Ипотечен кредит - от къде?

  • 1 645
  • 7
  •   1
Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 326
Предстои ни купуване на ново жилище. Част от парите трябва да вземем чрез ипотечен кредит. Препоръчайте ми, моля, банка от която ст едоволни, за да се насочим към нея, че вече съвсем се обърках Rolling Eyes

# 1
  • София
  • Мнения: 1 406
bubabo това с банките е много относително, гладай много внимателно условията, лихвите, ГПР, годишната поддръжка на кредита, таксите за предсрочно погасяване и т.н.. Ако си клиент на някоя банка т.е. имала си кредити там или ти превеждат заплатата там обикновено условията са по-добри. И много е важно колко пари и за колко години ще теглиш  Peace

# 2
  • Мнения: 63
Jorjianaa, добри съвети! И аз леко съм се изгубила сред офертите за ипотечни. Харесала съм един промоционален на ПИБ. Всичко звучи прекрасно. Без такса за разглеждане, с безплатна застраховка на имота, без такса за предсрочно погасяване. С гратисен период, разбира се трябва да се плаща само лихвата. Там ми се превежда заплатата, но не видях дали има някакво преимущество. Но все пак не съм сигурна дали има нещо скрито. Ако някой даде съвет за какво друго да гледам, ще бъде от полза. Peace

# 3
  • Мнения: 3 403
Scarlet Ohara , освен всичко, което си изброила - виж дали не те задължават да си направих собствена застраховка (живот). Аз теглих кредит преди 2 месеца и тъй като беше за по-голяма сума, ме накраха задъжително да си направяи и застраховка живот - та сега още едни 20 евро месечно. Друогото, на което трябва да обърнеш внимание са таксите - еднократна за усвояване на кредита, такса управление на кредит (тя е годишна), ГПР - много е важно - колко взимаш и колко реално плащаш. И нещо друго, което аз не се бях сетила въобще - удържат ми някаква минимална таксичка всеки път като си изтеглят парите от сметката ми за месечната вноска. Това ме уби - не стига, че ги превеждам от друга банка (трансфер, валута и т.н.), ама и те ми удържат пари за вътрешнобанков превод!
И още нещо - ако залог на заема ще е жилището, което ще купуваш - много внимавай с оценката на независимия оценител. Освен че трябва да е хубава (за да ти дадат по-висок процент финансиране), банките отвреме на време имат навика да смъкват по тяхно си усмотрение тази оценка.
Успех - стиксам палци всичко да мине гладко.

# 4
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
а не може ли с потребителски, вместо с ипотечен? Там условията май са по-добри...

# 5
  • София
  • Мнения: 1 244
Питайте за таксата за управление дали се включва във вноската или е отделно. При нас е отделно и веднъж годишно вноската ни е със 150 лв повече. Към Булбанк сме.Не ги препоръчвам,особено варианта с плаващата лихва. Ние нямахме избор,но вие ако имате,не си ги избирайте.

# 6
  • Мнения: 63
Благодаря ви за съветите! Проверих всичко което ми казахте. Застраховката живот не е задължителна. Таксите за управление и усвояване, ми се струват стандартни, както на повечето места. И да, нимфичка, таксата управление е отделно, в началото на всяка година. Но не мисля, че е някакъв проблем. Иначе по принцип гледам само ГПР-то. Отделно и дават кредитна карта с доста бонус точки, към 2000. Не знам какво ви е мнението за този тип пазаруване, аз лично го намирам за забавно. Вече на няколко пъти си купих неща с голямо намаление.
the slayer, казаха че няма такива скрити таксички, дано да няма нещо подмолно. Казала съм си че този път, много внимателно ще изчета договора. А и тази банка се слави, като една от малкото порядъчни или поне с най малко недостатъци. Е, остава и те да ни одобрят.  Mr. Green
Що се отнася за потребителските кредити не мисля че са по-изгодни. До колкото си спомням лихвите са по-големи, а и сумите, които могат да се изтеглят са по-малки. Предполагам, че те просто са за други цели.
Хубав и усмихнат ден!

# 7
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 991
МКБ - наскоро взехме ипотечен кредит от там. Не са лоши условията.

Общи условия

Активация на акаунт