 145
Пълна трагедия,беззаконие,но виждам,че някои неща се променят...за добро. Надявам се да се увеличава Praynig

# 351
  • Мнения: 1 125
Бибона, защо не подадат сигнал твоите познати, от думите ти разбирам, че те въобще не са си търсили правата, едно е да си потърсиш правата и да се оплакваш, че не са ти съдействали, друго е въобще да не си опитал и да се оплакваш.
Това за болничните не мога да го разбера.
Не зная в чужбина как е с боледуващо дете, дали майката може често да излиза в болничен...

И за какво да си ги потърсят правата? Ще са големи "победители" изгубвайки си работното място - могат с години след това да са безработни, ама че победители ... Нали се досещаш, че нещата, за които говоря, са на практика недоказуеми ... И ако си в София - просто нямаш проблем, ще си намериш друга работа - но в Смолян не е така, практически ще си безработен с години!

Между другото Смолян е малък град, и малкото хора, които са осъдили работодателите си, на практика са дискриминирани именно по тоя повод - всеки потенциален работодател се притеснява въпросният служител да не тръгне да си търси правата по съдебен ред отново!

Ами аз след майчинството също не мога да не върна на предишното си работно място (какво ме интересува тогава, че по закон ми се пази?) - просто защото работното време е до 8 вечерта, а яслите и градините са с фиксирано работно време ... което ще е приключило! Ами да ти кажа - в такива случаи просто си подаваш молбата за напускане, понеже алтернативата е шефът ти да скалъпи начин да те уволни дисциплинарно. И ако не е идиот - ще се справи перфектно, така че после инспекцията по труда просто остава безсилна, дори и да се подаде сигнал (това пак се е случвало пред очите ми ...). И какво ме интересува тогава, че по закон имам право на промяна на работното ми време?

# 352
  • Мнения: 920
Имам познати,които работят до 10 вечерта,на смени са,намерили са начин да си решат проблема с яслите, някой друг им взема детето.
Мъжът ми осъди бившия си работодател за неизплатени заплати и си получи парите. И отиде в друга фирма в същия бранш, където знаеха, че е осъдил бившия си работодател.Даже сами го потърсиха от новата фирма,вкоято той надълго и широко разказа как точно си е взел парите.След него много други негови колеги подадоха искове.....
Значи в СМолян всички работодатели нарушават закона по твоята логика щом не искат да назначават хора осъдили бивши работодатели.
И всъщност ти какво предлагаш, щом нищо от закона не те удовлетворява?

# 353
  • Мнения: 1 125
 Mr. Green Ами Dementia, със средна работна заплата просто не можеш да си позволиш да си наемеш детегледачка на половин работен ден, да ти гледа детето от 6 до 10 ... някак си много е нерентабилно.

Моите работодатели са били само в Пловдив, но нито един до сега (5 на брой) не е спазвал КТ, вярно в различна степен са го нарушавали. Така че проблемът съвсем не е само в Смолян.

И да, на мен не ми отърват мъртвите текстове в нормативните ни актове. Ама и да оживеят всички текстове - пак не ми отърва! Щото пък в един друг закон (за закрила на детето, ако не се лъжа) е написано, че до 12-годишна възраст нямаш право да оставяш детето си без надзор - едва ли не до 6-ти клас трябва да го водиш на училище, да го вземаш, и да стоиш с него след обяд, та ако ще да живееш в "Горно-нанадолнище", където няма наркотици, движението по улиците е съвсем приемливо, а училището може да е и на 50 метра от дома ти! Тоест великите ни управници считат, че техните деца като са потенциално застрашени, то важи и за останалите - и според тях личността на всички трябва да бъде съсипана, лишавайки ги от възможност дори за малко самостоятелност!

# 354
  • Мнения: 2 376
В България има ли закон за съвместно съжителство? НЕ! На каква база ще декларираш доходите на бащата? Като приемат закона, който урежда това положение, тогава да ревеш, че някой не декларирал. Сега никой не е нарушил закона.

  Britt, не рева. Децата ми , слава Богу, отдавна са пораснали. Но това не ми пречи да имам позиция по въпроса. И докато има такива като теб, държавата ни ще е на тоя хал.
Какви са тия като мен? Я кажи сега!

# 355
  • Мнения: 9 814
В България има ли закон за съвместно съжителство? НЕ! На каква база ще декларираш доходите на бащата? Като приемат закона, който урежда това положение, тогава да ревеш, че някой не декларирал. Сега никой не е нарушил закона.

  Britt, не рева. Децата ми , слава Богу, отдавна са пораснали. Но това не ми пречи да имам позиция по въпроса. И докато има такива като теб, държавата ни ще е на тоя хал.
Какви са тия като мен? Я кажи сега!


А тези като мен как ви са? С какво моите деца се различават от твоите? Само по подписа на мама с тати.
Защо аз да декларирам доходите на съпруга си, а ти на твоята половинка не?

П.П. На такива като мен да ти подскажа отговора се вика пре....и.

# 356
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Трудно е така нито таку, нито ваку Rolling Eyes...Хем искате да се спазват законите от работодателите, хем като не ви изнася, тоест до 12 год детето не трябва да е само, да не се спазват законите.

ДА стимулира се раждаемостта в България.
Как?-една година платено майчинство плюс още една година да ти пазят местото. МНОГО евтини детски градини/ясли, безплатно образование и тн.

# 357
  • Мнения: 2 376
В България има ли закон за съвместно съжителство? НЕ! На каква база ще декларираш доходите на бащата? Като приемат закона, който урежда това положение, тогава да ревеш, че някой не декларирал. Сега никой не е нарушил закона.

  Britt, не рева. Децата ми , слава Богу, отдавна са пораснали. Но това не ми пречи да имам позиция по въпроса. И докато има такива като теб, държавата ни ще е на тоя хал.
Какви са тия като мен? Я кажи сега!


А тези като мен как ви са? С какво моите деца се различават от твоите? Само по подписа на мама с тати.
Защо аз да декларирам доходите на съпруга си, а ти на твоята половинка не?

П.П. На такива като мен да ти подскажа отговора се вика пре....и.
Първо, детски не взимам и да и аз подписах.
Осъзнайте се обаче. У нас не е уредено съжителството без брак. Какво да декларират хората? И как?
Направи си експеримент, кажи, че нямаш брак и искаш да декларираш доходите на бащата. Ще ти кажат, че не можеш да ги декларираш, защото по закон не ти е никакъв.


# 358
  • Мнения: 9 814
Осъзнай се и ти. Аз отдавна съм го направила. За това и не си правя експерименти, а действам реално.

# 359
  • Мнения: 2 376
Какви ми ги говориш?
Нещо се обърка, май.

Общи условия

Активация на акаунт