Принос на децата в семейния бюджет

  • 18 238
  • 485
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 73
Защо ли ми се струва че цялата тема е просто опит на авторката за очерняне на едното дете за сметка на другото. Започва вече да ме дразни-синът такъв добър а дъщерята толкова лоша. Според мен има явно предпочитание на едното дете пред другото и непрекъснато сравняване.
Защо на едното дете е назначена сума от 120лв а на другото не? На колко години е сина не разбрахме.

Започва да ме съмнява че казаното от авторката е обективно и вярно. Обикновено такива родители никога не са обективни и си измислят повод за очерняне на нелюбимеца.

# 181
  • Мнения: 135
Delusion,
какво означава думата ИЖДИВЕНЦИ?
За първи път я срещам, диалект ли е, обида ли е ?

# 182
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Delusion,
какво означава думата ИЖДИВЕНЦИ?

Хора, които са материално, финансово и др. зависими от други лица.

# 183
  • Мнения: 4 759
Защо ли ми се струва че цялата тема е просто опит на авторката за очерняне на едното дете за сметка на другото. Започва вече да ме дразни-синът такъв добър а дъщерята толкова лоша. Според мен има явно предпочитание на едното дете пред другото и непрекъснато сравняване.
Защо на едното дете е назначена сума от 120лв а на другото не? На колко години е сина не разбрахме.

Започва да ме съмнява че казаното от авторката е обективно и вярно. Обикновено такива родители никога не са обективни и си измислят повод за очерняне на нелюбимеца.

Е, синът още учи. Разбрахме, че когато дъщерята е учела, никой не е искал и очаквал нищо от нея.

# 184
  • Мнения: 135

 Delusion,

"Защо ли ми се струва че цялата тема е просто опит на авторката за очерняне на едното дете за сметка на другото. Започва вече да ме дразни-синът такъв добър а дъщерята толкова лоша. Според мен има явно предпочитание на едното дете пред другото и непрекъснато сравняване.
Защо на едното дете е назначена сума от 120лв а на другото не? На колко години е сина не разбрахме.

Започва да ме съмнява че казаното от авторката е обективно и вярно. Обикновено такива родители никога не са обективни и си измислят повод за очерняне на нелюбимеца."


Е, не си права. Грешиш.

# 185
  • Мнения: 11 921
Delusion,
какво означава думата ИЖДИВЕНЦИ?
За първи път я срещам, диалект ли е, обида ли е ?

И на мен ми е любопитно, звучи като русизъм, но не съм срещала тази дума, много колоритно звучи

# 186
  • Мнения: 473
И аз съм озадачена. За мен да искаш да стоиш при родители след 25 години е необясним феномен.
[/quot


Само в нашия блок около 23 семейства живеят с пълнолетните си деца. 5,6 от тях са задомени. За какъв необясним феномен говориш?
Ех,Листопад.Каква българска идилия!Баба и дядо няма ли при вас?

# 187
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Delusion, ти явно си работила, когато е трябвало да учиш, иначе щеше да знаеш, че
правилно е "експлоатира", а не "експлуатира".
Това са световно приети норми за детски труд и т.нат.
Пък да знаеш, например, индийчетата, как са работливи, от 6-7 годишна
възраст имат работни навици. :doh

По темата, то голяма драма. Зила, ти да не си също в криза нещо?
Ако аз бях на твое място (пу-пу, дано не се случи никога) бих седнала
с нея и заедно бихме определили сума, с която да се покрива част от разходите.
Нормално е, след като изкарва вече пари и е част от домакинството, да има
някакъв принос.

А, аз имам чувството, че много си и насъбрала нещо. И не са само тези 120 лева или превръзките.

Последна редакция: вт, 29 юни 2010, 22:29 от Gulia

# 188
  • Мнения: 73
Цитат
Delusion, ти явно си работила, когато е трябвало да учиш, иначе щеше да знаеш, че
правилно е "експлоатира", а не "експлуатира".
Това са световно приети норми за детски труд и т.нат.
Пък да знаеш, например, индийчетата, как са работливи, от 6-7 годишна
възраст имат работни навици. :doh

Учила съм прекалено много даже но в прекалено много различни страни и не съм държала матура по БЕЛ, така че правописът ми си е много даже наред сравнен с тези, които това са учили. Flutter

А това не са световно приети норми на труд- приети са в бившите соц. страни. И аз ти дадох конкретен пример за разрешената в Америка възраст за работа.

Иждивение и иждивенец са може би остаряли думи или русизми, но без съвременен български аналог, та са си много подходящи в случая. newsm78

# 189
  • Мнения: 212
Така като се замисля,готованец мисля че е един вид аналог на тази дума.

# 190
  • Мнения: 537
Delusion, ти явно си работила, когато е трябвало да учиш, иначе щеше да знаеш, че
правилно е "експлоатира", а не "експлуатира".
Това са световно приети норми за детски труд и т.нат.
Пък да знаеш, например, индийчетата, как са работливи, от 6-7 годишна
възраст имат работни навици. :doh

По темата, то голяма драма. Зила, ти да не си също в криза нещо?
Ако аз бях на твое място (пу-пу, дано не се случи никога) бих седнала
с нея и заедно бихме определили сума, с която да се покрива част от разходите.
Нормално е, след като изкарва вече пари и е част от домакинството, да има
някакъв принос.

А, аз имам чувството, че много си и насъбрала нещо. И не са само тези 120 лева или превръзките.

А пък ти, ако беше чела цялата тема, щеше да разбереш, че авторката е отворила дума за това да стане по-самостоятелно момичето, но то не иска да се говори за това, както и казва, че думата за това дали ще живее у тях или не имат и бащата, и братът.  А доколкото и разбрах тя не купува нищо за ядене, щом няма нищо наготвено отива да яде навън.
И превръзките, както и 120-те лв едва ли са й проблем на авторката, а по-скоро са малките камъчета, които обръщат колата.
И стига сте се заяждали вече с тоя труд и детска експлоатация. Защото тук никой не говори да си пратим децата да ни докарват пари за сметки още от първи клас, както в Индия, която даваш за пример. Тук става въпрос за елементарна финансова култура и самостоятелност, която се добива само след като поработи едно-две лета да види как се изкарват пари, както и за подреждане на дома, в който също живее. Дано пък вие да отгледате стойностни хора, които да се грижат за себе си, след като сте ги дундуркали ей тъй към 15-20 години.

# 191
  • Мнения: 73
Така като се замисля,готованец мисля че е един вид аналог на тази дума.

Не съвсем. Иждивенец е юридически термин използван често в документация за описание на финансово зависимите членове от семейството а готованец е с малко обиден привкус и няма толкова финансов смисъл. Но няма значение- същността е все тая.

# 192
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
И аз съм озадачена. За мен да искаш да стоиш при родители след 25 години е необясним феномен.
И тук няма да чета назад, директно ще пиша, пък каквото стане.
Не ми се ще да цитирам приказката 'кога станАхте цигани, кога ви почернЯ задника', ама май е на място.
Започнала съм работа в средата на 85-та г. (на 18 г.), получавах почти двойна за тогавашните стандарти заплата и, вЕрвайте ми, нито съм искала да се отделям, нито пък ако съм искала имаше какво сносно да се купи или да се вземе под наем - за какво отделяне на 16-18 г. възраст в този период ала Западна Европа изобщо говорите се чудя Rolling Eyes.
В началото на 90-те стана още по-зле (откъм възможности за отделяне), това което получавах в сравнение с 85-та г. вече беше 4 пъти по-високо, без да броя премии и подобни).
Вкарвала съм ги в поддръжка на къщата, в която живеехме 8 души, а и изобщо не ми е хрумвало да си търся някъде квартира - имах брат и сестра (а и братовчедка), доста по-малки, за които трябваше да се грижа, отделно планове за реализиране на семейните имоти в строителство срещу обезщетение и т.н. Като ми пораснаха ангажиментите и работния ден до 15-16-18 часа, грижата ми започна да се изчерпва в хвърляне на определена сума пари (които обаче бяха необходими). А въпросните ми 3-ма 'подопечни' като навършиха приличната възраст от 13-14 години ги Опнах да работят наравно с мене (срещу хонорар). Любиният не се възползва от тази възможност и в момента изпълнява ролята на ходещ банкомат - не без съжаление от негова страна, но тъй като не съм родна майка на децата му се ограничавам само с личен пример.
В момента съм, така да се каже, на попрището жизнено в средата и имам още толкова задачи, че изобщо не знам дали ще ми стигне животът да ги свърша, не без влиянието и на някои къси клечки, които вкупом изтеглихме в този период. Ако бях решила да се отделям на 18, задачите ми със сигурност щяха да са двойно повече и поне половината - без смисъл.

# 193
  • Мнения: 7 914
CTramell
 не мисля, че пишеш по темата... Rolling Eyes
 Тук става въпрос за нежание за каквото и да е била помощ -  и физическа, и финансова. Peace

# 194
  • Мнения: 73
CTramell не се е отделила защото е станала на практика глава на семейството и е заместила родителските задължения. Може би в многодетно семейство и да го има този момент. Тук още повече става дума за къща а не за апартамент където да се свират в теснотийка няколко поколения.
От гледна точка на добрите взаимоотношения и от възпитателна гледна точка не е полезно родителите да живеят с порасналите си вече деца. Не е полезен какъвто и да било вид зависимост, дори бих казала че работата на децата в семейната фирма също може да е вредно. Не може ами определено е вредно. За детето преди всичко и бъдещото му или настоящо семейство.
Всеки да си знае лъжицата и паницата са казали хората. Различните поколения след определена възраст не трябва да са зависими един от друг. Поне докато родителите не слегнат болни и децата не върнат синовния си дълг към тях чрез гледане.

Някои деца харесват този начин на живот защото им е изгодно, а някои родители- защото това е отличен инструмент за манипулиране на децата до късна възраст. Така не престават да губят контрол над живота на децата си, а те съответно слушат и изпълняват.
 Има ли нормален родител който да желае подобно личностно осакатяване на детето си? Единствено абсолютен егоист и егоцентрик би могъл да се задоволява с подвластно до гроб дете.

Общи условия

Активация на акаунт