Родителската амбиция

  • 7 900
  • 134
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 641
ами да това имах предвид, че до някава възраст родителя трябва да отдели от времето си в полза на децата. те как да разберат че има нещо без да съм ги завела? ако толкова не им харесва те сами се отказват, това сама го видях в балета на дъщеря ми. реват и не искат да влязат в залата. но пък на някои им харесва и те остават. е ако родителя не ги заведе да види , как ще разбере? и каква е вероятността едно дете което не е ходило никъде в 7 клас само да се запише да спортува нещо по серионо? то няма нито навици, нито тялото му е привикнало към спортуване, нищо. познавам такива деца и вече са поне с 10 -20 кг над нормата. за майката беше по важно детето й до 6 клас да учи 3 езика и по цял ден да кисне в училище и после да учи и в къщи. това дете и приятели си няма от квартала, а и как като не излиза, освен по предназначение...

# 61
  • София
  • Мнения: 62 595
е, аз пък, точно истории като с описаното от теб с балета не мога да ги разбера! Всъщност, разбирам ги, но не ги приемам. Ще го помъкна аз на балет, а то ще реве пред залата, а аз ще го уговарям да опита! Това вкъщи  не може да стане, ама никога! По-скоро, като бяха малки и видят и им направи впечатление, си говорим дали им харесва, какво представлява и ако усетя още интерес, и то след време, и чак тогава, ако детето не си поиска, мога да предложа да потърсим място, където да пробва. Не съм хуквала при първото "искам" да търся уроци и прочие, а чакам да видя дали детето е узряло за тази стъпка. Досега не се е случвало да започнат нещо и на второто занятие или след един месец да се откажат. Най-късият им период е един учебен срок и накрая отказът беше заради това, че нямаше как да ходят на всичко. Затова отлюспиха най-малко приятното.

# 62
  • Мнения: 2 487
Това,с балета е недопусимо.Как ще помъкна детето си на нещо,което самото дете Не желае?Като има такъв мерак майката,нека тя да ходи вместо да мъчи детето да ходи на нещо,на което не му харесва.Това изобщо не мога да го разбера.Щом детето иска да ходи на някакъв кръжок,ще изчакам както каза Андариел определено време,за да съм сигурно,че няма да се откаже още първият ден.Детето трябва да бъде с ясно представа дали го иска наистина,или просто защото другите му съученици ходят на този кръжок,например.

# 63
  • Мнения: 11 960
Аз не свързвам родителската амбиция с това, "да запишеш децата си" на нещо си.
в момента синът ми е малък и само защото няма исканата минимална възраст се спирам да го запиша къде ли не и се чудя как да подбера заниманията, за да се вместим във времето.вече съм избрала поне три спорта.Но аз не гледам на това като амбиция, а като възможности детето да усвои някакви умения, дори няма значение на какво ниво.Убедена съм, че колкото повече умения има, толкова повече ще са и опорните точки в живота му, затова гледам на школи и кръжоци по-скоро като на изграждане на някакво бъдещо хоби.

Засега ходи само на народни танци в градината,с голямо желание ходи.А аз го записах, защото е музикален и ритмичен и за да има повече движение и през зимата.

Но в ДГ от 25 деца, 19 са на английски ез. и само 5 на народни танци.Ами не съм много убедена, че е такава картинката и на искрените желания на децата.

Амбиция свързвам с родителския стремеж детето да знае и умее изпреварващо,в по-голям обем, по-рано в сравнение с другите деца.И ако темпото на детето не езадоволително от родителска гледна точка, родителят се поболява или самообвинява ит.н.Само като гледам драмите на майките, чиито деца не са махнали памперса на определена възраст и гордостта на тези, които са без памперс едва ли не от месечна, ясно е и по-нататък каква ще е "кривата на родителската амбиция"

Затова аз не одобрявам  видимо прекалената амбиция и се старая аз да следвам детето, а не да го "ръчкам" за това и онова.Вярно, понякога като преценя, че по някои показатели сме "на опашката" се замислям и проявявам необходимото старание, но винаги внимавам амбицията ми да е в "здравословна доза".

# 64
  • Мнения: 5 462
В никакъв случай не подценявам жените, решили да си стоят в къщи и да гледат децата си. Говорех за личният пример и желанието за развитие. Заниманията с децата са до време. На 18-20 всеки поема по своя път. Имам позната, която 20 год. стоя вкъщи да гледа децата си и сега не може да си намери работа, защото няма 1 ден трудов стаж. Съпругът й я напусна и не може да се справя. Пък и да не отварям темата, че на съпрузите им писва 20 год. да имат жена - домакиня.
Peace
Позната картинка , имам такива познати и аз.

# 65
  • Мнения: 2 641
споменах за балет, защото имаме опит само с него. но едва ли само с него е така. Светкавица доста добре е описала ситуацията, която беше и при нас. на 4 години нямаш голям избор къде да заведеш детето. и хората опитват явно, какво странно има? на моята дъщеря взе че и хареса например и вече ще е за 3 -та година. пък докогато иска. и точно  затова питах, от кога давате на децата си те да си определят какво искат/неискат? това за учебния процес ли става дума, че виждате по кои предмети са добри? защото аз като гледам на какво приличат децата в училището до нас ме хваща страх! на 12 години са а имат задници 3 пъти колкото моя, разплути , пушещи цигари и слушащи ужасна музика! повечето се носят и с бутилка алкохол в ръката. и в този смисъл дори с принуда си мисля че всички деца трябва задължително да спортуват. спорта учи на дисциплина, а за едно дете е по важно да в здраво и хармонично развито, отколкото да знае в 2 клас таблицата за умножение. лично мнение.
а това за не работенето..............избрах да гледам децата в къщи и да пропуснем яслата...в многодетния форум има жени дето не са работили по 20 години, имат 4 деца и не са разведени. но пък всичките им деца са завършили добри гимназии и сега са студенти. което си е направо постижение.

# 66
  • Мнения: 3 066
В никакъв случай не подценявам жените, решили да си стоят в къщи и да гледат децата си. Говорех за личният пример и желанието за развитие. Заниманията с децата са до време. На 18-20 всеки поема по своя път. Имам позната, която 20 год. стоя вкъщи да гледа децата си и сега не може да си намери работа, защото няма 1 ден трудов стаж. Съпругът й я напусна и не може да се справя. Пък и да не отварям темата, че на съпрузите им писва 20 год. да имат жена - домакиня.
Peace
Позната картинка , имам такива познати и аз.
А случайно в статистиката да сте включили какви са и децата им? Защото отдадената майка е в пъти по намесена в ежедневието на децата си и ги познава и знае къде са в точно определеното време,да не говорим за хилядите родители които не знаят къде са децата им, с какво се занимават,имали ли са топъл обяд или някакво сносно ядене за деня,проверени ли са им домашните и какъв е бил училищният им проект за седмицата!За мен да си майка е малко повече от това да работиш и да пропускаш милионите неща случващи се с детето ти и връщайки се за 2 или 3 часа у дома след работа да не успяваш да наваксваш с нищо освен с вечерята и почивката.

# 67
  • Мнения: 5 462
В никакъв случай не подценявам жените, решили да си стоят в къщи и да гледат децата си. Говорех за личният пример и желанието за развитие. Заниманията с децата са до време. На 18-20 всеки поема по своя път. Имам позната, която 20 год. стоя вкъщи да гледа децата си и сега не може да си намери работа, защото няма 1 ден трудов стаж. Съпругът й я напусна и не може да се справя. Пък и да не отварям темата, че на съпрузите им писва 20 год. да имат жена - домакиня.
Peace
Позната картинка , имам такива познати и аз.
А случайно в статистиката да сте включили какви са и децата им? Защото отдадената майка е в пъти по намесена в ежедневието на децата си и ги познава и знае къде са в точно определеното време,да не говорим за хилядите родители които не знаят къде са децата им, с какво се занимават,имали ли са топъл обяд или някакво сносно ядене за деня,проверени ли са им домашните и какъв е бил училищният им проект за седмицата!За мен да си майка е малко повече от това да работиш и да пропускаш милионите неща случващи се с детето ти и връщайки се за 2 или 3 часа у дома след работа да не успяваш да наваксваш с нищо освен с вечерята и почивката.
Е , хайде сега .Дай сега всички да стоят в къщи при децата си .. в цял свят жените си ходят на работа и децата си гледат .
Кво им има . Rolling Eyes
Или бг децата са някакви много специални както и майките им.Еййй . ooooh!

# 68
  • Мнения: 3 066

[/quote]Е , хайде сега .Дай сега всички да стоят в къщи при децата си .. в цял свят жените си ходят на работа и децата си гледат .
Кво им има . Rolling Eyes
Или бг децата са някакви много специални както и майките им.Еййй . ooooh!
[/quoteНима?Убедена ли сте в това изказване? Да ви покажа ли статистката в света колко държави са на домашно обучени  с родителите им у дома и обучаващи ги в сравнение с другите които са обучавани в училищата?Като м минем през Америка,Канада,Австрия,Белгия,!Чехия,Дания,Финландия Франция,Ирландия,Унгария,Норвегия,Италия,Полша,Португалия,Словения,Русия,Словакия,Швейцария,Англия, Австралия,Нова Зеландия,Тайланд и т.н. май не са всичките работещи по целият свят и  не стоящи в къщи за да се грижат за децата си до пълнолетие  както описахте в поста си!
Това е то родителската амбиция,или я имаш или я нямаш !

# 69
  • Мнения: 5 462
Като си почнала да показваш , давай да видим.

# 70
# 71
  • Мнения: 5 462
В това клипче , не разбрах кво всъщност трябва да гледаме ?? Shocked
http://www.home-schooling-uk.com/
Аз лично видях деца оставени да се спасяват както могат в къща която е пълен бардак ?? ooooh!
Никво обгрижване и домашно обучение не видях в клипа.

# 72
  • Мнения: 3 066
В това клипче , не разбрах кво всъщност трябва да гледаме ?? Shocked
http://www.home-schooling-uk.com/

Ето тези изречения преди клипчето:
17% is the estimated annual increase in children who are home schooled in the UK (presently estimated at 50,000 )

10% is the proportion of home-educating families in the UK who use textbooks on a frequent basis

42%: The proportion of home-educating families in the UK that earn less than the national average wage. Despite perceptions that learning at home is a middle class phenomenon, 17% of families live on incomes of under £10,000 per annum. Source: Mike Fortune-Wood

1.1 million is the lowest estimate of the number of children being home-schooled in the US. (17 US presidents were educated at home.) Source: Fraser Institute

Some famous home schooled people: John Stuart Mill, Patrick Moore, William Blake, Yehudi Menuhin, Bertrand Russell, Her Majesty the Queen.

# 73
  • Мнения: 3 335
Tanyatais  може би говориш за по-малки деца. Но за едно 15 годишно дете е несериозно майката да се вълнува дали има топъл обяд. Всяко нещо с времето си. Моят син от малък се справя с такива битовизми като претопляне на обяд, пресичане... сам. В момента е на 17 и смея да твърдя, че е винаги е бил много самостоятелен и отговорен. За това съм спокойна и за бъдещето му.

# 74
  • Мнения: 2 641
еее в тази страни в съвсем друго. там и жената може да си избира как да работи, почасово, по дни и т.н. освен това децата учат до 15 часа, а в някои дни са до 12 часа. така е направено че родителите да могат да ги гледат и в къщи. естествено изключение има, но това е правилото. учебните планове са съвсем други, не помня някъде да се учи таблицата за умножение в 2 клас ! или в 3 клас да ходят на уроци в аналогово СМГ по математика, а в 7 клас да ръсят пари за други уроци. такива простотии има само у нас ! но уроци по спортни танци, кънки, плуване и т.н. си се плащат, макар че в теи държави имат супер развити спортни бази за децата в училище и спорта при тях е задължителен !

Общи условия

Активация на акаунт