Защо е неприемливо бабите да отглеждат внуците?

  • 22 437
  • 535
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 814
Аз също не визирам помощ, а отглеждане.
Степенувам нещата- майка, баба, детегледачка, ясла- това за възрастта до 3 години.
След това твърдо ЗА ДГ и против отглеждането у дома независимо от кого.
Дали ще водя детето по 10 часа на ясла или при баба му, за мен не е все тая.
И на яслата е така пак ден след ден, не за по няколко часа. Всъщност не точно два дни там, две седмици у дома.  Laughing

Едното ми дете вече поотрасна без осезаема помощ от бабите, защото и двете са работещи.
Но от сега ме втриса при мисълта за яслата и №2. Наистина чакам свекърва ми да се пенсионира и да гледа по-малкото ми дете- по цял ден, ден след ден, седмица след седмица...

# 16
  • Мнения: 1 046
Stelfy Освен, че се изпразни емоционално - въпрос не видях, в последния пост  Simple Smile

Иначе да, аз също не приемам това, което си описала, не го разбирам, да кажем, че не искам да го разбера....

Гос`жа Мафани - вечер къде ще е детето, при вас или пак при бабите......Защото, ако вечер си е при вас, не виждам разликата между ясла и бабин дом през деня.....

# 17
  • Мнения: 3 066
Стелфи-разбирам те напълно,и  на мояат свекърва й дойде като шок нежеланието и недоумението ми да си оставя детето за отглеждане при тях както те навремето са оставили мъжа ми на 3 месеца, защото трябвало да работят. Доста време мина и свикнаха,но благодарение на това,че свекърва ми е доста разбран и деликатен човек ,който напълно се съгласява и следва моите методи на възпитание,а и защото аз имах доста повече опит от всичките баби взети заедно,та не ми се противопоставяха . Сега започвам работа за 3 дни седмично (детегледачка съм ) и ще вземам детето с мен и ще се грижа за бебета близначки от януари. Доста време  ми отне (над 2 месеца ) да намери такава работа за да си вземам и детето ни,но това за мен  енай-важното!Дори и сега ме попитаха няма ли да я оставям при тях докато работя newsm78

# 18
  • Русе
  • Мнения: 656
Цитат
Защо е неприемливо бабите да отглеждат внуците?

Ами защото и бабите вече не се държат като истински баби , казано де на шега , де на истина  Grinning .
Повечето баби се интересуват от мно-о-о-го интересните сериали и не им остава време да наготвят  Simple Smile , ами и деца да гледат . Освен това обикновено не се съобразяват много-много с препоръките от мама и тати ( да се ляга еди кога си , децата да не гледат филми с баба и дядо късно защото има неподходящи сцени и т.н. ) . Това е от моя опит .

Но иначе си е съвсем приемливо , някои баби все още помнят "бабешките" методи на лечение и още куп други важни според мен неща .

Но най-добре е мама да си гледа детето поне до училище , ако има това желание и семейството има финансова възможност . Това също е от моя опит , трудно е от финансова страна , но става  thumbsup .

# 19
  • София
  • Мнения: 1 335
Гос'жа Мафани, под отглеждане имам предвид детето изобщо да не се прибира при вас вечер. Иначе наистина няма разлика с ясла да кажем и да, по-добрия вариант е домашното отглеждане, за това не споря.

Надина, то и нямаше въпрос в последния пост - само обяснения. Въпроса ми беше в първия Simple Smile

# 20
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Нещо бъркате понятията отглеждане и бейбиситване  Laughing

# 21
  • Мнения: 958
Аз съм от тия, които по цяло лято са гледани от баба си.
 И няма по-щастлив човек от мен. Не ми е попречило на връзката с майка ми и баща ми, напротив.
А баба ме научи на всичко, което няма как да научиш в града. Обожавах да седя на село, обожавах вкуса на истинската храна и на манджите на баба, обожавах приятелите си, забавленията които имахме, игрите и обиколките из планината и по реката. Не мога да го сравня с нищо, единственото за което ме е яд е ,че не мога да го дам на децата си. Бабите и дядовците им са си "градски", иначе без да се замисля щях да ги пращам на село, е щеше да ми е мъчно, ама като знам че е за доброто на децата.

# 22
  • Мнения: 9 814
Гос`жа Мафани - вечер къде ще е детето, при вас или пак при бабите......Защото, ако вечер си е при вас, не виждам разликата между ясла и бабин дом през деня.....

Всъщност няма да сменят местонахождението си, защото в момента живеем с майка ми, а ако решим да бъдат гледани от свекърва ми, ще се преместим в другото ни жилище, етаж от което обитава и тя.

Дори и сега работеща майка ми ми е в невероятна помощ- взема №1 от предучилищна, вместо да се чудя как да съчетая това с проливния дъжд снощи и 16-месечното бебе...това само като бегъл пример.

В пъти по-добре е според моите разбирания, да не виждам детето си по пет дни в седмицата и то да е в познатата среда на дома и гледано от баба си, от това да ходи на ясла.

# 23
  • Мнения: 21 455
  Да се гледа детето от бабата докато майката е на работа, през работното и време, пак казвам, че за мен е нормално и съизмеримо с другите начини - бавачка, градина, според вкуса на всеки. За мен лично ги превъзхожда. Но другото - да живее там и да вижда по рядко майка си не разбрах защо е необходимо. Родителите не работят ли на нормален работен ден, след което да го вземат?
   Аз съм оставяна за лятото при баба ми, мъжът ми също. Стига те да живеят на подходящо място, където детето ще може да е на чист въздух по цял ден, например, защо не?
   Но ако сме в един и същ град, защо трябва да живее другаде, а не при родителите? Не разбрах съвсем казуса. Детето ми остава с преспиване при майка ми, има си там и легло, и вещи. За него това е инцидентно нещо, като екскурзия, празник, и много обича.

# 24
  • Русе
  • Мнения: 656
Аз съм от тия, които по цяло лято са гледани от баба си.
 И няма по-щастлив човек от мен. Не ми е попречило на връзката с майка ми и баща ми, напротив.
А баба ме научи на всичко, което няма как да научиш в града. Обожавах да седя на село, обожавах вкуса на истинската храна и на манджите на баба, обожавах приятелите си, забавленията които имахме, игрите и обиколките из планината и по реката. Не мога да го сравня с нищо, единственото за което ме е яд е ,че не мога да го дам на децата си. Бабите и дядовците им са си "градски", иначе без да се замисля щях да ги пращам на село, е щеше да ми е мъчно, ама като знам че е за доброто на децата.

Под това се подписвам и аз , преживял съм го по абсолютно същия начин !
Жалко , че няма вече такива баби   Laughing .

# 25
  • София
  • Мнения: 44 120
за мен не е приемливо единствено ако става дума за различни градове и майкат и бащата да си виждат децата 1 път в седмицата или по-рядко....т.е. за мен тогава просто родителите ми  не играят ролята си така да се каже.... аз лично мн бих страдала в така ситуация за детето си и със сигурност това наврежда не малко върху връзката дете-родител изобщо....
за другото.... ако се налага, за малко детенце е по-приемливо от ясла или гледачка и по-предпочитано за мен детето да е с баба/дядо...в апартамента на детето ест, да идва бабата и да си отива щом родителите се върнат от работа(освен ако разбира се не живеят в един дом де).


най-простият отговор на защото всъщонсте  - защото ние сме му родители и това е нашата работа...бабите и дядовците са си имали деца, които да са гледали и възпитавали.... сега им е ред да си почиват и само "да се радват" на деца и внуци...

Последна редакция: чт, 28 окт 2010, 15:08 от Angel_Dust

# 26
  • Мнения: 411
Бабите / дядовците са за да глезят внуците си, а не да ги отглеждат. Ако беше нормално една баба да гледа дете, то природата щеше да и даде възможност да ражда. Инициативата едно човече да се появи на бял свят е на неговите родители и би следвало те да носят и отговорността за отглеждането и възпитанието му, а не да я делегират на бабата /дядото. Такова заместване е в ущърб както на детето, така и на бабата/дядото. Дядото /бабата са си отгледали своите деца, сега е време да се погрижат за себе си - да доизкарат стаж за пенсия, да се посветят на нещата които обичат, хоби, пътуване и т.н. От друга страна възрастова разлика води до разминаване във възгледите за отглеждане и възпитание на едно дете, до противопоставяне, но една несигурност за детето. Накърнява връзката дете родител, подрива авторитета на родителя, води до там, че детето се научава да шикалкави.  

# 27
  • Мнения: 1 547
За мен е неприемливо, защото се нарушава връзката майка - дете. Защото в болшинството случаи този жест маркира прехвърляне на отговорност. Защото е предимно български патент бабата да се грижи и за дятето, и за мъжлето, и за щерката. И тока да им плаща, и картофите да им купува. И още, защото пропастта между поколенията никой и по никакъв начин не може да запълни, както и пропуснатите години, в които детето не е било вкъщи. Това дете един ден пораства и усеща щетите в себе си, ако и маман да повтаря настойчиво, че е била в безизходица и че при баба даже си му е било повече от добре.

# 28
  • Мнения: 21 455
Ама защо да се нарушава връзката майка-дете от това, че детето прекарва у бабата времето, което иначе би било в яслата и пак няма да е с майка си?

# 29
  • Мнения: 9 814
Ама защо да се нарушава връзката майка-дете от това, че детето прекарва у бабата времето, което иначе би било в яслата и пак няма да е с майка си?

Дафодил отбеляза вече, че бъркаме отглеждане с бейбиситване.

Общи условия

Активация на акаунт