Пълнозърнените храни

  • 2 226
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 110
И на мен ми залепва киснатия ориз при варенето дори при непрекъснато бъркане, но то мисля че не зависи от това дали е киснат преди това или не. Аз също се двоумях дали пък не го давам суров този ориз, че не смея да го варя дълго (прибавям към зеленчуково пюре)...  newsm78

# 16
  • София
  • Мнения: 6 258
Много благодаря, Ива, за ценното инфо!!!!  bouquet

# 17
  • София
  • Мнения: 6 258
Само да попитам - водата, в която са киснали зърната да се изхвъли ли и да се вари в чиста вода? Или да се сварят с водата, в която са киснали?

# 18
  • Мнения: 255
И аз имам едно питане относно накисването и киселината, която се използва. Ако приготвям за себе си кашата,  да сложа оцет или лимон във водата, но за бебето как? Оцет ми се вижда крайно неподходящо, а цитрусите са алерген все пак, предпочитам да не слагам лимон ..... Или ако се изхвърля водата, в която са киснати, това е без значение? А малко лимонена киселина ще свърши работа?

# 19
  • София
  • Мнения: 2 249
За ориза - не е от накисването, а от свойствата на ориза и силното варене - веднага след кипването, намаляваш на 1.

Водата се изхвърля, да. Аз изплаквам няколко пъти (да не остане никаква киселина, иначе при прибавяне на мляко, се пресича) и после варя в нова или просто заливам с гореща. Просото, пшеницата, ечемика, по-грубите ръжние/овесени/ечемичени ядки ги варя, фините овесени ядки и елдата- не.
За бебета - оцет (според мен и лимонът няма да е проблем, при положение, че  водата се изхвърля и зърната изплакват).

# 20
  • София
  • Мнения: 6 258
thanks!  bouquet

# 21
  • Мнения: 111
Цитат
Кашата от домашно приготвено брашно
Тя се приготвя, като 2 супени лъжици с връх от брашното се накисват от предната вечер в 150-160 мл вода, за да се усвоят максимално полезните вещества. На следващия ден се разбърква, слага се на котлона и с бъркане се сварява до получаване на нужната гъстота, обикновено до полутечно състояние, което бебето харесва), а след това се похлупва, за да се задуши за няколко минути.
Цитатът е от библиотеката. Брашното се накисва "за максимално усвояване на полезните вещества".
После ако се изплакне няма ли да се отмият т.нар. "полезни вещества"? Нещо не ми се връзва с тази фитинова киселина и т.н. не ми стана ясно и се обърках... #Crazy

ПП   И как се мие брашно?!

Последна редакция: чт, 09 фев 2006, 20:53 от Linka

# 22
  • Мнения: 1 599
и аз се обърках,,, newsm78 а как се разбира кога е готова кашата.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат
Кашата от домашно приготвено брашно
Тя се приготвя, като 2 супени лъжици с връх от брашното се накисват от предната вечер в 150-160 мл вода, за да се усвоят максимално полезните вещества. На следващия ден се разбърква, слага се на котлона и с бъркане се сварява до получаване на нужната гъстота, обикновено до полутечно състояние, което бебето харесва), а след това се похлупва, за да се задуши за няколко минути.
Цитатът е от библиотеката. Брашното се накисва "за максимално усвояване на полезните вещества".
После ако се изплакне няма ли да се отмият т.нар. "полезни вещества"? Нещо не ми се връзва с тази фитинова киселина и т.н. не ми стана ясно и се обърках... #Crazy

ПП   И как се мие брашно?!
Няма противоречие Simple Smile - накисването подпомага усвояването на полезните вещества като неутрализира фитиновата киселина, която ги блокира в някаква степен. А полезните вещества няма да се отмият - остават си в зърното. Брашното се мие в цедка Simple Smile, но може да направиш друго - да пасираш зърната/кашата след сваряването.

Марис, няма как да не познаеш кога е готова. Какво те смущава?

# 24
  • Мнения: 1 599
Ами да не е сурово и да му стане на топка в стомаха или не може  newsm78

# 25
  • София
  • Мнения: 2 249
Ако си приготвила брашното със сушене/накисване, няма за какво да се притесняваш. При по-голямо бебе може дори без варене.

Общи условия

Активация на акаунт