Въпрос за пенсионните фондове, по- скоро казус май

  • 14 153
  • 96
  •   1
Отговори
  • Мнения: 18 033
Да разкажа за какво става дума: Аз съм към Доверие и всяка година си получавам извлечение от тях. Все тормозя мъжа ми, че него са го забравили нещо.
Реших обаче да се поразровя. В къщи имаме бланка от Лукойл Гарант, той не помнеше, че е там. Та вчера звъним, взех телефон от нета, една много любезна жена провери ЕГН-то, имало 2 вноски през 2002 г, след което парите били "върнати" на НОИ. Как, защо- не знае. Не са прехвърлени към друг фонд, както при други хора примерно. Мъжът ми не е сменял работодател дотогава, всички други осигуровки са му в ред. Лукойл междувременно е станал ЦКБ Сила, проверихме и там- вдигна същата жена.
Звънях в НАП, от там ми отговориха, че в НАП- Разград не могат да ни дадат информация към кой фонд и какво изобщо става, трябвало да им пуснем писмо- Молба.
Моля ви мами, които сте в течение, какво трябва да направим, това с писмото ми звучи като "от умрял писмо".



# 1
  • Мнения: 18 033
Побутвам си въпроса, за пръв път никой не се отзовава, ще почакам след работното време някоя мама от НАП да забележи

# 2
  • Мнения: 48 060
Преди се взимаше ПИК код и с него на страницата на НОИ се проверяваше, но вече не
За момента е много трудно, НАП май само вдигат рамене

# 3
  • Мнения: 18 033
Е стига де, защо е толкова строго секретно, щом мога да си проверя всичко друго. Подозирам голяма каша, дано не се окажа права. Не са ли свързани НАП- софия с нашия НАП- съмнявам се, нали е единна базата данни. От няколко места чух, че ако има някаква грешка, парите си стоят в НАП, нямало да се загубят принципно. Е да де, ама вноски са постъпили вярно, защо са изтеглени? Друго, което чух е, че ако реша да сменя фонда, мога просто да отида в новия, те щели да издирят предния- вярно ли е?

# 4
  • Мнения: 206
Сигурно ще се наложи доста да почакаш ! Без лоши чувства го казвам .
Преди време пусках подобна тема, още когато имаше сайт на ДЗПО където можеше с ЕГН и персонален код да се види информация за кои месеци са ти внасяни вноски и към кой фонд си ,дори ако си разпределен служебно. Уви , още тогава вноските не излизаха коректно , включително и вноски които лично АЗ съм внасяла в банката #Cussing out .После този сайт изчезна с инфото , че съвсем скоро ще има нов. Подозирам че доста хора ще бъдат изненадани един ден с инфото , че за огромни периоди не им са внасяни вноските.
Аз лично съм питала в НАп и ми отговориха , че трябва да си пусна молба и в 14 дневен срок ще ми отговорят , но служителката така и нямаше яснота от къде ще я вземат тази информация след като това за допълнителното осигуряване било "отделно" ( какво значи това  и аз не разбрах!). Както вече казах  - очаквайте неочакваното .

# 5
  • Мнения: 48 060
Мда, и за това сигурно пак ще са виновни счетоводителите  Tired

# 6
  • Мнения: 206
Мда, и за това сигурно пак ще са виновни счетоводителите  Tired
Няма как да ви топнат този път  Mr. Green ( някъде мярнах , че си счетоводител)

# 7
  • Мнения: 18 033
Вивиан, точно такава каша подозирам.
Пролетна фея, аз съм счетоводителка във фирмата, в която работи и съпруга ми. Този път няма да го отнесат счетоводителите, защото съм сигурна, че в случая не са виновни те, т. е. ние.  Mr. Green

# 8
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Не само, че вноските си стоят по сметките на НАП, ами се дължи и лихва /на пенсионния фонд/. Аз получих писмо от моя фонд, имала съм забавяне на вноските от януари до март миналата година. Начислена им е лихва за забавяне. Вярно, 0,37лв., ама лихва!
Имам предвид, че явно вноските не са загубени, просто си дремят някъде неразпределени. И, вместо да носят доходност чрез фонда от порядъка на 9-13%, те се олихвяват с ОЛП.

# 9
  • Мнения: 48 060
НАП трябва да ги разпределя служебно, на тези дето не са избрали фонд, след 3 месец
Ако фонда ти е фалирал, според мен трябва пак служебно да те разпределят, все едно нямаш фонд
Но в кой случай вноските просто седят  newsm78 в НАП , много ми е чудно
Аз лично проверявах на онзи сайт, имах вноски, но никога не съм получавала извлечение

# 10
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
И на мен ми беше интересно защо са стояли там, след като са редовно платени от работодателя.
Имам обяснение само в случаите, когато работодателят ги е забавил, а после ги е платил с дължимите лихви. Тогава е редно и НАП да ги изпрати към фонда по същия начин.
А дали е така или само си се упражнявам тук Crazy

# 11
  • Мнения: 48 060
Мисля че може да се пробвате в някой фонд, например при мен идваха от един да ни молят да насочваме служителите (имаме много млади, които за пръв път работят) към тях, и споменаха че могат да проверяват към кой фонд си в момента
След като НАП не искат да съдействат, пробвай по този начин

# 12
  • Мнения: 2 063
Тъкмо ме подсети да проверя при мен как е.Току що проверих.  Всичко е точно. Само дето доходност от 9-13% , за която говори Де Ваня, няма. Даже таксите за управление са по-големи от доходността.

# 13
  • Мнения: 2 401
Да не стане така, че да им задлъжнеем по някое време?   Mr. Green

# 14
  • Мнения: 2 063
raja_nikol, сетих се нещо. Аз например имам две партиди: едната е за ДЗПО / допълнително задължинелно пенсионно осигуряване/, а другата за допълнително доброволно. Двете партиди проверявам с различни пароли. В далечната 2002г. имах работодател, който ни правеше доброволно пенсионно осигуряване. Вноските по тази партида са ми само четири, защото скоро напуснах. И двете партиди са ми към един и същи фонд. Та мисълта ми е да не би да проверяваш партида за доброволно осигуряване, а не за ДЗПО.

Общи условия

Активация на акаунт