Веганството - да споделим опит 2

  • 97 472
  • 2 089
  •   1
Отговори
# 900
  • Мнения: 2 132
Аз набързо - спагети пълнозърнести има и в ДМ - био за 2лв и малко пакет от 500гр, има и разни пенне и фисули пак към 2 и нещо.

Реалист палачинките залепват ли ти за тигана? Аз само един път съм правила плоски със соево мляко и ми залепнаха за тигана..


My Moonka да беше писала по-ранно, майка ми ходи няколко пъти до Петрич това лято, че прави ремонт на апартаментите ни там Simple Smile Ако ходи пак може да ти донесе някакви по- екзотични неща като киноа, амарант, просо, елда и т.н. Друг вариант е да ти пращаме по пощата, май ще ти излезе по-евтино от цената на куриерите на онлайн магазините. Преди години и по автобусите можеше да се пращат кашони (моите приятелки получаваха така храна от майките си като бяха студентки Simple Smile), но сега не знам как е.
 Иначе може да си купиш от сусамовия тахан и от фъстъченото масло дето ги продават някъде до автогарата или на пазара и са много вкусни. Wink

# 901
  • София
  • Мнения: 5 217
Спагети БИО пълнозърнести италиански  под 2.50 лв има в ДМ и в Карфур.

Щастливке, (и до Нивеа) да знаеш, че с второто си винаги на ръба да се чувстваш виновен, ще го разбереш някой ден  Simple Smile . И по много причини - от най-елементарната, до най-дълбоката, като тази дали остава време да се любуваш на бременността си. Не , не остава!

Когато най-после спря да ми се гади в средата на бременността и живнах (при втората бременност) взех, че си счупих крака . Сбогом разходки, сбогом слънце, никакво вит Д ( вполедицата предпочетох да си стоя в къщи)... Всички клишета, от какво има нужда една бременна се счупиха заедно с крака ми.... Отвсякъде тежки въпроси, отвсякъде битовизми, но! Но аз винаги ще бъда най-добрата майка за своето бебе - и без разходки, и без слънце, и без месо, и без сурови специалитети смляни семена и ядки, и без манджа, и без храна въобще.....И ако знаете... успокоявах се , че деца са се раждали здрави и в обсада...
   За околните, за всички останали, винаги има оценка "без". Но за майката оценката на събитията е и трябва да е "със".

   Нивеа, абсолютон съм сигурна, че детето усеща само пълнота от любов и грижа. Та ти не можеш да му липсваш  и поради мястото, на което е  Wink

My Moonka , можете да се комбинирате с някой с автомобил и да отскачате до гръцикте магазини отвъд границата- зехтинът там е доста по-евтин, както и други неща по-странни за българите, и покрай това ти да си купуваш амаранти и подобни.

Последна редакция: вт, 05 окт 2010, 13:39 от търся си ник

# 902
  • Мнения: 5 713
А от къде да намеря пълнозърнести спагети? Още повече пък с кълнове?
Не с кълнове, а самото зърно, от което се прави пастата да е покълнало. Споделям какво четох само. Предполагам, че е за хора, които ядат много паста. Тук има и макарони и хляб от покълнали зърна. Купувала съм само хляб, има разлика. Хляб с квас също купих наскоро, за да го пробвам. И там се усеща разликата.

# 903
  • Мнения: 3 869
Жени, като спомена палачинки, на мен също ми залепват с бабан и ябълка; затова съм решила да направя един вариант с моркови - не би трябвало така да залепват, а и ще понесат както сладък така и солен "добавък".

# 904
  • Мнения: 236
Аз хляб от покълнал зърна си купих от Корфу като бяхме на екскурзия, био беше , ама скъпичък(около 3 евро).Но ми хареса, разлчен е от всичко друго което бях яла като хляб.

# 905
  • Мнения: 1 849
Опитайте като сложите 1 лъжица олио в сместта не би трябвало да залепва толкова. А плод защо слагате вътре в тестото, за вкус или за заместител на яйцето?  Blush
И печете ли ги палачинките или на котлона? Аз в гофретника правя, само с брашно, мляко (някакво раст.), щипка сода и сол и малко олио. Вътре в плънката може да сложа пасиран/нарязан плод и ядки.

Хляб с кълнове съм взимала веднъж на Вита и не ми хареса. Според мен кълновете трябва да се ядат сурови, самостоятелно, поръсени на салати или разбъркани със зеленчуци, но сурови! Иначе им се губи силата и идеята за живеца в тях  Simple Smile

От този квас/закваска ли взимате иначе? http://www.bioslunceluna.com/shop/hliab-brashna-pasta/maya-i-kvas.html

# 906
  • Мнения: 1 732

Реалист палачинките залепват ли ти за тигана? Аз само един път съм правила плоски със соево мляко и ми залепнаха за тигана..

Аз ги правя върху сач. А той е незалепващ. /Върху него се пекат./
Може би затова не са ми залепвали никога. Мазнина не слагам в смеската , а мажа отгоре докато са още топли.

# 907
  • Мнения: 2 645
Търся си ник & Мег благодаря ! Hug

# 908
  • София
  • Мнения: 1 402
А от къде да намеря пълнозърнести спагети? Още повече пък с кълнове? Много искам да намеря обаче.
има във всички био магазини, карфур и по-големи стандартни магазини (в нашия квартален например има чудесни италиански био пълнозърнести - голяма вкусотия)

# 909
  • Мнения: 5 713
Според мен кълновете трябва да се ядат сурови, самостоятелно, поръсени на салати или разбъркани със зеленчуци, но сурови! Иначе им се губи силата и идеята за живеца в тях  Simple Smile
Да и за мен е така. Веднъж даже писах на Норчи, че не бих сготвила кълнове.
Но в статията ставаше дума, че хлябът и пастата са концентрирана храна заради въглехидратите  и затова е хубаво зърната да са покълнали. 

# 910
  • София
  • Мнения: 1 402
Другото нещо, което много ме разочарова, е това, че домашно земеделие но село изобщо не е толкова естествено, колкото си представях. Абсолютно всички наши съседи и роднини тук слагат изкуствени торове, пръскат с всевъзможни препарати… Имат си даже израз, постоянно се чува:  „Всичко си иска пръскане…”

Това масово е така, дори често, когато сме се захласвали по форума, колко е по-добре от някоя баба на село да се вземе нещо, отколкото от магазина, съм искала да се включва именно с такава информация - че нявсякъде торят и пръскат с неща на 1000-светлинни години от съвременните торове/пестициди/инсектициди, дори има вероятност още да ползват ддт, който е от години забранен, но поради липсата на контрол и пари за друго препарати ползват стари и съвсем отровни (ако въобще може да има такава категория), та идеален вариант няма

малко отделно от темата, но да кажа - за момента, в който си вземете или ви попадне автомобил от приятели: може да "отскачате" до Предела и Био Хотел Моравско Село - хората там си имат био производство и даже зареждат доста магазини в Сф (май органик маркет със сигурност) - може да си купувате оттам неща или да си поръчате да ви ги доставят, когато разнасят насам-натам

Последна редакция: вт, 05 окт 2010, 20:33 от Dao

# 911
  • Мнения: 381
Според мен кълновете трябва да се ядат сурови, самостоятелно, поръсени на салати или разбъркани със зеленчуци, но сурови! Иначе им се губи силата и идеята за живеца в тях  Simple Smile


А, а! Тъкмо по тема, по която искам да питам.
Нали си правя кълнове вече...и исках да Ви питам: Какво ги правите тези кълнове? newsm78
Въпросът ми звучи супер смешен, обаче категорично отказвам да ги готвя, искам да си ги ям сурови.
Но къде, как?
Сещам се само за салати иии...може би някакви сосове, пастети? Thinking

# 912
  • Мнения: 5 713
Много неща можеш да направиш...
Със зърнените (елда, киноа, пшеница и подобни ) бисквити, барчета, крекери, суров хляб, блат за пица, сладка и солена торта, бургери
С леща, мунг, нахут- бургери, кюфтенца. С покълнала пшеница правих бонбони/барчета. Предпоследното клипче.

Пониците освен в салати и на сок сме ги правили.

# 913
  • Мнения: 1 732
Според мен кълновете трябва да се ядат сурови, самостоятелно, поръсени на салати или разбъркани със зеленчуци, но сурови! Иначе им се губи силата и идеята за живеца в тях  Simple Smile


А, а! Тъкмо по тема, по която искам да питам.
Нали си правя кълнове вече...и исках да Ви питам: Какво ги правите тези кълнове? newsm78
Въпросът ми звучи супер смешен, обаче категорично отказвам да ги готвя, искам да си ги ям сурови.
Но къде, как?
Сещам се само за салати иии...може би някакви сосове, пастети? Thinking



аз ги правя предимно на салати/ публикувала съм и снимки/. Също - на сосове/песто.

Не съм се усъвършенствала още с изделия като бисквитки, барчета и суров хляб...
Когато детето беше малко, правех мляко.
Бобовите/особено от грах/ понякога ги бланширам, слагам в супа. Понеже не ми е много приятен бобовият суров привкус.
А и за детето беше по- добре за стомахчето му в началото.
Кълновете са жива храна и най- добре си е да са сурови, разбира се Peace У дома ги консумираме предимно сурови. Simple Smile
 Аз обаче понякога добавям и в готвено ястие, накрая, при изключен котлон, за цвят и дообогатяване.
Е, ензимите, някои от витамините може и да пострадат, но като цяло е ОК за целта.

Последна редакция: вт, 05 окт 2010, 22:10 от realist

# 914
  • Мнения: 1 048
Аз да си призная съм бланширала 2-3 пъти кълнове-соеви предимно и веднъж мисля от елда,по принцип трудно ям от бобовите сурови,не ми допадат,като че ли са ми тежки и странни.

Страхотни рецепти за спагети сте дали.Ще ги пробваме скоро.Ние много обичаме всякакъв вид паста,детето също,даже си признавам с риск да ме... биете Sick,ама когато няма какво друго да яде,например в заведение,като е хапнал малко салата и е опитал някоя супа,яде паста...какво да направя,той както вче казах умира за всичко ще е тестяно,като види хляб пък да не ви говоря ooooh!.За това по принцип правя содена питка,скоро една приятелка ми каза,че купува хляб с кълнове и купувам чат пат и от него,сега съм хвърлила око на едни суров хляб -manna bread  http://www.mannaorganicbakery.com/ ,ще го видим и него.Аз съм се навила мног да правя суров хляб,но не знам дали ще се получи по-пухкав,а не тънък и сплескан без закваска???Вери,всичките хлябове и са тънки и хрупкави?Искам някой ,който да е мек.За спагетите от тиквички вече сте казали.Много ми допадат и малчо се 'лъже',ама татито хич не ги харесва,може би защото е свикнал винаги да си ги разварява и сега тези му хрупат Grinning

Моля ви споделете какви кисели краставички и маслини купувате?Напоследък много ми се ядат краставички и сега от рецептите на реалист направо се наслюнчих,ама все ми се виждат с кофти съставки,особенно пък тук-има слатки,солени,кисели и не знам си още какви...какво трябва да съдържат и какво не.И маслините са ми голям проблем откакто сме тук,все не ми харесва нещо по етикетите.Вери,вие какви купувате.

Другото ,което забелязах е че соевето сирене ,което купувам от време на време съдържа магнезиев хлорид,някой идеи дали е много кофти?

За палачинките,една позната тук ги прави на чугунен тиган и не и залепват Peace


Общи условия

Активация на акаунт