Авокадото било доста гадничко...

  • 5 313
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 753
В петък ходихме до ХИТ и си купихме авокадо. До сега не съм опитвала и бях много неприятно изненадана от вкуса на този плод. Просто такава гадост няма на света  Sick - някакво като тиква, ама доста мазно и безвкусно... абе само го опитахме и го хвърлихме. Лошото е, че вместо да си вземем 1-2 плода за да ги опитаме ние си взехме 4 броя  Mr. Green И сега си седят на масата едни зеленички, гаднички... само като ги видя и ми се гади  Sick
Та да ви питам - има ли някаква рецепта за авокадо - нещо за овкусяване на този плод, щото иначе не се яде... Четох някъде, че се слагало малко лимон, но ми се струва, че и това няма да неутрализира мазната консистенция...  Confused

# 1
  • Мнения: 5 500
Ааааааа не е гадно Naughty
Аз го обожавам, прати ми го по пощата Wink
Аз си го мажа на филийка с масло, на Цецо го пасирах с банан, може да се сложи и в салата с домати, краставици и зелена салата Laughing

# 2
  • Мнения: 4 212
Ммм, много оби4ам авокадо, даже го ям с лъжицата директно. Има доста витаминки в него. Моя позната го смева с майонеза, ма то става много мазно така, предпо4итам го натюр.  Grinning

# 3
  • Мнения: 235
Можеш да го сложиш в салата от домати ( можеш да добавиш и 1-2  скилидки счукан чесън) или марули/спанак.

Става много хубаво с майонеза и риба тон или скариди. 

Прекрасно се овкусява с лимонов сок, зехтин, сол и черен пипер.

# 4
  • Мнения: 2 700
Във Франция го ядат като предястие и на мен много ми хареса. Разрязва се на 2 и в дупките се пълни със сос от майонеза, чорчица, лимонов сок и черн пипер. Яде се с лъжичка.

# 5
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Точно в петък и аз купих за първи път авокадо! Беше и за последен,много гадно SickОтиде в кофата,повече не искам и да си помислям за такъв плод.Ще ти дам една рецепта, за мен е ужасна, но.....виж я:
пилешка супа с авокадо
Необходими продукти:

400 г сварено или печено пилешко месо, нарязано на кубчета
800 мл пилешки бульон или 1.5 кубчета Maggi пилешки бульон
20 г масло
1 гл лук, нарязан на ситно
1 бр. голям картоф, нарязан на кубчета
1 бр. настърган на едро морков
300 г царевица от консерва или замразена
1 бр. обелено и нарязано на кубчета авокадо
4 с.л. заквасена сметана
черен пипер
сол

Начин на приготвяне:
1. В тиган се разтопява маслото и в него се задушава лукът и морковът за 2-3 мин. Прибавят се картофът и бульонът и се вари, докато омекне картофът.
2. Прибавя се царевицата, месото, черният пипер и се слага за 10 мин на огъня. Супата се разпределя в купички и се сервира с нарязаното на кубчета авокадо и сметаната.

# 6
  • UK
  • Мнения: 1 334
аз го ям в салата,но ако не ти харесва можеш да приготвиш на детенце пюре от авокадо и ябълка/круша/банан. моята маймунка много го обича-само трябва да го намачкаш и смесиш с другия плод. авокадото е много полезно, тъй като е богато на мазнини, но от онези хубавите  Grinning

# 7
  • Мнения: 1 753
Ами то си е до вкус явно...  Rolling Eyes
Не мога да си го представя този плод (нали е плод?  newsm78) с майонеза...  Sick Просто ще стане още по-мазно.

Най-много да направя нещо на бебка от него. Тя и без това е ящна и хапва всякакви буламачи  Laughing Ама пък ми е жал....  Laughing

# 8
  • Мнения: 235
Ами то си е до вкус явно...  Rolling Eyes
Не мога да си го представя този плод (нали е плод?  newsm78) с майонеза...  Sick

Ето, тук ти е грешката! Simple Smile Авокадото си е зеленчук.  Wink  chef

# 9
  • София
  • Мнения: 4 868
да, и аз мисля, че авокадото трябва да се приеме като зеленчук. първия път като си купих бях убедена, че е плод и останах много разочарована от вкуса му. обаче си спретнах салатка с домати и черен пипер и много ми хареса.
голямо значение имат очакванията и нагласата...

# 10
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Eeee то и маслините са плод и чудесно си пасват с майонеза. Не мога да си представя маслини с банан примерно... Sick

# 11
  • Мнения: 2 241
Ако очакваш да има вкус на плод, можеш да се отвратиш първоначално, наистина Simple Smile

За мен има маслен вкус и много ми върви със скаридки и (евентуално) лек майонезен сос Simple Smile

# 12
  • Мнения: 750
Определено, ако го ядеш така, си е гадничко.

Затова пък ето ти вариант да употребиш тези зелените, дето ти стоят на масата!  Wink



Авокадо със скариди

2 плода авокадо - плодове трябва да са леко омекнали на пипане, но не много меки и в никакъв случай съвсем твърди.
150 гр. скариди
1 кофичка лека майонеза
0.5 кофичка кисело мляко (може и цедено)
3-4 сиклидки чесън
3-4 кисели краставички
0.5 ябълка
1 лимон
копър

Обелваш като картоф и разполовяваш едното авокадо и вадиш костилката.
Другото авокадо обелваш и нарязваш на малки кубченца. Нарязваш и киселите краставички и ябълката на ситно. Добовяш скаридите, пресования чесън, копъра, майонезата и киселото мляко, сока от лимона. Добавяш сол на вкус.

Поднасяш така: слагаш едно марулево листо, върху него половинка авокадо, леко покапано със сок от лимон. Отгоре слагаш 2-3 супени лъжици от сместа. Декорираш със стръкче магданоз или копър.

# 13
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Прекрасно се овкусява с лимонов сок, зехтин, сол и черен пипер.
Мъжо прибавя и натрошено сирене.

# 14
  • Мнения: 2 123
обожавам го!!!  chef
Бях споделяла някъде рецептата си за сос гуакамоле, който сервирам към всякакви месни ястия.
2 лимона /сокът/
1 глава малък лук
1 малък домат
1 авокадо
1 с.л. зехтин
сол и черен пипер на вкус
1-3 капки чили
всички продукти се пасират едновременно

Авокадото много рядко се консумира неовкусено и не бих казала, че е плод...
Много си отива със зелена салата.

# 15
  • Мнения: 2 609
И аз съм купувала няколко пъти и го намачквах с банан за малката,но така да го ядеш си е  Sick

# 16
  • Мнения: 1 753
Ее, ще ме убедите вие да го пробвам в разни варианти....
А с риба дали се връзва?  Thinking

Но явно грешката ми е била, че си мислех, че е плод...

Реших - ще му дам втори шанс на гадното зелено нещо на масата... Може пък и да ми хареса  Grinning

Благодаря за съветите и за онази много привлекателна картинка   bouquet

Последна редакция: пн, 07 ное 2005, 17:09 от Ал Бънди

# 17
  • Мнения: 2 922
Та да ви питам - има ли някаква рецепта за авокадо - нещо за овкусяване на този плод, щото иначе не се яде...

Ааа много си е вкусно авокадото. Аз много го харесвам с изцедено кисело мляко, чесън и копър!

# 18
  • София
  • Мнения: 10 825
С майонезени сосчета е супер..... Добавям го към ной-различни салатки, в които има майонеза. най-простата и най-харесвана от мен е домат, краставица и авокадо на кубчета, майонеза, сол, черен пипер и лимонов сок.

# 19
  • Мнения: 1 190
Авокадото и аз не го харесвам, но пък манго обожавам!

Поздрави Wink

# 20
  • Мнения: 197
1. Приеми, че авокадото се приготвя като зеленчук, не плод.

2. Трябва да е меко на пипане (преди да го обелиш), а не твърдо, за да е вкусно.

3. Аз лично го обичам в салата или само във винегрет (зехтин и оцет/лимон, сол, малко мед).

Страшно е!

Аха, върви добре също и с коктейл от скаридки (prawn cocktail) + майонеза смесена с малко портокалов сок, кетчуп и worcestershire sauce.

Bon apetit!  Wink

# 21
Хич даже не е гадно Heart Eyes, напомня ми вкуса на зелено орехче. Много е вкусно с морски вкусотии, с моцарела и домати, на саладка с други зеленчуци, можеш даже и супичка да спретнеш!

# 22
  • Мнения: 318
Ето ти една рецепта за авокадо, става чудно:

2-3 авокада, добре узрели
1 домат
щипка сух риган
сол, черен пипер, лимонов сок, зехтин

Авокадата ги пасираш с вилица. Домата го нарязваш на миниатюрни кубчета и го прибаваш към сместта, заедно с ригъна, сол, черен пипер и лимонов сок на вкус и малко зехтин.
Аз намирам, че подправките придават вкуса на авокадото. Може да експериментираш и да прибавиш и други подправки, сух босилек напрмер.

# 23
  • Мнения: 6 390
Тути Фрути ,
много ми хареса твоята рецепта  Wink ще пробвам в скоро време  Laughing

# 24
  • Мнения: 318
Ели, гаранция ти давам, че пръстите ще си оближеш...Между другото, забравих да добавя, върви супер със царевичен чипс (тортиас), а самото предястие се казва гуакамоле.

# 25
  • Мнения: 6 390
Ели, гаранция ти давам, че пръстите ще си оближеш...Между другото, забравих да добавя, върви супер със царевичен чипс (тортиас), а самото предястие се казва гуакамоле.
Laughing Laughing Laughing това някакво мексиканско ядене ли е  Whistling

# 26
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
много е вкусно като се овкуси, разбира се. иначе и на мен ми е едно такова...никакво на вкус, ни сладко, ни солено. най ми харесва на гуакамоля , не трябва да е презряло, нито много зелено. смесва се с много лимонов сок, настърган лук и сол и се топи с тези царевични пръчици дето спомена тути фрути.
отделно сме слагали парчета авокадо в обикновена нашенска салата от домати и краставици и с оцет става много хубава комбинация.
на малката съм давала авокадо също смесен с банан, харесва го.
с майонеза нещо не си го представям, то мазно и тя мазна......въпрос на вкус.

ели- да, това е мексиканска салатка.

# 27
  • Мнения: 3 591
Ами то си е до вкус явно...  Rolling Eyes
Не мога да си го представя този плод (нали е плод?  newsm78) с майонеза...  Sick Просто ще стане още по-мазно.

Най-много да направя нещо на бебка от него. Тя и без това е ящна и хапва всякакви буламачи  Laughing Ама пък ми е жал....  Laughing
Хехе - припомни ми как преди години случайки за прекрасния вкус на авокадото опитах и щях да повърна Sick
Ама КОЙ ДА МИ КАЖЕ КОГА АВОКАДОТО Е УЗРЯЛО newsm78

Ако е зелено е ужасно гадно! Като презрее също Mr. Green

Узрязото авокадо може да се бели лесно с ръце- люспата му пада, и няма кафеви петънца вътре никакви. Държи се в тъмен шкаф да узрее - а не в хладилник. Като презрее е също за боклука:)
Има привкус на лешници/фъстъци когато е годни за ядене.
 Аз го обожавам да го ям с лъжицата, мъжа ми го харесва с риба и майонеза. Задължително присъства в салатите ни също.

# 28
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Пристрастена съм към гуакамоле с начо (царевичен) чипс  !
Към рецептата на ирини прибави две лъжици крема сирене и земести зехтина с масло, става вълшебно, Алекс също много го обича, като види че съм купила чипс взима един и ме гони и вика "Дип, дип ..."  Laughing

# 29
  • София
  • Мнения: 39 830
Зависи как е приготвено. 1вия път като го опитах го зарязах, след това го консумирах в някаква салата и много ми хареса. Аз и по-странни неща съм яла Simple Smile
Но нали има една руска притча (само да ме извинят рускоговорящите, ще перефразирам) ... "по вкуса и цвета ..."

# 30
  • sofia
  • Мнения: 8 946
Ама КОЙ ДА МИ КАЖЕ КОГА АВОКАДОТО Е УЗРЯЛО newsm78

Ако е зелено е ужасно гадно! Като презрее също Mr. Green
Основен момент за всички странски плодове и зеленчуци дет не виреят в България.
От детството си спомням вкуса на мангото - прекрасен. Преди няколко години си купих манго....егаси подметката, по-скоро силажен вкус.....нищо общо със спомена...а някой дето го яде за пръв път Rolling Eyes

# 31
  • Мнения: 5 500
Всички бъркате Mr. Greenавокадото не е нито плод, нито зеленчук.
Авокадото е плодов зеленчук, както доматите и краставиците. За това идеално си пасва с тях, както и с други плодове или зеленчуци.

# 32
  • Мнения: 2 567
Ал Бънди, ако и след 2я опит не ти хареса, спокойно можеш да го дадеш на Анна.  Wink На Диана редовно давам авокадо с настъргана ябълка вътре  Grinning

# 33
  • Мнения: 5 183
В нашата къща вси4ки сме големи фенове на авокадото, особено Томи. Като по-малък съм му го давала направо с лъжи4ка 4исто, без да добавям каквото и да било. Добавяла съм му и в някои крем-супи /накрая, преди да запо4не да папка, нама4квам му в 4инията със супата, особено ако е станала по-реди4ка/

# 34
  • София
  • Мнения: 897
Обжжавам авокадото, приготвям го на салата със сварени и нарязани на дребно яйца, чесън, олио и лимонов сок.

# 35
v ka6ti go obujavame.eto kak go prigotviame:svarenite iaica,i avokadoto se nama4kvat s vilica,pribavia se drebno nariazan luk,sol na vkus,i olio.nakraia izciden limon na vkus.mnogo vkusno

# 36
  • Мнения: 4 176
Изобщо не е гадно. Никой не го яде само ей така:)
 
В Африка чернилките го ядат като:
- го намачкат с вилица или с пасатора
- прибавя се сол, черен пипер и сока от 1/4 лимон.

Друг вариант:
Пак с енамачква. Смесва се с 1 малка кофичка заквасена сметана и счукан чесън.

И двата варианта се мажат на препечена филийка, че по-вкусно.

# 37
  • София
  • Мнения: 723
Знам, че е задължително да му се добави лимон - в противен случай потъмнява. Другото е въпрос на вкус .

# 38
  • Мнения: 4 176
Знам, че е задължително да му се добави лимон - в противен случай потъмнява. Другото е въпрос на вкус .
За да не потъмнее вече направено авокадо се слага костолката вътре. така може да седи 1-2 дена.

# 39
  • В сърцата на четирима мъже/е,може и малко повече да са:-)))/
  • Мнения: 1 808
Извини ме,ако се повтарям с предишни мнения,но нямах време да ги из4ета.
Авокадото не е нещо,което се яде самостоятелно.Използва се предимно като добавка за салати и сосове.Аз правя невероятно вкусен сос с авокадо,заквасена сметана,много копър,лимон и сол,и е 4удесен за салати,месо,риба,пък ако щеш и само сос да ядеш/аз предимно така си го хапвам/ Laughing само по себе си е много мазно,но страшно полезно,и ако знаеш как и къде да го използваш,ще останеш о4арована.Предполагам и други мами са ти дали рецепти,така,4е приятно оползотворяване на останалите 3 Laughing


В петък ходихме до ХИТ и си купихме авокадо. До сега не съм опитвала и бях много неприятно изненадана от вкуса на този плод. Просто такава гадост няма на света  Sick - някакво като тиква, ама доста мазно и безвкусно... абе само го опитахме и го хвърлихме. Лошото е, че вместо да си вземем 1-2 плода за да ги опитаме ние си взехме 4 броя  Mr. Green И сега си седят на масата едни зеленички, гаднички... само като ги видя и ми се гади  Sick
Та да ви питам - има ли някаква рецепта за авокадо - нещо за овкусяване на този плод, щото иначе не се яде... Четох някъде, че се слагало малко лимон, но ми се струва, че и това няма да неутрализира мазната консистенция...  Confused

# 40
  • Бургас
  • Мнения: 5 929
Цитирам по памет любимите си палачинки с авокадо:
един плод се намачква (ама ве да се пюрира), смесва се с крема сирене (може и синьо), лимонов сок и черен пипер, мажат се палачинките, навиват се на руло и се гарнират със зрънца червено грозде (по моя приумица съм гарнирала и вутрилообразно наредени резени круши). Пръстите да си оближеш

Общи условия

Активация на акаунт