треперят ни ръчичките

  • 19 566
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 1 272
vsskev аз пиша в доста теми във форума за деца с увреждания, дъщеричката ми е с увреждания от вирусен енцефалит. При нея този тип треперения бяха клонуси от повишения мускулен тонус който до 3-4 месец е нормален при бебетата. Имам и по малко дете което е на 11 месеца в момента при него имаше такива потрепервания на ръчичките до 4-я месец, след това изчезнаха предимно бяха сутрин когато се събуждаше и се протягаше. По принцип до година и половина никой не поставя диагноза ДЦП, а и тези потрепвания може да нямат нищо общо. То се наблюдава развитието на детето в по късен етап и т.н. Аз не съм лекар и не мога да предполагам нищо, ваше е правото да посетите такъв, споделя ли ли сте това с наблюдаващия ви педиатър?

# 16
  • Мнения: 37
Благодаря за бързия отговор!
Да питахме при консултацията на първия месец, той каза, че нищо не може да каже, рано било, да чакеме до 3тия месец. На втория месец му казах, че го имаме още, но е по-слабо и той каза - виждаш ли не се притеснявай, тука вика има още една майка иска да я пращам по невролози. И сега в началото на януари сме на консултация и смятам да говорим сериозно по въпроса пак. Ще видим какво ще излезе.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 1 272
Дано всичко е наред  Hug Hug Hug

# 18
  • Мнения: 37
Дано всичко е наред  Hug Hug Hug
Дано,
забравих да кажа, че съжалявам за дъщеричката ви, дано имате напредък.
Записах час при невролог и ще видим какво  ще ни кажат, но като се зарових по темата повишен мускулен тонус, май и това си го имаме - гънем се назад и гледа все нагоре с главата, оф дано отшуми скоро, че ще се побъркам като чета вече.

# 19
  • Мнения: 384
vsskev,  съветът ми е да се консултираш с невролог.
Моят син се роди с инфекция и през първите 2 седмици имаше доста сериозни клонуси на ръцете и краката в следствие на повишеният мускулен тонус. Оказа се, че и нивото на калции в организма му е много ниско. До към третият месец всичко отшумя, но ние ходехме почти всеки ден на масажи и гимнастика при специалист. Не знам дали имаше нужда от рехабилитация, не все пак я направихме и не съжалявам защото според рехабилитаторката ако не сме били обърнали внимание на проблема на време е можело да се стигне до ДЦП.
Извинявам се ако съм те притеснила, но наистина трябва да отидете при специалист да прегледа детето защото не мисля, че един обикновен педиатър може да хване проблема (ако има такъв разбира се) в толкова малък месец. Надявам се да се върнеш с добри новини от невролога  fingerscrossed fingerscrossed Praynig

# 20
  • Мнения: 37
sladurana_83 -да ще отидем определено, но според това, което прочетох ДЦП не се лекува, така че незнам как може да се предотврати като то или го има или не в мозъка. Все пак се радвам за вас, че всичко е наред. Кой специалист ви помогна, ако не е тайна?

# 21
  • Мнения: 54 455
vsskev Hug
Не бързай с диагнозите , дано нищо му няма на детенцето ти  Praynig .
Моят съвет е да се консултираш не просто с невролог , а с детски невролог .
Дъщеря ми беше с повишен мускулен тонус , родена е преждевременно . Това не е ДЦП , не се шашкай предварително  Naughty . Такива потрепервания имаше на крачетата , но те отшумяха спонтанно . След това почна да се извива назад , на дъга , почти правеше мост  Grinning .
Тъй като закъсня със сядането , а причината е била повишения мускулен тонус , проведохме рехабилитация , която включваше масаж , ултразвук на гръбчето и гимнастика .
Още на първата седмица имаше подобрение . Направихме общо 20 процедури и всичко се оправи ! Peace

# 22
  • Мнения: 384
sladurana_83 -да ще отидем определено, но според това, което прочетох ДЦП не се лекува, така че незнам как може да се предотврати като то или го има или не в мозъка. Все пак се радвам за вас, че всичко е наред. Кой специалист ви помогна, ако не е тайна?
За ДЦП-то може и да не съм разбрала правилно защото вече ми беше писнало от доктори и съвети. А на вас нали са ви правени 2 трансфонтанелни ехографии, там не се ли вижда ако има някакъв проблем?
Иначе ние сме от Велико Търново и основно ни помогнаха познати лекари, както и един от Плевен - д-р Йонов.

Както ти е казала happy mama не се притеснявай излишно  Hug

# 23
  • Варна
  • Мнения: 1 272
При всеки всяко дете се развива различно, повишения мускулен тонус при бебета до 4-5 месеца е нормално, тези потрепервания също както писах са нормални, въпроса е в какво точно се изразяват те, може изобщо да нямат нищо общо с ДЦП, на такава малка възраст дори и невролог няма да постави тази диагноза, не казвам че не трябва да се посети такъв, добри детски невролози са д-р Христова в Токуда и доц. Литвиненко в поликлиниката на детската университетска болница. Има си лекари които най добре биха казали има ли или няма нещо на детето и няма смисъл тук да се гадае и да се коментира какво може да е.

# 24
  • Мнения: 54 455
Естествено , че трябва да се произнесе лекар , ние тук само си споделяме  Peace.

# 25
  • Мнения: 37
Благодаря за куража момичета, аз записах час именно при тази Христова от Токуда, то детето там се роди и там нали на всички правят трансфонтанелна ехография при раждането, та нямаше нищо, но все пак да видим какво ще каже тя.
 Hug

# 26
  • Мнения: 118
И при моето дете го имаше това потрепване на ръчичките и на главата, педиатърката каза ниски нива на калций.Отшумя за около месец и нещо, но и аз бях много притеснена.

# 27
  • Мнения: 634
vsskev, малкият ми син също се роди с тремор на крайниците заради недостиг на вит. В6, който му слагаха на инжекции още в болницата. Изписаха ни, но треперенето продължаваше, затова направо го заведох в Педиатричната поликлиника, където го прегледаха и невроложката беше категорична, че е увеличен мускулен тонус и до 4-5 м ще изчезне, което така и стана.

Моят съвет е да спреш да четеш и търсиш повече инфо, защото единствено ще "влезеш във филми" и ще се притесняваш без да има причина.

# 28
  • Мнения: 4 306
vsskev , успокой се. Вземаш мерки, ще заведеш детенце при лекар и ще се види дали има нужда от терапия или ще отшуми само.
Не знам дали е аналогично, но ще ти напиша при нас какво беше.
Синът ми се роди едър за близнак и беше доста сбутан още от към седмия месец в малкия таз.
В резултат на което имаше някои проблеми. Не е недоносен, роди се в 9 месец, но все пак имаше проблеми с адаптацията.
Тремор на крайниците /имаха го и двамата/. Още в неонатологията го бяха забелязали и правили кръвни изследвания. Хипокалцемия /нисък калций в кръвта/. Вливаха им през система и на двамата, а при него се наложи и инжекции калций да му сложат. Изписаха ни.
В къщи остана потреперването на лявото краче, което се завърташе навътре, особено като му сменях памперса. Явно от промяната на Т.
Отделно имаше почти нулев контрол на главата, в легнало положение дори му се извиваше наляво. /не съм чела точно за това дали трябва да има или няма, просто сравнявам с другия близнак/.
Според педиатърката ни това е изцяло от позицията му в матката и недостатъчното място.
На около три месеца вече потреперванията ги нямаше, извиването на вратлето обаче още си беше така. Отделно, че започна да се извива на дъга. Очите нагоре, изпъва торса в дъга. Доста плашещо беше. Понеже се падна лято и сезонът на отпуските, си бях дала срок до 6 м възраст, ако не отшуми, да тръгваме на сериозни консултации със специалисти.
Вратлето се подобри чувствително след ежедневни упражнения, като го слагах да лежи по корем. Беше една малка, сладка костенурчица. В началото много се сърдеше, но постепенно заякна и контролът на главата стана много добър.
А извиването на дъга се оказа, че е предшестваща фаза на обръщане. Тоест той се е опитвал да фиксира и други обекти, което водеше до това странно кривене, после почна да се върти хоризонтално като часовникова стрелка. Докато към петия месец се обърна. След като се научи как да го прави, повече не се е извивал.
Стискам палци скоро да се похвалиш, че тревогите ти са били излишни!

# 29
  • Мнения: 37
Аз да се отчета как се развиха нещата при нас.
Отидохме при д-р Христова и тя още, когато обясних как точно треперят ръцете каза, че не е страшно този тип треперене. После все пак ни прегледа подробно и категорично отхвърли лошите диагнози, но ни посъветва да изследваме калций, заради бързото наддаване се съмняваше за рахит ( което като говорих с много майки, не е чак толко много все пак наддаването ) Изследвахме и си е в граници - потормозихме дететео, в един и същи ден му дойде и кръв да му взимат и ваксина по-късно - той голям герой като му взимаха кръв даже се усмихваше, е ваксината беше по-зле, ама няма как. Та докторката каза като излязат резултатите да и се обадим да прецени имаме ли нужда от лечение на рахит, но се оказа, че нямаме и просто ще чакаме да си минат тези потрепервания сами и скоро, надявам се. Тя ги каза единични миоклонии или лесна мускулна възбудимост, но каза, че нямаме повишен муслкулен тонус, което аз бях диагностицирала сама. А и фонтанелата ни е почти затворена.
Дано не се налага повече да тормозим детето за това.
Но все пак май ще пием калциев глюконат 3 дни, щото 3 дена ревем и прегракнахме (докторката каза, че и прегракването било от калция, въпреки, че ни е в граници, незнам, явно бързо се мени).

 Hug Hug Hug

Общи условия

Активация на акаунт