Биохимичен скрининг-мнения.

  • 56 548
  • 202
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 713
Аз като правих фетална в 11 седмица, тогава взимат кръв и за БХС, доколкото си спомням. Което за мен значи, че двете изследвания се ДОПЪЛВАТ едно друго. Сега който иска - го прави, който не, не. Simple Smile Peace

# 16
  • Мнения: 9 487
И с двете си бременности ги правих(БХС и ФМ), въпреки че нито възрастта ми е повод за това, нито има предпоставки из родовете. Peace
Леко бременеене Hug

# 17
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 479
За мен е абсолютно излишно изследване- статистически сметки, които могат да излязат верни, а може и да не излязат.
Мисля, че е достатъчно да се намери добър ехографист, който внимателно да огледа бебето- по времето, по което се прави БХС и малко по-късно  Peace

И аз съм на това мнение. Отказах изследването.

# 18
  • София
  • Мнения: 618
Първият път, наблюдаващата лекарка ми каза, че съм извън рисковата група и тъй като всички ехографски маркери са в норма, няма причина да го правя.
Вторият път, друг лекар, отново при нормални стойности на маркерите ми препоръча това изследване. След дълго умуване и четене отказах. За мен това е една вероятност, може да има проблем може и да няма, но нищо конкретно.....  Peace

# 19
  • Мнения: 198
И още нещо, това са изследвания, които принципно са за майки над 35 години, при тях рискът е завишен.
Именно това попитах и аз доктора си.Той ми каза,че на 35 е задължително това изследване,а на моята възраст било препоръчително.А и да ви питам -колко ви искат на вас като сума ,за да ви го направят.На мен ми каза,че варира от 70 до 100 лева.

# 20
  • Мнения: X
Именно това попитах и аз доктора си.Той ми каза,че на 35 е задължително това изследване,а на моята възраст било препоръчително.А и да ви питам -колко ви искат на вас като сума ,за да ви го направят.На мен ми каза,че варира от 70 до 100 лева.

Изследването се прави, доколкото знам, само в София - генетичната лаборатория в Майчин Дом и Варна. Дори за Варна не съм много сигурна. В Майчин Дом, мисля беше около 40лв. За ехографската снимка, пак в Майчин Дом, платих 20лв. Общо 60. В другите клиники тук, в които вземат кръв за това изследване, цената варира в границите които си посочила. Съхранение, транспорт, печалба...

# 21
  • Мнения: 14 654
Не съм си правила БХС, нарочно. Ултразвуковият е достатъчно надежден и при положение, че там всичко е наред, не виждам защо и БХС да правя. Да не говорим до колко ненужни амниоцентези води той като ти даде вероятност 1:40 за Даун, а после всичко е наред. В нашата отчетна имаше поне 2 случая на тревожни резултати от БХС и абсолютно здрави бебета на финала.
Така че "за мое спокойствие" може да излезе точно обратното - да се побъркаш напразно. И разбира се да дадеш една торба пари за мнения на други специалисти и още изследвания.

# 22
  • Мнения: X
Така че "за мое спокойствие" може да излезе точно обратното - да се побъркаш напразно. И разбира се да дадеш една торба пари за мнения на други специалисти и още изследвания.

За "мое спокойствие", видях резултата в интернет, беше 1:1600. Отидох весела и щастлива да ми кажат, че всичко е ОК и една идиотка ми заяви "Амиии, има, има вероятност да родите дете с Даун!" Връчи ми резултата и каза, да отида на повторно изследване след месец. Тръгнах си с луд рев и в шок, като се успокоих им теглих една здрава благословия и при следваща бременност изобщо няма да си направя труда да стъпя в МД за такова глупаво изследване. Предпочитам направо амниоцентеза. Е*ем ви "спокойствието".

# 23
  • София
  • Мнения: 2 089
За мен е важно да знам и да съм подготвена за всички вероятности.
Правила съм и двата скрининга. Ако тестът беше отчел висок риск, щях сигурно да направя и амниоцентеза.

Ако всички жени се изследваха и правеха всичко възможно да преценят риска, в домовете за изоставени деца щеше да има много по-малко деца с увреждания.

# 24
  • Мнения: 14 654
Ако всички жени се изследваха и правеха всичко възможно да преценят риска, в домовете за изоставени деца щеше да има много по-малко деца с увреждания.

Да не започваме с глупостите от ранни зори бих помолила.

# 25
  • София
  • Мнения: 2 089
Поняога е по-лесно да си завреш главата в пясъка, отколкото да погледнеш истината в очите.
Ако си на двадесет и две-три може да ти е широко около врата. Аз понеже съм на повечко и приятелките ми, които бременеят и раждат, са също на доста години, съм се нагледала на случаи всякакви. За това и мнението ми е такова.

# 26
  • Мнения: 273
Извинявай Ариана , но въобще не съм съгласна с теб (мое мнение). Подобен песимизъм е излишен. Ако има съмнения за малформации се виждат от кадърен лекар на феталната морфология. Освен това прословутото БХС дава вероятност за Синдром на Даун, а това не е единствената малформация при новородените. За мен в конкретния случий въпроса опира до тези 70- 100 лв как да ги вземат от жената, колкото и грубо да звучи. Отново мое лично мнение е, че в България се правят много излишни изследвания и умишлено се стряскат бременните, за да си правят куп ненужни изследвания и ехографски изследвания, които касата не поема, та да се пълни нечий джоб.
В страната в която аз родих на 38 години и много майки раждат и над 40 няма такава психоза, лекарите обесняват, успокояват и ти дават право на избор.

# 27
  • Мнения: 299
Аз си направих не защото толкова исках , а защото доктора ме посъветва. Не съм имала нито един рисков фактор , но сега явно са модерни тези изследвания. Изобщо не отричам обаче ползата от тях . Лично аз бих искала да бъда информирана относно рисковете , защото една евентуална изненада след раждането е тежък удар за всеки родител. Все пак БХС все още се прави по желание и всеки преценява за себе си.

# 28
  • София
  • Мнения: 2 089
Извинявай Ариана , но въобще не съм съгласна с теб (мое мнение). Подобен песимизъм е излишен. Ако има съмнения за малформации се виждат от кадърен лекар на феталната морфология.

Моя позната пропусна първия скрининг, нямало индикации. Направи втория по нейно желание. Лекарят и продължаваше да твърди, че няма индикации, нито следящия бременността и гинеколог, нито Марков на ФМ видяха нещо обезпокоително, но въпреки всичко рискът и беше много висок, след направения БХС. В последствие амниоцентезата го потвърди и жената направи аборт.

Друга приятелка също имаше висок риск след БХС. Не направи амнио, но поемайки риска прочете де що можа да намери информация какво значи да гледаш дете с Даун. Слава Богу детенцето и е здраво.

Не знам как в във Франция, но да отгледаш дете с генетични аномалии в България е ад. Много родители не издържат и не ги виня. Подкрепа не получават нито от държавата, нито от обществото.

Тук лекарите също обясняват и дават съвет. Да успокояваш, че всичко е наред при положение, че не знаеш дали е така, според мен е безотговорно. Много неща не се правят в чужбина, като например да се дават лекарства за задържане при проблем в ранна бременност, което тук е масова практика и никой не се оплаква.

Лично аз бих искала да бъда информирана относно рисковете , защото една евентуална изненада след раждането е тежък удар за всеки родител. Все пак БХС все още се прави по желание и всеки преценява за себе си.

Именно за това говоря   bouquet

# 29
  • Мнения: 9 814
Ариана, наясно ли си, че има един куп генетични болести, които няма как да се "хванат" с простия БХС?

Тук във форума има майка, загубила двете си деца, носеща ген на рядка болест, която погребала първото си дете, не е знаела от какво е починало. И ФМ и БХС е правила.......
Моя роднина има две деца, страдащи от рядка генетична болест, диагностицирането на която, струва на семейството й над 3500 Е и три месеца чакане в немска лаборатория. Тук такава диагностика не се прави.

Така че, този БХС всъщност дава статистика за най-разпространените генетични болести, но още коооооолко такива има.
Та плюй си в пазвата и не се изоквай толкова смело.

Общи условия

Активация на акаунт