Терапия при персистиращо запушване на каналче и бяла точка на зърното

  • 15 599
  • 68
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 380
Ами да, и аз така смятам..Каймак доста добре звучи  Laughing

# 16
  • Мнения: 336
Момичета, харесвам джипи-то си, която е и педиатър на децата, но макар да се ползвам с относителна подкрепа за кърменето и късното им захранване, тя не е човекът, който би могъл да ми помогне при проблеми. Като на повечето лекари, нейната позиция е: има ли проблеми, кърменето се преустановява и се преминава на формула. Последните два дни поддържам гърдата в добро състояние, но блистерът си стои, изглежда точно като на снимката и макар и по-поносимо, продължава да ме боли, най-вече при кърмене. Може би отново ще опитам след горещ мокър компрес да отстраня ципичката, но се безпокоя да не си причиня по-сериозен проблем, като инфекция, например. Ще ми се да вярвам, че бебо ще ме излекува със сукане. онези от вас, които успешно са извършили тази операция, могат да споделят, дали напълно са отстранили бялата тъкан и това ли трябва да се опитам да постигна?
и на мен "каймак" ми звучи удачно. при мен изцеждането е успешно само при слизане на млякото, когато за ограничен период мога да изцедя част от насъбралото се количество. след кърмене, дори да не усещам гърдите си омекнали, не мога да изцедя нищо, а нито на ръка, нито чрез помпичката мога да предизвикам рефлекса на слизане, освен ако не е минал поне час от последното кърмене/изцеждане. Не рядко съм опитвала да се изцедя скоро, след като съм усетила този рефлекс (особено през първите месеци кърмата ми слизаше спонтанно през 2 - 2.5 часа), но неуспешно. Ако обаче взема помпичката в мига, в който го усетя, изцеждам за минута една не лоша порция. и така - не съм веща в изцеждането и макар детето ми да беше стигнало 10 кг на 6 месеца, незадоволителното изцеждане винаги ме е карало да се безпокоя за прехраната му.

# 17
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Иглика, мисля си, че ако не успяваш да се справиш с блистера, е добре да посетиш гинеколог или мамолог. Особено вторият би трябвало да може да направи манипулацията вместо теб, без да нарани зърното. Пробвала ли си не компрес, а да накиснеш гърдата - например в купа/леген с топла (може би и подсолена) вода? Трябва ти поза, в която раменете да са удобно настанени, разбира се, за да не омалееш така на втората минута...
А ако опиташ да цедиш, докато бебето суче от другата гърда? Много майки откриват също, че могат успешно да цедят по време на топъл душ. Някои пък влизат и с бебето под душа, още по-добре във ваната, ако има такава - водното кърмене в топла вода може да помогне.

# 18
  • Мнения: 3 638
Мъчеше ме подобен блистер на едната гърда (по-млекодайната) и то доста време.  Sad Четох къде ли не, не се решавах да го пипам или чопля, трябваше да кърмя всеки път и от тази гърда и ме беше страх да я разраня. Това, което наистина помагаше е като вляза да взема душ след известно време под душа с топлата вода, която тече върху гърдата започвах да изстисквам, правех масаж на втвърденото място с палеца надолу към зърното, самото зърно при блистера го стисках малко по-силно. Наистина излизаше като сгъстено мляко, аз го оприличавах на извара  Crazy Други майки споменават, че "изхвърча" като засъхнала тапичка от мляко. С малко постоянство се оправят нещата, не изчезва просто за един ден, колкото и да е неприятно  Sad Тогава бях чела да се загрее суров ориз в чорап ( Crazy) за минута, минута и половина в микровълновата и да се сложи като топъл компрес, за да загрее добре докато се изцежда от гърдата. Не съм го опитвала, защото на мен помогна топлия душ, но го споменавам като идея.  Simple Smile

# 19
  • Мнения: 380
Иглика, докато не махнеш блистера, няма да се оправиш напълно. Той ти е проблемът и докато стои там ще продължава да те тормози. Щом те е страх сама да го отстраниш наистина отиди при гинеколог или мамолог да го махнат.  Чудя се как издържаш и не ти си стават буци на гърдата? Това значи, че ти е запушен каналът и че възпрепятства изтичането на млякото от тази ти част на гърдата. Щом те е страх да махнеш кожичката поне пробвай да стиснеш по-силно зърното, от натиска така или иначе блистерът ще тръгне да излиза. Компресията на гърдата при кърмене също помага да се премахне.

За цеденето само да добавя, че става постепенно. И аз в началото изцеждах по съвсем малко количестчо след като бебето се е нахранило, но с времето организмът "разбира", че трябва да произвежда повече мляко и ще установиш как количеството се увеличава. Не казвам, че изцеждам супер много, но за кашата ми стига, а когато не е достатъчно доливам и малко вода.

# 20
  • Мнения: 11 607
Уф...моята тема. Имам блистер...Т.е. от май месец някъде кърмя с блистер.....Помага ми компрес със солена вода, пия и лецитин....Но...какво установих за себе си - откакто е станало по-студено - нямам и помен от блистера....А преди всяка седмица - по 3-4 дни....Дори сериозно си мислех да отбивам Сами, защото понякога бяха страхотни болки........И кърменето не ми носи удоволствие(за съжаление), а граничи със садо-мазо..........

# 21
  • Мнения: 336
Струва ми се, че на този етап положението е овладяно. Отдавам го както на лецитина, така и на горещите мокри компреси/накисване в гореща подсолена вода (в чаша вода 2 ч.л. сол), а може би при опитите ми да отстраня блистера все пак съм успяла да отворя поричката на каналчето, чието запушване ми докара този кошмарен оток, с който се борих през миналата седмица (в отговор на въпроса на Cucinka "Чудя се как издържаш и не ти си стават буци на гърдата?") Благодаря на всички ви за съветите и подкрепата.
Това, което не опитах, е да правя превръзка със зехтин или изобщо нещо мазно. Мина през ума да пробвам с дефламол, предвид колко е мазен удачен при рагади и когато трябва да се отстрани мъртъв слой клетки и по-бързо да епителизира нов, но нямах. Предполагам след това по-лесно би могло да се приложи механично премахване на блистера. Бебето, обаче, е незаменимо в случая.
Макар и по-слабо, все още усещам пробождане при кърмене, но през останалото време на изпитвам такъв дискомфорт в засегнатото зърно. Мисля да продължа да пия лецитин поне още седмица, по веднъж на ден, както и да третирам зърното с компреси и гармастан.
Мама Цоцоланка, успех и на теб. Твоят син има ли навика да те гризва и да си играе със зърното по време на кърмене? Това е причината, която подозирам за появата на блистера при мен. Опитвам се да отуча Мишко от този навик, засега обаче без особен успех Simple Smile

# 22
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Иглика, радвам се, че се чувстваш по-добре.
Ако решиш да мажеш зърното, може би е удачно да е с крем за зърна, неизискващ отмиване (за разлика от Дефламола)? Или зехтин наистина, ако Мишко е захранен с него, надали половин капка ще му попречи някак Grinning

# 23
  • Мнения: 11 607
Твоят син има ли навика да те гризва и да си играе със зърното по време на кърмене?

Не, категорично.....Но дърпа много силно....Слава на Бога,че времето се захлади и вече от 20 дни съм нямала блистер.......

# 24
  • Мнения: 380
Браво! Много се радвам за теб, Иглика!   bouquet

# 25
  • Мнения: 336
Благодаря, момичета! За нещастие, не мога да кажа, че съм преодоляла проблема - да, от деня, в който пуснах темата, не съм правила задръжка на мляко, но зърното продължава да не е наред, а от три дни имам и ужасни болки в гърдата, без подуване, втърдяване или зачервяване, които отговарят на описанията на вазоспазмите. Снощи отново опитах да премахна окончателно блистера и като че ли този път успях, но болката не минава - появява се след кърмене, продължава на приливи и отливи около половин час след това, усещам я и като пронизващ бодеж, и като парене... от зърното навътре в гърдата и надолу. След последното кърмене забелязах също, че цялото зърно е побеляло, което ми се е случвало и друг път, но без да изпитвам болка. Просто не мога да повярвам, че се сблъсквам с подобни проблеми през десетия месец от кърменето на сина ми и при над 30-месечен кърмачески стаж. Мога да изтърпя болките и пр., стоик съм и обичам кърменето, само се притеснявам да не допусна развитието на нещо сериозно.

# 26
  • Мнения: 380
Време ти е за лекар! Защо не потърсиш професионален съвет, пък и няма да се тревожиш излишно. За съжаление никой не е застрахован от проблеми докато кърми, независимо колко дълъг кърмачески стаж има...
Стискам палци всичко скоро да се оправи!  Hug
Чакаме добри новини!  bouquet

# 27
  • Мнения: 336
Защото просто не знам при кого да отида, а и нямам нито физическа, а в момента - и финансова възможност... Затова и толкова подробно описвам ситуацията тук - с надежда препатилите като мен да ми дадат насоки, по които да се справя и сама. От снощи, вероятно защото се похвалих, отново правя задръжка на кърма във въпросната гърда, затова пък прободните болки, които не са на мястото на отока, позатихнаха... Концентрирах се на асиметричното поставяне на беб на гърдата, с надеждата, че така ще се щади повече зърното.

# 28
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Иглика, сега вече описваш нови симптоми - побеляването на зърното, съпроводено с болка.
Ако наистина се касае за вазоспазъм, например ако имаш често епизоди на хладни крайници, лошо оросяване - лекар може да изпише лекарство, което да помогне.
Междувременно вазоспазми се третират най-удачно със суха топлина. Защо не пробваш това, което при много майки работи добре - веднага след кърмене, още със сваляне от зърното, да сложиш суха, топла подложка? Някои майки слагат малко ориз в чорапче и го загряват в микровълнова няколко секунди; други ползват вълнени парчета, които да сложат на зърното, или просто подплатена чашка на сутиена, която бързо да вдигнат на място. Важното е влажното зърно да не се излага на въздух, защото от допира на въздуха се охлажда още повече, а вазоспазъмът се задейства от това.
Ще ти драсна два реда на лични, по принцип личният ти лекар би трябвало да може да прегледа и предпише нещо.

# 29
  • София, св. Троица
  • Мнения: 309
Ето ме и мен на опашката.....пак закъсах...така става като раздавам много акъл Confused От известно време и аз имам един блистер, може от 3-4 седмици. От време на време ме боли зърното след кърмене, точно както Иглика описва, но после болката затихва. свен това установих, че като сменя малко позицията на бебето и това бялото нещо леко излизаше навън, при което след кърмене веднага се опитвах да го махна. Уви обаче махах по много малко. Днес нещо се прецака, мисля че е от недобре сложен сутиен, защото получих втвърдяване в долната част на гърдата под зърното, което ми се случва за пръв път на това място. Веднага сложих бебето да цока от там, но не се оправи, вечерта пак след разтривка с зехтин, но нищо не стана. Изпих два лецитина. Същевременно блистера почти не се виждаше. Влязох в банята с гореща вода разтривах, тогава видях че блистера пак се е показаъл. взех дезинфекцирана игла и се опитах да разръчкам..страх не страх......иглата проби блистера но нище не изтече и нищо не можах да изкарам от там, дори малко се разкървави (дано не стане по голяма беля). Ципата на блистера всъщност изглежда като част от зърното и не знам дали е добра идея да се пробива... newsm78. Както е видно до сега мъчих бебето да изкара нещо от тамо но нищо.
Не мога да взема окситоцин, защото на всичкото отгоре съм болна и носа ми е запушен и разранен, а това нещо щипе ужасно, не знам по какъв друг начин мога да го взема.
Сега смятам да си сложа компрес от риванол (миналия път май помогна) и да взема една четвъртинка хапче бромокриптин да се намали малко млякото, че утре ще е страшно....Въпроса ми е дали блистера създаде проблема (втвърдяването на гърдата) или наистина от сутиена. Следобеда бях легнала точо на нея и може да съм я притиснала. Между другото винаги тази гърда създава проблеми #Cussing out.
Какво още мога да направя.....всеки път, когато бучките не се разкарат с едно цокане изпадам в паника......

Общи условия

Активация на акаунт