Защо и как изведнъж спира кърмата?

  • 6 574
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 054
Да са като другите.. как пък никоя не иска да е като другите кърмещи, а всички се състезавата да са от другите със спрялата кърма и с киселото мляко от 2рия месец...

Иначе.. измежду всички дето се вайкат, че не става пък не полагат усилия съм сигурна, че има доста такива много информирани, с много желание и хъс, при които просто не се получава.
Да не ти идва до главата да знаеш, да искаш, а да не можеш...
С едно "успокой се" не става.. така както не минава следродилна депресия с "успокой се, временно е, ще мине.."

# 16
  • Мнения: 632
Аз мога да ти кажа как ми спря кърмата на мен преди 6 години. Още в родилния дом бях  с разранени зърна, никой не ми обясни как да слагам бебето на гърдата. Много исках да кърмя и продължих и в къщи с кърменето, въпреки че болеше много, ами така е  в началота боли, казваха всички около мен и аз като добра майка търпях, даже си миех зърнта преди всяко кърмене с вода и сапун, защото така ми бяха казали в болницата. В един момент вече не издържах, бебето сучеше кръв  преди да засуче мляко. Освен това бебето незнайно защо не спеше 3 часа между храненията, както трябваше, а плачеше много по-рано от определеното време, това означаваше че няма кърма и не се наяжда добре. Най-добрата педиатърка в града ни за 80-те години е моя близка, тя ми каза че щом след сукане не изцеждам поне 20-30 мл. значи кърмата не ни стига. Това беше достатъчно да започна да дохранвам със шише. Бях с много тежка след родилна депресия, която се засилваше от факта, че не мога да кърмя детето си, разбира се продължих дяа изцеждам кърма, така болеше по-малко, но количеството беше крайно недостатъчно, сега като се сещам, тогава даже съм изцеждаладаже  повече от колкото сега. Всеки следващ ден кърмата намаляваше значително, докато накрая около 40- тия ден съвсем спря. През годините от тогава все ми се е струвало че нещо не е било наред. Като забременях втория път знаех, че трябва да кърмя, нещо като поправителен, на една от консултациите доктора ме попита дали знам, защо циганките кърмят дълго, а ние все сме нямали кърма. Защото те не гледали часовника и когато заплачело бебето веднага давали да суче. Тогава си казах, ами и аз це бъда като циганките, след това четох много, най вече тук във форума, и така се кърмим до сега, вече 1 година.
Разбирам майките, на които има "спира" кърмата, аз също си мислех, че това е най-простото нещо на света, слагах бебето, то суче и готово, но не разбирам, когато не си намериш грешките и не успееш да кърмиш и второто си дете и кърмата ти спре за втори път.

# 17
  • Мнения: 299
Включвам се за да кажа , че в много случаи невъзможността да се кърми , независимо по какво причини , е направо равна на престъпление , особено в очите на майките които са се справили и кърмят успешно. Просто хората сме различни , всеки се справя със задачите различно , едни приемат упреците много навътре , други не им обръщат внимание. Съгласна съм , че кърменето в повечето случаи е въпрос на психическа нагласа . Струва ми се , че на много от майките спрели кърменето им е по лесно като оправдание да използват израза "кърмата ми спря " , отколкото да признаят че не са се справили и да понесат хиляди удари , включително и от най-близките си хора. Обикновено когато имаш бебе , най често задаваният ти въпрос е "кърмиш ли го " , при отговор "вече не " или "не можах ,защото нямаше с какво " , или директно те наричат ужасна майка , или просто погледите им го казват. Това , че не си кърмил детето си за някои хора означава , че не си достоен за родител. Но истината е , че майчинството далеч не се ограничава само в кърменето.
Стана дълго , но всичко което казах аз съм го преглътнала , понесла съм безброй обиди и обвинения. В един форум дори ми обясниха , че мога да бъда наречена по хиляди начини , но в никакъв случай МАЙКА , защото не успях да кърмя. Е , тогава , по-лесно е да кажа "просто нямах кърма" и ДА , въпреки това съм МАЙКА  Two Hearts

# 18
# 19
  • Мнения: 334
Параход, благодаря, знам за този експеримент. Понастоящем го изпробвам, но все още няма доказан ефект поне при мен. Но ще продължа поне няколко поредни цикъла.

# 20
  • Мнения: 777
Наистина има и такива майки дето искат да кърмят,но не могат.Но май е по голям броят на майките дето могат,но нямат желание и мислят,че кърменето след 6 месец е отрова за детето.
Кърмеща или не винаги майката си е майка за нейното дете.Не съм съгласна с изрази от рода "Щом не кърмиш не си майка"

# 21
  • Мнения: 9 814
Наистина има и такива майки дето искат да кърмят,но не могат.

Всъщност процентът на визираните от теб жени е около 2.

# 22
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Това какво ще рече?

Всъщност темата не е пусната да се определя коя майка е майка и коя не. Не си позволявам и да давам определения за некърмещите майки.Не съм аз човекът.Просто ми е адски интересен феноменът "кърмата ми спря", ако щете и от еволюционна гледна точка. Ако на 90% от праисторическите майки така лесно и изведнъж им спираше кърмата малко след раждането вероятно сега нямаше да си пишем тези неща, просто защото нямаше да ни има.

# 23
  • Мнения: 1 125
 Wink Ами amanita, аз лично вярвам, че понякога кърмата наистина спира, и ще обясня защо.

По принцип съм давала изцедена кърма (в началото само дохранвах, но по-късно, на около 9-месечна възраст Тина напълно се отби и единствено хапеше, изобщо не засукваше). Та имаше достатъчно количество, противно на предположенията, че като не се кърми през 2 часа кърмата намалявала. Напротив, Тина се събуждаше през интервали от 4-5 часа в началото. Големите интервали не бяха причина да ми намалее кърмата - имаше предостатъчно.

В един хубав миг започнах да се изцеждам само по 2 пъти на ден. Съответно малко намаля количеството спрямо 3 изцеждания на ден, и очаквах да се задържи стабилно дълго време (както е било и преди това). Но НЕ - от около 2 месеца кърмата ми прогресивно намалява, непрекъснато и постепенно, и никой не може да ме убеди, че няма да "спре" - въпрос на време е кога. Ако подобно нещо се случи по-рано ... абе допускам, че е възможно (е, не говорим за майките, на които "кърмата им спря" ама пиеха и хапчета да доспрат това, дето само било спряло  Mr. Green)

# 24
  • Мнения: 11 090
Наистина има и такива майки дето искат да кърмят,но не могат.

Всъщност процентът на визираните от теб жени е около 2.

Между 2 и 6 % според различните източници. Не е чак толкова малко, а и това са само физиологичните причини - т.е. при оптимални условия за протичане на кърменето. Такива, уви, в наша болница е почти невъзможно да се случат. Ако си закърмил 2 ч след раждането е едно, а 2 дена - съвсем друго и във втория случай може да се наложи планини да преместиш, за да стане.
Отделна тема са медицинските инструкции за кърмене на 3 ч по 15 минути, нощна пауза, даване на вода, миене на гърдите (със сапун  Mr. Green) преди и след кърмене и т.н. Заслужено или не, лекарите се ползват с определен престиж сред по-голямата част от населението.
И пак отделно - извън консултантите на практика няма хора, които могат да помогнат, когато възникнат проблеми с кърменето -нито майки и баби, нито повечето лекари... Или смятате, че средностатистическото джипи или гинеколог знае как се процедира при мастит? Не, средното джипи ще ви нахака антибиотика, без дори да направи антибиограма.

Наивно е да смятаме, че всяка майка ще прекара бременността си, заровена в този форум (башкъ, че и в него има доста глупости) - по-голямата част от майките в България изобщо не ползват интернет, нали сте наясно. Причините за недостатъчното кърмене за съжаление са много по-дълбоки от личния избор - болниците, лекарите, липсата на традиции и т.н.

Що се отнася обаче до обществените нагласи, за мен е смешен плачът, че видиш ли некърмилите били низвергвани. Смятам, че за момента по-голям проблем е отношението към кърмещите (особено на публични места, дългокърмещи и т.н.), отколкото към некърмещите - бебето с биберон си остава нормата у нас, искаме или не. И ако по форумите някой се е сблъскал с обратното - нека се огледа пак, това не е светът, а по-скоро изключение от правилото.

# 25
  • София
  • Мнения: 2 348
и никой не може да ме убеди, че няма да "спре" - въпрос на време е кога.

Личната нагласа влияе не малко на резултатите. Ако си уверене, че кърмата скоро ще спре, много е вероятно да си права.

Всъщност при теб не става нищо магично. Намаляваш изцежданията, намалява млякото. Нормално. При 6-8 изцеждания млякото обичайно е доста повече, отколкото само 2 пъти, примерно. Щом гърдите получават сигнал за по-малки нужди, произвеждат по-малко. Стимулацията е фактор, на който можем да въздействаме.

Виждам, че детето ти е над годинка вече, така, че по-скоро си за поздравления, за какво се кахъриш, не разбирам  Simple Smile

Параход, тъкмо ние можем да променим нещата  Simple Smile . С обществото и с медицинския персонал. Майките, които са раждали преди повече от 5 годоини и сега, виждат голяма разлика. И нещата вървят на добре, вярвам.

Слон Балон преведе още една хубава статия за капаните за кърмачки. Некърмещата бива обвинявана, но докато е била кърмеща от всякъде са спъвали кърменето и - медицински персонал, общество, приятели и роднини.

# 26
  • Мнения: 1 125
skrech, аз в случая не се притеснявам, че кърмата ми намалява, време е ... само констатирам. Та имах предвид, че 6 хранения дневно дъщеря ми е имала само в началото на първия месец - към края често бяха по 5, с големи интервали между тях, а и когато е сукала и е заспала - не съм изцеждала кърма, евентуално едната гърда не е била стимулирана изобщо. При 4 изцеждания на ден количеството беше 800-1000 мл, и когато постепенно станаха 2 изцеждания кърмата първоначално беше около 600 мл (очаквах да намалее до около или малко под 500 и да се задържи). Прави ми впечатление обаче, че намаля до под 250, бааавно и постепенно (в продължение на повече от 3 месеца), тоест не свързвам количеството изключително с броя на изцежданията, предполагам че има и други физиологични причини. Без да знам какви са. Но допускам, че все пак е възможно кърмата да самонамалява.

# 27
  • Мнения: 2 746

П.п.. .... понякога гърдите стават на буци, но и капка не излиза, а друг път производство почти няма.

Извинете, че нахлувам така в темата, макар че не съм кърмачка. От време навреме преглеждам постове с такава тематика, защото все още, почти 3 години след раждането на дъщеря ми, търся отговор на въпроса - какво се случи с мен, че не тръгна кърмата. Та, ето ситуацията : раждането мина леко и безпроблемно, бебето от първата минута беше при мен, не сме се делили в родилното. Всичко идеално и аз само чаках да ми тръгне кърмата. Първият ден малката изобщо не пожела да суче /???/, макар че си я слагах на гърдата. На втория ден вече и "дойде апетита", слагах я, но като не потичаше нищо тя се дърпаше.А беше засукала добре. През това време усещах вече напрежение, пробвах да поизцедя - нищичко не потича. С огромни усилия, едва 5-6 капки излизаха. Топли компреси, масажи, нищо, нито капка не излиза. А с първото дете не беше така - нощницата ми беше мокра до кръста, така течеше. И така, на третия ден сутринта вече щях да се пръсна, станаха на камък гърдите,до вечерта вдигнах 39,5 температура и ми избиха червени петна. И, за съжаление решението беше антибиотик и Достинекс. И така, искам да попитам срещали ли сте подобни случаи и на какво се дължи това нещо? И къде отиде толкова много кърма, след като нищо не успях да изцедя?

# 28
  • София
  • Мнения: 2 348
Първи ден бебето изобщо не суче - никаква стимулация. Защо не е пожелало бебето да суче, причини бол. Отговорите може да се крият навсякъде - по какъв начин си раждала, използвана ли е упойка, първата минута след раждането ли ти е дадено бебето или първата минута след настаняване в стаята, бебето сънливо ли е, има ли сукателен рефлекс, как е поставяно на гърда, колко често му е предлагана гърда, има ли други проблеми(къса юздичка, слаб мускулен тонус, жълтеница). Предлагани ли са на бебето АМ, вода, глюкоза, биберон-залъгалка. С помпа или на ръка си изцеждала, каква техника за изцеждане си използвала, предложили ли са лекарите да ти бият инжекция окситоцин, имаш ли някакви хормонални проблеми и още и още... обичайно в болницата е трябвало да обърнат внимание на проблема ти и да ти помогнат да го разрешиш, но за жалост това често не се случва.
 Кърмата ако не излезе от гърдите се абсорбира отново в организма(освен че преди това може да направи някои бели, като запушвания и мастит, ако е в значителни количества).
 Но случилото се случило. Сега важното е да даряваш детето си с каквото можеш - внимание, грижа, любов, прегръдки  Hug

# 29
  • Мнения: 148
Кърмата не спира изведнъж, но може рязко да намалее - стрес, преумора, неправилно хранене, недостатъчен прием на течности, хормонални причини - нисък пролактин, преди и по време на цикъл, ако бебето не суче добре, ако се дохранва често (няма стимулация на гърдите и сигнал да произвеждат мляко), ако се заместят за кратко време няколко кърмения с твърда храна, ако майката не е убедена,че се справя ("я вземи го нахрани това дете с АМ - виж, че е гладно, виж как плаче, как се буди през нощта и т.н") , ако слуша стандартните реплики на педиатрите за режим и час на хранене, за ранно и бързо захранване...да изброявам ли още? И хоп - кърмата спряла.
Май станаха доста причините, при всеки отделен случай е индивидуално, комбинация от причини и не винаги е само въпрос на желание да кърмиш дълго и успешно. Казвам го като майка, която се "бори" ежедневно, за да кърми поне второто си дете. Първо преодолях добронамерените си роднини, лекари и акушерки;  преодолях и онзи гласец на вътрешното съмнение, който постоянно пита правиш ли най-доброто за детето си, щом на твоето не му изтича кърмата от устата, не хвърчат струйки от кърма и не преливаш, ако не е сукало 5-6 часа. Ами просто не произвеждам такива количества и ако не съм толкова нахъсана щях да кажа - кърмата ми спря. Малко лично стана, ама ми е болна тема още от първото ми дете и неуспеха да го кърмя.
Нека не съдим никого, да не се подиграваме или пък самоизтъкваме, а ако можем - да помогнем със съвет или информация  Peace

Общи условия

Активация на акаунт