Странни обичаи по света

  • 20 794
  • 147
  •   1
Отговори
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Сетила съм се за странните обичаи по света. Имам предвид странни за нас, българите; и не само странни , но интересни, непривични, смешни...

Моля да споделите.

Например: Денят на събиране на реколтата в Холандия /някъде в момента/ - "реколтата" е разбира се канабис. Някоя уважавана жена събира свои приятелки, роднини и съседки в къщи /събират се само жени/, всяка трябва да донесе някакви сладки или друго за партито, пушат и т.н.

Обичаят "една бисквитка" - пак от Холандия. В някои шкаф се държи кутия с бисквити. Когато дойде гост в къщи кутията се изважда , подава се на госта да си вземе бисквитка, след което кутията се затваря и прибира /въпреки че гостът остава на гости и сяда на масата и т.н./

Обичаят да се играят карти на Нова Година в Гърция

Ако има такава тема /имаше преди години/ и някой е попадал скоро на нея, може да я напишете.

# 1
  • Nederland
  • Мнения: 856
Например: Денят на събиране на реколтата в Холандия /някъде в момента/ - "реколтата" е разбира се канабис. Някоя уважавана жена събира свои приятелки, роднини и съседки в къщи /събират се само жени/, всяка трябва да донесе някакви сладки или друго за партито, пушат и т.н.


Ама това ми звучи неправдоподобно! В кой край на Холандия се практикува този обичай? newsm78 Laughing

# 2
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
  Joy
Имам приятелка, която живее там и преди 4 години ходихме на такова събиране в свекърва й. Свекърите живеят в едно село , близо до Девентър.

# 3
  • Мнения: 481
Например: Денят на събиране на реколтата в Холандия /някъде в момента/ - "реколтата" е разбира се канабис.

 ooooh!,Тука сме пласмента,а не производството  Mr. Green,много моля....
Нали,не мислиш сериозно,че при този климат,ще се отгледа канабис  Whistling

Ако на вашето събиране послучай "прибирането на реколтата" сте се напушили,това си е ваша традиция.
А иначе има такъв обичай,много стар,когато хората след прибирането на реколтата са се събирали при най-заможния земевладелец от околността и са хапвали и пийвали по повод приключване на усилената работа.
За справка Sleepy Hollow

За "бисквитката" ,няма да коментирам.


# 4
  • Мнения: 1 536
Новородените в Гърция са без име до кръщенето им.
Дотогава са беба(за момиче) или бебис(за момче),или ги наричат с други умалителни
В документите се вписва фамилията и уточнение дали е момче или момиче.
Примерно: непокръстено дете,пол мъжки Пападопулос Shocked
До сега не мога да го приема за нормално и не ми харесва.
Моят син беше и той в продължение на девет месеца без име и като го кръстихме си отдъхнах Mr. Green

# 5
  • Мнения: 201
Новородените в Гърция са без име до кръщенето им.
Дотогава са беба(за момиче) или бебис(за момче),или ги наричат с други умалителни
В документите се вписва фамилията и уточнение дали е момче или момиче.
Примерно: непокръстено дете,пол мъжки Пападопулос Shocked
До сега не мога да го приема за нормално и не ми харесва.
Моят син беше и той в продължение на девет месеца без име и като го кръстихме си отдъхнах Mr. Green

Това с бебето без име ме остави без думи! ooooh! Е, добре де, родата как му вика, някакво умалително ли? Че то хубаво бебис, но ако са няколко, как се разбира за кое иде реч?
Във Франция пък ме шокира другата крайност, на път към родилната зала акушерката ме запита как се казва бебето, че да попълнела докуметите! Rolling Eyes Стана ми едно такова, не че съм суеверна, но все пак, та детето още неродено! Казах и че като го видим, ще решим кое име ще му подхожда! Crossing Arms

Друга традиция която ми се стори странна, е посрещането на добитъка в равнината, в началото на зимата, след като цяло лято животните и пастирите им са били по планинските пасбища. Организира се шествие с всичките налични крави в региона, накичени, нагиздени, краварите и те, и обикалят из центъра на града! След тях минно поле...Но пък е толкова весело и зрелищно, макар и да не съм приятелка с кравите, ми е един от любимите празници, а сега и заради децата няма как да го пропуснем!

# 6
  • загубено
  • Мнения: 6 491
Обичаят да се играят карти на Нова Година в Гърция

Ами те гърците много не уважават Нова година,
та едни цакат карти,други табла.
А за името на новороденото,те си знаят как ще се казва.
На баби и дядовци кръщават,но официално след кръщенето в църквата.

Мен бисквитките ме кефят в Холандия.
Практични хора са,някой беше споменал как
се мият съдове.Ако не ме лъже паметта ,после не се
изплакваха.Разтвор в мивката,всички чинии вътре и на пушилката.
Но да кажат холандските мами.

# 7
  • Мнения: 1 567
Новородените в Гърция са без име до кръщенето им.

така е по принцип. но има възможност родителите да заявят името в съответното грао.
тогава детето си има име.
много преди кръщенето..

винаги съм се чудила,  Whistling как се процедира при следната ситуация
родителите дават име на детето (със съответната процедура) примерно Костандинос.
кръщават го и кръстникът решава, че ще се казва Георгиос
 и тогава к;во става... Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 8
  • Мнения: 1 761
V Rusiq predi da poiteglqt na pyt horata posqdat za malko-moje na stol,a moje i na poda,no nai-chesto vyrhu kufar.

PAk v Rusiq -pravi se silna zaparka ot cheren chai, doliva se samo goreshta voda.NE se slaga zahar,s vsqka glytka se othapva parche zahar or zaharna buchka./tova v Sibir/

V Ukraina v denq na svatbata,kogato mladojenecyt otiva da si vzeme bulkata izmiva krakata na tyshtata,kato dokazatelstvo,che e grijoven i shte se griji dobre za momicheto.Tova sym go vijdala samo na selo,obache.

V Kavkaz-ako doidat gosti masata ne se vdiga,dori,ako stoqt nqkolko sedmici na gosti-vse neshto se gotvi,qdemvinagi ima nasqdali okolo masata.

V Severna Afrika i Sredna Aziq-ako napravish kompliment na nqkogo,che haresvash neshto,moje i da ti go podarqt-mnogo hubava bluza.chanta,mebel imash-ponqkoga moje i ot gyrba da q svalqt i da ti q dadat.Obache i te ochakvat syshtoto i ako ne si predupreden za tozi obichai moje da izpadnesh v nelovka situaciq.Ako kajesh obache,che tova,deto e haresano ti e podaryk ili ne e tvoe- nqma problem,poneje nqma kak da go dadesh.

V Holandiq ima obichai na Hova godina da qdat edni mazni testeni topki sys stafidi ili bez.I da se pie shampansko s tqh.


Pak v Holandiq,kogato se rodi bebe v tridneven srok se zapisva v obshtinata i ritualnoto e,che obiknoveno hodqt edin ot roditelite i nqkoi ot dqdovcite.Ima i nqkakva stara tradiciq,koqto obache veche ne e tolkova po;pulqrna-decata v semeistvoto nosqt edno i syshto ime,no gi narichat razlichno.Naprimer dve sestri sa COrnelia, ednata e Cora,drugata Neli.Samo vtorite im lichni imena sa razlichni i samo po tova se razbira dali pismoto do Cornelia,Van Der Leeuwen C.J./Cornelia Johana/ e poluchatel ili sestra i,koqto e C.M/Corneia Maria/.

S Myja mi bqhme na svatba na edin negov kolega,koto vsichki narichat Owen, a go popitaha  dali Johanes Maria neznam sikoi iska da se ojeni.Toi taka si se kazval,no nikoi ne znaeshe za tova.

# 9
  • Мнения: 5 183
Хаха, това за едната бисквитка в Холандия и аз съм го чувала от приятелка, която се ожени там.

# 10
  • Мнения: 945
Даа, темата е забавна, особено първият пост със събирането на реколтата hahaha
Не мога да се сетя за някакви странни обичаи, тук, в Канада newsm78 - толкова различни хора живеят тук и всеки е донесъл нещо свое, че вече не знам кое е канадско. Дано се включи някоя друга мама от Канада, че да ме подсети нещо Peace

# 11
  • Мнения: 27 524
И тук като че ли няма нещо особено, поне у франкофоните. На мен лично отначало ми беше странен този ритуал с двете или трите целувки с познати и непознати при всяко здравей и чао  Rolling Eyes Сега толкова свикнах, че налитам и в България да целувам всичко живо и често сащиствам хората  Crazy Laughing

# 12
  • Мнения: 5 776
Ужасно много работи са ми странни в Гърция.Освен,че децата нямат име до кръщенето и се счита за лошо да се обръщаш към детето по име преди да е кръстено.На дъщеря ми дори в първия паспорт беше записана 'некръстена' и фамилия.Аз и дадох име в грао,но родата все още не иска да се обръща към нея по име.Странно ми е,че не празнуват рожденни дни,а само именни.Странно ми е,че когато една двойка сключи брак,жената може да вземе фамилията на мъжа само с тире към нейната фамилия и то със съдебно решение и още много други простотии

# 13
  • Мнения: 481
Хаха, това за едната бисквитка в Холандия и аз съм го чувала от приятелка, която се ожени там.

Това за бисквитите е доста забавно,особено като ти се случи за пръв път.
Традиция е да се държат бисквитите в кутия.Дори,един от най-подходящите подаръци,който може да си вземеш от тук,са такива кутии.
А това,че като идеш на гости,ти подават кутията да си вземеш една и после си я прибират,е национална черта,която трудно може да се опише с една дума,но е комбинация от икономичност,свидливост,стиснатост и "хайде,де,не си дошъл на гости,да ми изядеш бисквитите"  Mr. Green

Като,че ли традиция е празнуването на 6.12 - Синтер Клаас и Зварте Пит.Традицията за кашкавалените пазари.
Ето много хубав клип.

http://www.alkmaar.nl/gemeente/subsites/videoboodschap/kaasmarkt … lm/kaasmarkt.html


# 14
  • Мнения: 3 371
[....но е комбинация от икономичност,свидливост,стиснатост....



това не е странност, а е характерно за холандия  Mr. Green , национален облик и култура. направо национален спорт  Rolling Eyes.

честно казано, странности тук не съм видяла. просто типичен северен народ.

Общи условия

Активация на акаунт