Неплатен и платен отпуск след майчинство? - 1

  • 91 512
  • 771
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 126
Здравейте,
Платеното ми майчинство свършва на 01.09 и мисля да си остана вкъщи още 1 година неплатено. До колкото прочетох аз имам право на 6 месеца и съпруга ми също, т.е. така се получава едната година /имаме сключен гр. брак/. Правилно ли съм разбрала? Другото, което ме вълнува ще ме осигуряват ли през тази 1 година? И третия- някъде по- нагоре прочетох, че майчинство можело да се прекъсне с болничен- това така ли е? И ако е така това само за детето ,с което съм по майчинчинство ли важи, т.е. имам още едно детенце на 5 години? И след болничния майчинството се продължава автоматично, така ли? . Ако това е вярно....доста съм се прецакала.

# 76
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,
Платеното ми майчинство свършва на 01.09 и мисля да си остана вкъщи още 1 година неплатено. До колкото прочетох аз имам право на 6 месеца и съпруга ми също, т.е. така се получава едната година /имаме сключен гр. брак/. Правилно ли съм разбрала? Другото, което ме вълнува ще ме осигуряват ли през тази 1 година? И третия- някъде по- нагоре прочетох, че майчинство можело да се прекъсне с болничен- това така ли е? И ако е така това само за детето ,с което съм по майчинчинство ли важи, т.е. имам още едно детенце на 5 години? И след болничния майчинството се продължава автоматично, така ли? . Ако това е вярно....доста съм се прецакала.

щом имате брак и двамата имате по 6 м,които не може да прехвърляте на другия-имаш само 6 м тоест
6 те м неплатена ти се признават за стаж.работодателят ще ти плаща здравната осигуровка
да,може да се прекъсва с болничен и за двете деца.но болничния не продължава майчинството ти.то приключва на втория РД на детето и не продължава и ден повече при каквито и да е обстоятелства

# 77
  • София
  • Мнения: 126
Благодаря ти за бързия отговор  Hug. Но не разбирам, защо тогава казват, че третата година е неплатена?

# 78
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Благодаря ти за бързия отговор  Hug. Но не разбирам, защо тогава казват, че третата година е неплатена?

трета година няма за майките в брак
имат 6 м

# 79
  • София
  • Мнения: 126
Много интересно Shocked . Да се развеждаме тогава Peace  Благодаря ти много  Hug

# 80
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Много интересно Shocked . Да се развеждаме тогава Peace  Благодаря ти много  Hug

аааа,има и друг вариант ама той по-кофти  Whistling

# 81
  • София
  • Мнения: 126
Много се извинявам, обаче в главата ми възникна още един един въпрос. Какъв е този неплатен отпуск за дете до 8 г възраст? В смисъл когато изчете 6 месечния неплатен отпуск за мъничката мога ли да пусна още 6 м. за сина ми. И за тези 8 години имам право на 6 м. за него така ли? Много се извинявам за моята некомпетентност.

# 82
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Много се извинявам, обаче в главата ми възникна още един един въпрос. Какъв е този неплатен отпуск за дете до 8 г възръст? В смисъл когато изчете 6 месечния неплатен отпуск за мъничката мога ли да пусна още 6 м. за сина ми. И за тези 8 години имам право на 6 м. за него така ли? Много се извинявам за моята некомпетентност.

ние говорим точно за този неплатен за гл на дете до 8 г
имаш право на 6 м такъв отпуск от две годишна възраст на детото до осем годишната му възраст
ако не си ползвала неплатения за сина,да,можеш сега да го ползваш
помисли дали не си го ползвала еече

има обикновен неплатен отпуск.трябва работодателят ти да ти го разреши и само 30 дни годишно то него се признават за стаж

# 83
  • София
  • Мнения: 126
Разбрах. Благодаря ти   bouquet. Не съм ползвала такъв за сина ми и съм убедена в това.

# 84
  • Мнения: 728
Някой може ли да ми каже каква е месечната сумата на здравните осигуровки, които работодателят внася за лице, ползващо неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 г.? За 2011 година питам.

# 85
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Някой може ли да ми каже каква е месечната сумата на здравните осигуровки, които работодателят внася за лице, ползващо неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 г.? За 2011 година питам.

20.16 лв

# 86
  • Мнения: 4
   Здравейте,момичета и аз да се включа с едно питане.На 16.05.2011 ми свършва 2 г. майчинство,след това ползвам 30 дни платен отпуск за 2010 и2011 ,от там нататък какви са вариантите за мен, не мога да се върна на работа ,защото предприятието се премести в друго населено място на 50-60 километра,а пък и не знам дали детето ще започне на ясла.Какви са вариантите за мен и работодателя да ме съкрати по чл.328 и трябва ли да ми плати обезщетение по чл.222.Идеята ми е да получава обезщетение от борса по дълго време .Общо ми се събират 8г трудов стаж. Предварително много благодаря на всички които ми отговорят

# 87
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
   Здравейте,момичета и аз да се включа с едно питане.На 16.05.2011 ми свършва 2 г. майчинство,след това ползвам 30 дни платен отпуск за 2010 и2011 ,от там нататък какви са вариантите за мен, не мога да се върна на работа ,защото предприятието се премести в друго населено място на 50-60 километра,а пък и не знам дали детето ще започне на ясла.Какви са вариантите за мен и работодателя да ме съкрати по чл.328 и трябва ли да ми плати обезщетение по чл.222.Идеята ми е да получава обезщетение от борса по дълго време .Общо ми се събират 8г трудов стаж. Предварително много благодаря на всички които ми отговорят


съкращението ти зависи от инспекцията по труда
ако те разрешат ще те съкратят

ако не и напуснеш сама имаш право на 4 м по 140 лв от БТ

# 88
Привет на всички..имам следната питанка
на 24.05.11 ми изтича първата год, майчинство..имам натрупана отпусна в размер на 60 дни.Питах работодател дали мода да си взема първо  платената отпуска и после да пусна майчинтсвото....Понеже заплатата ми е значително по-голяма пт 240 лв..и ще ми дойдат добре да звемам 3 месеца платен отпуск.
Докато съм в платения могат ли да ми пуснат предизвестие или да ми променят длъжността (зам,управител) въобще нещо,което е в мой ущърб..?
Мерси предварително  Hug

# 89
  • Мнения: 753
В закона наистина пише, че майчинството е 2 год и 6 мес за майката и 6мес за бащата.

Работя на държавна работа.След консултация с адвокат, той ми каза, че има практика при сключен граждански брак, бащата да се откаже с декларация, че няма да ползва тези 6 мес.и, че отстъпва това право на майката.Подадох такава молба в деловодството ни, те я уважиха и си ползвах 1 година неплатено майчинство, като работодателя ме осигуряваше.
Дано съм полезна на някого. Peace

Общи условия

Активация на акаунт