Ирак днес се радва на новата вест, отваря вратите на дом номер ШЕСТ !

  • 26 224
  • 310
  •   1
Отговори
  • Мнения: 171


Нежно се носи мелодия дивна,
тихо се стеле над тъмна река.
Сред аромати от плодни дръвчета,
гали с крилата си всяка душа.

Чудна мелодия, песен неземна
леко преплита се с ромона тих.
Скоро напуснал обвивката тленна
броди в ефира самотният стих.

Търси на Тигър водите безкрайни
и на Ефрат бреговете зелени.
Тайно надниква в градини потайни,
криещи в себе си цяла Вселена.



Петкратен е призивът за молитва. Първият е призори - с благодарност за новия ден, чието слънце изгрява над всички. Вторият е по обяд - благословена да е храната, с която Бог ни дарява. Третият е следобед - блажено да е спокойствието, което идва от смирението. Четвъртият е по залез - да сведем глава пред чудесата на звездното небе. Петият е през нощта - да ни опази Бог от злините и да запази душите ни за утрешния ден.



Носещи в сърцата си прошката и любовта на един от най-милостивия сред божиите пророци.



Верни на себе си и непреклонни като Езекиел.



Славещи Бог с едно от най-древните Му имена.



С одежди бели като сърцата им.



С цялата сила на вярата си - смирени пред Всевишния, но не и примирили се с човешката неправда.



Всичко това са иракчаните, които трябва да виждате сред новините за убийства, разрушения, мизерия и безкрайна мъка.



Споделете с нас трапезата. Вкусете сол в дома ни, за да сте наши приятели завинаги.



По-сладка от фурмите ни и по-красива от палмите ни е само иракската душа.

Последна редакция: чт, 23 сеп 2010, 00:49 от hadil

# 1
  • София
  • Мнения: 7 876
Ха да ни е честита новата тема. Добър начален анонс си направила Хадил.

# 2
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
Добро утро! Честита ви нова тема!
Хадил, много ми хареса стихотворението. Много спокойствие и умиротворение лъха от него. Дано някой ден мира цари в Ирак!

Лек ден!

# 3
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
"Нежно се носи мелодия дивна,
 тихо се стеле над тъмна река.
 Сред аромати от плодни дръвчета,
 гали с крилата си всяка душа."

Благодаря Хадил, хубава тема, прекрасни стихове, за това си мечтая - спокойствие, мир, благоденствие ...  Дано бъдат погалени душите ни някога, дано!
При мен нещата минаха добре вчера, резултатите са отчасти кофти, но ...вървя напред, няма отказване!

Последна редакция: чт, 23 сеп 2010, 10:48 от ИКСИ

# 4
  • Мнения: 2 171
Хадил, както винаги си се справила чудесно с оформлението на темата  bouquet. Пак успя да докоснеш душите ни Hug

Ум, гледах "Зелена зона". Хареса ми от гледна точка на това, че наистина не е типичния американски екшън, където "супермен" е непобедим и винаги прав. Но някак не успя да ме грабне и разчувства. Мъжът ми също го хареса. Миналата седмица попаднахме на някакъв филм за войната в Югославия. Там американският супер герой пребори сам цели "орди" гадни сърби, а точно когато щяха да го убият, неговите събратя го спасиха, рискувайки живота си. На фона на тази жертвоготовност, сърбинът изостави приятеля си в едно минно поле, за да спаси кожата си Mr. Green. Определено ми е писнало от филми с подобен сюжет: "вижте ни колко сме велики, ние спасяваме света" Simple Smile

# 5
  • Мнения: 171
Добре дошли на всички ! Радвам се, че ви харесва началото на новата тема. Делте, няма проблем с кирилицата, мисля че и модераторите ще го подминат, защото е по изключение. Криси, не разбрах какво трябва да видят любителите на археологията, поне при мен не се вижда снимка или линк. Икси, стискам ти палци, колкото и трудности да има, нещата определено си заслужават, а ако имаш нужда от помощ само кажи. Астарта, те тези американските филми са все така - те са велики. На мен и "зелената зона" не ми хареса. Не се изкараха герои, ама не си показаха и реално кирливите ризи, а само това, което вече нямаше как да се скрие и премълчи. Иначе щом и от извънземните пак те ни спасяваха /"Денят на независимостта"/ какво да кажем повече - гадна държава. Днес се бяха изпраскали с военните униформи да покажат как да реконструирали Вавилонския амфитеатър.... а кой го разруши ?! - за това "ни дума, ни вопъл, ни стон".... я по-добре да си продължа темата за мандейците.
Мандейците

2. Земя.
Според мандейските текстове, земите на мандейците са:
1) Сарандиб: това е мястото, където е роден Първият Адам. Основано на някои от ислямските притчи, Сарандиб би трябвало да е в днешна Индия. Счита се, че планината Сарандиб е мястото, където е отраснал Първият Адам. Няма друга по-подробна информация за Сарандиб и условията, при които израстват синовете на Адам. Дори не е упоменато мястото, където са слезли 60-те райски ангела, с които са сключвали брак потомците на Адам. Сарандиб е непозната дума за предците на първите мандейци и все още е с неизяснен произход. Счита се, че все пак идеята за това Индия да е мандейската митична древна земя, е напълно неоснователна. Никъде в древните мандейски текстове няма нещо, което да сочи, че става дума за Индия или реките Ганг и Инд, както и за който и да е друг от индийските градове. Единственото, което може да сочи към Индия е леката прилика в някои индийски и мандайски ритуали. Мандайските митични истории сочат повече към Мадай, Египет и Харан, отколкото към всяко друго място.
  
2) Египет: според мандейските митове и свитъка Харан Ковейта, мандейците са дошли от Египет до Ерусалим. Все още не е известно колко време са прекарали в Египет, как са се препитавали и какви са били отношенията им с евреите. Една от мандейските церемонии, наречена Ашорие е в чест на миграцията им от Египет. Интересното е, че тази церемония показва символичната зависимост на мандайците от Египет.  Описвайки миграцията си от Египет към Мадай, мандейците укоряват евреите и ги описват като последователи на богинята Урба - богиня на слънцето. Още по-странното е, че те уважават Египет, а проклинат евреите. В този мит, друг бог на евреите е Роха. Моисей разделя морето на две с магическата си пръчка и помага на последователите си да пресекат. След това Фараонът тръгва да пресича след тях, но се дави. По този повод мандейците празнуват Ашорие - церемония, в която се приготвя храна за опрощение душите на мъртвите, наречена луфани. Според мандейците, египтяните били верни на религията на мандейците с изключение на тези, които били последователи на Фараона. Липсват други данни, свързани с египетската цивилизация и култура.

/следва продължение/

# 6
  • Мнения: 0
Здравейте пак. Аз докато се наканя да пиша и вече сте пуснали нова тема. Харесва ми много историята на мандейците.
Икси, не знам точно какъв е проблемът, защото не съм прочела всичко назад, но каквото и да е, дано да се реши бързо и благоприятно за теб.
Астарта и аз харесах филма, макар да ми се стори много изкуствен на някои места. Но и аз няма да съм далеч от общото мнение, че американците го раздават много "алтруистично-героично" по филмите, а армията им е една пасмина разгащени нахали. Не е като да не съм видяла лошо и от свои и от чужди, но единствените към които не преодолях първичната си неприязън са американските войници. Като цяло не съм жена, която се води от предразсъдъците си, но спрямо тях много рядко, та дори невъзможно е да подходя с отворено сърце. Възхищавам се на начина им да градят национално самочувствие чрез образователната си система и филмовата си индустрия, но за мен това са хора, които просто искат да разбият всячески чуждата история, за да изпъкнат те самите. Назад в темите ми попадна нещо, което hadil каза, че някои хора, като не могат да се издигнат до нечие ниво, гледат да го дръпнат долу в калта и да се почувстват равни нему е, та и тяхната политика е така. Иначе в учебниците им по история няма много за древните цивилизации по техните земи, но мижавата им история е в учебници, колкото световната енциклопедия. Ама си е така - банда криминални субекти и няколко фундаменталистки колонии, направиха в пъти повече от това, което в Близкия изток се руши от векове. Аз май съм малко крайна в мненията си, ама това е от очевидно пристрастие.

# 7
  • Мнения: 3 804
честита ви нова тема   bouquet

иман с нетърпение чаках да се включиш,ако нямаш нищо против бих искал да ти задам няколко въпроса ,питам тук ,а не на лични,не за да се заяждам/както биха помислили някой/ ,а за това защото си пример за това ,което се опитваме да постигнем с децата си.
Защото езикът ти е на много високо ниво,как се пак успя да го запазиш и развиеш ,след толкова години извън БГ  newsm78 все пак един език ,ако не се ползва ревдовно малко или много се забравя.А ти както и Хадил и Ясин пишете на много висок стил и без грешки,нещо с което много родени,учили и живеещи в БГ не могат да се справят.

# 8
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Здравейте и от мен в новата тема. Изключително оформление - Хадил  Hug

Това вместо запис Mr. Green Няма с какво да се похваля.

# 9
  • Мнения: 0
Добро утро сладури   bouquet
Криси, много интересна статия. Благодаря за линка.
Хадил, повтарям комплиментите на останалите - страхотно оформление! Ако ти омръзне да лекуваш , потърси призванието си в уебсайт дизайн  Hug
Астарта , твойте деца са невероятно добрички! Баткото ме грабна с държанието си това лято...стои на едно място и си играе, не вдига шум, слуша. Късметлийка си - не всички деца са такива. Мойте и двамата са много активни и шумни. Да са ми живи и здрави, но доста ме уморяват докато заспят и аз съм изцедена  Joy.
Направи ли ви впечатление живота в Зелената зона, показан във филма? Басейни, бански, коктейли, изискани партита, дворец - а извън нея няма ток и вода...
Мен лично почти никой филм не ме грабва. В последните 6 месеца съм гледала още 2 филма.
Пътувахме в Емирейтс еърлайнс на пък към Йордания. Чудесно качество и обслужване. Та гледах един филм, защото Яхия заспа. Разказваше се за едно момиче от религиозно американско семейство, което беше много активно в местната църква. Church-girl-ата забременя от някакъв певец, онзи я прилъга. Какво ли за останалите, явно иска да покаже филма. Далеч съм от мисълта, че на всички християнки се случва
Третия бе South Park. Това е анимация за възрастни с доста мръсен език, където Исус Христос имаше собствено ТВ шоу...Слава Богу, не бяха решили да сложат и Мохаммад САС в тази боза! А да, Саддам Хюсейн също беше измежду героите. Посмъртно, го изобразяват като партньор на Сатаната ... интимен Confused.
Господ да пази децата ни от лоши влияния!
Поздрави   bouquet

# 10
  • Varna
  • Мнения: 2 595
ХАДИЛЧЕ Hug
Пак да похваля, чудесното оформление на темата. newsm10
Нещо се е затрил моя пост, може да съм казала нещо не както трябва или заради латиницата ли newsm78 Явно съм збъркала нЯщУ Embarassed

# 11
  • Мнения: 11

Здравейте момичета !

Честита ви нова тема, много е красива ! Да използвам случая да се представя. От известно време чета темите, свързани с Арабския свят. Аз лично не съм свързана, но ми е интересно - разказвате много хубави и интересни неща, интересен ми е животът ви. За мен - съпругът ми е българин, имам дъщеричка на 2 мес., и общо взето ежедневието ми е заето с нея.
Надявам се да ме приемете при вас.

Поздрав

# 12
  • Varna
  • Мнения: 2 595
ВЕЧНА wavey

За Добре дошла Grinning 

# 13
  • Мнения: 2 171
Вечна, добре дошла и от мен Hug
Делте, добре завърнала се Hug. Няма ли да споделиш впечатления от пътуването Simple Smile
Ум, целувки на палавите ти дечица Heart Eyes. Права си, най-важно е да са ни живи и здрави, пък кой колко слуша не е от голямо значение Simple Smile
Хадил, благодаря отново, за всичко  bouquet

# 14
  • Varna
  • Мнения: 2 595
Астарта,
болна съм душата, така съм болна, че едва виждам да напиша някой ред и да сЪ отбИлежЪ. Нека ми помине малко. Как го лупнах тоя вирус бе Banghead ама поне усетих, че ми дращи гърлото няколко часа преди да се приберем във Варна.
Чувам мои дружки и те така красиви и подути като мене от тоя вирус. Днеска вече 4 ми се обадиха #Crazy

Общи условия

Активация на акаунт