Искам да отбия бебо. Как да го науча да пие АМ?

  • 1 456
  • 22
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 594
Здравейте,
Бебето ми е на 8 месеца и до сега е било кърмено. Захранен е с пюрета, хапва плодове, зеленчуци, каши, месо. Има две заместени хранения за деня, но искам вече да спра да го кърмя и да му давам АМ на млечните хранения. Той обаче категорично отказва. Смених няколко вида АМ, няколко вида шишета. Не ще и не ще. Пробвах с чашка, пробвах с лъжичка - плюе и се сърди. Слагах в мякото плодово пюре за да му е сладичко, смесвах го и с чайче. Не се получава. Кърма от шише също не иска да пие, но нея поне с лъжичка я приема за разлика от АМ. Вода обаче си пийва от същото шише без никакъв проблем  Rolling Eyes
Знам, че ще ми препоръчате още да не го отбивам, но се налага. Ще пътувам след месец и ще трябва да го оставя на майка ми за няколко дни, а нито мога да изцедя достатъчно кърма за това време (тя доста понамаля последния месец), нито мога да я карам да му я дава с лъжичка всеки път, още повече, че той има навика да си хапва понякога и нощем

Има ли някой с опит в подобна ситуация? Какво да правя?

# 1
  • Мнения: 1 174
Само един доуточняващ въпрос: вариант ли е след като се върнеш да продължиш да кърмиш или предпочиташ да отбиеш окончателно ?
Ако става въпрос за няколко дни, мисля не е проблем това, че не иска АМ, при условие, че си хапва добре твърда храна. А млечни продукти въвела ли си ? Сирене, кисело мляко ? Ако да, тогава те могат да компенсират липсата на кърма през тия дни.
Ако обаче по принцип искаш да отбиеш окончателно, виж тази статия, дано ти помогне:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=200195.0
Успех  Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 1 594
Честно казано, предпочитам да го отбия окончателно. Все още не съм въвела млечните храни, обаче. Той пие вода от шише без проблеми, но млякото не приема. Не мога да си обясня защо. Пробвах с лъжичка и чашки - бебешка с клапа, нормална... но той не иска. Сърди се, бута ги и плаче  Confused

Статията е интересна, но за съжаление всички изброени методи сме ги пробвали вече. Довечера пак ще накарам мъжа ми да опита. Дано успее

# 3
  • Мнения: 63
Имам същия проблем само с разликата, че и вода не иска от шише. Давам я с лъжичка!! Заспиването също е проблем. В безизходица съм.

# 4
  • Мнения: 2 022
Аз имам същия проблем, още повече, че моята дъщеря е на цели 2 г. и почти 3 месеца! Вече няколко пъти съм се опитвала да я отбия, но без успех. Интересното е, че съм я оставяла при баща ми и там си пие мляко от шише, заспива, без да суче, и дори не ме тръси. С други думи, кърменето не й е непременно необходимо. Яде всичко, ходи и на ясла (където също заспива без проблеми сама в леглото си!). Но в къщи не иска. Имаше един период (уви!, изключително кратък), когато заспиваше, ако брат й я гушка на тъмно в стаята. Само той успя да намери "верния път". Но.... вече и това не действа. Ако си е в къщи, заспива само с мен - разбирайте със сукане. През деня в повечето случаи успявам да я разсея и да не суче, но при заспиване (на обед и вечер) не става по никакъв начин. А ако се научи да заспива, без да търси "мако", ще бъде по-лесно и за двете ни. Тя сега суче и по N пъти нощем, защото се разбужда и не знае как да заспи сама. Нямам вариант да я оставя където и да било за повече от една вечер, т.е. не мога да я изпратя на "заточение", докато ми спре кърмата и тя ме забрави. А и не мисля, че това е добро решение. Но не намирам правилния подход в нашия случай. Това ми е първото дете, което кърмя повече от 2 месеца. С първите кърмата ми спря много рано (сега знам защо, но вече е късно) и те лесно преминаха на шишета. Но при Поли нещата не стоят така.
Ще следя темата, дано пък някой предложи идея, която ще сработи при нас.
  Praynig

# 5
  • Мнения: 857
Една от майките в нашата отчетна, успя да отбие като даваше АМ с лъжичка.
Много трудно стана, с доста сълзи от страна на двете, но сработи.
Опитай пак - но смени млякото.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 246
Моят отговор е да оставиш нещата да се развият от самосебе си. Когато те няма, детето няма да иска да суче или ако иска ще е за кракто и ще може по-лесно да се приспособи. Сега все пак му миришеш на мляко и ще е трудно да го насилиш да не суче. Пътувай си спокойно, остави АМ на майка ти и не се притеснявай. Само гледай ти да не получиш някое запушване. Вземи си мерки предварително.

# 7
  • Мнения: X
При мен отбиването беше голям проблем,два дни плака горкото и аз с него.Бях готова да му дам да суче,по скоро се успокояваше на гърдата,но пък бабата,"която знае всичко" каза че щом съм спряла да мудавам един път да не повтарям,не било хубаво от суеверна гледна точка.И аз нали си бях млада,неопитна и послушна....,така че ти трябва търпение,ако си решила,но гладно няма да стои за това не се притеснявай

# 8
  • Мнения: 1 072
Подкрепям предложението на деси-г  Peace
За пръв път оставих сина ми на 9 месеца на майка ми за едно пътуване за 3 дни. Бях изцедила кърма и купила 2 вида АМ. Не бях пробвала предварително какво и как ще консумира. Оказало се, че не е искал нищо от изброените нито от шише, нито от лъжица. Майка ми го прилъгвала за айрян от чашка и се справили някак си, макар че не бях въвела млечни. Аз се цедих редовно по време на пътуването, но гърдите ми доста се бяха понадули.. Но след това продължихме да се кърмим де.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 594
Истината е, че бебо вече не е така зависим от сукането. Не заспива на гърда, твърдите храни са му далеч по-интересни от млякото. Ако може да яде само пюрета и каши ще е най-щастлив, но няма как да стане и затова искам да му давам АМ. Пробвах и с каша в млякото и не става. Пробвах с лъжичка, не ще. Даже се стигна до момента, в който щом види шишето прави една такава много смешна обидена физиономия, върти глава и ако съм по-настоятелна започва да плаче жално и да хлипа. Днес дори вода ми отказа  Confused Ще продължавам с упорството пък ще видим. Дано успея  Praynig

# 10
  • Мнения: 961
Може би все пак е добре отбиването да стане по-плавно. Тези три дни със сигурност детето може да се храни с пюрета. За да не остава без мляко, може да се добавя АМ в пюретата и кашите. Другото ми се струва много стресиращо и за двама ви, но разбира се ти си знаеш най-добре! Какъвто и да е изборът ти - успех!  Hug

# 11
  • София
  • Мнения: 1 594
Има цял месец до пътуването ми, дори месец и половина. Мисля, че ще е достатъчно плавно ако започна от сега с опитите.

# 12
  • Мнения: 63
Моята беба като види вече шише и почва да го бута. Само с лъжичка става за сега.

# 13
  • Мнения: 641
Addri, поздравления за страхотния старт , който си дала на Виктор,който си му дала кърмейки го. Много разумно решение да се подготвиш за отбиването предвариетлно, като търсиш информация и за решението ти отбиването да стане плавно и нестресиращо за детенцето

За доста кърмени бебета приемането на течности с биберон е доста трудно. Казваш че си опитвала с чашка, шише и т.н. Може би ако опиташ пръво да го приучиш да пие от бебешка чашка с клапа или със сламка като слагаш други течности вътре – вода, чейче, докато Виктор привикне към употребата им и после постепенно опиташ с АМ вътре. Или пък да капнеш или намажеш биберона, клапата, сламката с няколко капки кърма, за да му е познат вкусът. Или ако опиташ на бебешка чашка със клапа да махнеш клапата, така че течността да изтича свободно, да не се налага да дърпа за да потече, и ти да придържаш чашката внимателно. Опитвала ли си друг да храни с АМ Виктор, а не ти, примерно баща му или баба му? Казваш, че в момента като види шишето и плаче. Може да опиташ да смениш вида на шишето и да поднесеш нещата като нещо забавно, като игра и да пляскаш с ръце и казваш браво при всеки негов опит да отпие.
Ако искаш погледни и тази статия http://xedra.wordpress.com/2010/04/02/take-a-bottle/

Относно отбиването тази статия – Първи стъпки в отбиването -  http://xedra.wordpress.com/2010/01/01/weaning/ е много полезна и дава доста ценни съвети и трикове.  Страхотно е, че Виктор вече не заспива на гърда, това е една от важните стъпки по пътя към приключването на кърменето. Колкото по-плавно и постепенно стане то, толкова по-безболезнено ще е за детенце и толкова по-лесно и естествено ще се нагодят гърдите ти към спирането на млякото

Успех!

# 14
  • Мнения: 1 691
И аз си мисля, че проблемът е по-скоро в шишето - все пак той е голям и досега не е пил мляко от шише. Чашка с накрайник, но с махната предпазна клапа (за да не се налага да смуче) или пък обикновена чашка няма ли да свършат работа?
Или пък за оставащия един месец постепенно да въведеш например някои по-невинни млечни продукти?

Общи условия

Активация на акаунт