Бъдни Вечер 3

  • 43 279
  • 331
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 7 108
Здравейте всички!
То имало отделна тема за Бъдни вечер, но аз съм се заровила в Коледната и само се облизвам след всяка показана снимка  Laughing.
Радвам се че сте харесали моите сърмички, те всъшност са патент на майка ми  Heart Eyes, аз просто наследих традицията, като импровизирах само с добавката от прясно зеле в чушките  Peace.
Искам да направя само две уточнения : по повод печенето им във фурна и замяната на сухата със прясна чушка.
Стават и в гювеч /с капак!!!/, просто трябва да се внимава с водата.
Колкото до прясната чушка, по възможност не заменяйте сухите чушки  Blush! Пресните са с много силен аромат и на практика манджата после дъха само на прясна чушка и не се усеща почти нищо друго. Пълня пресни чушки с кайма с удоволствие, но постните ги предпочитам със сухи.
Но това е лично мое мнение  Peace, не задължавам а препоръчвам  Grinning.

Тази година ще присъстват в менюто със сигурност, тиквеник и питка ще има пак със сигурност Grinning, все още умувам салатките и мезето.
С удоволствие ще следя темата   bouquet.

# 61
  • Мнения: 97
Zarkata, греяната ракия не се вързва с постите! Пие се само червено вино, символ на кръвта на Исус!

# 62
# 63
  • Мнения: 1 983
Здравейте,
мисля да направя една репетиция за сърмите 3 в 1. Че нещо са ми се дояли. Laughing Wink
Днес ще мина праз пазара да си купя чушките и листата. Само да ви питам, с какви лозови листа ги правите?
Тук имам стерилизирани в буркан и сушени в сол. newsm78

# 64
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Добре де, а къде ги намирате тези сухи пиперки? Rolling Eyes В наше село не съм виждала.

# 65
  • Мнения: 5 001
Джема,продават се по пазарите или в хипермаркетите....

. Само да ви питам, с какви лозови листа ги правите?
Тук имам стерилизирани в буркан и сушени в сол. newsm78
Аз лично предпочитам  в буркан...Или замразени...

# 66
  • Мнения: 7 108
Добре де, а къде ги намирате тези сухи пиперки? Rolling Eyes В наше село не съм виждала.

Във Плюс и Кауфланд със сигурност има, освен това по пазарите бабките изкарват поне при нас е пълен пазара със сушени чушки.
Ако речеш ще ти напазаря и ще ти пратя по пощата  Laughing ,без майтап  Peace.

# 67
  • Мнения: 31
Привет и от мен! Чак сега виждам, че освен Коледната и Бъднивечер-ска тема сте отворили. Да споделя и моите задължителни манджи:

Краещник (Баница с лук, ама по македонски от дядо ми  Wink) - краищата се завиват, затова така се казва
Пълнени постни зелеви сърми и чушки с ориз и стафиди
Содена питка с късмети - паричка и наречени клонки дрян с различни на брой пъпки

Другите неща варират: пълнени чушки с боб, ошаф, купа с плодове, чесън, ядки и т.н., туршия или кислео зеле и т.н.

# 68
  • сред люляците
  • Мнения: 767
Привет и от мен! Чак сега виждам, че освен Коледната и Бъднивечер-ска тема сте отворили. Да споделя и моите задължителни манджи:

Краещник (Баница с лук, ама по македонски от дядо ми  Wink) - краищата се завиват, затова така се казва
Ето това нещо за пръв го чувам. Би ли споделила как се приготвя? Hug

# 69
  • София
  • Мнения: 2 658
Привет и от мен! Чак сега виждам, че освен Коледната и Бъднивечер-ска тема сте отворили. Да споделя и моите задължителни манджи:

Краещник (Баница с лук, ама по македонски от дядо ми  Wink) - краищата се завиват, затова така се казва
Ето това нещо за пръв го чувам. Би ли споделила как се приготвя? Hug
и аз се интересувам. Ние правим зелник, но той не е посен, защото освен праз и кисело зеле има и сирене. Иначе е супер вкусен.

Иначе ще има пълнени сухи чушки с ориз, зелеви сърмички с ориз и стафиди, печен боб на фурна, зелева чорбица(обожавам я и всяка година карам майка ми да слага зеле  Crazy), питката, печената, пълнена тиква, за друго ще видя да харесам нещо от темичката.

# 70
  • Русе/София
  • Мнения: 1 826
Още не съм го измислила,ама как само ме е яд.Преди седмица видях на пазара сушени чушки,10 бр.за 1.5 лв.,а днес вече са от завидната цена 3.50.Представям си за бъдни вечер каква цена ще станат.

# 71
  • Мнения: 782
Привет!
Много обичам бъдни вечер, май повече от Коледа и Нова година ... обстановката, трепета да смогнеш с приготовленията и най-накрая всички на масата - усмихнати, щастливи и нетърпеливи да открият късметчетата си ...бъбрим си и се наслаждаваме на приятната вечер Heart Eyes
За сега съм намислила това да правя, но обикновенно все нещо променям на края ...

погачка
питка с късмети
колачета
боб чорба
зелеви сърми
чушки - пълнени с царевица, боб и ориз ... тази година реших да разнообразим малко стандартните сухи чушки с боб;
тиквеник или зелник
хумус
салата от нахут, печени червени чушки и подправки ...или каквото имам тогава  Wink
плодове - сушени и пресни
сурови ядки
може и печена тиква или пълнена с плодове, зависи дали ще ми стигне времето  Crazy

# 72
  • Мнения: 372

Привет!  Simple Smile

Общо взето менюто при всички се припокрива. Виждам страхотни предложения, които с удоволствие бих опитала.
Благодаря!
   bouquet

# 73
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Добре де, а къде ги намирате тези сухи пиперки? Rolling Eyes В наше село не съм виждала.

 Преди 3 месеца си купих един пакет сухи чушки от ХИТ.Голям за 8лв.Продават ги и на низи по пазарите, на сергиите където продават насипно боб, ядки и т.н.

     ТУК слагам рецептата за любимата ни питка която я правя за Бъдни вечер.И поо няколко пъти на месец през годината, много е мека и хубава.

# 74
  • Мнения: 31
Момичета ето рецептата за краещника:

КРАЕЩНИК ЗА БЪДНИ ВЕЧЕР (за тава с диаметър около 40 см)
Представлява вита баница, наредена около плънка (около 15 см диаметър) от лук и стафиди в средата на тавата. Прави се вита баница, кой както си я прави – с готови (или който може да точи – с точени) кори, и плънка от яйца, масло и сирене). Тавата се намазва с масло. На дъното на тавата се слага една кора, така че краищата й да излизат отстрани на тавата толкова, че после да завие витата баница. Затова се и казвала „краещник”. Баницата се реди отгоре. 10 глави лук се нарязват на кръгчета, запържват се леко и се задушават около 5 мин. Слага им се сол на вкус, 1 ч.л. червен пипер и шепа стафиди. Нареждат се в средата на тавата в дупката от витата баница и върху най-долната кора. С краищата на долната кора се „завива” баницата, намазва се с масло  и се слага да се пече на около 180-200 градуса до готовност (20-30 минути). Проверява се с клечка. Simple Smile))


Намерих и една лоша снимчица от миналата година. Това най отпред е с лука в средата.

Общи условия

Активация на акаунт