Детска градина в офиса?

  • 7 925
  • 50
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 18 679
Не само съм "за", но и бих казала, 4е това би била най-важната и съществена социална придобивка, която би ме накарала да избера един работодател пред друг, дори и вторият да превъзхожда първият по критерии заплащане. Просто факта, 4е един работодател е дотам далновиден, за да подсигури на служителите си такова удобство, в моите о4и го прави перспективен и то4ен по вси4ки показатели Peace Ако не се претрепвам от бързане и притеснение всяка сутрин, ще мога в много по-голям процент да посветя капацитета на мозъка си на работата, вместо на трафика примерно...

# 46
  • София
  • Мнения: 1 727
..... а най-хубавото е че всеки мисли с какво да направи животът и заниманията на децата по-интересни и занимателни ....

Извинете, а вие кога мислите за работа, моля ви се.... Разбира се, това е майтап.

Да ви кажа, досега винаги категорично съм си мислела, че детска градина в офиса (или в близост) е най-доброто решение. Сего обаче ме накарахте да се замисля. Поставих идеите ви конкретно в моята среда и косата ми леко настръхна.
Например моят работодател напоследък малко полудя - дали от финансовата криза, дали от пред-, след- или някакъв друг вид менструален синдром, нямам представа. Но често пъти се случва в офиса да се крещи от сутрин до вечер, и някак си не върви на теб шефа да ти начуква канчето 2-3 часа, а децата да го слушат от другата стая. Не е добре както за твоите, така и за неговите.
Имах колеги, които сутрин дойдоха на работа, а на обяд вече бяха уволнени. Представям си да ме уволнят и аз хем безработна, хем с двамата диваци в къщи по средата на учебната година  Shocked
От друга страна на запад и в САЩ вероятно също ги уволняват, но сигурно са намерили решение на това.

Другото, което за мен лично е доста голямо препятствие е, че задължително трябва да съм с кола - да съм активен шофьор, да има удобно място, където да паркирам, или въобще някакво място за паркиране, както и начилие на кола, разбира се.
Някак си не се виждам да натоваря народа на трамвая, или да вървим пеша разстояние, което с бърз ход се минава за половин час, но с тях, може би за обедната почивка бих пристигнала.

Тезите, че подобна детска градина би сближила или раздалечила колегите,  също смятам за притеснителни. През годините, през които съм ходила на работа стигнах до извода, че има твърде малко хора от работното обкръжение, с които си струва да се сближаваш и е най-добре само да работиш с тях. И наистина, ако има деца отношенията биха отишли на друго ниво.

И не на последно място, сумата, която се споменава, че се плаща в детската градина в Мобилтел, е твърде висока за настоящата ми заплата. Щото горе-долу се връзва същото като да стоя в къщи и да си се гледаме....

# 47
  • Мнения: 10 618
Честно казано голяма част от минусите, изложени по-горе ги има и в обикновените градини. Аз съм изцяло за. Няма да ходя да го гледам през 5 мин какво прави, нито ще си променя отношенията с колегите. Не е ли все едно дали съседката ще ме пита защо моето бутнало нейното, или колежката? Да, кофти е ако те уволнят, но ако имам такъв работодател мнооого ще се старая това да не се случи.
Преди 4-5 години в Застрахователна компания Евроинс имаше подобна инициатива за лятото. Градините не работеха и на последния етаж в офиса бяха пригодени стаи. Децата мисля, че бяха над 4-5г., няколко ученика. Обядваха с родителите си, разхождаха се в близките градинки. Всички бяха доволни. Мисля, че дори беше безплатно.
Следващите години откриха някаква частна детска градина близо до офиса и там ходеха доста от децата на служителите. От една от учителките знам, че служителите са били много доволни.

# 48
  • Мнения: 3 161
Много ви благодаря за включванията. Надявам се нямате против да изложа резултатите от анкетата и някои от споделените позиции на пресконференция за родителските кооперативи в понеделник: http://priateli.info/?p=1682 Надявам се да е полезно и да получим необходимата обществена подкрепа, за да популяризираме и тази идея.

Макар че градината в офиса не е във фокуса на нашето внимание, тя е един от вариантите родителите да се самоорганизират и с малко помощ (в случая от работодател) - помещение/логистика/финансова подкрепа - да си направят "детска градина" в офиса. Като нашият опит е с малки групи деца - 5 до 10, на възраст от 1 до 3 или от 3 до 6). Т.е. е напълно осъществимо и в малки фирми, където са се родили повече деца в последните години. Става и с по-големи деца - занималня след училище. Дори и при родители, които работят на пълен работен ден, възможно е да се наеме персонал, който да е целодневно с децата. Основното условие не е големината на фирмата, а предприемчивостта и желанието за действие и от страна на родителите, и на работодателя. И, по възможност, правна рамка, която да регламентира и уелснява подобни инициативи.

Повече за нашата идея можете да видите в предаването Сеизмограф от 18. 09 (накрая): http://www.btv.bg/shows/seizmograf/videos/video/319581452-Seizmo … af__180910_g.html

# 49
  • Мнения: 2 641
Емем, благодаря че сподели - идеята ми изглежда прекрасна! Наистина ще се замисля за подобна инициатива.

# 50
  • Мнения: 29
Бих искала да повдигна темата. С колеги обмисляме да предложим нещо такова в нашата сграда, където е нашата  фирма (100+ човека), както и няколко други. Някой с опит от 2010та насам? Разбрах, че Мтел, Телерик, VMware имат такива ясли.

Общи условия

Активация на акаунт