Здравословно хранене за децата - 4

  • 38 814
  • 786
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 3 869
Да попитам още, какъв процент масленост има пълномасленото мляко, май такова е само домашното? Confused

около 4%, зависи от сезона, храната и други фактори...

# 406
  • София
  • Мнения: 455
  Ех, тази госпожа Байкова.....Медийните и изяви като честота могат да конкурират наш виден политик. Не бих поверила в ръцете и себе си или някой от семейството ми. Явно като и намалее клиентелата излиза с някое интервю и хоп, бизнесът тръгва. И се чудя: за кои градини говори?! Вероятно за някоя частна, защото не мисля , че внучето и ще посещава ОДЗ. О, времена о, нрави - дори и лекарите имат нужда от PR. Rolling Eyes
  Купувам домашно прясно мляко, вечер загрявам фурната, изключвам я и на сутринта имаме страхотно кисело мляко. Правя по няколко буркана , които издържат по седмица-две.
  За Моравско село и аз си задавам същите въпроси, но който много знае бързо остарява Cry Sad

Последна редакция: ср, 16 фев 2011, 16:06 от cmilena

# 407
  • Мнения: 782
Понеже ни предстои да започнем ясла, от сега се чудя как ще мога да неутрализирам ефекта от всички 'боклуци', които ще изяде детето ми. А отделно се притеснявам дали крехкия му организъм няма да даде реакция към някоя от всичките храни, които не сме и сънували че се предлагат в ясли... (пържени кюфтета, вафли, нескуик - това са част от нещата, за които ми казаха моите приятелки с деца ходили на ясла). От няколко дни го мисля, но решение просто не виждам...  Confused

Оф, напълно те разбирам. Няма как да ги неутрализираш. Детето ми ходи от 2 седмици на ясла и постоянно пръцка, да не говорим как мирише акото  #Crazy Това никога не се е случвало до момента. В нашата ясла менюто включва 2 пъти плодове и салата за обяд. Това ок, но всеки ден има месо /включително кайма/ и прясно мляко, което си е тежка храна. Все си мислех, че ще има и постни дни, но не би  Sad Вечер у дома давам постно и плодове или зеленчуци, дано поне малко наваксваме. Сутрин става рано и няма как веднага да му тикна закуска в устата, та се налага да яде там. Евентуално, ако има желание давам зеленчуков сок. Та така, гадно е, но няма как.  Peace

# 408
  • Мнения: 2 809
Байкова за мен отдавна е само медийна звезда и нищо друго  Stop
Омръзна ми като се заговори за здравословно, разделно и пълноценно хранене все нейната физиономия да гледам и слушам...айде няма нужда, то бива реклама, ама съвсем за глупаци ни взеха  Crossing Arms

# 409
  • Sofia
  • Мнения: 9 777
Не ме бийте, аз Байкова не успях да я прочета докрай (сега ще се връщам), но аз пъ съм приятно изненадана от храната в детската градина (естествено предвид много лошите ми очаквания) и даже се учудвам на някои коментари  newsm78
Редовно има 2-3 постни дни седмично при нас, което мен идеално ме устройва, предпочитам аз да знам какво месо давам.
Издънки като вафли и кремвирши има много рядко (веднъж месечно) затова пък приятно ме изненадват например със закуска качамак със сирене или десерт от жито с мляко. Овесени ядки също редовно има, млякото с ориз и кремчетата ще ги преживея, на обяд има примерно постен ориз със зеле или картофена яхния, пържено почти не съм срещала, закуската е масло с малко сирене или халва или подобно, което също ми е ОК.
Междинно дават ябълки и наистина ги дават, защото моя син ми обяснява какво е ял.
Така че на мен на четене поне ми е поносимо менюто, повече ме притеснява как точно готвят и от кое масло купуват например.
И след това меню и на мен перспективите за храненето в училищата ме плаши доста повече, в градината поне не вижда боклуците по лавките, ама какво ни чака...

За кивито не знам какво имате предвид под био, иначе в южните краища на БГ се отглежда още от социализма.

# 410
  • Мнения: 782
Добре де, защо е това разминаване по яслите ... нали уж всички се ръководят от едни и същи рецептурници  Rolling Eyes 

# 411
  • София
  • Мнения: 438
NBM сподели в коя градина ходите, може и на лични Simple Smile

Сигурна съм, че има и разумна храна в ясли/градини като меню, просто като слушам какви неща се дават на определени места, много стряскащо ми идва...
За училище - все се надявам, че до тогава ще съм успяла да създам хранителни навици или поне предпочитания, разчитам на личния пример и храната която може да се намери у дома... Поне знам за познати, чиито деца отказват бонбони/шоколад, за ужас на бабите си  Mr. Green Та все още имам надежда Simple Smile

Shada според мен зависи от директорите и доколко се спазват рецептурниците. Не мога да си представя, че някой ще сложи в рецептурника пържени кюфтета в менюто за деца на годинка и нещо... А ако наистина ги има в тях, значи положението е... ooooh!

# 412
  • Sofia
  • Мнения: 9 777
Ами няма тайна, 4ОДЗ в Дружба.
Ще взема да препиша менюто за седмицата, ще ми е интересно да проверим наистина доколко е добро и да сравним с другите. Пък и аз обикновено го преглеждам за деня, но ако взема подробно да го запиша може да открия, че като цяло не е толкова добре  Rolling Eyes
Директорката принципно ми се струва свястна, аз също мисля, че зависи от директорите.
От сдружението провеждахме игри за здравословно хранене в градината, директорката откликна много ентусиазирано, направихме игри в доста от групите. Направи ми впечатление, че децата от по-големите групи доста добре знаят за здравословното хранене и разпознаваха полезните и вредните храни.
Най-интересни ми бяха анонимните анкети сред родителите (игрите бяха отворени за родители). Всички поощряват подобни инициативи, но доста признават, че не полагат усилия вкъщи. Една майка беше писала, че направо се е засрамила от хранителния режим на детето си.

Извинявам се за дългото отклонение  Embarassed

Между другото пак за детската градина - по време на грипната епидемия в София в менюто се появи междинно сервиране на чай с лимон в 10ч сутринта. Направи ми добро впечатление идеята.

Последна редакция: ср, 16 фев 2011, 19:52 от NBM

# 413
  • Мнения: 2 809
За кивито не знам какво имате предвид под био, иначе в южните краища на БГ се отглежда още от социализма.

Не знам и аз какво се има предвид под био...принципно.
В момента може ли да има био киви отгледано в БГ ...не мисля.
Това нека не се разбира, че оспорвам произхода и качеството на коментираните продукти, просто се замислих  Simple Smile и сравних с това, което произвеждат родителите ми, което е наистина БИО.
Може да има технологии, с които не съм запозната и да се произвеждат и био плодове и зеленчуци извън сезона им.
Не всичко отглеждано на село напр. е био, според мен.

# 414
  • Sofia
  • Мнения: 9 777
В Петрич още по времето на социализма започна екперименталното отглеждане на киви в оранжериите, и до днес мисля е така, така че не знам по принцип дали има значение сезона.  newsm78

# 415
  • Мнения: 7 803
ми то кивито не зрее ли зимата  newsm78

# 416
  • Пловдив
  • Мнения: 687
Ами, че на Gimel, всички продукти са оранжерийни, но пак са Био  newsm78

# 417
  • Sofia
  • Мнения: 9 777
Ето какво намерих като информация, че ми стана любопитно за кивито:
"Цъфти през юни, плодовете узряват в края на октомври и са готови за ядене през декември. Те са цилиндрично закръглени, тежат от 50 до 100 грама.

Източник: Киви - малка витаминна “бомба” http://www.bb-team.org/articles/3760_kivi-malka-vitaminna-bomba#ixzz1E9YKDEqX "

# 418
  • Мнения: 3 065
NBM, какво е това сдружение, което провежда игри за здравословно хранене в градина? Hug

# 419
  • Мнения: 561
Храната в детската градина и на мен ми е болна тема  ooooh!, още повече че сме избрали частна детска градина и очаквах положението да е различно. Сутрин дават на децата по 2 чаши прясно мляко за костите  Shocked. Водя го за 4 часа, закусва сутрин вкъщи и оставям в градината храна за обяд. Въпреки това успяват да му пробутат и от тяхната храна, както се оказва по думите му.Освен това все ме подпитват какво още могат да му дават-все едно е необходимо да го дохранват и храната, която пращам е крайно недостатъчно.Имам чувството, че непрекъснато го тъпчат.

Общи условия

Активация на акаунт