154 НЕМСКА тема

  • 33 479
  • 749
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 558
С БГ номера на колата може по принцип до една година да се кара! След това трябва да се регистрира тук.
не година, а само макс. 6 месеца след адресната й регистрация Peace

а каква е тая врътка при каране на кола с чужди номера с пълномощно? на едно момиче в гръцката тема му конфискували колата и глобата е около 8000€, а колата била на родителите й и тя я карала с пълномощно.

# 61
  • Deutschland
  • Мнения: 186
Ние бяхме с кола с БГ номера на името на майка ми и карахме с пълномощно 2 години близо. Два пъти са ни спирали полицаи.Първия път нищо не ни казаха,но втория път полицая ни каза че 6 месеца от както колата се кара в Гернаия трябвало да я регистрираме.На въпроса ни "защо" отговори,че щом като тъпчем пътищата немски и мърсим техния въздух значи трябва да плащаме данъци на Германия.За да избегваме неприятности си купихме нова кола,която регистрирахме тук.


Моля ви ако някой е вадил пасаван на дете родено тук да ми каже за колко дни горе долу става и как го получавам.Лично ли пак трябва да ходим тримата или го пращат по пощата?

# 62
  • Мнения: 3 880
Един въпрос до ученическите майки: С какво пишат първолаците при вас?
Аз си купувам нещата по списъка и ми направи впечатление, че никъде не се споменава писалка или химикал  newsm78 и си викам- то това сигурно е толкова зелбстферщендлих, че даже не са го написали. Днес питам за всеки случай майката на приятелката, която е вътре в нещата, понеже си има 2 по-големи деца "с какво ще пишат децата? нищо няма споменато в списъка", а тя- ами с молив.... Shocked Е как, викам, цяла година с молив ли?- Да, фюлерът чак във втори клас и то чак към Коледа, след като вземели "Füller-Führerschein" ooooh! Фюлерът бил труден за първолаците, а химикалът нещо развалял почерка (не схванах точно) освен това трябвало да могат да трият, затова- те ти моливче година и половина Crazy. По наше време точно това беше важното- да не може да се трие и да си правиш сметката какво ще пишеш и как ще го напишеш, защото няма връщане назад, а тези луди тук с друг номер Laughing
Та в цяла Германия ли е така или само швабите са изтрещяли нещо? Wink

(голям майтап- книжка за писалака- без нея не могат да ползват това чудо на техниката, защото ако ги спре чичко полицай, ааа  Laughing Laughing)

# 63
  • Мнения: 1 584
(голям майтап- книжка за писалака- без нея не могат да ползват това чудо на техниката, защото ако ги спре чичко полицай, ааа  Laughing Laughing)

 Joy Joy Joy Joy

И тук пишат с молив, но не знам колко дълго ...преди децата като бяха при тагесмутер-ката ги гледах как пишат и бришат нейните  Mr. Green Ама то нали и гуми за химикалки изобретиха  Laughing

# 64
  • Мнения: X
Диваненце, вадили сме пасаван в консулството в Мюнхен. Става за час-два когато обясниш че не живeeш в града, трябва присъствието на двамата родители и бебето. Валидността е ограничена, 4-5 дена ако нe бъркам, затова пасаван извадете в последните дни преди да пътувате. За по-актуално инфо, обади се директно в посолството/консулството, което ви е най-близо.

Биба, с молив сме и ние. Следващата седмица и мен ме чака пазаруване по списъка Simple Smile

Мато, липсваше ми. Голям гуш!

Да докладвам, че моренцето в Гръцко беше супер. Идеята ми да оставим Ани на баба в Бг и да заминем само с момчетата беше гениална. Починахме си всички, отспах си за поне година напред и добихме супер тен. Набелязахме местенца за следващото лято, пак там ще е.

Днес ме чака стягане на багаж за обратното пътуване. Не ми се мърда от тук, но няма как. До скоро от немска земя!

# 65
  • Мнения: 3 880
Ама то нали и гуми за химикалки изобретиха  Laughing
Е да, ама химикала тукашната система нещо не го одобрява за начинаещи писатели- или фюлер или нищо... тъй де-молив Wink
Аз разбрах, че и с ръкописния шрифт се въздържали дълго време, наблягали първо на печатния Whistling сякаш ще стават принтери децата  Laughing А, ще има още неща, на които да се почудя през следващите месеци Simple Smile

Сбъдваща, я издай, моля, някое набелязано местенце по гръцкото море Simple Smile

# 66
  • Мнения: 11 338
Мда, с моливи пишат душичките и пада едно триене с гуми и едно острене на моливи... Joy
Нали съм случила на деца перфелционисти, ела да видиш какъв разход на моливи и гуми пада.
До края на първи клас пишат с печатни букви, докато свикнат децата да изписват формата на буквата. На щерката даскалицата беше малко по-бързачка и бяха почнали да пишат ръкописно още в първи клас, но пак с молив.
Сега ще видим Лени как ще се справи във втори клас с ръкописното писане. Не знам кога ще въведат писалките. Мирел и в 4 клас пишеше с писалка, не съм виждала някой от класа и да пише с химикал.
Много държат на краснописа при нас.
Освен това в първи клас много ползваха и зелените дъски, на които пишеха с бели моливи.

Сбъдваща, и аз искам да споделиш къде точно на гръцко бяхте и какво препоръчваш. Ще чакам като се прибереш. Ние нашата баба си я водихме с нас, така че пак имаше почивка за мен.

# 67
  • Мнения: 1 584
Едно време и в Бг имаше училища, по така наречената система на Сендов. Там пишеха с печатни букви в първи клас и чак във втори ръкописни. Аз учих в такова училище, ама от 6ти клас чак и всичките ми съученици, учили от началото там, пишеха ужасно грозно. Половината букви бяха печатни, половината ръкописни.

# 68
  • Мнения: 7 605
Хм, значи има промяна. По мое време писахме ръкописно с фюлер. То нали може също да се трие  Mr. Green
А Милена в ДГ ще има графомоторика  Thinking  Трябва да питам някой как пишат в местното основно.

Ние утре заминаваме в Зауерланд на една сватба с градинско парти....стискайте палци за хубаво, поне сухо време  Praynig

# 69
  • Мнения: 9 052
ще ходи ли някой на концерта на Горан Брегович в Триер?
 Аз няма да купувам компютър - търся сторителни машини  Mr. Green

# 70
  • Мнения: X
Нашия комп е гръмнал след като съм тръгнала за Бг, сега спешно ще трябва да купуваме нов, беше си му време де.... Ако някой може да препоръча читав сайт, нека свирне, моля.  Praynig

За Гърция... търсехме местенца предимно в северната част на страната, с идеята че ще пътуваме с кола от Бг, за да си съкратим пътя. Иначе повече се хвалят по принцип островите и южната част. Та за следващата година набелязах Аспровалта и Ставрос като дестинации, имат огромни празни чисти плажове и много голям избор на хотели, къщички под наем, къмпинги , атракции и прочие.
Ние бяхме в един хотел на втория ръкав на Халкидики, малко преди Неос Мармарас. Хотела няма да препоръчам, макар че беше чисто и храната вкусна и разнообразна, има какво да се желае откъм поддръжка и обслужване. Но местенцето е хубаво, има добри плажове и доста прилични хотелчета, Водата е кристално чиста, плажа също, много е плитко доста навътре и децата играят спокойно с надзор по-отдалече. Вурвуру също е хубаво селце, от другата страна на ръкава, също възможна дестинация.

# 71
  • Мнения: 7 605
Хехе, приятелката ми имат къща на Аспровалта  Sunglasses

За компютъра, горещо ти препоръчвам да си купиш един АйМак. Цената е по-високо, но качеството не може да се сравнява. Моят е на година и полувина и не е мръднал - нито е по-бавен, нищо. Просто не остаряват и се ползват с години. Освен това не заема място - цялата техника е вградена в монитора  Wink http://store.apple.com/de/browse/home/shop_mac/family/imac?afid= … MEA-KWG-DE_CPU-DE  Ще забравяш за Уиндос и вируси  Peace

# 72
  • Мнения: 3 880
По мое време писахме ръкописно с фюлер. То нали може също да се трие  Mr. Green
Е, трие се, ама като нямаш Фюрершайн....  Joy
На австрийски би звучало по-добре-  Füller-Lenkberechtigung  Joy Mr. Green

Не знам, за мен символът на първи клас са сини (мастилени) ченгелчета и някак ми е трудно да свикна с мисълта, че ще пишем печатно и с моливче, ама ще свикна Wink

# 73
  • Мнения: 7 605
Трябва ми мнение.
Утре сме на сватба. Венчаването е в 15 часа в църквата. След това от 19часа ще има парти в градината на младоженците. Понеже времето ще е лошо, се чудя какво да облека. За църквата е лесно, не съм решила още дали с пола или рокля, но едно от двете, нали ще бъдем на закрито. Чуденката ми е за вечерта. С късата пола или тънката рокля ще замръзна, градината е под наклон и не е изобщо за много висок ток. Според вас окей ли е да бъда по-лежерно облечена вечерта?  newsm78  Имам предвид панталон, блуза и сандали  Thinking 

# 74
  • Мнения: 558
аз бих облякла роклята и бих сложила тренчкоут,  ако ми захладнее. весело изкарване  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт