Вече да ви се каже истината - родителите да се взимат в ръце!

  • 5 886
  • 61
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 146
Judy, напълно съм съгласна с теб! Проблемите са в обществото, в законодателната система и са комплексни. С това исках да покажа, че не започват в 10-ти клас и не зависят само от учителя по английски. Ето това исках да кажа.

# 31
  • Мнения: 116
World_of_Pain,в основата на всичко седи учителят.
Елементарното възпитание на ученика зависи най-вече от родителите,семейната обстановка,а не от учителя.
Това несъмнено е така и никой не отрича, че главната отговорност за възпитанието на децата е на родителите, но когато това възпитание липсва, е необходимо учителят да се намеси и да въведе ред.
Така е момичета,възпитанието идва от семейството,но все пак в един клас се събират всякакви деца от всякакви семейства и среда,определено не мисля че учителят е длъжен да навакса изгубените 7 години от живота на някое дете,все пак мисля че не е редно да изпява урока и който чул чул,който не е да е!
Който не иска да учи,ми не може да му се налее с фуния в главата факт,но поне да има елементарна дисциплина в час,а не грим,прически,песни,разговори и.т.н

Съгласна съм.Но вече е все по-трудно на учителите да въведат някакъв ред...

# 32
  • София
  • Мнения: 816
Точно за това ,моят мъж на последната родителска предложи да им сложи камера и в реално време да можеш да видиш в клас какво прави отрочето ти.Вие какво мислите?
Зная за детска градина, в която това вече е факт.Даже мисля и по новините го казваха newsm78.

# 33
  • Мнения: 116
Точно за това ,моят мъж на последната родителска предложи да им сложи камера и в реално време да можеш да видиш в клас какво прави отрочето ти.Вие какво мислите?
Зная за детска градина, в която това вече е факт.Даже мисля и по новините го казваха newsm78.
Мисля,че учителите ще са против.Иначе ми харесва като идея.

# 34
  • София
  • Мнения: 816
Защо,то е за тяхно добро Mr. Green
После изненадващи посещения в школото от мъжо ми/плюс други татковци/оправиха положението,до следващото оплакване Twisted Evilи после пак така.

# 35
  • Мнения: 66
Явно на учителите в училище наистина са им вързани ръцете, и нямат много полезни ходове, за да се справят с проблемните ученици, не на последно място и заради делегираните бюджети на училищата. Та постигането на дисциплина в час при големите става все по-невъзможна мисия. Това се вижда вече и в университета. Тази година след дълъг отпуск по майчинство се върнах на работа, и в момента преподавам на първи курс, чужд език. Това са довчерашните дванайсетокласници. При това за първи път имам толкова голяма група - 22 души, от които идват почти всички (което е добре, разбира се, защото имаме и групи, в които присъстващите се редуват newsm78). Естествено, успявам да въдворявам ред, но ме е яд, че през 10-15 минути трябва да си прекъсваме работата, за да напомням на някои от тях защо са дошли. Почти физически усилия ми струва. Понякога виждам, че обсъждат някоя задача, която съм им поставила, но просто си говорят на висок глас. И трябва да реагирам възможно най-адекватно, хем да не им убия интереса към предмета, но пък и да се усетят, че пречат. Убеждавам се, че те просто така са свикнали и не ми се мисли какво е ставало наистина в училище. Освен това, когато отначало започнах да въвеждам ред, видях че много от децата сякаш това бяха чакали - преподавателят да направи така, че да могат да чуват за какво се говори. Няма да ги оставя "да си разиграват коня", все пак висшето образование пък съвсем не е задължително, но защо трябва да става така? 
Та напълно разбирам авторката на темата, и честно казано, не зная какво би могло да се направи по въпроса, особено в училище. Може би да се изключат по един-двама от най-наглите ученици, това едва ли би се отразило толкова на бюджета на училището, и може би останалите ще се кротнат, защото най-страшното е чувството им на безнаказаност, както и в цялата държава, между другото, но това е друга тема.

# 36
  • Мнения: 1 310
Моля?! Деца наричаш студентите?! Забележки за дисциплина на студенти?! Лелееееееее! Положението било много зле, наистина!  ooooh!
Преди десет години, когато бях студентка, нямаше такива филми. Или се слушаше на лекции и упражнения, или напускаш. Професор или асистент да седнат да въдворяват ред и дисциплина - абсурд! Naughty

# 37
  • Мнения: 3 146
dessita_y, ти не прочете ли поста ми? Как така да се изключи? Образованието е задължително до 10 клас. И да се изключи, все някъде трябва да тго вземат. Така проблеми не се решават.

Pipi_Dalgoto_Chorapche, една преподавателка по педагогическа психология (забележи!) ни казваше в трети курс "не тревожете другарчетата си!".  Shocked

# 38
  • Мнения: X
Образованието е задължително до 10 клас.
Не е. Задължително е до навършване на 16 години. Нищо не пречи да повтаряш един клас няколко пъти.  Mr. Green

# 39
  • Мнения: 3 146
Дидева, ох, права си...

# 40
  • Мнения: 26
Според мен възпитанието на децата, разбира се, започва в семейството. Там родителите се грижат за налагане на норми и следят за това, дали се спазват. Също така налагат и норми за поведение в обществото, но за съжаление не могат винаги да следят за спазването им. Тук вече идва ролята на училището, роднините , приятелите и всички от обкръжението. Ако в училището няма въведен ред и няма кой да следи за спазването му, и да налага наказания за нарушенията, няма как да има ред и дисциплина. Децата са бяла книга - ненаписана. В процеса на израстване децата трябва да усетят, че навскякъде има ред и норми на поведение, които трябва да се спазват и има хора, които да следят за това. В такова общество, много скоро  добрите норми на поведение ще станат като втора природа. ..... И пак ще има изключения.
На тези дами, които твърдят, че в езикова гимназия не може да има деца от ромски произход, искам да кажа следното: Знам за един град, в които има две ромски махали - в едната няма да поискате да влезете, но ако влезете в другата много от вас ще се сдобият с комплекси. Не става дума за помпозни градежи, а за напълно нормални кооперации и къщи, които са много по-подредени, чисти и поддържани от домовете на много не-роми. Повечето то тях са доста прилично реализирани и в живота. В основното училище имах съученик ром, които е инженер и се реализира в чужбина, а в гимназията имах съученик със същия произход, които в момента има успешна лекарска практика. и да попитам същите тези дами/майки - Вие на какво всъщност учите децата си?

# 41
  • София
  • Мнения: 18 110
mikonom...На намека ти, че възпитавам  в децата си расистко или дискриминативно отношение, не смятам да отговарям. Не само защото това изобщо  не е така, а защото самите те имат известно смесване  в произхода си, така че най-малко бих искала някой да има подобно отношение към тях. Дали ти харесва или не, за столицата това е факт. PeaceДечица от малцинствата рядко го докарват до обучение в гимназиален курс, а ако това все пак стане - не е в езиковите..В малки градове вероятно това е възможно поради ограничения все пак брой училища. Тук никой не оспорва факта, че има роми чисти, подредени, образовани и  отлично реализирани в живота.Придаваш на думите ми смисъл, който  по никакъв начин не съм вложила.
Извинявам се на останалите  за отклонението от темата. Peace

Последна редакция: чт, 28 окт 2010, 11:08 от already detective

# 42
  • Мнения: 3 146
Няма смисъл, темата да се превръща в тема за дискриминацията. Истината е, че ромските общини са различни и сигурно има такива, които ценят образованието. В столицата (и в градовете, където имам някакви роднини, та имам поглед) не е така - самите родители не пускат масово децата в първи клас... за гимназия и дума да не става. Това не е въпрос на расизъм.

Колкото до другото. В училището, в което е сина ми, е пълно с роми. На такива сцени с учителите съм присъствала (говорим за долен курс, синът ми е в предучилищна и едно момиченце има от ромски произход, много симпатично), че лошо ми става. Учителите не смеят да им отговорят, ходят масово без учебници. Не че българчетата са цветя за мирисане. Но аз детето си в клас, в който преобладават роми, няма да го запиша, нито в такъв, в който българчетата се плюят непрестанно (защото и това съм виждала при нас). Не защото съм расист, а защото не искам синът ми да учи в такава среда и, ако имам избор, ще го преместя. Зная, че това не е решение на глобалния проблем, но аз нямам власт да го реша (на изборите гласувам, това ми е властта, но все не е моята партия, така че и от тази власт съм лишена).

# 43
  • София
  • Мнения: 1 639
За езиковата гимназия ме съмнява наистина, по- скоро не ми се вярва. Не мога да се сетя какво търсят такива хора там. Поради що ще ги търпи някой мога да си обясня, но не смея на глас. За как са попаднали не ща да обсъждам.

М-м, аз да кажа, като човек, който е тръгнал на училище през 90-та година... Нямаш идея какви отрепки без всякакъв проблем изкласяват в езиковите гимназии. За" как са попаднали там" знаеш и наистина няма нужда да обсъждаме. Но езиковата гимназия НЕ Е никаква гаранция, че всички дечица там са ученолюбиви, кротки и възпитани. Даже по-скоро обратното - бесните хормони на тийновете, съчетани с раздутото им самоучвствие "Аз съм от немската бе, ееей" правят невъзможен коктейл от простотия и лигавене.

И да, именно родителите са основата на проблема. Не толкова че не са възпитали децата си (много свестни деца откачат в пубертета, почват да се държат като идиоти, после им минава). Но за това, че им създават чувство за безнаказаност. В  моето "елитно" училище съм гледала неведнъж съвременния етюд "Дебеловрат татко се саморазправя с учител, дръзнал да вкара в прав път детето му". Нормално е учителите да не смеят да направят забележка, да изгонят от час, да наложат наказание. Щото всеки свтори родител живее субеждението, че чедото му е безгрешно, чисто и невинно, и ако някой простак го засегне, трябва да бъде доволно наритан (пряко или преносно), за да си знае мястото.

# 44
  • Мнения: 160
Такова беше положението в предишното у-ще на дъщеря ми. Мисля, че гоненто на бройки ученици създава този проблем. Не могат да се лишат от живата си стока  директорите и не наказват адекватно.

Общи условия

Активация на акаунт