Съвременна детска приказка или пълна идиотщина.

  • 27 022
  • 142
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 23
Всъщност в днешно време тази приказка е доста поучителна. На малко дете не бих я чела,защото то няма да я разбере,но едно 5-6-7 годишно дете,след кратко обяснение на поуката със сигурност ще схване смисъсла на приказката.

# 61
  • София
  • Мнения: 1 180
Да,приказката е поучителна,на мен доста ми хареса сюжетът.Поуката също-но тя не е толкова да не бъдем щедри и добри,а да правим по-добра преценка на приятелите си и да не бъдем наивни и да позволяваме да ни се качват на главата.Това обаче едно малко дете няма как да го разбере,преди да придобие някакъв опит в живота.Не бива обаче и след като му се прочете приказката да остане с нагласата,че всички приятели са такива.Струва ми се по-подходяща за възрастта,в която се чете за Хитър Петър,мечката и дърваря(че лоша рана се затваря,но лоша дума не се забравя) и т.н.

# 62
  • Мнения: 23
Да,приказката е поучителна,на мен доста ми хареса сюжетът.Поуката също-но тя не е толкова да не бъдем щедри и добри,а да правим по-добра преценка на приятелите си и да не бъдем наивни и да позволяваме да ни се качват на главата.Това обаче едно малко дете няма как да го разбере,преди да придобие някакъв опит в живота.Не бива обаче и след като му се прочете приказката да остане с нагласата,че всички приятели са такива.Струва ми се по-подходяща за възрастта,в която се чете за Хитър Петър,мечката и дърваря(че лоша рана се затваря,но лоша дума не се забравя) и т.н.

Мда,именно.
Има приказки,които са за различни възрасти.
Специално тези,със житейските поуки са за по-големи деца.

# 63
  • Мнения: 8 999
Вече мога да оценя ползата от тази приказка. Погледнете в тази тема:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=533629.0

# 64
  • Мнения: 4 806
Искам да помоля за името на автора и на книгата. Види ми се, че ще трябва да я четем вкъщи.  Mr. Green
Тя, онази тема, почти преразказва приказката, чак не е за вярване. Благодаря.

# 65
  • София
  • Мнения: 2 901
На мен тази приказка ми напомни на нещо, свързано с Мечо Пух... Да не говорим, че ако героите бяха други животни и всичко се развиваше в гората (примерно Лисицата ако беше неблагодарния гост...) щеше да се възприеме далеч по-различно.

Мисля, че ако имаше и оправяне на ситуацията накрая, типично за повечето приказки "доброто да победи злото", щеше да е коренно различно. Така поднесена поуката, ми е нелепа!

Нищо чудно преводът също да е ужасен!

Не бих чела такива неща вкъщи - не защото са съвременни, а защото са направени посредствено. Прекалено плоско ми изглежда. Да не говорим, че стигам до извода, че я няма една друга характерна особеност на приказките - красивия език, богатия език. Не можеш просто да я поднесеш историята като съвкупност от действие и диалог. Трябва да я има тази сладкодумност, описателност. Защото децата ги учим и на език, а не просто на това да приемат и предават съществена информация.

# 66
  • София
  • Мнения: 1 666
Може да съм идеалист, но не ми допада тази "приказка". Би трябвало децата да вярват в доброто и да са склонни да помагат на хора в нужда без значение от рисковете. Поне приказите винаги са защитавали доброто в хората и накрая то винаги побеждава - може да е измислено, но не смятам, четрябва да захранваме децата с цинизъм от най-ранна възраст, така или иначе няма да избягат от него, когато пораснат   Thinking

# 67
  • Мнения: 503
Може да съм идеалист, но не ми допада тази "приказка". Би трябвало децата да вярват в доброто и да са склонни да помагат на хора в нужда без значение от рисковете. Поне приказите винаги са защитавали доброто в хората и накрая то винаги побеждава - може да е измислено, но не смятам, четрябва да захранваме децата с цинизъм от най-ранна възраст, така или иначе няма да избягат от него, когато пораснат   Thinking
Подкрепям напълно. Не бих прочела такава приказка на детето си. Предпочитам да помогне на човек и последният да злоупотреби с гостоприемството на детето ми (тогава детето ще мисли как да оправи положението, може дори да бъде добър урок по твърдост за него), отколкото да съм възпитала егоист, който няма да помогне, все от страх да не го "минат". То че няма да му избяга и този момент, няма, но нека придобие необходимите умения за справяне в подобни ситуации от опит и съвети, не от ранна детска възраст, когато още си развива въобще идеята за хората.

# 68
  • Мнения: 9 814
Така ли се възпитават егоисти?
Ми то по тази логика с другия вариант на приказката други може да се притесняват, че възпитават дупедавци.

# 69
  • Мнения: 503
Така ли се възпитават егоисти?
Ми то по тази логика с другия вариант на приказката други може да се притесняват, че възпитават дупедавци.
Егоистите не се възпитават само с приказки, но подобни приказки помагат. Не бих искала детето ми един ден да има възможност да помогне на човек в нужда и да не го направи. Разбира се, не става въпрос да приюти който и да е, но за човек, който му е приятел или за който е преценил, че няма да му съсипе спокойствието с присъствието си вкъщи, държа поне да обмисли сериозно възможността да му помогне, а не да я е отрекъл 30 години преди да му се даде въобще тази възможност, защото мама го била възпитавала така.

# 70
  • Мнения: 5 877
Много тъпичко като за приказка, то няма сюжет, сал една поука, и то каква - "не помагай на другите, те не заслужават".

Но иначе не съм съгласна, че само старите струват. Напротив, виждала съм великолепни нови книжки, които чета на детето с кеф. Друг е въпросът, че някои бг издателства смятат, че "щом е за деца, всичко става" и карат както дойде, особено що се отнася до съдържанието, с идеята, че никой няма да си даде труда да го чете в книжарницата.
"Хермес" категорично е от жълтите издателства, книгите им за възрастни също.

# 71
  • София
  • Мнения: 1 666

Ми то по тази логика с другия вариант на приказката други може да се притесняват, че възпитават дупедавци.

Има доста вярно и в това. Аз бих направила приказката по скоро така: история за нахалното куче, което злоупотребява с гостоприемството на приятелите си и накрая всички престават да му помагат. Така детето ще е наясно, че нахалството е нещо лошо, че не си струва да помага на нахалници, но няма директно да му се набива в главата псевдопоуката "не помагай на никой, за да не се прекараш". Винаги има повече от един начин да се изрази някаква мисъл, а особено когато става въпрос за деца, човек трябва да е особено внимателен. По този начин, тази приказка не само че не учи на нищо полезно, но и възпитава откровен егозиъм.

# 72
  • Мнения: 3 423
Това е кавър на "Лисицата и заека ", само че в старата приказка не е казана така директно поуката, което е и доста по интелигентно поднасяне, позволяващо свободно тълкуване и размишление.

# 73
  • Мнения: 1 072
Еми то и класиката на Андерсен е доста зловеща, пък е издържала на времето. Сина ми плака, а после се буди през нощта, че и от време на време се сеща пак за малката кибритопродавачка  Crazy От тогава като не ми харесва нещо - редактирам в крачка Mr. Green Купувам и боклуци (те не си личат преди да ги прочете човек) заради илюстрациите и ако се налага - измислям своя история Wink
Иначе тази приказка определено не става за 9-месечно бебе Rolling Eyes За по-големи момиченца, които често са използвани от по-нахакани връснички може и да има смисъл. Като цяло е повърхностна, но не е и нужно да се усложнява за едно дете. Става и за моя син, който ако има една риза - и нея ще свали за другарчетата си. Толкова щедър и алтруистичен, че наистина много се притеснявам да не го смачка този свят Rolling Eyes Close

# 74
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 771
Аз не бих чела подобна приказка. Много ми харесват приказките на изд. Хермес, серията Да живеят приказките. Те не са б ългарски, но са интерсни, с поука достъпна за децата и с хубави картинки.

Общи условия

Активация на акаунт