При първа менструация?!?

  • 24 024
  • 159
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 8 028
Всякакви щуротии бях чувала по повод на разни традиции, само за сладкиши по повод на първа менструация не бях...
По тая логика може и лека коктейлна почерпка да се заформи, колко му е.  Mr. Green

# 46
  • Мнения: 5 710
Да, на мен никой не ми беше говорил по темата, но на мен ми дойде на 11г, ако това е някакво оправдание, де.
Менструацията не е срамно нещо, нито тема табу. Но е нещо интимно, поне за мен.
За детето си не бих организирала черпня, но бих си поговорила и ѝ подарила нещо.

# 47
  • Мнения: 322
Да, на мен никой не ми беше говорил по темата, но на мен ми дойде на 11г, ако това е някакво оправдание, де.

И при мен се случи на 11 години, но отдавна знаех  Rolling Eyes Гледах някаква реклама за дамски превръзки и попитах за какво се използват - баба ми ми обясни всичко, а бях на 6-7 години  Peace Предполагам, не е искала и при мен да се получи като при нея - тя не е знаела и е мислела, че е болна и умира  Tired
Но пък и в училище много сме говорили с другите момичета - странно ми е как си останала "непросветена"  newsm78

# 48
  • София
  • Мнения: 10 825

А, за там хич не питам и всеки ден се благодаря на Господ, че не съм се родила там. За нашите ширини питах, и то за случаи, в които момичето е девствено, но по някаква причина няма кръв.
Връщат момата. Една колежка ми е разказвала, че прабаба й така са я върнали. В началото на 20 век се е развила случката. Първа брачна нощ - няма кръв и айде обратно при мама и тати. После се е омъжила за втори път за друг. Според колежката им е семейна черта - нито при нея, нито при майка й е имало кръв първия път.

# 49
  • Мнения: 5 710
Да, на мен никой не ми беше говорил по темата, но на мен ми дойде на 11г, ако това е някакво оправдание, де.

И при мен се случи на 11 години, но отдавна знаех  Rolling Eyes Гледах някаква реклама за дамски превръзки и попитах за какво се използват - баба ми ми обясни всичко, а бях на 6-7 години  Peace Предполагам, не е искала и при мен да се получи като при нея - тя не е знаела и е мислела, че е болна и умира  Tired
Но пък и в училище много сме говорили с другите момичета - странно ми е как си останала "непросветена"  newsm78

О, какви реклами, не сме набори, просто:)))

# 50
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Моят цикъл дойде сравнително рано (11 години и малко).Чувствах се неловко, неудобно. Стана ми криво, че майка ми е казала на баба ми за това събитие, какво остава , ако беше започнала да разкразва наразни познати и не чак толкова познати за това, че и да ги черпи с торта ooooh! Първата менструация е не е нещо незначително, но е нещо лично. Кого го интересува, че на някое момиченце му е дошъл цикълът??
Това все едно аз съм го писала, дума по дума.

# 51
  • Мнения: 418
Май се бъркат понятията:
1) Menarche(Менархе).
2) Quinceañera; (Консиньера)
3) Sweet 16=Cладка 16 годишнина
4) Rite of passage
5) Circumcision(Sunnet)

Дъщеря ми(на7) знае(от 4-5 годишна) за цикъла женски.  Виждала е и вижда дамските превръзки в банята сортирани по цвят и големина Crazy - не ги крия от нея; не се крия - е , не се сменят прeд нея, разбира се, но знае за какво служат u kak ce u3noл3BaT. Обяснено и е , че ще я споходи подобна ситуация в бъдещето и че не е нещо страшно, срамно и лошо; a че жената може да има бебе(най просто казано; обяснявам според въпросите и възрастта). Kато се случи, ще действам според случая - ако иска торта, ако иска баница, или нищо Mr. Green (но едва ли ще тръгна 4ak по съседите с кутия бонбони в ръка, aMa 3Hae лu ce Thinking). 

Последна редакция: сб, 25 сеп 2010, 23:28 от bz

# 52
  • Мнения: 3 371
Срещала съм по филмите, които гледа рожбето. Там се правеше такова събиране,
че и със специална рокля за момичето. Семейството май беше латино-американско.
Имат си обичай, правят го. Явно в нашата култура не е прието.
сигурно имаш предвид т.нар. 'кинсе'/15г/ там.

аз съм била няколко пъти и е много хубаво и голям купон, ама честно казано, не знам дали беше свързано точно с първия мензес.

момичето е мн хубава рокля, повечето случаи бяла, почти булчинска, като принцеса, прави се и у дома и, или в специално нает ресторант.

за в Бг- не знам за установени правила.

# 53
  • Мнения: 2 457
 Rolling Eyes В средновековието се върнахме май Tired

# 54
  • Мнения: 702
Аз знам за тази традиция, но не ми е по сърце. На мен ми беше обяснено всичко, все пак майка ми е медицинско лице и не е било кой знае каква изненада. Е, хващало ме е срам, ама като се раздира от болка човек няма срам, братко!И баща си съм пращала за превръзки!Не знам какво е обяснявал в аптеката, ама ми донесе от най-хубавите по него време - Либрес  Mr. Green
А традицията, една приятелка на майка ми черпеше за дъщеря си с бонбони, май и майка ми е черпила, но само подозирах. Не е обявявано на всеослушание, така че потъването в земята от срам, ми бе спестено.

# 55
  • София
  • Мнения: 71
Не мога да повярвам на очите си, дет се вика. Crazy Егати селянията.  Laughing

Дойде ми на 13 мисля, отдавна бях просветена по темата, не е имало никакви изненади. Казах на майка ми, поревах, тя ми даде превръзки и така. Laughing

# 56
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Нямаше драми, знаех за какво става въпрос, и като се случи, просто извадих листовете лиглин  Laughing и започнах да си правя превръзки. Баща ми влезе точно тогава, повдигна вежди и излезе  Joy  Joy Joy

Една много възрастна съседка горе-долу по същото време дойде да се похвали, че внучка й (мой набор) я "клъвнал петела"  Crazy Crazy Crazy (доста се чудихме с майка ми какво е, докато ни светна бабата, че така се казвало когато дойде първи цикъл)

# 57
  • 1st floor
  • Мнения: 9 141
Една много възрастна съседка горе-долу по същото време дойде да се похвали, че внучка й (мой набор) я "клъвнал петела"  Crazy Crazy Crazy (доста се чудихме с майка ми какво е, докато ни светна бабата, че така се казвало когато дойде първи цикъл)
hahaha hahaha hahaha
Не бих черпила съседки с торти, бих почерпила само нея...Моментът наближава , но тя е добре подготвена, даже ме помоли да си носи по една превръзка в чантата за училище, защото на едно момиченце там му било дошло...

# 58
  • Мнения: 593
Аз също я знам една традиция от бабчето ми.
След като ти дойде първия път, веднага отиваш и правиш с кръв три чертички на едно дърво.
Това е за да може цикъла ти да е само три дена и не по-дълъг.
Не съм го правила, казвали са ми го само и баба настояваше да го направя, но си правех оглушки,
тя дори и беше посочила липата в двора от която дядо си береше за чай.
А иначе първият ми цикъл беше едва на 17 години.

Ах, защо не е знаела майка ми! Мен по цяла седмица ме държи.  Crazy
Нито торта ми е правила, даже и превръзки не ми купи, а ми даде от нейните.

Сега... на мен също не ми харесва идеята да се раздава торта, когато на момичето му дойде за първи път, но сигурно си има някакво логично обяснение защо някои хора го правят.
Като знам колко момичета имат проблеми с цикъла,  а по-нататк и със зачеването...
Сигурно няма нищо лошо да се направи една скромна почерпка. В рамките на родата, разбира се - майка, татко, баба, дядо.

# 59
  • Мнения: 2 746
Не съм чувала за някаква специална традиция по този повод. Аз бих подарила нещо на дъщеря си - например сребърно синджирче или гривничка. Да се почувства като....дама, тъй да се каже Simple Smile В никакъв случай не бих черпила външни на семейството хора.

Общи условия

Активация на акаунт