име за девойка :)

  • 13 465
  • 80
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 11 747
Пенка е доста масово име в България - вероятно защото е много красиво  Simple Smile Това с популярността и красотата са глупости.

# 31
  • Мнения: 4 555
Точно така се разпространяват красивите имена. Един от друг го чуват и се започва геометричната прогресия. Процесът можем да го наблюдаваме тук в умален мащаб. Извън нашата малка общност е същото, просто е нужно повече време заради по-големите мащаби.

Пенка е достигнало до наши дни, защото когато са се кръщавали децата с него, красотата на звучене не е била определящ критерий и родителите изобщо не са имали избор. В началото на популярността си със сигурност е звучало красиво.

Начинът, по който се възприема едно име, е въпрос на нагласа. Пенка не ни звучи добре от една страна заради умалителното "к", което обаче е било супер модерно в миналото. От друга страна заради факта, че името го носят предимно възрастни жени и ние го възприемаме като остаряло, т.е. оценяваме го чисто асоциативно, а не фонетично. Американското Penny по-благозвучно ли е от българското Пена, ако човек може да се абстрахира от асоциациите си и да не свързва първото с красива песен на Бийтълс, а второто с баба Пенка текезесарката?

# 32
  • Мнения: 526
Пенка е доста масово име в България - вероятно защото е много красиво  Simple Smile Това с популярността и красотата са глупости.

Оо, тук има намесени много други фактори, като например "трябва да кръстим детето на някоя баба или дядо'

Имам една позната, която е кръстила детето си Иван, само и единствено защото в рода на мъжа и има само 2 опции за мъжки имена - или Иван или Петър. И понеже мъжа и е Петър - зна4и сина ще е Иван. Ако като порастне Иван има син, то той задължително ще е Петър.

За мен тази логика...и "традиция" е голяма глупост...

# 33
  • Мнения: 11 747
Все пак имената идват и си отиват с мода.
Симона до преди 30 години нямаше, освен по изключение. Сега малките са хиляди или десетки хиляди - какво, сега ли стана красиво име Симона, по- рано грозно ли беше? Преди 30 години и Александра беше голяма рядкост, а сега са супер много.
Има забравени красиви имена, има нечувани красиви имена. Ако след теб тръгне лавина, това не може да се предвиди, но първата/първите, които са дали това рядко име на детето си, значи са му дали грозно име, защото не е било популярно?
Мога да се сълглася, че красивите имена набират популярност, но че непопулярните имена са грозни е пълна глупост! Просто на по- тесногръдите хора им е нужно да чуят едно име повторено 100 пъти, за да го възприемат и да го харесат. Новото им звучи като смесица от букви.

# 34
  • Мнения: 4 555
Ако след теб тръгне лавина, това не може да се предвиди, но първата/първите, които са дали това рядко име на детето си, значи са му дали грозно име, защото не е било популярно?
Не, не значи, че е било грозно. Значи просто, че не могат да разчитат, че името ще си остане непопулярно.
Изобщо не отричам заслугите на хора, които откриват някое забравено или неизвестно красиво име. Но критерият рядко срещано е много относителен и се мени с времето.
Понякога за много кратко време. Когато се раждаше моята дъщеря, която още няма 3(!!!), най-много ми харесваше името Карина и не бях чувала нито едно дете с него. Нито едно. В момента, за две години и нещо, вече са под път и над път. Името от рядко стана хипер популярно и то за отрицателно време. Така че каква ти е гаранцията, че избирайки рядко към момента име, то ще си остане такова и след 1-2-3-5 години?

# 35
  • Мнения: 0
Пенка е доста масово име в България - вероятно защото е много красиво  Simple Smile Това с популярността и красотата са глупости.
Peace

Мисля, че темата премина в мнение за популярно(модерно често срещано и лесно възприемащо се от околните) и не популярно име(оригинално, екзотично,не повтаряемо и по-трудно възприемащо се)
Всяко едно име си има своята красота, зависи от човека, който го носи.Защото познавам хора с разкошни имена, но просто са толкова безлични, че и името си обезличават Peace

Аз съм с не толкова често срещано име, но искам да ви кажа, че никога не се налагало прякори да ми слагат(това е доста подтискащо особено в училище) и винаги са ме запомняли лесно Peace
Така, че аз съм за по-оригиналните и не толкова срещани Peace


ПП гласувала съм за Мира, защото не познавам момичета с това име и защото ми харесва, разбира се.

# 36
  • Мнения: 11 747
С всичко мога да се съглася, но не и че непопулярните имена са такива, защото са грозни. Всички модерни имена в момента, някога са били нечувани. Значи са били грозни!

# 37
  • Мнения: 4 555
Не знам защо не схващаш какво казвам  Rolling Eyes
Ще пробвам за последен път.

За да имаш гаранция, че едно име ще си остане непопулярно, то трябва да не е хубаво. Ако е хубаво, винаги може да стане много популярно и то за много кратко време и ако си държал на критерия непопулярност, да останеш прецакан. Затова изводът от цялата ми теза беше, авторката да си задраска критерия непопулярност и да се концентрира върху другите.
Така стана ли по-ясно?

luna13, този подфорум се поддържа от дискусии на тема имена. Ако всички теми се изчерпваха с гласуване за определен брой предложения в анкета, никой нямаше да идва да пише тук, а след време и да чете, защото няма да има какво. Така че изместването на темата си е в реда на нещата.

# 38
  • Мнения: 0
luna13, този подфорум се поддържа от дискусии на тема имена. Ако всички теми се изчерпваха с гласуване за определен брой предложения в анкета, никой нямаше да идва да пише тук, а след време и да чете, защото няма да има какво. Така че изместването на темата си е в реда на нещата.
Не си спомням някъде да съм споменала да не се измества темата или нещо подобно.
Просто обобщих критериите за избор на име, тъй като виждам, че авторката иска да избере по-оригинално и не толкова често срещано име, но се притеснява от факта дали околните ще го възприемат.

# 39
  • Мнения: 526
luna13, този подфорум се поддържа от дискусии на тема имена. Ако всички теми се изчерпваха с гласуване за определен брой предложения в анкета, никой нямаше да идва да пише тук, а след време и да чете, защото няма да има какво. Така че изместването на темата си е в реда на нещата.
Не си спомням някъде да съм споменала да не се измества темата или нещо подобно.
Просто обобщих критериите за избор на име, тъй като виждам, че авторката иска да избере по-оригинално и не толкова често срещано име, но се притеснява от факта дали околните ще го възприемат.


да, точно това искам! Затова ми е толкова трудно - хем да не е 4есто срещано, интересно, хем пък и да се възприема... Защото например има имена които определено в БГ няма да се възприема въпреки, 4е са красиви. Идеята е да има източно или интернационално зву4ене...за да е по-лесно смилаемо в БГ, да е едновременно екзотично и рядко срешано..и красиво звучащо разбира се.

Но много трудно е да се намери такова име , което да е такова за по-голямата 4аст от хората ... все пак всеки си има вкус и дори между няколко 4овека трудно може да има единомислие, какво остава сред пове4е.... Трудна работа...

# 40
  • Мнения: 1 092
Искам да попитам спорещите какъв е критерия за грозно име? Кое име е грозно?
Сигурна съм, че всеки ще отговори различни неща, защото  за всеки понятията са различни. Да има т.нар "общоприети" норми за красиво и грозно, но дори и те се променят във времето и са пречупени през призмата на мирогледа на всеки един човек  по отделно.
Ето един пример за име, което днес не се използва, а преди време е било популярно: Гроздан/а
В миналото са кръщавали с това име дете, което като се роди е много красиво. Името идва от българската дума грозДен ("грозен"- няма как да я напиша на старобългарски тук) с цел  да има нещо грозно в красивото дете за да не го ... залюби змей. Поверия на които днес можем само да се смеем, но  те са част от душевноста на бабите и дядовците ни.
Или пък Стоян (лично за мен това име звучи кофти.. не го харесвам), но така са кръщавали поредното дете на родители, които са губили вече няколко малки деца - т.е да "стои"... дали за тях името звучи толкова зле  newsm78
А за това дали едно име е популярно или не.. ами в моето семейство аз съм кръстена на баба си. Първата ми братовчедка е кръстена на същата баба. Така ние бяхме 3 Евгении, но никога не съм се запознавала с момиче със същото име. Случайност ли е ? В един регион едно име е по-известно, а в друг по-малко и това че е популярно според общата статистика може да  не означавма непременно, че постоянно ще се сблъсква с хора със същото име (или обратното, може да не е популярно, а постоянно да среща адаши)..

Абе май стана много объркано, но това което исках да кажа е, че споровете на тази тема са безмислени защото  в очите на един красивото е едно, а в очите на този отсреща - друго.

# 41
  • Мнения: 526
Ами не, не може да се разделят имената като със нож..на хубави и грозни..но например има определено зву4ене, което на пове4е хора допада, а друго, което не..
Например името Гуца, Маруца ..на мен ми звучат грубо и не бих си кръстила детето така. Правя аналогия с каруца или нещо такова.

Понякога не се сещаме за нещо, ама друг може да се сети. Например преди време си бях харесала името Дария... но по едно време неволно ми изкочи римата с диария Simple Smile опитах се да се абстрахирам от това, но пусках тук тема в която бях включила и името Дария....и няколко моми4ета казаха, 4е им зву4и така...като диария... И тогава се замислих - какво ще стане, когато другите деца и лепнат прякора Дария-диария... ми то детето ще си намрази името.. И се отказах от това име.  Така, 4е понякога другите хора могат да видят някой неща, които ние като пристрастни не виждаме.

# 42
  • Мнения: 399
Гласувах за Амея...много нежно и интересно ми звучи!  Peace Иначе почти всички имена в анкетата ми харесват!  Grinning На второ място бих сложила Елвира!  Peace

# 43
  • Мнения: 1 092
Е то на всяко име може да се лепне прякор. Пък и прякор може да се лепне без да ти е с особено звучение  името. Децата са жестоки ама  нали няма вечно да е дете... Въпроса е обаче да научим детето как да се държи достойно в кофти ситуации... (поне аз така си мисля
Колко Цецки и Цецковци знам на които са променяли имената на "цицковци"
Като бях дете бабите на село караха децата които не могат да казват "Р" да казват скороговорката "Обичам Райна като мен"... та в тоя ред на мисли горките Райни..

и за да не е спам, а да отговоря на темата - на мен нито едно от имената не ми звучи добре. Може би донякъде Елвира само

# 44
  • Мнения: 9 814
Искам да попитам спорещите какъв е критерия за грозно име? Кое име е грозно?

Бях ви дала поле за изява, но много тънкообидни се оказахте.

Общи условия

Активация на акаунт