заплащане на 40% от таксата за детска градина

  • 17 436
  • 270
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 48 067
Бояна  Peace
Иначе при нас как е- записала съм детето за лятото, но по здравословни причини почти не ходи, нося бележка и плащам 50 % от таксата- 30 лв
Ако не бях го записала за лятото, нямаше да плащам
На твое място бих се запознала с наредбата лично, за да видиш как се прилага в твоя случай
По принцип е кофти, когато такива промени се прилагат без някакво предизвестие- за много хора сумата не е малка, но това  е положението, криза  Mr. Green

# 16
  • Мнения: 6
Ние сме в София. Още пролетта ни накараха да попълним декларация за летните месеци, кога точно детето ще посещава градината. Според тази декларация се задължаваме ако за времето през което сме заявили не ходи,  трябва да платим. Това се прави с цел да няма разхищаване на средства, а не да се пази мястото.
Но през годината ако детето е ходило по-малко от половината месец задължително се плаща половината такса. И за 2 дни и за 15 дни таксата е 30 лева.

# 17
  • Мнения: 2 386
Мен само ме изненада разликата по градовете.

# 18
  • Мнения: 1
Ама защо сте толкова ядосана не разбрах...За това,че не сте запозната с правилата ли?Еми то си е ваша грешка.Това влезе в сила точно тогава,когато таксата за държавните детски градини се вдигна от 40 на 60 лева на месец.Значи след като плащате 55,явно детето ви поне два дни не е ходило и няма пълен месец.Няма такава такса 55 лв.
А,и друго да не забравя да ви кажа - имате право на един месец за цялата година ако детето ви не ходи на детска,да НЕ плащате,но това е само при положение,че сте пуснала съответната молба до директора на време.Само не съм сигурна дали тези 30 дни могат да се използват разпокъсано или наведнъж.Дано съм ви била полезна,поинтересувайте се за тези неща,защото първо - никой няма да дойде и да ви ги каже,и второ - никой няма да ви ощети с цел да напълни собствената си гуша.Това са законноуредени неща.  Wink

# 19
  • Мнения: 48 067
ЧОЧЕНЦЕ , да ти кажа, ние сме чели закона и наредбите, ама добре че ти дойде да ни ги кажеш...само дето не е точно така, по-специално в частта за летните месеци
Отделно- авторката се ядосва точно, защото е пуснала молба до директорката  Tired

# 20
  • Мнения: 46 590

Добре де...какво означава "Не бих дала пари"? Ако за всички е така и всички плащат (както е във Варна и съм плащала по този начин дълго време), ти как по-точно не би дала пари? Ако не дадеш, ще отпишат детето от градина. То не е на добра воля все пак  Wink

...

Да. Ще я отпиша от градина Peace на следващата година няма как да не я приемат, защото предучилищната е задължителна.
Причината е, защото това са принудителни ваканции, а не по наше желание. Нормални групи няма от началото на юни, а август въобще я затварят.

Аз пък смятам, че ако си записала детето си на градина - то трябва да плаща твърда месечна такса независимо по какви причини може да се наложи да не ходи ...


Ами тя причината е, че самата градина почива  Laughing пускат някакъв ограничен брой сборни групи, с други учители и пълна анархия.

Да си работи нормално градината - тогава ще плащам и детето ми си ходи. Вместо това съм принудена да търся кой да я гледа, да плащаме всичките й разходи вкъщи, а отгоре на всичко и на градината - защо?

В университетите колко е летния семестър? Като няма такъв  Mr. Green

# 21
  • Мнения: 1
Права си,Фейче,объркала съм се здраво като пиле в калчища.Сега отново прочетох поста на авторката и тези 55 лв,за които аз писах са били на някоя друга мама,просто прочетох двете страници наведнъж и явно така го е запечатало съзнанието ми.Прочетох,че си е пуснала молба,но тя е само уведомителна,че детето няма да присъства,а не че желае да не присъства безплатно.Ми нека си провери тва,де.То и на мен не ми изнасяше,когато качиха таксите,но реално аз вкъщи да си съдера гащите не мога да го гледам за два лева на ден.А пък с колко зор се приемат децата,то банкет да вдигне не за 30,ами за 130 лева.

# 22
  • Мнения: 6


[/quote]

Ами тя причината е, че самата градина почива  Laughing пускат някакъв ограничен брой сборни групи, с други учители и пълна анархия.

Да си работи нормално градината - тогава ще плащам и детето ми си ходи. Вместо това съм принудена да търся кой да я гледа, да плащаме всичките й разходи вкъщи, а отгоре на всичко и на градината - защо?

В университетите колко е летния семестър? Като няма такъв  Mr. Green

[/quote]

Абсолютно съм съгласна, че такса за летните месеци, когато детето не ходи , не трябва да има.
 За съжаление нормални групи  много трудно може да има , защото повечето родители сами си спират децата за лятото. При нас от 30 деца в групата, до 15 юни ходеха малко повече от половината, а сега са не повече от 5. При всички групи е така и от общо 6 групи едвам събират по 25-30 деца. А пък и учителките все някога трябва да си ползват отпуските.

# 23
  • Мнения: 48 067
Ето я наредбата http://burgascouncil.org/files/orders/20.pdf
Не знам доколко противоречи на чл 30 от този правилник за прилагане на Закона за просветатата http://www.minedu.government.bg/opencms/export/sites/mon/left_me … _zkn_prosveta.pdf

# 24
  • Мнения: 6
При положение че реално едно дете излиза на общината/държавата между 180 и 300 лв на месец и при такса 55 лв, останалото се поема от държавата, да платиш 40% от 55то, пък било то и да не ходиш и да си недоволен, в моите очи това е наглост.
Знам ли, може и моите очи да виждат криво.

За сведение частните детски градини - си плащаш като поп и да не ходиш, приспадат ти храната.

Издръжката излиза толкова на общината, ако детето посещава детската градина. Ако то не я посещава, общината не плаща нищо за него. В случая 40 % от нищо е 0.
През август затварят градината, тоест разходите на общината са сведени до минимум. През другите два месеца децата са с много намален състав, респективно и разходите са много намалени.
Изборът за частна или държавна детска градина е личен и най-вероятно условията в частната детска градина са преварително договорени. И всеки си е направил сметка дали това го устройва или не. За съжаление при държавните не е така. Постоянно се променя нещо.

# 25
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 379
Таксата за детската градина е точно толкова, колкото са решили в съответната община. Децата посещават детските градини по ред и при условия, определени от същата община. Струва ми се, че авторката на темата се ядосва, защото промените са направени в края на учебната година, след като тя си е подала молбата за отсъствията през лятото. Предполагам, че много родители ще бъдат изненадани. Неприятно.
В София през летните месеци таксата може да е и под 50%, ако са заявени по-малко от половин месец посещаемост. Но това е решение на общината.

# 26
  • Мнения: 86
1во при нас с ей такива големи букви на стената за информация е написано,4е таксата е 55лв. а не 60.
2ро когато един у4еник е в лятна ваканция плаща ли такса за да му пазят мястото в класа?
3то как няма да се ядосвам като не само ние,но има и много други семейства в нашата градина които сме си спряли децата за да спестим някой лев поне през лятото.
Както каза jd защо след като ве4е съм подала молбата 4е няма  да ходим на ДГ те решават да ме задължат да си плащам таксата??
И сега както сме я окъсали,от къде аджеба да извадя аз пари за да плащам?
И не само аз...има много по зле от нас семейства...
И как ще ми вклю4ват детето в смеките за издръжка (храна,ток,вода консумативи) след като то няма да посещава ДГ и съответно няма да ползва гореспоменатите!
Ще кажа също така,4е ако имах финанси да водя детето си на 4астна ДГ тази тема сега нямаше да я има и нямаше да се водят дебати по нея нали така?!?!
И ето,тази наредба противоре4и на
http://www.minedu.government.bg/opencms/export/sites/mon/left_me … _zkn_prosveta.pdf
4л.30 ал.4

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 1 202
Здравейте!
На мен току-що ми звъняха от яслата,за да ме попитат дали ще изпращам дъщеря ни на ясла,защото от 20 дни не е ходила по болест.Първо изкар аангина,след това бронхит,а сега е с варицела.Казаха ми,че ако я заведа ще трябва да им предоставя бележка от личния лекар и копие от моя болничен лист.Но аз не работя и нямам такъв,баща й си взе болничен,но за него,за да може да се гледат.Иначе ще трябва да заплатя 40% от таксата.В такъв случай и болничния на бащата не се брои,така ли да го разбирам?

# 28
  • Мнения: 48 067
Копие от болничния не могат да ти искат, ти не си длъжна да работиш, за да посещава детето ясла
Само бележка от лекар

# 29
  • Мнения: 86
Збравих да кажа,4е през у4ебната година детето ми е 100 процента плътно на градина.Сега,след като ми свърши май4инството  няма кой да гледа малката и понеже неработя и немога да си плащам реших да я спра...така и така аз съм си удома!За това ми решение много помогна и директорката на ДГ.Нейните думи бяха.."Ами ти нали си си в къщи,спри каката от градина,води си я на плаж,играйте,гледайте се удома.Защо ще я водиш за да плащаш да играе.Да играе удома без да даваш пари.Пък на 1 септември ще ги доведеш идвете да си влязат в групите!Сега са смесени,много деца са,задушно е...."
И когато след 2 дни отидох да подам молбата тя ми каза "Това е найправилното решение което можахте да вземете!"
И изведнъж...плащай!Е тва не е ли наглост от страна на общината?

Общи условия

Активация на акаунт