Здравословно хранене за децата - 4

  • 38 772
  • 786
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 1 732
Сглупила съм и съм оставила за около 1 денонощие извън хладилник, ако е оксилено ще се промени ли вкусът за толкова време? Т.е. купувам за първи път, не ми мирише и на вкус не е гранясало, но знам ли newsm78, да се допитам все пак Embarassed
не се притеснявай!
едно , че и две денонощия не са толкова много.
Ако е било на стайна Т и плътно затворено, е ОК Simple Smile
ако има  окисление, няма как да не го усетиш и по мириз и на вкус Peace

# 286
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
Благодаря Hug
Дайте и идеи как да се приема олиото освен в салата. Хареса ми идеята за поливане върху филийка прясно изпечен хляб, дано детето да го хареса така Simple Smile

# 287
  • Мнения: 1 732
.....
Дайте и идеи как да се приема олиото освен в салата. Хареса ми идеята за поливане върху филийка прясно изпечен хляб, дано детето да го хареса така Simple Smile
прави пасирани дипове/сосове (за ястия и студени закуски):
например:олио +авокадо, тиквичка, магданоз, .......
на пастет:
олио+варен боб/леща, нахут/ и подправки ,
десертни кремчета :
плод:  ябълка, кашу и  малко олио, стафиди или фурми, подправки-всичко пасирано.
аз правя само с ябълки, но може и с добавки на круша,банан, годжи бери, кайсии и др.

# 288
  • Мнения: 5 713
Да върна темата за нахута. Simple Smile

Вчера взех, че си сварих, за да направя хумус. Не исках да ползвам консерва. Ииии стана превъзходен. Много по-различен от друг път.

Ползвах тази технология на варене:
http://humus101.com/EN/2006/10/14/hummus-recipe/
Подтикната от спомени някакви, че се ползва хлябна сода при варенето.

Накратко, че е на английски:
накиснах за 24 часа общо; смених веднъж водата като в първата бях сложила 2 с.л. сода (количестовото на нахута беше добро); във водата за варене също сложих 1ч.л. сода; в началото се отдели много пяна, която махах; също така люспите горе-долу на половината нахут се отделиха; свари се бързо- около 45 мин, огънят беше слаб, може би защото повечко време го киснах (в рецептата пише, че ще ни трябва 1-1.5 часа).
Ползването на содата е за да елиминира газообразуващия ефект при консумация на нахут. Ако някой е с много чувствителен стомах, може да се сложи и дафинов лист при варенето.

# 289
  • Мнения: 3 869
Мерси Вери   bouquet
При нас определено някои видове боб са по-трудни за стомаха, с нахута никога не сме имали проблеми; Но всяка технология за по-бързо варене и падане на люспите е добре дошла!!
Дали би станало и за боб това със содата?! Thinking

# 290
  • Мнения: 94
Аз боба го варя със сода, точно заради газовете, ама люспите му не падат.

# 291
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
...ако има  окисление, няма как да не го усетиш и по мириз и на вкус Peace

Моля за извинение, че продължавам да досаждам по въпроса, но днес имах на гости приятелка, която опита въпросното масло и заключи, че й остава вкус на гранясали семки. За мен лично вкусът е ок, мога ли да съм сигурна обаче по-някакъв начин, че е безвредно за консумация?

# 292
  • Мнения: 902
Всички бобови, ядки и зърнени ги кисна - колкото повече, толкова по-добре. 24ч. е най-добре, като им сменям водата. Елдата за 2ч., защото много набъбва и поема всичката вода.

Преди 3 дена си взех едно овче сирене на Био България - "Беее" Simple Smile, но не ми понесе. Една тъпа, продължителна болка в главата и болки в ставите. Нищо друго не съм променяла в режима и си мисля, че е реакция на организма. Погледнах, че на етикета пишат: овче мляко, закваска, мая (каква ли е тази мая), калций (това пък защо са го добавили, нали са био), сол. Чудя се към кое може да съм направила реакция и защо?

# 293
  • Мнения: 75
а смилянски боб? обичате ли?

# 294
  • Мнения: 2 132
Всички бобови, ядки и зърнени ги кисна - колкото повече, толкова по-добре. 24ч. е най-добре, като им сменям водата. Елдата за 2ч., защото много набъбва и поема всичката вода.

Преди 3 дена си взех едно овче сирене на Био България - "Беее" Simple Smile, но не ми понесе. Една тъпа, продължителна болка в главата и болки в ставите. Нищо друго не съм променяла в режима и си мисля, че е реакция на организма. Погледнах, че на етикета пишат: овче мляко, закваска, мая (каква ли е тази мая), калций (това пък защо са го добавили, нали са био), сол. Чудя се към кое може да съм направила реакция и защо?
Това мая е мисля сирище. Но не знам дали ползват микробиологично или от животинското.
Това намерих в нета '' има 3 вида мая : 1- сирище - ензим от стомаха на теленце 2- микробиологична - дрожди 3 - синтетична. ''
В БГ почти никой не си прави труда да отбележи какво точно е. Няма и знак за вегетарианско или не, за да се ориентираш..

# 295
  • Мнения: 3 869
Ланж, калций добавят за да подобрят текстурата на сиренето (не пречи да е био-калций....). Мая винаги се слага, има си сирищна мая; проблемът беше че масово се ползват ярешки стомахчета в процеса на приготвянето на сирищито... Дано био-то да е минало покрай тази технология...
(ох, тя Жени е писала вече...)

Зърнените и белените бобови не ги кисна, ядките и бобовите с люси ги кисна за една нощ.

Смилянски боб, стига да е такъв - да, с удоволствие Simple Smile

# 296
  • Мнения: 2 132
Мег, преби време бях писала на Хармоника, защото бяха сменили производителя на сиренето, дали все още се прави с микробиологичен и те ми писаха, че вече не било така. Дали има промяна от тогава, не знам.

# 297
  • Мнения: 19 338
Нали содата блокираше усвояването на Б витамините от бобовите?

# 298
  • София
  • Мнения: 438
...
Дали би станало и за боб това със содата?! Thinking

Тази хватка със содата аз я знам точно за боб Simple Smile
Но не знам дали е така за Б витамините...

# 299
  • Мнения: 5 713
Б витамини има в нахута специално, но не знам дали накисването му и варенето със сода би попречило на усвояването на тези витамини.
Защото в содената питка вече всичко се пече и яде.

Общи условия

Активация на акаунт