Колко време бяхте в майчинство?

  • 3 202
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 327
на хартия съм в отпуска, но реално съм си на работа още от както се прибрахме от болницата. работех и докато бях бременна... така да се каже работя на парче.... но имам огромното желание да си се занимавам само с малката

# 16
  • Мнения: 603
Когато беше мъничък /до 1 год/, просто не можех да си представя да го оставя някой друг да го гледа. Сега вече е доста по-самостоятелен и има нужда от повече общуване. Въпреки всичко смятам да го дам на ясла на пролет. Т. е. на 1 г. и 10 м.
Ще търся нова работа, защото ми се наложи да напусна старата. И без това нямам никакво желание да се връщам там. Напуснах я заради въртели покрай изплащането на майчинските.
И аз се страхувам, че ще е трудно с малко дете. Хубаво е, ако човек си има сигурна работа, на която да се върне. При това положение бих се върнала още сега. Но не и преди бебчо да е навършил 1 год.

А причините, които ти изтъква приятелят ти наистина изглеждат несериозни. По-логично звучи той да си търси работа за повече пари. Ти така или инъче ще трябва да изкараш известно време в майчинство.

# 17
  • София
  • Мнения: 3 787
Аз смятам да си гледам детето до 3 годинки и после да го пускам на детска градина направо.Работата ми не е кой знае какво,че да си оставя детето заради нея.Пък и на семейния бюджет не се отразява много.Таткото ни изкарва достатъчно,за да не се лишаваме от нищо.Виж,ако работата си струваше и ми беше интересна,сигурно щях да се върна доста по-рано.

# 18
  • Мнения: 28
Lourdes,

Мисля, че преди всичко трябва да решиш какво желаеш повече - да станеш мама или да си намериш по-добре платена работа. Всички работодатели, независимо дали са в частния или държавния сектор, харесват работещите служители, а не  тези, които са в отпуск. Ако си решила да отложиш ставането на мама с няколко години и имаш добри перспективи за доходна работа, то тогава действай. Ако решиш обаче обратното, пак ще имаш шанс, тъй като повечето работодатели предпочитат омъжени и раждали жени.
Аз избрах първия вариант - първо се реализирах професионално и сега ще ставам мама. Връщането ми на работа ще зависи не само от парите, но и защото страшно много ми липсва социалната среда. Не смея да бъда категорична, тъй като съм сигурна, че детето много ще ме промени.     

# 19
  • Мнения: 967
Аз се върнах на работа като Малчо стана на 1 год. Първоначално (45 дни) работех на половин ден, за да е по-плавна промяната за бебо. След като се върнах на работа 3 месеца го гледа майка ми, а отскоро сме с бавачка. Малчото е много контактен, така че се справя добре, пък и се постарах всичко да се случи плавно и да не се стесира, че мама изведнъж я няма по цял ден и е с чужд човек.
Аз лично се върнах на работа по 2 причини:
1. От лоялност към фирмата - работата ни е такава, че дълги отсъствия са трудно осъществими и още като бременна бях обещала ако висчко е наред да се върна след 1 год.
2. Защото по природане съм домошар и колкото и да се радвах на бебчето започнах да се депресирам от постоянно висене вкъщи и липса на социален живот.
Сега обаче ми е мъчно за дребосъчето и все го мисля дали е добре Sad ама не можехем вълкът сит хем агнето цяло, за това всеки сам си избира
Освен това (не че искам да ви се бъркам в отношенията), но мъжът е този, който трябва да се погрижи за финансите, докто жената отглежда децата, а не да иска от нея хем да е майка и домакиня, хем пари да носи вкъщи.

# 20
  • Мнения: 5 183
Imam problemi s Kredora, sajaliawam, no se nalaga da pisha taka. Za parvi pat mi se slu4va.
Ta, za mai4instwoto - skoro 6te stanem na 3 godinki. Ne rabotia oshte. Ne 4e sam sediala, de. Porabotvah malko, kato beshe savsem bebe, i se reduvahme s tati koi da go gleda. Posle se zapisah da u4a zado4no v edin mesten universitet. Skoro shte si tarsia rabota niakakva, ama mi se svidi da go dam niakade za cial den, a i tuk ne e mnogo masova praktika.

Последна редакция: пт, 28 окт 2005, 14:10 от Maika

# 21
Веднага след като ми изтече болничния се върнах на работа. Не съм излизала в майчинство.
освен това аз същко работя в държавния сектор, но заплатата ми едоста повечеот 300лв. така, че не се отчайвай и продължавай да търсиш работа. Моят съвет е да не изоставата и с правенето на дете, защото няма нищо по-хубаво от това да видиш как ти се усмихва една малка душица.
Успех и попътен вятър и двете начинания Wink

# 22
  • Мнения: 410
Не се притеснявай, че ако работиш в частния сектор ще се наложи бързо да се върнеш на работа - няма такова нещо като "налага се", има закон, според който имаш право на 2 години майчинство, стига да имаш трудов договор, разбира се.
Ползвам този цитат, защото нещо изгубх основния въпрос
Но така си е де!
Аз работя в голяма частна фирма. При нас закона си е закон. А и да знаеш, че само това дело с/у работодател, което не е започнато, то не е спечелено. Ползвах си болничния по майчинство 45 дена, после до 1г.1м на Борис бях у дома, и от Април съм си на работа. Жена гледа сина ми до 14 ч. после спи , с баба си се хранят за закуска и ме чкат да се върна. Бях казала, че ще се върна след 1г и държах да спазя обещание. ПОлзвам редовно болнични, когато се налага, разбира се.
Но мисля, че не от приятеля ти зависи само кога да имате дете. Това се обсъжда от 2ма ви. Ние сме заедно от 7г. почти и моят довод бе, че до 30г. възраст една жена трябва да роди поне едно дете. Претегля се финансовото и жилищното състояние и се решава. ОК, сега му е времето, На работа luvbed, или не сега ще изчакаме, но до 2 години - да.Примерно. Ами като поживее още малко така, и му хареса, и стане един " Сега пък бебе, да ми реве тука"... newsm25

# 23
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
Още съм по-майчинство...но при мен проблема е, че няма къде да се върна след като то изтече Cry. Махнаха ме от работа точно когато Рони беше на 5 дена...и сега след двете години ще съм безработна Rolling Eyes

# 24
  • Мнения: 8 505
При нас таткото е в майчинство Mr. GreenАз нямам официално трудов стаж и съм студентка и в този случай щях да го получавам 1 година.Затова мъжът ми го взе (така или иначе беше решил да сменя работата).В момента пак си работи,но се води на 4-часов работен ден.Разбира се,ще го ползва(майчинството) докато малката навърши 2 години.

# 25
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Реално бях в къщи 1 седмица преди да родя /родих 23 дни преди термина/ и после още 1 седмица след излизане от родилния дом, или общо 3 седмици. След това почнах да ходя на работа за по няколко часа и сега продължавам да се разкъсвам между офиса, къшната работа и Габи. Не намерихме заместник и шефа продължава да ми дава заплатат срещу това да върша по-голямата част от предишните ми задължения.

# 26
  • Мнения: 4 176
Аз ще съм до като деттео ми стане на 3-4 год.

# 27
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Az raboteh do poslednia den (moeto momchenze se rodi v 28 g.s. niakolko chasa sled kato sliazoh ot samoleta ot edna zadgranichna komandirovka). Men me izpisaha ot bolnizata na 5 den, na 7-a biah na rabota, a toi ostana v AG-to do 56-ia. Prez tova vreme az hodeh na rabota. Sled tova 1 mesez raboteh ot vkashti, posle 1 mesez si biah naistina v otpuska, posle pochnah dokato imam otpuska na polovin den i sled kato svarshi sam na zial i taka ot July nasam (az rodih dekemvri). Mnogo sam blagodarna na kolegite v ofisa za tova che proiaviha razbirane i mi pozvoliha gavkavata shema na rabota. Mislia che e po-dobre da rabotia i da osiguria po-visok standard na malkia, otkolkoto da si stoia vkashti i da miserstvam sas 13o lv. Taka che ne se plashi, ne e chak tolkova nevazmozhno - trudno e, no se ozeliava!

# 28
  • Мнения: 733
lourdes, мила нещо немога да те разбера  newsm78. Ако искаш бебе давай по-ценно от това нещо няма, аз чакам първото си с такова вълненич, че немога да го опиша. Ще го гледам докато имам право по закон да си бъда с него. Работя в частна фирма, но ме осигуряват на минималната работна заплата, т.е. по зле от твойте 300лв  Wink Имаш право да си бъдеш с бебо и никой неможе да те лиши от него, докато си в майчинство нека посмеят да те пимнат само отиваш до инспекцията по труда и ....... фирмата замира. Друг е въпроса ако ти сама решиш да се върнеш на работа. А твоя приятел нещо не ме кефи Извинявай, но и ние сме с малки възможности и въпреки това ще си гледкаме бебчо  Hug
Успех мила   bouquet Каквото решиш давай смело напред.

# 29
  • Мнения: 2 755
Lourdes, няма по-подходяща работа, преди излизане по майчинство, от държавната. Всичките ти права по КТ, ще бъдат спазени. В частният сектор, по отношение на отпуските и въобще привилегиите, полагащи се на майките с деца до 3-годишна възраст, има голяма доза некоректност от страна на работодателите. Ако приятелят ти мисли, че като започнеш работа на частно, за по-голяма заплата и тогава да излезеш по майчинство, определено не е наясно с нещата. Порови се малко във Форума и ще видиш, колко много майки се оплакват, че частниците в доста от случаите, ги прецакват - къде с пари, къде с отпуски, къде с отношение. Разбира се, не всички частни фирми са некоректни, но пък и няма никаква сигурност, че ти ще попаднеш на коректна.
Обмисли нещата добре. Аз на твое място бих излязла по майчинство сега, а когато бебчо стане на 1-1,5 г., ще започна да си търся по-добре платена работа.
За протокола - аз мислех да си ползвам отпуската по майчинство докато детето стане на 2 години, ама не знам дали няма да се върна по-рано ( проучвам едно интересно предложение, ама ще видя )

Общи условия

Активация на акаунт