Порасналите деца и финансите

  • 15 525
  • 282
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 4 916
Това за домашното насилие НЕ е вярно! ...


Вярно е и още как. Има го като статистика във всички проекти по темата, пък ако щеш и всеки бракоразводен адвокат ще ти го каже същото. Жената не е свикнала да мисли за себе си като за пълноценен индивид извън семейството на баща си\мъжа си. Просто тя не е видяла друго в този живот, а да се учи тепърва с деца на ръце е трудно.
Не си мислете, че правите добро на дъщерите си като ги храните в човчицата до 30-ата им годишнина.

# 256
  • София
  • Мнения: 62 595
Възможно е да е така, но зависи кога и при какви обстоятелства са отговаряли жените. Не виждам как биха оценили себе си като уверени и самостоятелни, ако са ги анкетирали точно в момента на душевната им криза.  Вярно е, че нашенската култура е такава, но това не обяснява всичко. Ако обърнем нещата чисто в пари, положението на една жена в БГ никак не е розово. Първо, тук разликата в заплащането при мъжете и жените за една и съща работа може да стигне и два пъти в ущърб на жените, докато при западняците е максимум една трета. Второ, жеминизираните професии са с много ниско заплащане. Трето, почти винаги има проблеми с отпуската, болничните и прочие и жените рискуват да останат без работа, ако имат нещастието децата им да оледуват. Четвърто, стандартът в БГ като цяло е нисък и ако едно обикновено семейство с две заплати някак успява да скърпи положението, то си представИ как ще стане тази работа с една заплата и под наем (защото няма никаква гаранция,че семейсството има собствено жилище, а и смятай как се плаща ипотека и се гледат деца с една заплата). Как ще се оправи една обикновена жена с две деца, ако родителите й не поемат част от издръжката или поне не я приютят под техния покрив? Колкото и самостоятелна да се чувства една жена, ако няма финансовата и морална подкрепа от родителите или роднините си, сметката показва друго, а никоя жена няма да си остави децата да гладуват.

Какво означават думите ти да не даване в човчиците на дъщерите си до 30 години? Да ги отрежем финансово, морално и всякак ли? Ако не дай Боже, някой ден дететто ми се окаже в ситуациия на домашно насилие, веднага си я вземам и ще му пригриза гърлото на онзи, акко трябва! пък нека после някой ми разправя дали е пълноценен индивид! Защото от домашно насилие не е застрахована никоя жена, колкото  и да се смята за пълноценен индивид, финансово задоволена и прочие!

# 257
  • Мнения: 4 916
Означава да ги учите на самостоятелност. Всеки да го разбира както иска. Ако за някоя е срамно детето й да работи докато учи - ок, нейна си работа.
ПП - странно е, че не правите разлика между това да приютиш дъщеря си, когато е в нужда, и другото - пълна издръжка, докато се намери кой друг да я прибере.

# 258
  • Мнения: 44
Много интересни мнения има в тази тема. Аз съм за златната среда. Като студентка учих в друг град, сега живея тук в апартамента, който нашите купиха още в самото начало. Какво да кажа - бях напълно издържана до солидната възраст от 25 години, когато приключих с учене, магистратури и прочие образователни ценности и приоритети. Ама като казвам напълно, имам предвид напълно. Поработвах тук-там, та като се добави стипендията, си изкарвах колкото за кафето. Толкоз. Всичко друго - от мама и татко. До деня, в който получих първия си хонорар. 380 лева в началото на 2007. С тях трябваше да се оправям. Ако не мога - да мисля какво ще работя и как ще я карам оттук нататък, ще се преквалифицирам ли, няма ли. Честно казано, преди това очаквах, че ще я караме на принципа "за каквото стигне заплатата, за останалото - нашите ще помогнат." Да, ама не. Те не искаха. Останах изненадана, че и аз не искам. Просто нещо ми се промени в психиката, откакто започнах да работя. Не знам как стана, но някак автоматично приех, че плащането на сметките и пълненето на хладилника си е лично моя грижа. Родителите ми - ако решат да дадат нещо отгоре, чудесно, но не им е задължение. И парите, които те ми даваха от време на време, станаха заем - заем, който и през ум не ми минава да усуквам и да не върна при първа възможност. Компютърът ми се развали още в самото начало, а ми трябваше за работата - нашите ми купиха нов, а аз година и половина им изплащах климатика. Смятам, че такива компромиси се отразяват добре на всички замесени. И да, когато им отида на гости, не плащам нищо и съм галена и глезена. А когато те дойдат, също не плащат. Даваме си заеми, връщаме си ги, когато положението се оправи, и не си броим кой колко е просрочил - в крайна сметка затова сме семейство. Ако нещо стане, разбира се, че ще си помогнем безвъзмездно, но това всеки месец да искам да ми плащат кабела и интернета въобще не означава, че съм нуждаеща се. Означава, че просто трябва да сменя абонаментния план.

А сега имам възможност да видя как съм изглеждала отстрани, докато следвах. Защото брат ми е същият като мен. Смята, че му се дължи. Реална представа от нищо няма. Направо се чудя какво сме направили от това момче. Струва ми се грозен и нереден неговият начин на разсъждение. Но си мълча. Защото на неговите години и аз бях същата. Разбира се, възможно е да разсъждавам така, защото отдавна вече не работя за 380 лева. Но едва ли, защото си спомням, че така мислех още откакто го получих онзи първи хонорар.

# 259
  • София
  • Мнения: 62 595
Мисля, че преувеличаваш! Като ти чета поста оставам с впечатление, че ти самата гледаш пренебрежително към момичетата, иначе нямаше да използваш изрази като 4докато се намери кой друг да я прибере".  А ти май не правиш разлика между това да работи докато учи и това да бъде издържана незнайно докога, независимо как прекарва времето си.

Няма  нищо срамно човек да работи докато учи, друг въпрос е колко е ефективно и какви са ползите и вредите в краткосрочен и дългосрочен план. Едно момиче може да има прекрасно усещане за самостойност и независимост и без да е разнасяло таблата. Ако иска да си троши главата като работи неквалифицирана и съсипваща работа докато учи, моля, нейна воля, аз самата съм минала оттам! Но не бих я карала да го прави само и само да се докаже пред незнайно кого, че може да работи и да учи! Ще уточня нещо - когато човек търси и е готов на каквато и да е работа на всяка цена, особено когато е неопитен житейски, веднага го надушват и го правят на маймуна.

# 260
  • Мнения: 73
Не за да се доказва че може да работи и учи Анадриел, а за да създава почвата за собствената си независимост. Именно за ползите в краткосрочен и дългосрочен план говорим. Ползите изразени във финикийски знаци. Колкото по-рано започнеш да правиш пари, толкова по-рано ще направиш достатъчно за да ти подсигурят независимост. Няма начин да го имаш това усещане без да имаш пари. И няма начин чужди пари да ти го поднесат на табла. Това става само със собствени.

Средностатистическото положение на жените в България не е показателно. Аз не съм убедена кокошката ли е първична или яйцето. Дали положението и е такова защото такива са жените, или те са такива заради положението е много спорен въпрос. Едно е факт, жена която иска, намира начин, като не и изнася- оправдание.

# 261
  • София
  • Мнения: 62 595
И колко пари се печелят от нискоквалифицирана работа, каквато обикновено е отредена а студентите? Казвам го от опит. Да блъскаш по незнайно колко часа на ден някаква смотана работа за някакви пари, не е кой знае какъв келепир. Просто се научаваш, че си един ресурс, който струва евтино и е заменяем във всеки един момент, защото има хиляди такива мизерстващи студенти, готови да работят. Независимостта ще я има не когато работи четири години за мижави пари, а когато започне да работи хубава професия, за която се иска добрра квалификация. За мижави пари си заслужава само работа, която е тип занаят, който можеш да откраднеш, но пак залогът не са парите, а знанията! Един студент втори курс от МЕИ.то може да започне като програмист и тъкмо докато завърши ще е натрупал опит, знания и ще е изграден специалист. Обаче ако същият този студент работи в МакДоналдс или наа някоя сергия на пазаара, накрая нищо няма да получи.

# 262
  • Мнения: 4 916
...
Няма  нищо срамно човек да работи докато учи, друг въпрос е колко е ефективно и какви са ползите и вредите в краткосрочен и дългосрочен план. Едно момиче може да има прекрасно усещане за самостойност и независимост и без да е разнасяло таблата. Ако иска да си троши главата като работи неквалифицирана и съсипваща работа докато учи, моля, нейна воля, аз самата съм минала оттам! Но не бих я карала да го прави само и само да се докаже пред незнайно кого, че може да работи и да учи! Ще уточня нещо - когато човек търси и е готов на каквато и да е работа на всяка цена, особено когато е неопитен житейски, веднага го надушват и го правят на маймуна.
Ето, че самата ти подценяваш способността на едно момиче да работи нещо по-различно от това да носи табла, какво остава за въпроса дали може да бъде самостоятелна преди някой мъж да я вземе. Защо непременно да работи неквалифицирана работа? Жените само това ли могат? Аз работя от втори курс и никога не съм носила табла, ама добре че майка ми не разсъждаваше по горната схема.
А последното изречение общо взето описва ситуацията на маса завършили, които не работят само защото работата им е под достойнството. А те примерно се смятат за достойни единствено за шеф на банка или завод.

# 263
  • София
  • Мнения: 62 595
И какво работят студентите, я ми кажи! Носенето на таблата е олицетворение на нискоквалифицираната и нископлатената работа., не е само буквално. Ти каква работа би дала на човек с една проста гимназия?  хайде, ако е с икономически техникум, може да чиракува в счетоводството, ама това си е учене на занаят и има квалификация. Хората с достатъчно добро владеене на чужд език също си намират квалифицирана работа и са изключения.  Обикновено студентите са обслужващ персонал по магазини, заведения за обществено хранене, търкат подметки в опити да продават нещо. Е, ако имат късмет могат да станат секретарки в някоя фирма и да са на входа да упътват клиентите. И тук не говоря за момичетата, а изобщо за студентите.

В края на краищата, който може да избира, не се хваща на каквато и да е работа само и само да изкарва пари! Иначе да, много е приятно човек дасе бие в гърдите как е започнал от нулата и прочие! Ама идва един момент, вв който удрячертата и започва по-иначе да мисли като се отнася за децата му.

# 264
  • Мнения: 73
Цитат
И колко пари се печелят от нискоквалифицирана работа, каквато обикновено е отредена а студентите? Казвам го от опит. Да блъскаш по незнайно колко часа на ден някаква смотана работа за някакви пари, не е кой знае какъв келепир.

Знаеш ли за какво си помислих с тази реплика. В този живот точно нискоквалифицираната работа е платена.

Моят мъж е изключителен специалист каквито са малко. Да не влизам в подробности на професията му но за да поддържа квалификация и правоспособност постоянно учи и се явява на сертификации, което освен труда струва и хиляди долари. От нековата квалификация зависи живота на стотици хора.  

Та...наскоро ми разправя за негов колега който зарязал тази стресова работа и отишъл....в завод за тоалетна хартия....  Joy Joy

Получавал повече пари и никакъв стрес.  Wink

Та така...да не бъркаме квалификация и доход викам аз. Хубавата професия не значи хубави пари. Проститутките със сигурност печелят повече от теб с дипломата ти за "више". Laughing Това е само пример. Една сервитьорка или шофьор на такси печелят доста повече от един общопрактикуващ лекар.

Да...ако си толкова любопитна какво може да работи един студент, пусни търсачка в джобса- там има опция за търсене на работа годна за студенти. Wink Убедена съм че ще си доста удивена.

# 265
  • София
  • Мнения: 62 595
Това с обявите за работа е същото като да четеш офертите за недвижими имоти - крайният резултат може да няма кой знае колко общо с предложеното. Мен ме интересува каква работа работят реално студентите, а не какви обяви има.
Колкото до парите и квалификацията, в общия случай нискоквалифицираната работа е и евтина, защото персоналът за такава работа няма нужда от квалификация и е леснозаменим. Да, има изключения.

# 266
  • Мнения: 2 556
Нещата са както си ги подредиш. Винаги съм работила като студентка и никога не съм разнасяла таблата - с две леви ръце съм. Първата ми работа беше на 18 години, бях в първи курс и станах секретарка в една от най-известните и сега социологически агенции. Да, само със завършена гимназия, просто ми даваха малка заплата. Там се научих да пиша на машина, да пускам факсове, да водя кореспонденция и още куп неща. Едно лято съм продавала сладолед в зала Универсиада, изкарваха се 2-3 средни заплати - без преувеличение. След това бях в Time share бизнеса с почивки и изкарвах предостатъчно, постоянно обикаляхме заведения и си купувахме тоалети с приятелки. Когато бизнеса се изнесе от Бг и тръгнах да си търся друга работа, се хванах за главата - навсякъде предлагаха страшно малко пари. Просто търсих, докато намерих нещо приемливо - и отидох в съвсем друга сфера. Казвам всичко това просто като пример, че не е речено да застанеш с табла в ръка, ако това не те влече. Има и други варианти. Аз бих работила и сервитьорка, ако се наложи, но нямаше да ме издържат - просто съм наистина несръчна, затова за мен това не става  Peace

# 267
  • София
  • Мнения: 62 595
Точно, че е въпрос на избор! това е много важно, защото от принудата по-лошо няма! Когато един млад човек докато учи има спокойствието, че родителите му покриват основните битови нужди, той може да реши да работи и какво да работи. Има голяма разлика между това покривът да ти е сигурен и това, ако не ти платят да нямаш и ти да си платиш наема.  Усещането за подкрепа е половината от цената, която човек си определя.

# 268
  • Мнения: 73
Сигурността човек трябва да си създава сам. Така както утре може да не му платят, така утре може изведнъж да не ги стане родителите и да няма от къде вече да цоца. Усещането за подкрепа не е усещане за лежане на чужд гръб.

Мога да ти дам безброй примери за неплатена квалифицирана работа и високо платена неквалифицирана. Да спориш че образованието е залог за бъдещ доход е смехотворно. Едно 80% от завършилите висше в Бг не работят с квалификация за висше.

# 269
  • Мнения: 613
Точно, че е въпрос на избор! това е много важно, защото от принудата по-лошо няма! Когато един млад човек докато учи има спокойствието, че родителите му покриват основните битови нужди, той може да реши да работи и какво да работи. Има голяма разлика между това покривът да ти е сигурен и това, ако не ти платят да нямаш и ти да си платиш наема.  Усещането за подкрепа е половината от цената, която човек си определя.

Ама не разбирам защо в тази тема все се нищи за работещите студенти? Освен на Delusion , аз не прочетох нито едно друго мнение, че студент задължително трябва да се издържа сам.

Общи условия

Активация на акаунт