Съвременна детска приказка или пълна идиотщина.

  • 27 025
  • 142
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 1 666
   Пак не разбирам - нали и в оригинала, и в тази приказка, за която ти говориш и която е адаптирана явно, нали така, дядото убива животинките и носи на бабата кожите? Как тогава сюжета е доразвит - от това, което казваш излиза, че е същия?
   Така или иначе, хубаво, че каза, и аз не бих си я купила.
 

Ами жената явно не знаеше нито какъв е оригиналният край, нито чий е, затова се заучди на кой ли и защо ли му е хрумнало да "доразвие" приказката. Ти писа, тя погледна в уикито и се опита да замаже положението.

# 136
  • Мнения: 21 738
   Пак не разбирам - нали и в оригинала, и в тази приказка, за която ти говориш и която е адаптирана явно, нали така, дядото убива животинките и носи на бабата кожите? Как тогава сюжета е доразвит - от това, което казваш излиза, че е същия?
   Така или иначе, хубаво, че каза, и аз не бих си я купила.
 

Ами жената явно не знаеше нито какъв е оригиналният край, нито чий е, затова се заучди на кой ли и защо ли му е хрумнало да "доразвие" приказката. Ти писа, тя погледна в уикито и се опита да замаже положението.


   Тоя край, с избитите животинки, особено пък с тояга, е един архаизъм, който в днешните времена хич не подхожда, и честно да ти кажа и аз бих го преработила при адаптиране, защото иначе е хубава приказката,  на децата много им харесва  къщичката -ръкавичка.

# 137
  • София
  • Мнения: 1 666
О, за това съм съгласна, макар че рядко съм "за" цензуриране на приказките. В случая обаче не е превземка, гадно си е, и на мен ми е мъчно за животинките. Елин Пелин я е писал за селски деца, дето така или иначе са наясно с убиването на животни, още от бебета са гледали. Едно време, а и до днес по селата хората нямат нашите предразсъдъци. Може всъщност техният мироглед да е по-здравословен, знам ли. Във всеки случай аз не мога да го приема.

Преди няколко години питам селско семейство, дядо и баба: "Добре де, не ви ли е жал за прасето... Купили сте го, кръстили сте го Гошо, всеки ден сте го хранили, грижили сте се... И накрая му теглите ножа." И хората като изпаднаха в размисъл, десет минути стоят и сумтят... И накрая дядото малко колебливо ми вика "Ами гледай сега... То е за ядене".

Какво да му кажеш  Laughing

# 138
  • Мнения: 21 738
"Ами гледай сега... То е за ядене".

Какво да му кажеш  Laughing

 Прав си е човека Joy
Освен това около Златица, където е ситуирана приказката Laughing,  още ходят много на лов, а по онова време пък си е било съвсем нормално за един дядо - и човека се връща с улов, бабата доволна...

# 139
  • София
  • Мнения: 1 666
Идилия... Ама на едно градско дете как да обясниш, че пържолата се прави от малки теленца...

# 140
  • на странно място ......
  • Мнения: 493
Идилия... Ама на едно градско дете как да обясниш, че пържолата се прави от малки теленца...
Извинявай, а едно градско дете от какво си мисли че се прави пържолата??  newsm78

# 141
  • София
  • Мнения: 1 666
Идилия... Ама на едно градско дете как да обясниш, че пържолата се прави от малки теленца...
Извинявай, а едно градско дете от какво си мисли че се прави пържолата??  newsm78

От супермаркета, от какво.

# 142
  • Мнения: 293
Идилия... Ама на едно градско дете как да обясниш, че пържолата се прави от малки теленца...

Моите знаят, че ядат пиле, но едва ли мислят как някой ги коли или убива, с рибата е същото. Знаят, че животните и хората умират, когато престанат да мърдат, но някак си това го приемат наравно с голотата, като нещо естествено и не драматизираме.

Общи условия

Активация на акаунт