Детска градина в офиса?

  • 7 927
  • 50
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 11 962
Преди  време в нашата "фирма"/кавичките са сложени тъй като не е точно фирма/ предстоеше да се изготвя проект за нова сграда, достатъчно голяма.Тогава един младеж/всъщност не младеж, а дядо с  внуче/ от позицията на ръководител на опрделено звено  предложил в сградата да има нещо като занималня, ДГ, нещо такова.Има достатъчно майки с малки деца.Той самият споделяше, че  на въпросното съвещание  едва ли не  му се изсмели.

Нещата с проекта не се получиха, отложиха се за неопределено време.но през този период се размислих дали бих се възползвала от услугата.
Вярно,  удобство е,  но вероятно за живеещите наблизо до местоработата си.За другите- едва ли чак толкова.
Не мога да приема, че непосредствената близост на детето  няма  да пречи на работата.Аз като се познавам, сигурно ще ходя там  през час/ поне/Това няма да е добре за детето ми,  няма да е добре и за работата  ми.

Притеснява ме и друго.С колежки, които имат деца на моята възраст отношенията ни  освен колегиални ще добият  и др. измерение- твоето защо бутна моето,  ти защо го водиш със сополи...

За двора-  за мен е от изключително значение.Около дома ми има три градинки, деца и родители се познават, но идват и случайни минувачи.Чисти се всеки  ден,  е,  чисто не може да се види.Докато дворът в ДГ е  едно от най-чистите места в града ни, там кой ще посмее да  хвърля боклуци, за фасове- да не говорим.

Идеята е много хубава,  но би трябвало да се  осмислят и подробностите.



# 31
  • Мнения: 9 814
В САЩ това е доста разпространена практика и повечето родители се възползват от нея.
Аз съм на принципа детето да е по-близо до мен.
Защото знам какво е, часът да е 18,45, а аз да съм в задръстване на половин час път от ДГ и да няма кой да ми прибере детето.
И това не веднъж.
Ако имам сигурен човек, които да взема децата навреме от ДГ, изобщо не бих се замислила за вариант градина в офиса.

# 32
  • Мнения: 4 406
не пропускайте факта, че живеем в България и няма работно място, което да бъде класифицирано като сигурно. Колкото и непоклатима да ви се струва позицията ви, я си представете, че загубите работата си. Тогава ще намерите място за детето в ОДЗ, ама другия път... Не сме дорасли до този американско- западноевропейски стил на отглеждане на деца, определено. ТАМ има варианти, при нас е утопия.

# 33
  • София
  • Мнения: 2 148
В Щатите не е ли доста по-лесно да изхвърчиш от работа, ей така от днес за утре? Thinking

Наличието на двор не е гаранция за добра грижа.  Peace
Самата истина, но все пак е предпоставка Wink Не знам доколко би било безопасно да се една или две учителки да водят група дребосъци до близкия парк, ако трябва да се пресича натоварена улица или булевард... То си зависи предимно от местоположението на офиса де, но ако сградата е на бул.Тодор Александров примерно?

# 34
  • Мнения: 798
Принципно идеята е добра. Поради това и съществува в практиката в други страни.
За мен като родител е важно да има свое зелено простраство, Емем, знаеш това. Т.е. вариант водене в парка ми се струва половинчат (няма да влизам в детайли защо).

Мислех си за довода на Светкавица:

Притеснява ме и друго.С колежки, които имат деца на моята възраст отношенията ни  освен колегиални ще добият  и др. измерение- твоето защо бутна моето,  ти защо го водиш със сополи...
Подобна градина може да обостри взаимоотношенията в колектива (ех, как не я обичам тази дума), може и да ги сплоти - много тънък е момента от какво ниво на общуване се тръгва.
За ситуирането - вече влизаме в конкретика. Важното е общата идея - че има потнециал. Има и варината с наемането на апартамент или още по-добре къща с двор, но тогава самите родители изнасят тежестта по организирането и финансирането на всичко, а иначе работодателят би било добре да даде едно солидно рамо.
Чудя се, обаче - ако бях работодател - какво би ме мотивирало да направя градина?. Да задържа служителите си? Да им осигуря спокойствие? Да има предложа социална придобивка? Инересна е наистина тази гледна точка...

# 35
  • София
  • Мнения: 2 148
Чудя се, обаче - ако бях работодател - какво би ме мотивирало да направя градина?. Да задържа служителите си? Да им осигуря спокойствие? Да има предложа социална придобивка? Инересна е наистина тази гледна точка...
Това служителите ми да идват на работа на време и да не си тръгват 1 час преди края на работния ден, защото бързат да си вземат децата от градина... Социалната придобивка също е добър мотив, но тук май още работодателите не държат чак толкова на тези неща.

# 36
  • София
  • Мнения: 3 249
Преди 4 години, когато бях бременна, старият ми работодател обмисляше идеята сериозно. В средата на т.нар. "бейби бум" период той непрекъснато влагаше време и пари да обучава хора, които забременяваха скоро след това и изчезваха за по 2-3 години.

Самата аз щях да се върна много по-рано на работа, ако имахме такава "ведомствена" градина, което не пречи да се кандидатства за ОДЗ по надлежния ред.

Но дойде кризата и с нея се срина не само идеята за детска градина в офиса, срина се и самият офис. Sad

# 37
  • Мнения: 798
Чудя се, обаче - ако бях работодател - какво би ме мотивирало да направя градина?. Да задържа служителите си? Да им осигуря спокойствие? Да има предложа социална придобивка? Инересна е наистина тази гледна точка...
Това служителите ми да идват на работа на време и да не си тръгват 1 час преди края на работния ден, защото бързат да си вземат децата от градина... Социалната придобивка също е добър мотив, но тук май още работодателите не държат чак толкова на тези неща.
Уви, знам пример за не едно и две места, в които решиха "проблема" със закъсненията, като въведоха електронно чекиране. По-интересна и реално мотивираща, според мен, е наистина социалната страна на нещата. Може би работодател, който има деца  Laughing Laughing Laughing

# 38
  • Мнения: 11
Подкрепям силно идеята - да, има подробности и минуси, но ако има нормативна база, добри практики и стане навик на служителите и работодателите да мислят по подобен начин, всяка фирма ще има свободата и мотивацията да намери най-правилното решение за служителите си.
Лю - съвсем сериозно - ако човекът, който взима решенията има деца/внучета е около 10000 пъти по-вероятно да мисли в тази посока. Иначе мотивацията му според мен може да се гради на соц. придобивки и удовлетвореност на служителите - когато в България преди 7-8 години някои фирми даваха ваучери за храна, транспорт и др. беше екзотично, сега е разпространено (не навсякъде, но все пак не е новина).
При големите фирми по-лесното е: наличието на много служители-деца, бюджет, връзки в държавните органи, наличие на помещения (напр. Мтел). Там обаче текучеството е голямо, и мениджмънтът би бил доста по-труден. При такива обстоятелства работодателят трябва да аутсорсне това на някоя хора с опит (частна градина например).

При малките фирми пък текучеството не е голямо, а една общностна градина може да сплоти 'колектива' ('екипа!' Simple Smile) и да даде възможност на родителите да участват дейно в решенията за градината (лично за мен това е най-главното преимущество - да имам постоянна дискусия с другите родители да, мога да участвам с мнение и да мога да влизам свободно при детето). Най-лесното е работодателят да осигури подходящо и одобрено от всички помещение, а родителите да делят примерно разходите за възпитателка и материали, както и само да дават идеи за програмата и заниманията на децата. Тук слабото място е да се окаже че на никой не му се занимава и реално децата просто да пребивават някъде и да не се занимават, както трябва (напр. както в клуб).

Аргументът, че това ще промени отношенията между колегите е също наистина на място, както и фактът че бих се чувствала обвързана с това място и няма да мога да напусна лесно (ако се появи причина), тъй като детето ще е свикнало с това място. Т.е. ако работодотелят иска тиймбилдинг и да намали текучеството на персонала, това е един добър начин Simple Smile

# 39
  • Мнения: 3 161
Цитат
Но дойде кризата и с нея се срина не само идеята за детска градина в офиса, срина се и самият офис.
Колко тъжно.

Какво би могло да мотивира работодателя? Ако е социално ангажиран работодател. Такъв, който наистина му пука за хората, или пък е пътувал в чужбина е и видял, че методът работи; или си е направил сметката, че ще има реални ползи за бизнеса, ако хората се чувстват ценени и не трябва да жертват личния си живот. В развитите страни - и данъчни облекчения за подобни инициативи.

Лю, ценен коментар за отношенията в групата. Наистина има два варианта - отношенията да се скофтят от това, че се въвеждат нови аспекти (представете си - детето ан шефа ходи също и бие другите деца или пък някое друго дете го бие); или да станат по-добри и по-сплотени. Въпрос на сработване, може би и на адекватна психологическа намеса, не знам. Интересна дискусия се оформи Simple Smile.

# 40
  • Мнения: 3 161

Много интересни коментари и аргументи. Благодаря!

# 41
  • София
  • Мнения: 2 148
В развитите страни - и данъчни облекчения за подобни инициативи.
И аз точно за това си мислех преди малко. Особено пък в тази ситуация с недостиг на места в държавните ясли и градини, държавата би могла да поощрява работодатели, които помагат за решаването на проблема.

# 42
  • Мнения: 925
...
При малките фирми пък текучеството не е голямо, а една общностна градина може да сплоти 'колектива' ('екипа!' Simple Smile) и да даде възможност на родителите да участват дейно в решенията за градината (лично за мен това е най-главното преимущество - да имам постоянна дискусия с другите родители да, мога да участвам с мнение и да мога да влизам свободно при детето).
Това е много важно за мен - да познавам родителите на другите деца, да мога да влияя на начина, по който се отглеждат и занимават децата и пр.

# 43
  • Мнения: 798
Всъщност сега прочетох статията. Явно вече има и такава практика у нас, което е чудесно!

това - за да побутна темата  Laughing

# 44
  • Мнения: 413
нашите деца посещават такава детска градина и всички сме много щастливи и спокойни, а най-хубавото е че всеки мисли с какво да направи животът и заниманията на децата по-интересни и занимателни, и най-вече всички си имаме много по-голямо доверие   Simple Smile детската ни градина ни дава допълнителен смисъм и мотивация на работното място...

Общи условия

Активация на акаунт