Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 13 част

  • 44 971
  • 886
  •   1
Отговори
# 825
  • Мнения: 2 200
здравейте,искам да попитам като се регистрирам като ЗП и си внасям осигуровки за по-голямо майчинство мога ли да спра да ги внасям след като изляза 45 дни болничен,и дали това ще ми се отрази после за 2-та година,след като съм и на ТД.Защото някъде четох че май трябва да продължа да ги внасям ако искам да изляза до 2 год. на детето,или поне само здравните.
Като ЗП се внасят 20,16 лв. здравни на месец, когато си в болнични. Не се дължат соц.п осигуровки. Няма как да се отрази на втората година. Тогава месечната сума е фиксирана със закон.

# 826
  • Мнения: 407
Viva_123, благодаря!  bouquet

# 827
  • Русе
  • Мнения: 530
Здравейте!
Бих искала да попитам по кой член от Кодекса на труда е най-изгодно да се прекрати трудовия договор след майчинството, за да се получава по-дълго време обещетение от Бюрото по труда и колко е обещетението?
Благодаря предварително за отговора!

Само да не е по взаимно съгласие, защото тогава обезщетението е минималното, за 4 месеца. Иначе продължителността за получаване на обезщетението зависи от трудовия стаж, а размерът- от размера на доходите. Дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" за последните 18 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването.

# 828
  • София
  • Мнения: 824
silvia1980, много благодаря!   bouquet

# 829
  • Мнения: 26
Момичета много ми е полезна информацията,която давате!
Днес говорих със счетоводителката и тя ми каза,че не можело аз да си внасям здр осиг.сама без фирма,а трябвало да става чрез фирма още от момента на прекратяване на ТД от 01.07.
Цитат
до края на 410 те дни ще получаваш обезщетение от нои,незамисимо че няма да имаш договор.вече като ти изтекат 410 ти дни са ти двата варианта -БТ или друга фирма.
Цитат
Както е писала Елфита до 410 ден имате право да си получавате парите от НОИ. На този тап не Ви трябва друга фирма или Бюро по труда. Като наближи края на това обезщетение, тогава се обърнете за съвет.
Цитат
Ако си с прекратено правоотношение ще трябва сама да си внасяш здравните осигуровки всеки месец. Иначе докато си осигурена, работодателят внася здравните осигуровки.
От което останах с убеждението,че вариантите за фиктивна фирма или БТ са за втората година. newsm78.А сега докато текат тези 410 дни Нои ще си ми плаща 90 %,а аз ще си погасявам осигуровките.
Ако не съм разбрала правилно,моля поправете ме?!

# 830
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

От което останах с убеждението,че вариантите за фиктивна фирма или БТ са за втората година. newsm78-да,точно така.А сега докато текат тези 410 дни Нои ще си ми плаща 90 %,а аз ще си погасявам осигуровките.-да,те ще ти плащат обезщетението.а ти ще си внасяш само здравните осигуровки сама.няма как да е чрез фирма,защото ще си безработна
Ако не съм разбрала правилно,моля поправете ме?!

# 831
  • Мнения: 249
Измененията в КТ и КСО, влизащи в сила от 01.01.2009 г.

1. Продължителността на отпуска за бременност и раждане - от 315 става на 410 дни, от които 45 дни преди термина на раждане;
Чл. 163. От КТ Работничката или служителката има право на отпуск поради бременност и раждане в размер 410 дни за всяко дете, от които 45 дни задължително се ползват преди раждането.

Правото на получаване от осигурените лица на обезщетение по времето на този отпуск - необходими са не по-малко от 12 месеца осигурителен стаж с осигуряване за общо заболяване и майчинство и към момента на излизане в болничен да е осигурена т.е да работи.
Чл. 48а. От КСО Осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение за бременност и раждане вместо трудово възнаграждение, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.

Изискването за дванадесет месеца осигурителен стаж с осигуряване за общо заболяване и майчинство преди раждането не означава, че това е непрекъснат стаж и трябва да е непосредствено преди началото на отпуска. Тези дванадесет месеца могат да са придобити когато и да е.

Когато нямате необходимия осигурителен стаж от тези 12 месеца, но работите няма да имате право на обезщетение, но имате право на неплатен отпуск поради бременност и раждане, който се зачита за осигурителен стаж и  и от датата, на която придобитият преди отпуска и по време на отпуска осигурителен стаж стане 12 месеца, ще започне изплащане на обезщетението до края на ползване на отпуска.  Така докато навършите необходимия осигурителен стаж за получаване на обезщетението  и сте в неплатен отпуск поради бременност и раждане можете да получавате  помощи по реда на Закона за семейни помощи за деца - еднократна помощ за бременност и месечна помощ за отглеждане на дете, ако отговаряте на определени критерии и брутният доход на член от семейство е по- малък или равен на 350 лв. за 2009 г.(ако имате 1 дете това означава, че брутният доход на двамата родители общо трябва да е по-малък или равен от 1050лв. , ако имате 2 деца съответно 1400лв. и т.н.)/
При достигане на необходимия осигурителен стаж след това в базата за изчисление на обезщетението за бременност и раждане за периода, в който сте били в неплатен отпуск поради бременност и раждане за осигурителен доход за този период, се приема минималната работна заплата за страната.

2.   Начин на изчисляване на размера на дневното обезщетение  
Чл. 49. От КСО Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 12 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5.
(2) За дните, включени в периода по ал. 1, се взема предвид среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период, ако лицето:
1.  не е било осигурено за общо заболяване и майчинство
2. е ползвало неплатен отпуск, който се зачита за трудов или служебен стаж;
3. е ползвало отпуск за отглеждане на малко дете;
5. е било осигурено по законодателството на друга държава по условията на международен договор, по който Република България е страна.
(3) За дните, включени в периода по ал. 1, през които лицето е получавало парично обезщетение от общественото осигуряване за временна неработоспособност или за бременност и раждане, се взема предвид доходът, от който е определено паричното обезщетение.
(4) Сумата, от която се изчисляват паричните обезщетения, не може да бъде по-голяма от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за периода, от който се определят паричните обезщетения.
(5) Начинът на изчисляване на обезщетението се урежда с акт на Министерския съвет.

Дневното обезщетение се изчислява от среднодневния осигурителен доход за 12-те месеца, предхождащи месеца, в който започва отпускът. То е 90 % от този среднодневен доход, но не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение и да е по - малко от МРЗ.

Какво означава „заварено положение”
§ 3в. От КТ  (1) Работничките или служителките, на които отпускът поради бременност и раждане в размер на 315 календарни дни не е изтекъл към 2 януари 2009 г., след тази дата имат право на отпуск по чл. 163, ал. 1 за остатъка до 410 календарни дни.
(2) Работничките или служителките, на които отпускът поради бременност и раждане в размер на 315 календарни дни е изтекъл преди 2 януари 2009 г., след тази дата имат право на отпуск по чл. 163, ал. 1 в размер на разликата между 410 календарни дни и сбора на ползвания отпуск поради бременност и раждане и ползвания или полагащия се отпуск за отглеждане на дете за времето до 1 януари 2009 г.
(3) В случаите на ал. 1 и 2 отпускът се разрешава въз основа на писмено заявление на работничката или служителката до предприятието.
(4) През време на отпуска по ал. 1 и 2 на работничката или служителката се изплаща парично обезщетение по чл. 49 от Кодекса за социално осигуряване.
(5) От деня на разрешаването на отпуска по ал. 2 отпускът на работничката или служителката по чл. 164 се прекратява.

-   майките, на който към 01.01.2009 г. не са изтекли 315 дни отпуск за бременност и раждане, този отпуск ще се удължи до 410 дни без да се преизчислява обезщетението на база осигурителния доход 12 месеца назад, след изтичане на 315 дни се подава нова молба декларация за продължаване на отпуска. Тези майки подават заявление до работодателя и Приложение 2 след като им изтекат 315 дни отпуск за бременност и раждане, за остатъка до 410 дни.
-    майките, на който са изтекли тези 315 дни, но не са изтекли 410 дни, могат да ползват остатъка до 410 дни пак без да се преизчислява обезщетението.
Тези, чийто отпуск от 315 дни е изтекъл към 1 януари и ползват отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст или пък са се върнали на работа, могат отново да излязат в отпуск за бременност и раждане, за да го ползват до 410-ия ден от датата на издаване на първия болничен лист.

Какво трябва да се направи, ако сте в заварено положение и искате за да ползвате отново отпуск за бременност и раждане
-   ако към 1 януари 2009 г. майката ползва отпуск за отглеждане на дете до 2 год. възраст или такъв отпуск не се ползва и майката работи  през този период майката може да подаде заявление до работодателя за ползване на отпуск за бременност и раждане за остатъка до 410 календарни дни от датата, посочена в заявлението. От тази дата тя прекратява ползването на отпуска за отглеждане на дете или прекратява получаваното от нея обезщетение по чл. 54 от КСО, когато работи и започва да получава пак обезщетение за бременност и раждане.
За НОИ - Подава се Приложение 12 - декларацията за промяна на обстоятелствата от лицето, получаващо обезщетение, в срок 3 работни дни от промяната, а от работодателя (осигурителя) - в срок от 7 дни от получаването й. И съответно Приложение 2 за изплащане на обезщетение за бременност и раждане.
    
        За тези, чийто отпуск от 315 дни е изтекъл към 1 януари и искат да ползват отпуск за бременност и раждане до 410 дни, но:
•   са прехвърлили отпуска за отглеждане на дете до 2-годишна възраст на друг;
•   отглеждането на детето да е поето от лице, назначено по програмата „В подкрепа на майчинството".
Ако майката продължи да ползва остатъка до 410 дни от отпуска за бременност и раждане, и в двата случая следва да се прекрати отглеждането на детето от друго лице. Това отглеждане може да продължи отново, а и от същото лице, но след 410-ия ден. Лицето, на което е прехвърлен отпуска, трябва да подаде декларацията за промяна на обстоятелствата, за да се прекрати получаваното от него обезщетение, а при отглеждане по програмата да бъде уведомена АСП, за да прекрати договора на наетото лице. Също така, ако майката сама ползва отпуска за отглеждане и получава обезщетението за този отпуск или се е върнала на работа и получава 50% от това обезщетение, подаването на документите за получаване на обезщетението за бременност и раждане трябва да се предхожда от декларация за промяна на обстоятелствата по отношение на другото получавано обезщетение.
Майка, която ползва отпуск за отглеждане на дете до 2 години, работи и е заварена в право на обезщетение чл.54 от КСО, прехвърлила е отпуска за отглеждане на дете до 2-годишна възраст на друг или отглеждането на детето да е поето от лице, назначено по програмата „В подкрепа на майчинството" може да прави промените по собствено желание. Така че, ако не подаде заявление за разрешаване на отпуск за бременност и раждане за остатъка до 410 дни до работодателя, тя ще продължи да се възползва от отпускът за гледане на дете до 2 години.
      
      4. Как ще бъде определяно обезщетението за бременност и раждане след 01.01.2009 г., ако майката излезе в нов отпуск за бременност и раждане преди навършване на 2-годишна възраст на предходното дете.
      (49. (2) При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.)

Това обаче не се прилага, когато майката се е върнала на работа и получава 50 % от обезщетението за отглеждане на малко дете, тъй като отпуск за отглеждането му е прекратен и не се ползва.

Тогава базата за изчисление на обезщетението за второто дете ще бъде
1)   за месеците, в които майката е работила се взима осигурителния доход
2)   за месеците, в които майката е била в отпуск за бременност и раждане – се взима доходът от който е изчислено  обезщетението за бременност и раждане
3)   за месеците, в които майката е била в отпуск за отглеждане на малко дете се взима МРЗ


Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 12 част
Здравейте, не видях да има нова тема затова пиша тук.
Не съм много наясно с нещата, но от прочетеното тук разбирам, че трябва да имам 12 месеца стаж, без значение кога съм го имала? Не знам дали съм разбрала правилно. Надявам се на вашия опит и мнение. Благодаря предварително.
 
ПП. Също така ме интересува няма ли по нов закон? Или това е последния.   bouquet

Последна редакция: вт, 28 юни 2011, 21:59 от kori_1

# 832
  • Русе
  • Мнения: 530
Boten Mary,
Правилно си разбрала- 12 месеца общо осигурителен стаж през живота си, не е задължително да са последните 12 месеца, преди забременяването.
Има промени в КСО, от 2011г. - това е периодът, от който се взема базата за изчисляване на обезщетението- вече не се вземат последните 12 месеца, а последните 18 месеца, преди болничния 45 дни бременност и раждане.

# 833
  • Мнения: 249
Boten Mary,
Правилно си разбрала- 12 месеца общо осигурителен стаж през живота си, не е задължително да са последните 12 месеца, преди забременяването.
Има промени в КСО, от 2011г. - това е периодът, от който се взема базата за изчисляване на обезщетението- вече не се вземат последните 12 месеца, а последните 18 месеца, преди болничния 45 дни бременност и раждане.
Супер, това е гениално значи ще раждаме като станем на 50!!! Sad
Може ли да помоля за новия кодекс? Тъй като това, което намерих в интернет май не е най-новото. Благодаря.

# 834
  • Мнения: 2 200
Boten Mary,
Правилно си разбрала- 12 месеца общо осигурителен стаж през живота си, не е задължително да са последните 12 месеца, преди забременяването.
Има промени в КСО, от 2011г. - това е периодът, от който се взема базата за изчисляване на обезщетението- вече не се вземат последните 12 месеца, а последните 18 месеца, преди болничния 45 дни бременност и раждане.
Супер, това е гениално значи ще раждаме като станем на 50!!! Sad
Може ли да помоля за новия кодекс? Тъй като това, което намерих в интернет май не е най-новото. Благодаря.
В страницата на НОИ http://www.nssi.bg/, където са нормативните актове.

# 835
  • Мнения: 249
Boten Mary,
Правилно си разбрала- 12 месеца общо осигурителен стаж през живота си, не е задължително да са последните 12 месеца, преди забременяването.
Има промени в КСО, от 2011г. - това е периодът, от който се взема базата за изчисляване на обезщетението- вече не се вземат последните 12 месеца, а последните 18 месеца, преди болничния 45 дни бременност и раждане.
Супер, това е гениално значи ще раждаме като станем на 50!!! Sad
Може ли да помоля за новия кодекс? Тъй като това, което намерих в интернет май не е най-новото. Благодаря.
В страницата на НОИ http://www.nssi.bg/, където са нормативните актове.
Не знам защо, но не намирам там кодекса на труда! Може би говорим за различни неща?! Благодаря.

# 836
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

Не знам защо, но не намирам там кодекса на труда! Може би говорим за различни неща?! Благодаря.

КТ
http://www.evristika.eu/normativni/%D0%BA%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%B … B4%D0%B0-2011.htm

# 837
  • Мнения: 2 200
Boten Mary,
Правилно си разбрала- 12 месеца общо осигурителен стаж през живота си, не е задължително да са последните 12 месеца, преди забременяването.
Има промени в КСО, от 2011г. - това е периодът, от който се взема базата за изчисляване на обезщетението- вече не се вземат последните 12 месеца, а последните 18 месеца, преди болничния 45 дни бременност и раждане.
Супер, това е гениално значи ще раждаме като станем на 50!!! Sad
Може ли да помоля за новия кодекс? Тъй като това, което намерих в интернет май не е най-новото. Благодаря.
В страницата на НОИ http://www.nssi.bg/, където са нормативните актове.
Не знам защо, но не намирам там кодекса на труда! Може би говорим за различни неща?! Благодаря.
Ами дала съм връзка към КСО, защото нещата, които се коментират са посочени там, а не в КТ.

# 838
  • Мнения: 365
Здравейте отново!Искам да ви попитам-Една приятелка е бременна,но от януари е на борсата и взима 450лв,а преди това е взимала към 750лв,та въпросът ми е колко майчинство ще взима и дали въобще ще взима и втората година ще получава ли минималната или и това не и се полага!Благодаря ви дано сте ме разбрали!  bouquet

# 839
  • Мнения: 4 753
Здравейте!
На един приятел му се роди бебенце (майката още е в болница с бебето)... Днес е питал в службата си и са му обяснили какви документи да занесе за отпуската от 15 дни, която му се полага от изписването на бебето... Негов колега обаче, му казал да не си я пуска тази отпуска, защото му изплащат много по-малко пари от реалната заплата и ако иска да си остане у дома, да си пусне полагаемата му се годишна отпуска... Сега таткото е в дилема какво да прави... Според чл. 163, ал. 7 от КТ, тези 15 дни са отпуск, макар и календарни (както се смята при болничния)... Как се изчисляват и изплащат и защо се получават такива разлики? Във въпросната служба всички се осигуряват на реална заплата... Благодаря предварително за отговорите!    bouquet

Общи условия

Активация на акаунт