Книгите, които са ни променили...

  • 32 054
  • 185
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 2 381
В шести клас прочетох 1. "Свидетели няма да има" на Джеймс Хадли Чейс и така прочетох над 30 негови романа и десетина на Агата Кристи.
2. "Клетниците" на В. Юго - има толкова много истини.
3. "На Изток от рая" - просто прекрасна!
4. "Четвъртата власт" на Джефри Арчър - книгите му винаги ме карат да се амбицирам и да продължа да се боря. те са моята терапия.
5. "Парфюмът" на Патрик Зюскинд.
6. "Портретът на Дориан Грей" на Оскар Уайлд.

# 91
  • Мнения: 1
"Маншон,Полуобувка и Мъхеста брада" - прочетох я като малка и са ми останали много сладки спомени.
"Дюн" на Франк Хърбърт - тази събуди любовта ми към фантастиката.
"В цъфналата ръж" на Робърт Бърнс -тогава разбрах , че и поезията не е съвсем за изхвърляне.
Всички други са просто  скучни или интригуващи ,но не са ме променяли особено много.

# 92
  • Мнения: 191
Много интересна тема - видях много книги, които искам да прочета!
Аз като бях ученичка, всяка лятна ваканция изчитах книгите от списъка. Спомням си, че "Под Игото" и разказите на Елин Пелин много ме впечатлиха.

Ето и книгите, по които съм била обсебена в различните етапи от живота ми:
"Отнесени от вихъра", "Сто години самота", "Брулени хълмове", "Любов по време на холера", "Птиците умират сами", "Богат беден", а в момента "Анна Каренина".
Сигурно има и още, но в момента тези книги изпъкват в съзнанието ми. Тях съм ги препрочитала безброй пъти, дори някои части от тези книги съм ги научавала наизуст поради постоянно четене.

Единствено не ми допадна стила на Стайнбек - "На изток от рая" и "Улица консервна" не ме впечатлиха особено.

  bouquet


# 93
  • Мнения: 1 999
"Отнесени от вихъра", една от книгите, на които съм плакала.
Почти всичко, което ми е попадало на Ремарк.

# 94
  • Мнения: 158
Много са. Но сега се сещам за една, която оказа огромно влияние. Може би защото прочитането й съвпадна с един определен момент в живота ми.
"Семейство Глас" /Франи/ на Селинджър

# 95
  • Мнения: 55

"На Изток от рая" - просто прекрасна!


 Wink

Любимата ми. Няма да ми омръзне да я препрочитам. Както и повечето на Стайнбек. Но тази носи по-особена атмосфера.

# 96
  • Мнения: 115
"Пилешка супа за душата"-В книгата има истински истории,разказва се за любовта,за мечтите,за това как и защо трябва да обичаш и уважаваш себе си,за мъдростта...От както я прочетох доста започнах да размишлявам за нещата от живота,за това,което ни се случва,за малките неща,на които дори не обръщаме внимание в натовареното ежедневие...

# 97
  • Мнения: 1
"Престъпление и наказание" - чела съм я преди 12 години и  не мога да я забравя. Дори няма нужда от препрочитане.
"Портретът на Дориан Грей"
"Майстора и Маргарита"
..........много други............Мисля, че всяка книга ни променя малко или много.

# 98
  • София
  • Мнения: 39 117
Уж съм голяма, а още ме е страх от Достоевски...

Книгата, която ме промени е "Силата на твоето подсъзнание" и двете части, прочетени в точно определен момент от живота ми.
Малко преди това - "Алхимикът".
И едно мъничко книжле "Правилата" /как да си хванем съпруг/.
Имам и много други любими, уникални книги, някои споменати тук, но те не са ме променили.

# 99
  • Мнения: 21 741
  Брулени хълмове за дълго ми оформи романтичните схващания, чела съм я около 13 годишна...
  Иначе абсолютния ми фаворит е Параграф 22.

# 100
  • Пловдив
  • Мнения: 1 158
 БЪДЕТЕ В ТОЗИ СВЯТ НО НЕ ОТ ТОЗИ СВЯТ  - http://www.book.store.bg/p34556/bydete-v-tozi-sviat-no-ne-ot-toz … hristo-nanev.html

и

ДУХОВНИТЕ ЗАКОНИ НА ЖИВОТА - http://www.helikon.bg/books/18/145296_duhovnite-zakoni-na-zhivota.html

как ме промениха - незнам точно някак си промениха мирогледа и възприятията ми към света изобщо и направиха живота ми по лек

# 101
  • Мнения: 5 539
Забравих да спомена "Диагностика на кармата", но смятам, че темата се отнася до художествена литература само.

# 102
  • Мнения: 1
Уж съм голяма, а още ме е страх от Достоевски...

Не се страхувай Simple SmileЗапочни с "Престъпление и наказание" и ще се влюбиш.
Внимание: Не се препоръчва на хора с чувствителна съвест, ще я обостри  Simple Smile

# 103
  • Мнения: 0
"Портретът на Дориан Грей" на Оскар Уайлд прочетох я преди няколко месеца и ме разтърси из основи.Отвори ми очите за много неща!
Романите на Дюма- неговите произведения ме запалиха по четенето.Толкова увлекателни и с такава лекота се четат!
"Властелинът на пръстените" на Толкин.Такава фантазия!Отнася те в съвсем различен свят!Смятам че е изключително полезна във връзка с развитието на въображението.
"Червено и черно"-Стендал. Нямам думи за нея...
Романите на Джейн Остин-не напразно тя е една от  най-влиятелните автори в английската литература!
Книгата,която най-много ми е повлияла е "Списъкът на Шиндлер" на Томас Кинийли.Затваряла съм я и съм спирала да я чета.Не съм спала с дни. Лично на мен ми вдъхна надежда, че с правилният подход и средства човек може да промени нещо!

# 104
  • Мнения: 420
Като дете "Чернишка" - български автор, честно да си призная не помня кой и "Сърце".
В юношеството ми- в поредицата на "Галактика" имаше невероятни попадения. Спомням си  една книга с разкази на испански автор мисля, че беше и разказът "Странно". Може би той постави началото на поредица от избори, които направих, влияещи и върху сегашния ми живот.
По- късно  "Идиот" и "Престъпление и наказание".
Кинг е моят пристан, а Пратчет винаги ме разтоварва.

Общи условия

Активация на акаунт