Толерантност или.....

  • 9 154
  • 251
  •   1
Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 14 105
Никой не отказва образование на ромите, те сами си го отказват. И както споменах по-горе идват най-вече заради закуските. Има достатъчно училища и в кварталите, където могат да се посещават. Стига да имат желание може дори и да се научат на нещо. Но именно желанието липсва, давам пример един отговор на майка след оплакване, че дъщеря и не иска дори да отвори буквара да гледа буквите "Ама госпожа, дай си и закуската, за какво и са тия букви, няма машинописка да става я ..." Simple Smile
Само за сравнение да добавя, че имаме и 8 деца със СОП - аутизъм, тежка умствена изостаналост и хиперактивност. Никога никой не си е отписал детето заради някое от тях, нито е имало заплахи за преместване в друг клас дори. Напротив, децата ги приемат и им  помагат винаги, когато се наложи.

А, да си седят там в гетото и кварталното училище сред свои. И как точно ще се интегрират?
Всеки иска най-доброто за детето си, иска конкурентна среда, която да го тегли нагоре.
За мен моето дете е гениално и как така ще е в един клас с гладни ромчета или деца с аутизъм, тежка умствена изостаналост и хиперактивност, та той е гениален във всичко.......
А по повод на безплатните закуски (не знам дали още има такива) смятам, че е не им е мястото изобщо в училищата - беше ми писнало от изхвърлени кифли в двора на училището. Пълно разхищение, но да се подиграваш, че някой ходел заради тях ми идва в повече.

По какво реши, че се подигравам? Казвам го съвсем сериозно, защото е истина. 
Моето дете не е гениално. И затова искам да получи адекватно обучение, а не учителката да го зареже заедно с половината му съученици, за да научи други да говорят български без те да имат желание за това.
И искам да отбележа също, че училищата в кварталите също са училища и там работят същите учители. Всеки, който иска да се образова има възможност. Нещо повече - мъчим се да го правим и насила, против тяхното желание, но именно поради него не винаги има резултати.

# 31
  • Мнения: 326
 Именно защото децата ни не са гении,и не са се родили знаещи азбуката, искаме да бъдат адекватно научени.Все пак става въпрос за първолачета,и това е основата на тяхното образование и бъдеще. Аз не бих пожертвала ограмотяването на детето си, за да не обидя циганчетата,и да не се почувстват нежелани. Моето дете не ходи в училище,за да си правят експерименти с него, и не искам да служи за инструмент на интеграцията,която така или иначе никога няма да се осъществи,защото липсва желание у самите цигани да са като нас и да живеят по нашите правила. Искам добро образование за детето ми,а не да се озове в клас,където половината ученици са там само заради закуската.

# 32
  • Мнения: 1 217
абе малко цинично звучи изказването от Брюксел.

По друг начин щеше да звучи от Пазарджик или съседния на Столипиново жк или този до Факултето, айде холан стига демагогия.
Със сигурност и доста по-различно щеше да е ако някои от критиците се бяха родили роми. Да видим тогава как се расте сред мърсотия, глад и мизерия, соченето с пръст навсякъде..., че и упреци, че не се интегрирали. Нали не забравяте все пак, че говорим за деца ? Знам, знам, тук всички са взели живота си в ръце още от 6 годишна възраст и макар не яли от една седмица жадно са разлиствали букварите. Въх, да можехме всички да сме така необикновени и духовно извисени.

# 33
  • Мнения: 1 479
"Това , че си накарал 1000 циганчета да ходят на училище и от тях 10 са завършили средно образование не означава успешна интеграция.Това просто е един неуспешен и много скъп експеримент. Изкарат 3, 4, или 5 часа в училище и какво става след това къде отива циганчето , в гетото , катуна , в кочината и какво има там - родител който ще го попита какво учихте днес , написа ли си домашното, ще му каже сядай да учиш, остави играта, не отивай да береш тухли , желязо, хартия, да крадеш , а сядай да учиш . Да ви кажа честно хората които ни залъгват , че така ще се промени съзнанието на циганите надценяват много децата циганчета. Предлагам им да оставят детето си за един месец в едно циганско семейство в гетото и да видят резултата. Децата трябва да се изведат от тази среда още като пеленачета , няма ли условия за отглеждане на малко дете трябва да се намесят отдела за закрила на детето и социалните заедно с полицията и детето отива за осиновяване , няма какво да се чака да роди 22 деца, дори имената им не знае , всичките до едно неграмотни въпреки че имат право на образование, те ще народят 10 във същата среда и т.н. и т.н. да живее интеграцията

 Коментар на Нели, публикуван на 21.09.2010 19:57 " Wink

# 34
  • Мнения: 8 999
Със сигурност - отписвам детето си от този клас, ако попадне в подобна ситуация.
Толерантна съм достатъчно. Няма нужда да жертвам своето дете, за да го доказвам.

# 35
  • Мнения: 326
абе малко цинично звучи изказването от Брюксел.

По друг начин щеше да звучи от Пазарджик или съседния на Столипиново жк или този до Факултето, айде холан стига демагогия.
Със сигурност и доста по-различно щеше да е ако някои от критиците се бяха родили роми. Да видим тогава как се расте сред мърсотия, глад и мизерия, соченето с пръст навсякъде..., че и упреци, че не се интегрирали. Нали не забравяте все пак, че говорим за деца ? Знам, знам, тук всички са взели живота си в ръце още от 6 годишна възраст и макар не яли от една седмица жадно са разлиствали букварите. Въх, да можехме всички да сме така необикновени и духовно извисени.


Моля,без спекулации и фантазии,базиращи на думата "ако"  Wink Все пак реалността е известна на всички нас. Не,аз не изпитвам и грам съчувствие към циганите. Това,че са сочени с пръст,и живеят в мизерия е резултат на собствените им грешки, а не на нашата несправедливост.  И децата сами по себе си не са виновни,но това не значи,че съм на път да ги осиновя.те си  имат  майки,нали? Аз съм отговорна за моите деца, а не за гладните циганета.

# 36
  • Мнения: 496
ами да, тъкмо за това става въпрос, за отказа от това да вземеш живота си в ръцете, защото това при циганите не е случайно а е абсолютно недвусмислен избор. Образованието в страната е напълно безплатно, магазините втора употреба са в изобилие, учебници може да се купят и на старо, както впрочем и аз го правя, и те пак пищят, няма пари...

а когато човек наистина реши да се противопостави на системата, той го прави, дори да идва от най-безрадостното кътче на света

http://www.imdb.com/title/tt1054580/

също така си припомням и историята на Кофи Анан; доста поучително

Но, за съжаление, Христофор Белокровски трябва да е вечно жив.

Последна редакция: ср, 22 сеп 2010, 00:51 от Tiger Lily

# 37
  • Мнения: 6 846
Моля,без спекулации и фантазии,базиращи на думата "ако"  Wink Все пак реалността е известна на всички нас. Не,аз не изпитвам и грам съчувствие към циганите. Това,че са сочени с пръст,и живеят в мизерия е резултат на собствените им грешки, а не на нашата несправедливост.  И децата сами по себе си не са виновни,но това не значи,че съм на път да ги осиновя.те си  имат  майки,нали? Аз съм отговорна за моите деца, а не за гладните циганета.

Децата не са виновни, ама да мрат там, защото са гладни циганета  ooooh!
Това, че не изпитваш и грам съчувствие изобщо не ме учудва - не ревеше ли в една друга тема колко било хубаво по времето на бай Тошо.

Последна редакция: ср, 22 сеп 2010, 00:56 от Dincho

# 38
  • Мнения: 1 217
А, otilia, като каза реалност та ме подсети за една реална случка. Дето майката на един националист го изненада, че като бебе бил кърмен от ромка, защото тя нямала достатъчно кърма. Горкичкият, как се живее с такъв товар.
Все пак реалността е известна на всички нас.
Тогава би трябвало да знаеш, че българите са взели черти от много племена и раси. И какво и е на думата " ако " ? Никой не е застрахован, може утре да науча, че съм осиновена и родителите ми са роми, тогава какво, трябва целият ми свят да се срути заради произхода ми ли ? Не смятам, че жертвам детето си като го карам да приема различните. Умните и способни деца ще дръпнат с материала при всички обстоятелства. И това, че не съм готова да осиновя дете не ме кара да изпитвам пориви да ги залича от картата или да ги отделя в лагери.

# 39
  • Мнения: 326
Моля,без спекулации и фантазии,базиращи на думата "ако"  Wink Все пак реалността е известна на всички нас. Не,аз не изпитвам и грам съчувствие към циганите. Това,че са сочени с пръст,и живеят в мизерия е резултат на собствените им грешки, а не на нашата несправедливост.  И децата сами по себе си не са виновни,но това не значи,че съм на път да ги осиновя.те си  имат  майки,нали? Аз съм отговорна за моите деца, а не за гладните циганета.

Децата не са виновни, ама да мрат там, защото са гладни циганета  ooooh!
Това, че не изпитваш и грам съчувствие изобщо не ме учудва - не ревеше ли в една друга тема колко били хубаво по времето на бай Тошо.
[/quote]  

Спомените от ученическите ми години са много хубави,да. но това няма общо с темата тук,която е за циганчетата в училище. Спамът не се толерира,нали знаеш. Всеки един от нас прави достатъчно за циганите,защото техните помощи и парите,които получават от държавата, тя ги взима от нас,и от нашите данъци.Това е предостатъчно, не смятам,че освен парите трябва да жертваме и децата си заради тях! Факт е,че в класовете с преобладаващ дял на циганчетата обучението не е качествено. Това е важното в случая.

# 40
  • Мнения: 496
че кой и кога спомена заличаване от картата или лагери

друго си е да се говори ангро

така де, нали е форум, давай през просото

# 41
  • Мнения: 326
А, otilia, като каза реалност та ме подсети за една реална случка. Дето майката на един националист го изненада, че като бебе бил кърмен от ромка, защото тя нямала достатъчно кърма. Горкичкият, как се живее с такъв товар.
Все пак реалността е известна на всички нас.
Тогава би трябвало да знаеш, че българите са взели черти от много племена и раси. И какво и е на думата " ако " ? Никой не е застрахован, може утре да науча, че съм осиновена и родителите ми са роми, тогава какво, трябва целият ми свят да се срути заради произхода ми ли ? Не смятам, че жертвам детето си като го карам да приема различните. Умните и способни деца ще дръпнат с материала при всички обстоятелства. И това, че не съм готова да осиновя дете не ме кара да изпитвам пориви да ги залича от картата или да ги отделя в лагери.

 Караш ме да се усмихвам. Лошото е,че в случая не става въпрос просто за приемане на различните. Така като гледам,те не страдат много от факта,че не са приемани. Доста безпардонни и нагли са. И не става въпрос за приемане.Става въпрос за това,че заради тях целият клас ще се влачи с материала,повтарям го отново.

# 42
  • Мнения: 1 217
Ами аз никакви алтернативи не видях предложени. Само твърдения, че интеграцията им е безуспешен и безмислен процес, и как не ни интересуват и не сме отговорни за тях. Хем страдаме, че се връщали след училище отново в гетото, хем извън него не ги допускаме. Е как да стане ? Наистина не разбирам, обяснете ми.
И децата сами по себе си не са виновни,но това не значи,че съм на път да ги осиновя.те си  имат  майки,нали? Аз съм отговорна за моите деца, а не за гладните циганета.

Децата не са виновни, ама да мрат там, защото са гладни циганета  ooooh!
Това, че не изпитваш и грам съчувствие изобщо не ме учудва - не ревеше ли в една друга тема колко било хубаво по времето на бай Тошо.
А, Dincho, благодаря за разяснението. Явно носталгията по бай Тоше и героичните му подвизи усмихва потребителката.

# 43
  • Мнения: 8 999
Какви карти, какви лагери, какви пет лева?
За образованието на децата си аз плащам, за разлика от повечето родители от ромски произход. А за услуга, за която заплащам, бих искала да ми се предоставя и съответното качество. Ако чак толкова желая да оставя децата си неграмотни, ще се преместя да живея в забутано село със смесено население и моите диванета да посещават смесени класове /разбирай ученици от първи до четвърти клас/ в една класна стая, обучаващи се по взаимоучителната метода /характерна за средата на 19ти век/.
Нямам против интеграция на ромски деца, но не повече от едно-две деца за клас от 30 души.

# 44
  • Мнения: 326
 Аз живея в квартал,близо до който има циганска махала. Имам достатъчно лични наблюдения. В махалата има голямо училище, което действа. Нищо не им пречи да си записват децата там. След като обаче се оказа,че училището  на дъщеря ми се напълни с деца от махалата аз я преместих. Първо защото в класа и  имаше агресивни и по-големи циганчета повтарачи,второ заради лошата дисциплина,която беше там,и най-вече заради влошеното качество на преподаването. Просто видях,че дъщеря ми,която е отличничка,среща трудности,защото учителките са принудени да прекарват половината час в омиротворяване на циганчетата. Средата просто не беше добра,което е абсолютно оправдана причина всеки нормален родител да премести детето си. Аз не говоря празни приказки, и не разтягам локуми за толерантността, а ви казвам как стоят нещата. За съжаление е това положението. Аз не мога да превъзпитам цели групи от обществото,но мога да опитам да противодействам,като измъкна детето си от тази враждебна среда,която няма нищо общо с обучението в училище такова,каквото трябва да е.

Общи условия

Активация на акаунт