Бродирана красота - Гоблени 77

  • 128 036
  • 731
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 720
А на тези двечките някой срещал ли е схемичка ?  Praynig http://picasaweb.google.bg/Ivanichka.Stefanova/GobleniteOrg91020 … 26364870295588706

п.п. това също ми харесва как е направено http://picasaweb.google.bg/Ivanichka.Stefanova/GobleniteOrg91020 … 26364235557057346
 Heart Eyes

Последна редакция: пт, 15 окт 2010, 10:02 от Мимито & Светла

# 271
  • Мнения: 0
Здравейте,виждам че тук се оформи лек спор относно авторски права ,предлагам на вниманието ви един текст ,който надявам се ще е полезен на всички.За съжаление не помня откъде го копирах ,имам го от доста време.Извинявам се на автора на статията ,че не споменавам името му ,но просто не го знам.

Гоблените през призмата на Интелектуалната собственост и Българските закони
Законът за авторското право и сродните му права закриля произведенията на литературата,изкуството и науката от момента на тяхното създаване.Обект на закрила е всяко произведение,което е резултат от творческа дейност и е изразено в каквато и да е обективна форма.
И тъй като гоблените отговарят на условията за творческа дейност и обективираност на формата,създаването на нови гоблени е включено като обект на закрила в чл.3,ал.1,т.5 където е написано,че се закрилят :”произведения на изобразителното изкуство,включително произведения на приложното изкуство,дизайна и народните художествени занаяти.”
Самият начин на представяне на модела на гоблена във вид на схема пък е описан в т.8 на същата алинея,където са посочени още обекти които се закрилят,а именно:”проекти,карти,схеми,планове и др.”
От горепосоченото следва,че гобленът се закриля по 3 пункта:
1.Като произведение на приложното изкуство
2.Като народно художествени занаяти що се отнася до традиционни шевици
3.Като схема
Трудности при закрила
При закрилата на гоблените възниква един основен проблем-производно на какво е гобленът?
Тези проблеми са тясно свързани със спецификата на гоблена и факта,че той е съвкупност от изображение,схема и готов гоблен.От тази гледна точка могат да се разгледат в няколко аспекта на гоблена:
Първо- що се отнася до самия гоблен като изображение,той е вторично произведение.Оригиналното произведение се явява картината или изображението по което е създаден гоблена.
Второ -по отношение на схемата.Тя също е вторично произведение,като оригинал се явява самия гоблен като изображение.
Трето – ако разгледаме вече ушития гоблен,той е вторично произведение,а оригиналът е схемата по която гобленът е шит.
Специфики
1.Гобленът в съвремието се счита за адаптация на картина,а не за копие на картина
2.Ако едно лице поръча направа на гоблен по картина,картичка или друго изображение,то не дължи нищо на автора на оригиналното произведение тъй като гобленът се разработва за лична употреба.Права върху така направената схема няма и фирмата разработчик,тъй като за да претендира за права,трябва да е поискано разрешение от автора на оригиналното произведение.
3.За да е ясно,че се нарушават авторски права,повечето фирми поставят червен печат с надпис „ОРИГИНАЛ” върху всеки лист от схемата и в горния ляв ъгъл на всяка схема знак © последван от името на автора.
4.Ако в една схема са изобразени народни шевици,които са обект на народното художествено творчество,авторско право възниква върху самата схема като такава.В избродирания си вид гобленът не нарушава никакви автроски права.
При използване на тези шевици от други автори в техните схеми,авторски права не се нарушават и никой не може да претендира за права
Закрила и санкции
Закрилата на гоблените и техните схеми е по общите правила за закрила в системата на Авторското право,тоест докато авторът е жив и 70години след неговата смърт.
Следователно по картини на художници,които са починали преди повече от 70години,за които очевидно срокът на закрила е изтекъл,могат да се правят гоблени без никакви ограничения.
Съществува и друга законова бариера,която защитава правата на дизайнерите на гоблени. Законът за защита на конкуренцията забранява на други производители и търговци на гоблени
да премълчават или прикриват съществени недостатъци на предлаганите стоки  и/или да въвеждат в заблуждение потребителите относно съществени свойства или начин на използуване на стоките чрез твърдение на неверни факти или на верни факти по начин, въвеждащ в заблуждение.
В ползва на държавата са предвидени санкции от 50 000лв. до 300 000лв.
II.Гоблените през призмата на Интелектуалната собственост и световната практика
Безплатни схеми и схеми без авторски права върху тях
По света творби,чиито автори са се отказали от права или срокът на закрила вече е изтекъл,сиреч авторът е починал преди повече от 70г. не наричат „обществено притежание/достояние”.Това означава,че всеки може да вземе едно изображение,например рисувания Дядо Коледа на Томас Хаст и да направи гобленова схема или да вземе стара схема,да я преобрази в нов вид и да я разпространява,копира,продава и т.н.без да наруши АП.
Но ако потребителят не може да си закупи схема или няма програма за схеми?
Производителите далновидно са помислили и за това.В много магазини за гоблени фирмите пускат безплатни схеми.За тях авторът на схемата е дал разрешение да се разпространяват свободно и без заплащане.Някои автори дори продават правата си върху схемите на същите тези магазини или на фирма за конци.Целта е клиентът да получи схемата като бонус по стратегията „продукт+”.НО клиентите,които получат такива схеми нямат право да ги комплектоват с цел търговия,нито да ги копират.

Копиране на схеми
 Практика в гобленарството е да се копира оригиналната схема с цел върху копието да се отбелязва процеса на шиене за  да бъде оригинала запазен чист,а когато става дума за схема от списание,да се улесни преноса.Естествено гобленарят има право на това тъй като:

1.                  си е закупил оригинална схема

2.                  използва ксерокопието само за лични нужди

При това положение не се нарушават правата на автора да разпространява и разгласява произведението си.
Фирмите производителки на гоблени не приемат това.Аргументират се по следния начин: част от стойността на внесените или произведените и използвани в страната ксерокопирни машини  се превежда на Организации за колективно управление на права,които би следвало да разпределят тези възнаграждения между фирмите.Тоест се действа по системата „свободно използване с право на компенсационно възнаграждение”.Ала тъй като фирмите производителки не членуват в такива организации,те и не получават полагащото им се.За това те приемат копирането на схеми дори за лично използване за нарушаване на правата им.За тях 1 копие може да се превърне в 100,които да се разпространяват свободно,а това би довело до намаляване на доходите и клиентите им.Те просто няма как да контролират броя на копията,които се произвеждат.
Тези фирми са съгласни на няколко компромисни варианта:
-ползвателят да поиска разрешение за изготвяне на 1 копие,като е задължен в последствие да унищожи копието
-на фирмата да бъде изпратен оригиналът на схемата,като срещу него позлвателят получи по-ясна,четлива и голяма схема
И един съвет от фирмите-лесно приложим и  удобен вариант : върху оригиналната схема да се постави найлон върху който да се отбелязва.  
А ксерокопирните центрове?Те просто отказват да правят копия за материали защитени с Авторско право.Копиране става само срещу показано писмено разрешение от носителя на правата.
За да предотвратят тази трудност за читателите си,някои списания публикуват на всяка страница със схема такова разрешение.

Разменяне на схеми
 
Оригиналните схеми могат да се подаряват на приятели или да им се продават,тъй като действа изчерпване на правата след първата продажба.Но в никакъв случай не може да става дума за подаряване или продаване на ксерокопия на оригинал.Тук вече се влиза в нарушение.
Фирмите не признават и друго положение-по копие да се провежда обучение.Единственият вариант ако едно лице иска да обучи друго в шиенето на гоблени,е обучаваният да си закупи схема или да използва схемата на обучаващия.
За да улеснят процеса на обучение,фирмите правят специални схеми,които са предназначение за образователните заведения и центрове и които не могат да се намерят в магазинната мрежа.Системата там е обучаващият да изпрати точна бройка на обучаваните,а производителят съответно да предостави схемите.

Ушиване и продажба на гоблен
 
В случай,че един гоблен бъде ушит по лична разработка на защитено с авторско право изображение,той бива приет за нещо,което се използва за лична употреба.Но ако този гоблен бъде продаден или схемата бъде копирана за изработване на няколко такива гоблена,нарушението е на лице.
Няма нарушение,тогава когато гобленът е ушит по оригинална схема.За втори гоблен,естествено фирмите не разрешават да се използва същата схема,а поставят условие да се закупи нова оригинална или изрично да бъде поискано тяхното разрешение.
Някои дизайнери на гоблени са решили проблема по прост начин.На техните схеми има разрешение,с една оригинална схема да се правят от 6 до 10 гоблена,но не повече.Всяка готова единица над това число попада в рамките на нарушение.

Ушиване и продажба на гоблен
 
При условие,че на едно лице бъде възложено да ушие гоблен,то не носи никаква отговорност за евентуално нарушаване на авторски права.Поради простата причина,че то извършва услуга срещу заплащане и няма информация относно материалите,по които шие.Единствен виновник в този случай би бил възложителят.

Гоблените и интернет
 
Тъй като в интернет пространството циркулират много схеми на гоблени,няма как да не бъдат засегнати правата на авторите на тези схеми.
Къде обаче е границата между добросъвестното и свободно ползване и нарушаването на правата?
Ако гоблен бъде ушит по схема,която е на екрана на компютъра в това няма нищо нередно.Проблемът идва в момента,в който схемата бъде разпечатана на хартиен носител,защотото в момента в който хартията излезе от принтера вече се нарушава правото на автора само и единствено той да прави копия на творбата си.
А относно публикуването на схемата в интернет,цялата отговорност носи лицето,което притежава домейна.
Права

Макар авторското право да възниква автоматично без каквито и да е формално и регистрации,спефициката на гоблените е наложила в Америка схемите на гоблените на бъдат вписвани в специални регистри,като при регистрация да бъдат приложение минимум 2 копия на схемата и снимка на гоблена в готов ушит вид.

III.В заключение

Закрилата на гоблените е много трудно осъществима.Невъзможността да се закрилят правата върху гоблени в България произтича от две предпоставки:

1.Слабата законова рамка в страната ни

2.Икономическите фактори

В интерес на истината ЗАПСП не може да защити писателите,изпълнителите и българските творци като цяло.Няма как да очакваме защита да бъде осигурена създателите на гоблени.
Освен това реално погледнато потребителите поради своите ниски доходи не могат да си позволят закупуването на готови комплектовки и поради този факт предпочитат да си разменят теми по интернет ,да ксерокопират ,а понякога дори и сами да си разработват схеми с програми или да използват страници за тази цел.

Последна редакция: пт, 15 окт 2010, 12:38 от Tin_a

# 272
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 246
 Tired а аз предлагам да оставим темата за авторските, патентните и сродни права на тези, които това им е работа и да почнем да шием.

коледа е близо  Hug

# 273
  • София
  • Мнения: 3 789
Tin_a, от тази полезна статия, водейки се от тези две точки:
"Ако едно лице поръча направа на гоблен по картина, картичка или друго изображение, то не дължи нищо на автора на оригиналното произведение, тъй като гобленът се разработва за лична употреба" и "Оригиналните схеми могат да се подаряват на приятели или да им се продават, тъй като действа изчерпване на правата след първата продажба"

аз си правя извода, че 1. Авторката, за която спорите, няма право да го разпространява за пари, защото е "за лична употреба". и 2. След първата продажба на нейното авторско произведение, тя губи правата си върху схемата и схемата спокойно и без нарушаване на авторското право може да се разпространява в интернет (или по друг начин).

Така че май всички спорещи са прави. Не е разумно да се искат толкова пари САМО за схема и ключ, при положение, че по толкова вървят оригиналните комплектовани с всичко необходимо гоблени. И всеки, закупил веднъж схемата, има право да я разпространи колкото си пъти иска  Hug.

# 274
  • Мнения: 3 365
Моя приятелка тези дни реши да започне да шие гоблени  Grinning и закупи първия си окомплектован такъв / панама, схема, конци и снимка/. Закупи го от магазин - галантерия. Учуди ме това, че схемите бяха ксерокопие, конците бяха намотани на картончета /никъде няма номера/ и кутийката беше от др.гоблен, но със залепена снимка на този. Нямам представа редно ли е това. Аз винаги съм си купувала оригинални.

# 275
  • София
  • Мнения: 790
Tired а аз предлагам да оставим темата за авторските, патентните и сродни права на тези, които това им е работа и да почнем да шием.

коледа е близо  Hug

Mноооого добра идея  Peace Peace Peace
(признавам си, че тоя чаршаф по-горе няма да го чета  hahaha )

Иваничка,може и аз да не съм разбрала правилно,но жената я има снимана в албума ти.А от втория албум е на снимкаDSC_7038.JPG.
Да да - тая жена спечели няколко награди от играта с въпроси на Коутс - беше им научила цялата история на фирмата, и от томболата мисля че спечели, но за гоблени не съм разбрала да има награди. Единствено Скорпиончето спечели комплектовка лично от Бакалова, за най-много ушити нейни гоблени - аз да я похваля, нищо че тя си трае Wink
А какво се е разболяла тая жена, беше много жизнена на срещата и ни пожелаваше на нейните години (ама не ги каза колко са) да изглеждаме, като нея. И обесняваше че изглеждала така добре, понеже била винаги усмихната.

# 276
  • София
  • Мнения: 3 789
Аз да ви покажа докъде стигнах с моето "Ланарте" - тоест, до никъде

Много ми е ситна тази панама, затова върви страшно бавно, не споменавам липсата на време. Докато си "почивах" от дребната панама, уших това, кой знае още колко яйца ще са готови, докато го завърша  Mr. Green


И сега една огромна молба. Ако случайно на някого му се намират тези схемички, моля да ги споделите Praynig Всъщност, последните три са серия от няколко такива, търся ги всичките



Галче, защо не казваш?! Кажи кои номера ДМЦ ти трябват и в понеделник ще ти ги пратя  Hug

beba2 , в комплектованите гоблени не посочват номера на конеца (освен Дим  newsm78), аз имам няколко комплектовани на "Златен гоблен", конците са номерирани от 1 до .... и си ги гледаш от схемата. Сега погледнах - и моите схеми са ксерокопия, явно е такава практиката

Последна редакция: пт, 15 окт 2010, 11:04 от -=Деси=-

# 277
  • Мнения: 113
Деси, аз вчера поръчах Росаче и ги получих вече, но благодаря ти за предложението! Винаги си била толкова мила!   bouquet

# 278
  • Мнения: 0
Tired а аз предлагам да оставим темата за авторските, патентните и сродни права на тези, които това им е работа и да почнем да шием.

коледа е близо  Hug

Така е ,съгласна съм,просто реших за тези които се интересуват да дам полезна информация,нямам за цел да споря кой прав ,кой крив по отношение на авторските права. Simple SmileИ никого не съм задължила да чете "чаршафа",както го е нарекла Ivanichka,който се интересува ще го прочете.Ако пречи на някого ,нека модераторите го изтрият,най-малко имам желание да дразня някого,целта ми беше-информация ,нищо повече.

Последна редакция: пт, 15 окт 2010, 11:47 от Tin_a

# 279
  • Плевен
  • Мнения: 143
Здравейте момичета! GrinningОтдавна не съм писала или показвала нещо ушито ,не защото нямам ,а по ред други лични причини!Чета ви обаче редовно и ви се чудя ,как може вече 3 дена/май толкова станаха / да водите спор- кой крив кой прав!? Shocked StopПърво момичето което хареса гоблена  newsm78 и е помолила на ЛС за схема, според мене не е трябвало да казва колко пари и се иска за схемата /за мене това изнасяне на ЛС ми е болна тема Wink/!!!Толкова добре познавам създателката на схемата/един прекрасен човек и творец/  и знам нейните съобръжения относно това да се разпространява  схемата!Тя не пише в този форум  и никога предполагам няма да ви напише отговор към вашия  спор! PeaceМила Ани, извинявам ти се ,че говоря от твое име ,но просто не се сдържах Confused!Гоблена е прекрасен,труда който тя е хвърлила и за направата на схемата и за ушиването му ,дори няма стойност/свидетелка съм на целият процес от началото до края на гоблена и изказвам възхищението си към нея за положения труд  bouquet  bouquet  bouquet/!Това е нещо което тя си го е харесала и е решила да го осъществи за свое удоволствие,за да краси дома и Hug!И ни най-малка представа не е имала да го продава!Но тъй като много хора /дори още докато го шиеше и доразработваше/ и се обаждаха за схема , предполагам е казала някаква ориентеровъчна цена/момичето сигурно е било настоятелно , а може и не първото което и се обажда/ за да не я безпокоят повече! Thinking Crossing Arms WhistlingА вие както всеки път направихте от "мухата -слон"!Има хора във този форум ,които само чакат да се завихри някакъв диспут и веднага се включват в него ,без ни най-малка представа да имат за подробностите! Mr. Green
Тъжно ми е ,че вместо да похвалите момичето за труда който е положила и сътворила тази красота ,като типична черта на българина /зависта/ я оплюхте,все едно е тръгнала да го продава на всеослушание и ви е засегнала!Не искам да използвам неприлични думи ,но винаги се намират хора които непрекъснато искат схеми /и на ЛС/ без дори да покажат после че е е било за тях и са положили труд да го ушият!Просто ей така ,за" спорта "както обичаме да казваме ние!Вярно почти всички сме били така в началото когато влезнахме в този или друг форум/включително и моя милост/ и затова ви моля никой да не го приема лично като обида!Всички сме малко или много плагиати ,затова и друг път сме говорили !И "Милена стил" е оплювана ,но нали знаете -"за всеки влак си има пътник", а и много хора не влизат в интернет ,за да ни четат !За сведение ,видях няколко ушити вече гоблени  на тази фирма на живо, и съм очарована/тук предполагам  все ще се намери някой  Wink който да  не е съгласен с мен/ Дори съм решила да си закупя готова комплектовка  Mr. Green!
Както каза Гууди ,хайде да спрем  да говорим и да се хващаме за иглите ,че Коледа наближава , а и никой все още не е предложил ще правим ли томбола за коледна игра ,има ли желаещи или ще прескочим този път !?Времето лети,а в съседния форум вече се работи повъпроса!? Grinning Hug

И за да не спамя темата съвсем  Mr. Green JoyПоказвам това което свърших последно!Шия го  е за подарък,цветовата гама е стилна-черно и кафяво/на снимката не си личи/ ,това не е окончателното му оформление!Замислила съм друго ,но всичко с времето си ! Peace



Започвам този ,на който така дълго и настоятелно търсих схемата из всички познати на мене сайтове и накрая си го купих/"Мерак се гаси с пари"/ и докато не го ушия аз и предвид възникналия диспут  ,схема няма да пусна ,не се сърдете Hug!Ако друг го открие или закупи ,нека го сподели с вас ,това е негово право!Всеки сам решава за себе си!На никой до сега не съм отказала и няма да откажа схема /никой разбира се не ме кара-решението си е мое/!Просто случая е по-специален! WinkЩе показвам етапчета,това го умея най -добре  Joy!



И още една новина и то немаловажна!Ако сте прочели в руския форум ,на който преди време ви дадох линк и от където съм черпила толкова много информация -СТАВА ПЛАТЕН от следващия месец и такива като нас/вярвам че има доста които са се регистрирали там/ няма да допускат!?За това и рускините ,доста обидени от създателя на сайта се прегрупирват /то и аз с тях ,как иначе/ и вече се прави такава ето тук !Всеки е добре дошъл като отбележи разбира се, че е от галерито и даде линк към своята страничка там!Такива са условията ,не съм ги измислила аз Rolling Eyes!Да не ме погнете пак,както едно време с "друзьта" Mr. Green!

http://vkontakte.ru/id102139218   -това е моята страница

http://vkontakte.ru/club20623565   - това е на групата

И накрая -и аз бях на срещата и съм възхитена от това което домакините направиха за нас/вярвайте никак не е лесно да се осъществи едно такова мащабно мероприятие/, за да се чустваме комфортно , от красотите които видях Shocked  bouquet и момичетата с които се запознах!Благодаря им от все сърце за прекрасните мигове!  bouquet  bouquet  bouquet Hug Heart EyesДогодина пак съм с тях,живот и здраве! Peace

Ето ни и тука !
http://www.coatsbulgaria.bg/Stitching/News/goblenite+pliska.htm

Дългичко стана/аз обичам да си пиша  Joy/,но имам да си наваксвам!Който иска да чете ,който се чуства засегнат ,обиден или нещо от този сорт ,негово право е !В един диспут всеки е прав за себе си !
Целувам ви и ви обичам и такива каквито сте !Радвам се че ви познавам макар и виртуално! Hug

ЕЙ ГОЛЯМО ПИСАНЕ-1 Час  Joy Joy Joy!!!!



Последна редакция: пт, 15 окт 2010, 12:07 от pepen

# 280
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 pepen , така правихме в 5клас като защитавахме най-добрата си приятелка. ooooh! Simple SmileНе мога да повярвам, че голяма жена може да напише такъв постинг, това го разбирам като чисто подмазване.  ShockedИ това, че момичето с ЛС-то е изнесло информация на ЛС. LaughingНормално, казва цената, защо ви е виновна толкова.По тази логика мога да кажа, че авторката на схемата развива незаконен бизнес.
 Гобленът наистина е прекрасен, аз също поздравявам Ани! Simple SmileНо хайде наистина да спрем, че ставаме смешни.А и още някой може да се намери и да пише едночасова ода за някоя приятелка.
  Tin_a  беше достатъчно любезна да ни предостави достоверен материал от който да разберем кой крив и кой прав.

# 281
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Аз пък слушам Гуди и се захващам за работа - най-сетне дойде Party:

# 282
  • Мнения: 5
 Hug Аз съм "ЗА" томбола за коледна игра  - пишете ме списъка.  newsm44 Много ми харесват тези игрички с изненадкиииии.
И аз шия нещо, но ще го покажа готово утре  Grinning

# 283
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
А, от вълнение забравих да питам за тази томбола - какво представлява, че досега не съм участвала Blush...

# 284
  • sf
  • Мнения: 10 210
И аз съвсем забравих за томболата, но съм За!!!

Мариета, ами записваме се кой иска да участва за размяна на подаръци. Някой се заема с организацията, събира на лични адресите, после тегли кой на кого ще подарява. всеки получва име и адрес , накойто да изпрати подаръка, на цена, за която сме се разбрали предварително. Съответно всеки ще получи подарък, от янкой, но не знае кой  Mr. Green  дано си ме разбрала

Общи условия

Активация на акаунт